Gönderen Konu: ARTIK BİR QRP İSMİM OLDU "PARDUS-RX"  (Okunma sayısı 21520 defa)

Çevrimdışı TA3EN

ARTIK BİR QRP İSMİM OLDU "PARDUS-RX"
« : 17 Haziran 2013, 18:57:09 »
     Merhaba Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
     Neden" PARDUS"? Çeşitli amatörler yaptığı çalışmalara birer isim veriyor.Pardus, bilgisayar işletim programı ay-
nı zamanda.Ben de yaptığım bu çalışmaların bir isim altında duyurmak istedim. Anadolu'ya has bir isim olsun. Bize ait
olsun. Ülkemizi hatırlatsın istedim Bundan sonra bu qrp çalışmalarıma bu ismi vereceğim.

Bu alıcı 7.000-7.190KHz arası çalışıyor.Direk alıcı olması dolayısıyla USB ve LSB ve CW bandlarını gayet güzel
dinliyor.Bu alıcı devresinde bir adet NE612 kullandım. Audio kısmını da alışılmışın dışında TDA2822 kullandım. Neden derseniz;TDA2822 entegresi 2-10v arası oldukça iyi kalitede ses veriyor. Ayrıca bu alıcıyı portabıl kullanmak için 7805
'in çıkışına stabil 5v verilmesi yeterli olacaktır. Bu amaçla TDA2822 kullandım. Audio girişini kuvvetlendirmek için girişe
BC237 ile basit bir preamfi yaparak güçlü  ses elde ettim. Çünkü LM 386 ile güçlü ses elde edemiyorduk. Sesin zayıflı-
ğından her amatör şikayet ediyordu. Ses o kadar güçlü ki son seste odada duramazsınız!

YAZININ DEVAMI, RESİM, VİDEO ve DÖKÜMANLAR İÇİN WEB SAYFAMI LÜTFEN ZİYARET EDİNİZ.
  " http://www.ta3en.com/pardus-rx.htm "

" video : http://www.youtube.com/watch?v=SJdAJqW8qCM "     

YAPACAK ARKADAŞLARA BAŞARILAR DİLERİM.              73...

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: ARTIK BİR QRP İSMİM OLDU "PARDUS-RX"
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2013, 19:32:45 »
Hüseyin Hocam eline emeğine sağlık..
Her zamanki gibi mükemmel bir işçilik çıkarmışsın.
İsim de çok güzel uymuş..
İyi çalışmalar 73...
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2013, 21:13:22 »
elinize sağlık hocam .

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2013, 23:57:39 »
          Mehmet Hocam ve Mesut Bey merhabalar,
          Çalışmayı beğendiğinize çok teşekkür ederim. Bu kendi QRP me doğru ilk adımdı. İmkanlar nisbetinde devam ettirmeyi düşünüyorum. Sizlerin de yardımlarıyla tabiki. Portatif çalışmalar için de
ihtiyaca cevap verecek bir çalışma oldu. Ancak 7805'in çıkışına pil ile 6 volt verilerek az voltla da kullanma imkanı verecek şekilde dizayn ettim. Yapan olursa bildirirse çok sevinirim. İlerideki qrp çalışmalarına bundaki devreler temel teşkil edecektir sanırım.
         73....

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2013, 10:51:47 »
hocam  şemasını verirseniz derhal yaparız   73

Çevrimdışı TA2KW

« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2013, 10:57:33 »
1. mesajda ki ilk link'te kensi kişisel sitesine link vermiş, gerekli şemayı ve dökümanları vermiş,

hüseyin usta eline sağlık, başarılarının devamını diliyorum. 73
TC Yalova TEKNO Merkez. CH 27.915 USB

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2013, 11:11:36 »
merhaba.
kutlarım usta.ellerinize saglık.
bu projeyi bende yapmak istiyorum.gerekli dosyaları indirdim.
kolay gelsin.
73
de ta7bb

Çevrimiçi TA3EP

« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2013, 11:32:18 »
Hüseyin hocam tebrikler. Çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2013, 19:19:25 »
       Kadir, Ömer ve Ahmet Beyler merhabalar,
İlginize ve beğenmenize sevindim. Çok zor bir çalışma değil. Ama hatrı sayılır bir dinleme yapabildiğiniz
için yapmaya değer.
      Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2013, 10:59:00 »
merhaba hüseyin bey nasılsınız.
indirdigim dosyanın içindeki pcb dosyasını açamadım
ares te hata veriyor.sanırım programda versiyon farkı var galiba.
sizin kullandıgınız programın versiyonu nedir acaba ögrenebilirmiyim.
veya pdf ye export edip yayınlayabilirmisiniz.
kolay gelsin
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2013, 11:01:42 »
Proteus 7.9 kullanıyorum.

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2013, 11:14:48 »
Elinize saglık hocam harika olmuş

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2013, 11:20:41 »
merhaba.
hüseyin bey cevap için teşekkür ederim.
7.7 sp2 bendeki.
kolay gelsin

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2013, 08:01:25 »
Hocam;

Yeni bakabildim, eline sağlık, güzel bir proje olmuş. Girişe bir fet ile anten kuvvetlendiricisi yapmışsın, 7159 veya 7200 Khz kristal ile NE612 mikserinde HF ve VCO sinyallerini karıştırıp demodüle etmişsin. Sonrada AF yi yükseltmişsin. Yani güzel bir DSB olmuş.Tebrik ederim. 
Yurt dışındaymışsın. Hoş geldin. Projelere devam. 73..

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2013, 16:41:39 »
             Teşekkür ederim Hulusi Bey,
Evet devam. Bu ara diğital bir skop da aldım. İnşallah yeni çalışmalara katkısı olur.
             73...

Çevrimdışı TB6BHK

Pardus alıcı
« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2013, 19:00:05 »
Merhabalar Hüseyin Karagöz Bey
Pardus yazınızı okudum. 7MHz bir alıcı yapıp kutulamışsınız. Gerçi sizin kutulanmış çok cihazınız var. Hemşeriniz Hulusi Bey de cihazını kutuladı.
Kendine has bir cihaz yapıp kutulayan bir kimseyi her zaman takdir ederim. Siz saten bu işlerde ileri derecede yeteneklisiniz.  Sitenize de bu cihazlarım tanıtımını yaparak halkımıza faydalı oluyorsunuz.
Ben sadece Pardus kelimesinin bizi nasıl hatırlatacağı konusunu anlayamadım.-- Hüseyin Karagöz cihaz galeri--     Karagöz 1,   Karagöz 2,   Karagöz Forti...gibi isim olsaydı, bu cihazların yerli olduğu daha çabuk anlaşılırdı. Çalışmalarınızda başarılar diler, kutulanmış cihazlarınızın çoğalmasını arzularım.     Sağlıcakla
73!   Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #16 : 13 Temmuz 2013, 08:25:11 »
Hocam, Digital Skop'u nereden kaça aldın, Avrupadanmı getirdin?

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #17 : 13 Temmuz 2013, 10:49:07 »
Hulusi Bey,

Analog osilaskoplarda cihazın frekansı özelliğini anlamak için yetiyordu. Dijital osilaskoplarda yalnız frekansı yetmiyor. Frekansı ile birlikte örnekleme sayısı (Sample Rate) ve hafıza derinliği (Memory Depth) önemli hale geliyor. Ben önce analog mantığıyla düşünerek 100 MHz. osilaskop aldım. Daha sonra 70 MHz. in hafıza derinliği çok daha fazla olduğundan üzerine fark vererek 70 MHz. osilaskop ile değiştirdim.

Piyasada en ucuz 30 MHz. osilaskop OWON marka SDS5032 modelidir. www.sahibinden.com' da 215 dolar + KDV fiyatı var. Fakat daha iyi bir şeyler derseniz Rigol marka tavsiye ederim. Ben Rigol  DS2072 kullanıyorum.

Sorularınız olursa beklerim.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #18 : 13 Temmuz 2013, 14:48:59 »
      Hüsnü Bey merhabalar, nasıl sınız?
      Pardus  Anadolu'ya ait bir pars ve panterin adı. İstanbul neyse aşağı yukarı Pardus da o sayılır. Bilen bilir. Zaten herkesin bilmesi de gerekmez. Yabancıalrı bundan haberinin olmasını bekleyemeyiz.
Hem bakarsınız yabancılar neymiş bu isim deyip araştırabilirler. Böylece bizde tanıtıma katkı sağlamış oluruz.
      Hulusi Bey size de merhabalr,
     Osilaskopu   Ankara'dan bir arkadaştan. TA2VG Ferhat Bey^'den aldım. Kendisi çok kolaylık gösterdi.
Kendisine çok teşekkür ederim. OWON PDS 5022 25MHZ ye kadar çalışıyor. Bize şimdilik yeter.
     73...

Çevrimdışı TA1DZ

« Yanıtla #19 : 13 Temmuz 2013, 17:13:34 »

Huseyin Bey,

Sizden aldigim Pardus-RX iki haftadir kesintisiz ve sorunsuz calisiyor. Yapim kalitesi ve kutulama son derece guzel. Kendi ihtiyaclarim dogrultusunda cihazin frekans araligi basta olmak uzere birkac kucuk degisiklik yaptim (besleme, LO icin ek giris gibi). Modifiye edilmis Pardus alicisini -diger birkac RF olcum cihazi ile- bir diger arkadasimin otomobiline monte ettik. Amacimiz su anda tamamen deneysel; SSB-ses ve CW kullanmiyoruz.

Pardus ismini ilk siz kullanmiyorsunuz sanirim. TUBITAK icinde bir grup, acik kaynak Linux cekirdegini kullanan ulusal bir isletim sistemi gelistirmisti ve adini da Pardus Linux olarak belirlemislerdi. Sanirim yabancilarin da kolay telaffuz edebilecegi ancak bu topraklara ait bir isim dusunup Anadolu Parsi olarak anilan bir kedigilin ismini koymayi uygun bulmuslar. Latincedir ve tam hali Panthera Pardus Tulliana'dir. Neslinin tukendigi iddia edilse de arada sirada ulkemizde rastlaniyor. Isimde sorun yoktur bence. Aksi takdirde Elence "dogu" anlamina gelen anadolu kelimesi basta olmak uzere sehirlerimizin herhalde bir yarisinin ismini sorgulamak gerekir.

Bu arada yeni osiloskopunuz hayirli olsun. Olceceginiz isaret sinusoidal ise 25MHz bandgenisligi, HF'in cogunlugu icin yeterlidir.

Saygilarimla,

R. Mert Ozel