Gönderen Konu: buyuyunce otomatik anten tuner olacak  (Okunma sayısı 21442 defa)

Çevrimdışı TA1CH

buyuyunce otomatik anten tuner olacak
« : 17 Haziran 2013, 21:36:12 »
bu troidi yeni buldum yüksek vatta ısınma sıkıntısını  halletmiş bulunuyoruz  şimdi sıra  otomatik hale getirmekte  2 band  olacak  fazlasını sonra bakacağız şimdilik

Çevrimdışı TA3EM

Ynt: buyuyunce otomatik anten tuner olacak
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2013, 21:51:01 »
başarıların devamını dilerim herşey amatör uğruna yola devam  ta3em şeyhmus izmir...

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2013, 21:53:47 »
bu devre 7 14 18 21 28  5 band anteni swrsini ayarlıyor  aslında otomatik anten tuner ucuna ne takarsan  o anteni tun etmeye calışır ama  benim projemde yapmayı düşündüğüm  bu devredeki değişken  varyablden iki tane  takıp 7 mhz de birini 14 te diğerini röle ile devreye sokmak  tam otomatik anten tuner sayılmaz  farklı antende tekarar kendi frekansında tunr edilmeli ama bir kez etmek yeterli  sonra siz  band değiştirdiğinizde  diğeri devreye girecek evet otomatik anten tuner sayılmaz belki ama manuelde değil sanırım  zihni sinir  proje olarak adlandırıla bilir 73 .

Çevrimdışı TA1DZ

« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2013, 05:59:24 »
Merhaba,

Toroid'i aldiginiz yeri ogrenebilir miyim?

Istanbul'dasiniz galiba. Bilebildigim tek yer olan Karakoy'deki Artek elektronikte ferrit ve toroid cesitleri vardi ama dukkani ziyaret ettigimde daha ziyade SMPS agirlikli urunlerle karsilasmistim. Yetkili ile gorustugumde toroid'lerle ilgili bilgi (frekans, vs) alamadim. Ancak Temmuz ayi ortalarina dogru bir dizi balun cekirdegi getireceklerini soyledi (spec veremedi). Bu aralar yurtdisindan bir dizi toroid ismarlayacaktim. Buldugunuz kaynagin stoklarinda uygun yuksek frekans toroid'leri mevcutsa cok memnun olacagim.

Saygilarimla,
R. Mert Ozel
TA2ARM

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2013, 11:46:32 »
02122521168 artek elektronik    süper calışıyor ısınma yok tavsiye ederim

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2013, 16:01:30 »
Oooooo   Mesut Bey,

Gine ne işler peşindesin? Tuner filan.
Hadi bir mobil anten yapta bizde faydalanalım. Şimdi yeni sentezleyici ile cihaz gerçekten küçüldü tam mobil oldu, ama birde çok çok verimli bir anten lazım arabaya takıp konuşmalık. Belki ben böyle bir proje başlatırım. 73....

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2013, 16:34:00 »
abi Ekrem hocanın yazısını sonunadek  oku orda tarif  var bende yaptım  orda paylaştım cok güzel mobil anten oldu cokda kolay senden kacmaz .tunerde  güzel çalısıyor band bası sonu aynı ayar ile tun ediyor  hava aralıklı  varyabıl  bobine gerek yok zaten zor bulunuyor ve pahalı bizim  100 vata kadar dayanır bu troid  yapmasıda basit  troidde bol miktarda var

Çevrimdışı TA3CS

« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2013, 01:27:56 »
yapılış ile ilgili bir sorum var yanıtlarsanız sevinirim öncelikle bu varyabılların ikisi de aynı değerdemi olmalı varyabıl bulmak zor farklı varyabıl bulsak bunlarıda kullanabilirmiyiz.? resim de gördüğümüz gibi alttaki varyabıla tek kablo giriyor. Bu varyabılın şasesinemi bağlı sanırım alttaki varyabıla gelen kablonun uçundaki eleman anahtar değil role gibi geldi bana bilgi veririseniz sevinirim kolay gelsin

Çevrimdışı TA3CS

« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2013, 01:30:32 »
alttaki varyabıla ikinci uç olarak kablo bağlı gözükmüyor bu durumda bu varyabıl boşta gibi geldi bana bir fonksiyonu yok gibi

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2013, 15:42:17 »
Aynı değerde olmasada olur  bahsettiğiniz eleman röle ama aktif değil  varyabl dışından şase alıyor bu yuzden tek kablo.  Bu cihazın bitmiş Halid'e var bitlikte bir yerlerle . 73

Çevrimdışı TA3CS

« Yanıtla #10 : 19 Kasım 2013, 02:08:01 »
yaptığınız bu anten tunerde kullandığınız toroidi  Ankara da aramama rağmen bulamadım başka nerelerde aramalıyım satıldığı yer konusunda bilgi veren olursa sevinirim

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #11 : 19 Kasım 2013, 11:24:47 »
Uğur bey 0 (532) 247 36 69. Benim adımı söyleyin her türlü elektronik malzemeyi. Karaköy pasajından size temin eder yollar  troid iki yan  dükkanında var  73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2015, 13:11:04 »
Bu tuneri deneyen oldu mu acaba? Ben geçen yıl niyetlenip yapmıştım, olmadı. Dün yeniden niyetlendim, yine beceremedim. Düzgün swr yi de bozuyor. Acaba benim varyabılın kapasitesinde mi bir yanlışlık var ben mi beceremiyorum anlamadım.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #13 : 30 Aralık 2015, 21:59:44 »
Halen aynı tuneri kullanıyorum  . Geldiğinde görmüştün   bu tuner zaten benim içatım değil tüm amatörlerin bildiği ve kullandığı bir yöntem   tuner  =  varyabıl  ve bobin  nasıl bağlarsan başka isim alıyor  ama elemanlar bu ikisi yanlış yapma şansın  pek yok   ama  bazı küçük noktalar var bu tuner  bir tel parcasına sana her istediğin yere tun etmez   kendi frekansında   olan swrsi biraz bozuk olan anteni tun eder gerci ben şuanda 15m delta lop anteni  14-18-21-24-28 mhz de kullanıyorum tun ediyor .
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2015, 22:01:35 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #14 : 31 Aralık 2015, 15:44:57 »
Mesut abi merhaba. Swr si biraz bozuk olan anteni mi tun eder yoksa aşağıdaki konuda yazdığın gibi bir performans mı beklemeliyim. Ben hiçbirini beceremedim oda ayrı mesele.

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,27707.msg78715.html#msg78715

Burada umumi olarak sormamdaki amaç işte o püf noktasını öğrenmek. Sen bana anlattın ama yapamadım. Sanırım acemilerin dilinden, acemiler daha iyi anlıyor bazen.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #15 : 31 Aralık 2015, 19:45:32 »
Haklısın geniş tüm etme yeteneği varmış zaten dedimya tek bant delta loop anteni de diğer bantlarda tun. ediyor diye sonuçta çalışıyor yapmaya değer ama yapamazsan ben sana yaparım 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #16 : 03 Ocak 2016, 21:41:53 »
mesut abi bugun yine tunerle ugrastim.farkli bir yol izledim,daha ince tel kullandim ve yaklasik 25 tur sardim.her 6turda bir uc cikarttim.bu sekilde bazi bandlari tun ediyor,yani calisiyor.uzerinde calismam gerek.buradan tecrubelerimi aktaririm.saygilar

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #17 : 06 Ocak 2016, 10:04:03 »
Umarım ben yanlış ölçüm yapmıyorumdur, yada tun ederken çok fazla güç kaybı yaşamıyorumdur. Çünkü şuan wattmetrem yok,en kısa zamanda onuda faaliyete geçireceğim. Bu tuner 2x10m olan dipol anteni 0-30mhz arasında her band da tun ediyor, hemde 100 watta dayanıyor. Contest yapmadım ama kısa QSO larda ısınmadı.

Mesut abi, ben bobinden ayar yapıyorum, ilk iki ucu 3 turdan, sonrakileri 6 turda bir aldım. Sonuç mükemmel. Yalniz teknik olarak bobinden veya varyabıldan ayar yapmanın farkı nedir?

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #18 : 06 Ocak 2016, 10:24:48 »
Doğru gidiyorsun zaten ayar her ikisin dende yapılıyor .
Anten tuner  yapımında bir çok şema var  hepsini görmüşsün dür   bobinden ve kondansatörden ayar yapılıyor .
troid burada anten tuner de kullanılan bobinin boyunu kısaltmak amaçlı  bunun yerine daha uzun olan sadece bobinlerde kullanılıyor sende görmüş olmalısın, devam et  sıkıntı yok   73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2016, 01:01:58 »
tuner ayari nasil yapilir?normal tek band anten swr si olcer gibi,yani swr metre fwd konumunda set iken ref konumunda 1,11,2 civarinda mi olmali? ben bu sekilde tuneri calistiramadim,yoksa tun ederken ozel bir ayar mi var? saygilar 73