Gönderen Konu: Biraz çok amper linear besleme :)  (Okunma sayısı 13112 defa)

Çevrimdışı TA6A

Biraz çok amper linear besleme :)
« : 26 Mayıs 2013, 16:58:03 »
Eskiden epey şeyler yapmışım, kıyıda köşede bahar temizliği yapınca ortaya çıkıyorlar.

Sene 2001 de epey bir araştırmadan sonra bu aleti yapmıştım. Tüm şemaları ve tasarımı %100 bana aittir. Devreler yarı iletken üreticilerinin örnek uygulamaları geliştirilerek meydana geldi. Elimde gücü ölçecek bir ampermetre olmadığından testi 2 adet HF ve bir tane 150 Watt VHF amfiyi aynı anda yüke bağlayarak test yapmıştım, sonuç yanlış hatırlamıyorsam çıkış konnektöründe 200 mV civarıydı. Bu devrenin en sevdiğim özelliği çıkış konnektörünü bir tornavida ile kısa devre yapsanız en ufak bir kıvılcım çıkmıyor ama 3 mm lik 10 cm lik bir krom nikel teli bağladığınızda anında kıpkırmızı oluyor :)

Koruma; ısı, aşırı akım, aşırı voltaj olmak üzere 3'lü sistemden oluşmakta, ayrıca ana güç anahtarı 7.5 amperlik termik anahtar.

Kendi sardığım trafo 1 kW'lık güçte, memsan sacı kullanmıştım. Aletin toplam ağırlığı tamı tamına 27 kilogram :) Kutusu Japon malı bir 115/220 çevirici transförmatöre aitti, üzerinde değişiklikler yapıp devreye uyguladım. Lastik takoz dayanmadığından dolayı ayaklar alüminyumdur.

Devrede ayrıca yumuşak akımlı, voltaj komparatörlü akü şarj devresi ilave etmiştim, 20 amperlik bakımsız akü devreye sürekli bağlı idi, o zamanlar sık sık elektrik kesintisi yaşadığımız için çok işime yarıyordu.

Ve işte resimleri;

Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA6A

Ynt: Biraz çok amper linear besleme :)
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2013, 16:59:38 »
Devam;

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2013, 17:01:18 »
Devam;

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2013, 17:03:08 »
Son resim benim oğlan. Eşşek sıpası telsizleri programlarken bir ara boşuktan faydalanıp keyfe dalmış :)

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2013, 17:14:04 »
Çok güzel bir cihaz olmuş, tebrikler. Ama, gördüğüm kadarı ile, bu işin keyfini en çok ufaklık çıkarıyor :)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EM

« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2013, 17:21:21 »
üstat eline koluna sağlık başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA6MD

« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2013, 17:37:22 »
Simavi Bey yine döktürmüşsünüz maşallah ellerinize sağlık.
TA6MD
F.MURAT DEMİR

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #7 : 26 Mayıs 2013, 17:40:56 »
Helal olsun sana, kendini aşmışsın.
Kedicikte mest olmuş, birde sırt üstü yatıyor yaramaz...

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #8 : 26 Mayıs 2013, 19:59:15 »
Teşekkür ederim. Herhangi birşeyi hiç ortada yokken yapıp meydana getirmek dünyadaki en büyük zevk. Parça bulamamak, gelmesini beklemek, denerken hata yapıp tekrar başa dönmek, kutusunu yapmak, boyatmak ne bileyim her aşaması zaman ve sabır gerektiriyor. Sonuçta istediğiniz gibi çalışıpta sorun çıkmazsa aldığınız tüm haz sonlanıyor. Bende böyle oluyor, bitirip çalıştırdıktan sonra ne heyecan kalıyor nede zevk. Yeni birşeyler yapmak için yanıp tutuşuyorum ama sonuçta hep harcayıp birşeyler kazanmayınca ister istemez bir yerde durmak zorunda kalıyorsunuz. Hazır almak çoğu zaman daha ekonomik olabiliyor.

Şimdi bakınca bir sürü eksiklik görüyorum, mesela alarm buzzer'i kart tipi olabilirmiş, akü şarjındaki transistör neden kablo ile bağlanmış plakete, çıkış transistörleri plastik tip seçilebilir böylece frezede soğutucunun yontulması işi olmazmış gibi. İşte imkan meselesi, demekki bulamamışım uygun parçaları böyle olmuş, tekrar yapsam bu tip kusurlar olmaz ama ne bende o heves var nede yeni bir besleme ünitesine.

Güzel dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2013, 21:57:24 »
Simavi Bey merhabalar,

Tasarım, devre dizaynı, kartlar ve uygulama bence müthiş. Elektronikle ilgilenen herkes için bir göz ziyafeti olmuş, teşekkürler.

Selamlar, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #10 : 27 Mayıs 2013, 07:44:31 »
Kardeş Selam ,

Yine döktürmüşssün . Daha önceden de biliyorum ama vallahi eline sağlık. Bu arada programa ortak olan şirin şey muhteşem . Ama benimki CW seviyor. en ne zaman istasyona otursam maniplenin başında . Az kaldı öğrenecek manipleyi.

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #11 : 27 Mayıs 2013, 09:59:12 »
Simavi Bey,

Ellerinize sağlık, bu arada mesleğiniz neydi bilmiyorum ama, mesleği bu işler olan insanlar bu kadar titiz çalışmıyor, keşke profesyonel insanlarımız böyle amatör ruhla işlerini yapsalar sadece ...tüm meslek insanları, ama nerede bizde o ruh...tekrar ellerinize sağlık...
Bir delikanlı fotosuda benden olsun.

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #12 : 27 Mayıs 2013, 10:09:04 »
Bu dostlar gerçekten ilginç yaratıklar. Bende 3 tane var, hepsini sokaktan buldum iyileştirdim ve evde kaldılar:) Hepsinin huyu ayrı ama eşim ve ben çok mutluyuz onlarla. Sizlerin çocuklarıda çok güzeller.

Ben bu tip işlerle profosyonelce de uğraştım ama emeğimin karşılığını maalesef alamadım. Ne kadar hassasiyet gösterseniz maliyet o kadar artıyor. Bu aleti evde yaptım, seri bir şekilde imal etsem çok daha mükemmel olur ama nasıl paraya çevireceksiniz? Çok ekonomik fiyatlara SMPS güç kaynakları var artık.

Emin kardeş dünkü anten 402 euroya gitti. Satıcı sanırım Türk'tü çünkü telefon numarasını istedim vermedi :) Bende ihalaeye girmedim, diğer taraftan haber bekliyorum.

Çevrimdışı TA2KW

« Yanıtla #13 : 27 Mayıs 2013, 11:05:03 »
selam.

gerçekten orjinal gibi olmuş, elinize sağlık, çalışmalarınızda başarılar.

yalova'dan 73
TC Yalova TEKNO Merkez. CH 27.915 USB

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #14 : 27 Mayıs 2013, 11:47:58 »
Maalesef piyasada kaliteli donanım imal edip hakettiği fiyatla satmaya kalkışmak, ticari açıdan intihar etmekle eşdeğer, çünkü kalite denen şeyin ne olduğunu pek çok kişi bilmiyor, onlar için tek ölçü ucuzluk.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND