Gönderen Konu: DDS'i başarıyla çalıştıran Öncüleri tanıtıyorum....................  (Okunma sayısı 29348 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Arkadaşlar, QRP meraklıları için;

Bu gün bencillik yapmayacağım. Kendi yaptığım cihazlardan bahsetmeyeceğim.

Gerçekten övgüyü hak etmiş ve ülkemiz QRP dünyasını canlandırıp ayağa kaldıracak ve kendiliğinden oluşmuş bir guruptan bahsedeceğim.

Önemli olan icraat ve yaptığını paylaşmak.

Bu işin öncüsü sessiz sedasız koca bir adım atan, İzmirli arkadaşımız Serkan Türkoğlu  TB3BTU. Takip etmenizi tavsiye ederim.  Çünki, AD9850 DDS hazır satılan bir devre, bunu çalıştırmak için kumanda modülünü yapmak lazım. Tek entegre Kullanarak (16F628 ve programı) DDS’e ilk hükmeden ve bunu QRP de son derece başarıyla kullanan SERKAN TÜRKOĞLU. Kendisini kutlarım. Ondan öğreneceğimiz çok şey var.

Sonra peşinden İstanbullu çok değerli Mesut Öz TA1CH kardeşim geliyor, Aynı model
2. DDS’i ve QRP yi çalıştırdı.

Başkası varmı derken Karamandan’dan TA5ARE, Recep kardeşim, Forty2 sini çalıştırdı, hızını alamadı oda aynı DDS üzerinde çalışmaya başladı.

Çevrimdışı TB3BTU

Öncelikle övgülerin için teşekkür ederim  Bir devre  projesine  başladıgınızda  çıkmaza girdiginizde tutunacak dal arıyorsunuz sürekli o proje kafanız da sizi dürtüyor ve meşkul ediyor gece uykularınız kaçıyor başka şeylere adapte olmakta zorlanıyorsunuz iş te o anda Hulusi abi gibi biri size ışık tutuyor ve aydınlanıyorsunuz

Burdan şu aklıma geliyor
HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL
DÜNYALARI BİLSEN NE FAYDA PAYLAŞMADIKTAN SONRA

HİÇBİR ŞEY KENDİ YAPTIGINIZ ŞEY KADAR HAZ VE ZEVK VEREMEZ QRP HEYECANINA KAPILIN

Telefonlarıma bıkmadan usanmadan her aradıgımda cevap veren hulusi abime ve hüseyin hocama sonsuz teşekkürler

ÇALIŞMAYAN DEVRE
BU İŞ BARNİ CANPİNG YAPMAYA BENZER  HEYECANI PAYLAŞILAMAZ

Çevrimdışı TA1CH

Hulusi abi Serkan kardeşimin katkıları ile birşeyler yaptım haklısın  serkan bu konuda yetenekli bir kardeşimiz ve paylaşmayı seven biri .lakin  qrp lerde ulaştığımız başarılar  da herkezin payı var ve isimlerini anmadan gecmek istemiyorum  .başta  Aziz Şua bey ve Bilal abi  muayen ve pek cok katta yardımcı oldular ta3 en hüseyin hocam .türkceye ceviren  Şadan hoca   ta1x İhsan üre  bey .ta5x   Mehmet divili  hoca .ta8at  Onur  kartları basan  şükrü hoca .izmirden H.ali bey siz Hulusi usta .herkezin  bu başarıda payı var ekipse hepimiz ekibiz  daha adını unuttuğum  bu konuda uğraşan herkez  başarıda pay sahibi onların adını saymadan gecemeyeceğim .hepinize teşekkürler  birlikte  inşallah  ta  adına ileri götürmek adına daha cok işler yapacağız   73.

Çevrimdışı TA3IHD

Mesut,
elbette sayılacak onlarca arkadaşımız var. Ancak Serkan sessiz sedasız bir kaç ay önce bu cihazı çalıştırdı ve uyguladı.

Benim yazdıklarım bu ucuz ve kullanışlı DDS ile sınırlı.

Elbette Forty1- Forty2 ve benzer cihazları çok önceden yapan arkadaşlarımız var. Ancak, PLL ve DDS RX-TX devrelerinin en önemli parçası.
Yanılmıyorsam DDS piyasaya yeni çıkan bir cihaz.

Bunun değerini Forty1 yapıp, kayan frekens ile saatlerce mücadele eden ve cihazdan soğuyan arkadaşlar iyi bilir. Ancak PLL inde bir adım önüne çıkan DDS belki başka arkadaşlarcada uygulanmıştır ancak, Serkan uygulamalarını paylaştığı için onun hakkını vermek adına bunu yazdım. Birilerinin önemli adımları atanları takdir etmesi lazımki onlarda daha ileri adımlar atabilsinler. (Malum takdir edilen öğrenciler daha başarılı olur.)

Elbette Hasan Ali Altınmaden kardeşimiz bir duayen. Biz devreleri taklit ederken o kendine özgü devresini hemde multi band olarak yaptı. Onun yeri apayrı. Emeği geçen ve geçecek herkese selam ve saygılarımla. 73.....

Çevrimdışı TB3BTU

Okuyan sayısı 100 kişi
yorum yapan 3 kişi
%3  oran

Çevrimdışı TA3IHD

Serkan kardeş,
bu yazı sadece QRP imalatına meraklı, kendi cihazını kendisi yapma gayreti içinde olan arkadaşlarımıza hitap ediyor.
Pek çok amatör arkadaşımız mükemmel cihazlara sahip. Onların ilgisi o yönde.

İmalata meraklı, ancak henüz faaliyete geçememiş bir kişi bile aramıza katılsa kazançtır.

Yaptığımız iş gerçekten oldukça zahmetli. Malzeme temininden çalıştırma aşamasına maddi külfetine, zor bir uğraş.
Şunu elbette unutamayız, mesela benim Forty2 yi tanımam Aziz Şua Bey'in sayesindedir.

Hakan İletir Kardeşimin mükemmel PCB'leri gurur duyulacak başka bir gerçek. Onu anmadan yapamadım.

Şunu unutmamalıyız ki RF yi geliştirenler amatörlerdir. Çalışmalara aralıksız devam.  73....

Çevrimdışı TB6BHK

DDS'i başarıyla çalıştıran Öncüleri tanıtıyorum
« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2013, 15:21:59 »
Değerli arkadaşlar
Öncelikle Serkan Beyin istatistiği konusuna cevap vererek bir iki cümle sarfetmek istiyorum.
--Okuyan 100 yorum 3
Bana kalırsa yine başarı var. 100 kişi tıklamış. Neyi tıklıyor? DDS konusunu. Türkiyede kim ne anlar DDS konusundan. Kendisini amatör sayan Hüsnü Köktürk de anlamaz bu işi. O 100 kişiyi kutlarım. Fedakarlık edip tıklamışlar.
--  Pekii Serkan Türkoğlu Bey tıklıyor mu?
--Neyi tıklayacak?
Cep telefonunu bu hale getiren isimsiz kahramanı! Aselsan 4822 yi kullandığımız şekle getiren meçhul kişileri, teevizyonu cebe sokan mucitleri, İnterneti havaya taşıyıp kendisi yerde kaybolmuş o beyin sahiplerini...kaç kere tıklıyoruz?
 Serkan Bey "tavla oyununda başarının sırları" isimli bir yazı yazsaydı iştirak sayısının %80 leri aştığını görecekti.
Hiç politikacılar(devlet başkanları)içinde tanınmayan tıklanmayan kimse var mı?  yok.  Sebebi bu tür zatlar toplumun tamamına sesleniyorlar. Ekonomiye yön veren  bir kanun maddesi sizin imzanızla gerçekleşiyorsa siz o toplumun en çok tıklanan zatı durumundasınız.
Ne mutlu size ki bu tür çalışmalarınız yüzünden  arkanıza birileri takılıp sizi gözetlemiyor. Hayli eski yıllarda Bulunduğum şehire en yakın bir köyde bir köylü askerde telefon, maniple filan gibi bir şeylerle meşgul olup birşeyler öğrenmiş. Dönüşte köye gelice galenli bir alıcı yapıyor. Şikayet şikayet.. neticede jand..köylüyü ilgili makamlara teslim etmeye geliyorlar. Bunu anlatan kişi diyor ki diğer kölülerde araya girdiler, zavalının yüzüne gözüne tüküren tükürene
Konuyla biraz ilgili bir hikaye nakledeyim.
"  Çok eskiden Hint diyarında bir bilge kişi hesaplar kitaplar yapmış ve demiş ki ey halkım . Falanca zamanda bir büyük kuraklık olacak, şu şu zaman devam edecek ,susuzluktan hayvanlar kırılacak...sakın bu kuraklığın ardından gelen ilk yağmur suyundan içmeyiniz. İçenler aklını kaybeder, ancak sabredin ikinci günün yağmur suyundan içiniz diyor. Bilge kişinin bu sözleri hiç unutulmamış ancak o ilk yağmur yağınca kimse susuzluğa dayanamamış, delirmek, susuzluktan ölmekten iyidir diyerek, bir kişi dışında herkes o sudan içmiş. O bir kişi bilge kişiye uymuş sabredip ertesi günün suyundan içip sokağa çıkmış. Ama bütün gözlerin kendisine dikkatli dikkatli baktığını farketmiş. Nihayet toplumun içerisinden birinin sabrı taşmış, o bir kişiyi göstererek
-- İçimizde bir deli var arkadaşlar!   diye bağırmış   

73!     Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA1CH

Usta işin malzeme konusunda yanlışlarımız var bir kez herkez kendini kurtarma peşinde bu bence olmaz bu iş para için yapılmıyor hobi ise herkez birbirine malzeme konusunda yardımcı olmalı  sonra malzeme leri bulunca herkez  sanki bulunamayacak diye hepsini alıyor  hic düşünmüyor başkası neyapar diye  bence bencillik etmemek lazım 100 tane qrp yapacaksan zaten sen amatör değil profesyonelsin  sözüm yok  herkez amatörce uğraşacak değil  malzemeler sonra fiyatları cok yukarı cıkıyor ve potansiyel müşteri gibi görünüyoruz  1969 40 tl olurmu  ne bu  pll 25 tl  fiyatlara bakarmısın bu 1969  hic yakmadıysam  20 sene önce 30 tane yaktım   ve öğrenci iken param almaya yetiyordu  bugun  almak için kırk kez düşünüyorum acaba yanarmı .herkez malzeme konusunda  bir birini düşünmeli şu meşhur yeşil muayenden  ne kadar varsa satın alıp herkez ararken sayfalarda  reimlerini gösteren ve isteyene bana lazım diyen arkadaşlarda oldu muayenin benzerini getiren  malşzemeciye  hepsini birdeb isteyen olursa satma  10 tane  10 tane sat yok hepsini satarım ben parama bakarım diyorsan hepsini bana sat dedim .yok toptan satmayacağım dedi bilmem sonra ne oldu ben 50 tane bedelsiz dağıtmak üzere biterse diye aldım ve burdan  ilan verdim cok isteyen olmadı elimde hala 30 adet var  .malzeme konusunda beraber hareket etmemiz lazım yurt dışından herkezin getirme  imkanı yok  .beraber hareket işi cok zor  zaten sıkıntı burda  kimse birlik ve beraberlikle bir işler yapmanın peşinde değil  ben yaptım oldu mantığını zaten bu yuzden hic sevmiyorum. biz yaptık oldu olmalı aslında ama nerde sonra herkez  ben paylaşıyorum diyor .ama aslında  gercekten paylaşan kac kişi var . arkadaşlar samimi gibi görünüp samimiyetsiz kişilerden bıktım amatörlük yardımlaşmadır ama her konuda . birileri  amatörlere bir laf eder  bir araya galip tek söz söyleyemeyiz neden herkez kendini düşünüyorda ondan . pll entegresi lazım  malum arızalandı kimseden bir  ses cıkmadadı herkez yedek saklıyormuş biz devreyi calıştırmadık siz yedek peşindesiniz  usta  sök calışan bir cihazdan yolla  cokmu zor .(usta derken hulusi  ustadan bahsediyorum ) birileri yollayana kadarda  parsıyla bedava değil kimseye yük olmak derdinde değilim  yurt dışından getirmeyeceğim .sadece lafta  birlik beraberlikten bıktım .

Çevrimdışı TA4SO

Değerli amatör dostlarım merhabalar,

Hüsnü Bey güzel bir konu açmış, sağ olsun Mesut Bey benim ismimi de zikretmiş öncelikle teşekkür ederim. Daha sonrasında QRP devreler başta olmak üzere kendisi üreten ve paylaşan tüm amatör arkadaşlarımızı ben de tebrik ederim.

Bitlik ve bir kaç elektronik forumu sürekli ziyaret eder ve yeni gönderilen iletileri göster seçeneğinden tüm yeni mesajları okumaya çalışırım. Bazen üşenip bazen de anlamsız bir şeyler yazmaktan çekinip bir kaç kelime yazmadığımız oluyor. Ama diğer yandan biliyorum ki güzel bir şeyler duymak herkes için motive edici olur. Bu nedenlerle en azından bir beğen/beğendim butonu olmasını ben de isterdim. Gerçi bunun forum altyapısı nedeniyle mümkün olamayacağını Bilal amca belirtmiş.

Hüsnü Bey sağ olsun her zaman yılmadan bıkmadan yeni şeyler yazıyor veya kendi açtığı konulara eklemeler yapıyor. İmkanım olsa kendisinin yanına gidip yaşlı bir bilgeyi dinler gibi uzun uzun dinlemek isterdim.

Amatör telsizcilik adı üstünde bir hobi ve isteyen kendi cihazını, antenini yapıyor isteyen de sadece satın alıp mandala basıyor. Yazılı olmayan kurallarımıza bağlı olduğumuz sürece bu hobiye katkıda bulunan tüm dostlara teşekkürler ve saygılar, 73..
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA3IHD

Şadan Bey sizin yeriniz ayrı.

Siz bu konunun içinde bir arkadaşımızsınız. İçindesiniz çünki kendi cihazını yapanlardansınız. Elektronik laboratuvarındasınız  (yanılmıyorsam) araştırmacısınız. Benim çözemediğim soruları bir çırpıda çözüp yayınladınız. Bizlerden farkınız, konuya bilimsel yaklaşabilen, bizim gibi deneme yanılma ile değil, hesap kitapla sonuca varanlardansınız.

1985 yılında, Teknim telsiz fabrikası müdürü Elektronik Mühendisi Murat Bey, üretilen 148MHz telsizlerden sonra banda 165MHz telsizleri koyacak. Eline aldı hesap makinesini bobin ve diğer bazı elemanları kısa sürede hesap etti, montajdaki kızlar bobin ve muayyenleri onun hesaplarına göre sardılar. Son ayar bölümünde acaba çalışacakmı diye heyecanla bekledim. İnanın kartların hepsi sorunsuz çalıştı. İstenilen 2W çıkışlar kusursuzdu. Yani hesap kitap bir başka. 73..

Çevrimdışı TA3IHD

Hüsnü Bey;
Ne diyeyim, ağzınızdan bal damlıyor. Her söylediğiniz ders gibi. Sizi seviyoruz. 73...

Çevrimdışı TA3OM

Serkan sanirim once ebaydan bir kit aldi. Aldigi kit hindistanli amator VU3CNS nin tasarımı olan fakat Çinliler tarafından kopyalanan bir devre idi. Daha sonra yine amatör proje olarak VU3CNS nin su adreste paylaştıgi devreyi yapti,

http://www.hamradio.in/downloads/index.php?d_op=getit&lid=55

Eline saglik, fakat bu linkler forumda paylasilmadi. Hepimiz amatörüz, fakat özgün calisma yapmıyor isek lütfen bunu belirtelim. Konu icindeki çalışmalardan fransız ve hintli  emek harcamış ve bunu iyi niyetli olarak paylasmislar. Biz burada onların isimlerini anmaz isek, pcblere cagri işaretlerini kazimaz isek Çinliler den ne farkımız kalır ?

Eger tamamen kendimize ait, özgün calisma yapıyorsak ve burada tum detayı ile, paylasmiyorsak bu da kusura bakmayın, tamamen ticari reklam ve ego tatmini olur. Amatör çalışma olmaz. Madem birsey yaptınız ve paylasmiyorsunuz o zaman lütfen satılık ilanlarına koyunuz.

Yazdıklarım şahsi görüşümdür, polemiğe sebep vermesin lütfen.
Amatör ruhumuzu kaybetmemek dilegiyle,  tüm arkadaşlarımıza çalışmalarında başarılar dilerim.
Yazdığım mesajda karakter sorunu olabilir, şimdiden Özür dilerim, telefondan yaziyorum pek hakim değilim.

Çevrimdışı TB3BTU

Proje bana aittir diye birşey söylemedim öy bir iddam da yok

yayınladıgım dds başlıklı konuda yazıyor fiyatına kadar ebaya dds yazdınmı zaten başlarda çıkıyor bu bir sır degil

********************************************************************************
( Daha önceden aldıgım 55$ DDS devresini neden daha fazla vereyim dedim ve yapmaya başladım 55$ dan = 20 $ düştü biraz da ugraşıp degişiklikler yapmayı düşünüyorum vu metre falan amatör arkadaşın kendi çagrı işareti artık cihazın üzerine kagıt levha koymak yok zaman buldukça paylaşımlara devam 73 ler )

google ye dds vfo yazdınmı bu link çıkıyor ilk sırada FAKAT  verdigin link te ki HEX  çalışmıyor bilgine

herkez yaptıgını paylaşsın  amatör ruhunu görelim

bu forumda dds paylaşan 1 kişi var TA2AKY Sait Kayalı onu tebrik ediyorum

gösteripte vermeyen çok kişi var :)

Mustafa sena yazılan birşey degil sakın üstüne alınma 1 bardak kahvenin 40 yıl hatırı var selamlar

Çevrimdışı TA3TA

:)
Hayal  Edebildiğiniz Herşey Gerçektir

Çevrimdışı TA3OM

Serkan kahvemiz daima hazır, her zaman beklerim selamlar.

Çevrimdışı TA3IHD

Ben Serkan'ın yaptığı devreyi ve hex dosyasını paylaşacağını umuyorum. Ancak sanırım prototip ile denemeleri tamamlamayı bekliyor.

Henüz bu cihazı bende yapmadım, teşebbüs bile etmedim. Çünki başarısız olabilrim.

Onun için Serkan gibi arkadaşların sonuca kesin olarak vardıktan sonra paylaşmalarını bekliyorum. Bu çok yeni bir versiyon.

Birde bir yazı okudum, yazıda bu DDS kartında çıkış filtresinin hatalı olduğu, 50MHz olması gerekirken 75MHz yapıldığı, bununsa bazı frekanslarda sorun oluşturduğu yazılmış. Belki rakip firmanın çamurudur.. 73...

Çevrimdışı TA1CH

katta  herhangibir sıkıntı yok cok güzel calışıyor hulusi abi  dds lazımsa bir adet yollayya bilirim   programı yapılmış 1 adet 16f628ile birlikte . 73

Çevrimdışı TA3EN

Arkadaşlar qp ye çeşitli projelerle (dds ile) destek veren tüm amatör arkadaşları kutluyorum.
  Herkese kolay gelsin.      73...

Çevrimdışı TA1CH

usta bu qrp lerin bir problemi var  qrp qrp yi dinliyor ve gönderiyor ne hikmetse sonuna / qrp ekleyince kimse duymuyor 1 saate yakın değişik frekanslarda ve sdr den görüştük gayet iyi  görüşüyor  ilginc ama 3 istasyonda qrp .herhalde ondan .

Çevrimdışı TA3IHD

QRP ler merdiven altı üretim!!!!!  1985 model, Üstüne ne teknolojiler gelişti.
Ancak unutmaki prensip aynı: Süperheterodin sistem. Sinyali al, VCO ile karıştır, fark veya toplamını filtrele, yükselt, demodüle et dinle, veya gönder.... Yüksek teknoloji!! de olsa merdiven altıda olsa sonuçlar % 85 aynı. Yalnız o yol asfalt QRP nin yolu ise stabilize. Ama ikiside aynı yere çıkıyor.
Bir farkla. Canın sıkıldıkça içini açıp oyna babam oyna.
Ama ne oluyor, bu sefer sen RX-TX uzmanı oluyorsun.

Ancak artık sende sıfır ve süper bir YAESU'ya sahipsin artık. Bundan sonra bizleri, yani QRP cileri beyenmezsin. Herhalde artık muhatap olmak istemezsin bizim gibi 5-10W'çılarla.

Belki ileride bende bir "Yaesu" alırım.

Yani kısaca sen çağ atladın. Biz uğraşalım. Çalıştı, çalışmadı, yok bobin sök, bobin tak...Yok osilasyon yaptı, yapmadı. Kardeşim bu ne ızdırap. Yeter artık. Cihazı yapınca hemen çalışmalı. Uğraştırmamalı  mı acaba? Yoksa uğraştırması bu işin tuzu biberimi. Böylece lezzeti artıyor mu?..

Dip Not:::
(Antenimin SWR'si 10Wda 1:2 ; 20m "long wire" her fırtınada yüreğim ağzıma geliyor kopacak diye. Ancak nasıl sağlam yaptıysam ne fırtınalara direndi...)   73, 73, 73....