Gönderen Konu: Tüplü Linear sohbeti..  (Okunma sayısı 9314 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Tüplü Linear sohbeti..
« : 04 Eylül 2014, 19:37:17 »
Bugünlerde tüplü linear'ları inceliyorum.
Ben tübün son zamanlarına yetiştim.
Radyo tüplerinin çalışması için öncelikle yüksek voltaj gerekiyor. Düşük güçlerde birkaç yüz Volt, ancak yüksek güçlerde birkaç bin Volt DC gerekli.

HF linear da genelde 1 veya 2 adet triod ( 3 elemanlı) tüpler kullanılıyor. Anod gerilimi 1500-3000V DC arası. Çıkışları 1000-3000W . Buna göre 3KW için ortalama 1000V -3A; 3000V -1A enerji gerekiyor. Tabiki güçlü bir trafo ve AC yi DC ye çevirecek güçlü diyotlar gerekiyor.
(Muğla dizisindeki gibi); İçim, kesenin ağzını aç uğraş, her malzeme var yaparsın diyor, dilim, ulan otur, şimdi sırası değil delirme diyor.

Benim bildiğim sinyal girişi transistorün base'ine karşılık gelen "Grid"den olmalı diye düşünürken yüksek güçlü Linear'da sinyal girişi katod dan oluyormuş. İncelediğim devrelerin tamamı böyle. Grid ise şaseye bağlı.

Ebayda söz konusu devasa tüpler satışta. ( 20cm yükseklik, 10cm çap).

Tüpün şu iyi tarafıda var, "transistörde en ufak hatada transistör anında bozuluyor" tübde ise eğer flamana aşırı voltaj verip yakmazsanız, ufak hataları kaldırıyor.

Çevrimdışı TA7R

Ynt: Tüplü Linear sohbeti..
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2014, 21:14:53 »
Aramızda Yaşar abi gibi (TA3D) bu konuda deha birisi varken bana pek laf düşmez ama dayanamayıp bir kaç bişey yazacağım. Birincisi "her malzeme var" tesbitinize katılmıyorum , büyük şehirdeyseniz işiniz benden daha kolay ama yine de bir çok malzemeyi yurt dışından getireceksiniz. Ben Amerika , Rusya Federasyonu, Ukrayna , Kanada , İngiltere den  bir linear için epeyce parça getirtmek zorunda kaldım.
Her tüp katotdan sürülmüyor mesela benim kullandığım GU84-b gridden sürülüyor , katod şase ...
Slovak onpower ın beslemesi hoşuma gitti 8 adet ac voltajı ayrı ayrı doğrultup birleştirip 3000 kusur volt elde ediyordular , şemasını buldum yaptım . Hiç bir hata yok ancak 800 tl lik trafo yandı , muhtemelen trafo izolasyon acemiliği , gitti bizim 800 kaat , 2000 v luk sardırdım başka yere ..
Step start şema bulamamıştım o zamanlar (3 yıl önce) kendim dizayn ettim yaptım iyi çalışıyor ...
Aslında linear 10 ay -bir yıl önce bitti . Kontrol kartları vs her şey test edildi tamam , sadece tank devresinden endişem vardı onun için hala son gönderme testini bekliyor.
En sıkıntılı işi de kutu işçiliği , ilk yaptığım küçük kaldı bir tane daha yaptım. Trafo değişince al bir kutu modifikasyonu ...
Her katı ayrı bir sorundur aslında , yüksek voltajı ölçmek bile ayrı bir dert ,  Usa dan prob getirttim ...
Maddiyatı değişken ama  çoook sabır varsa yapılır.
73 ...

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2014, 21:16:29 »

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Lambali.htm
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2014, 23:28:06 »
Değerli Hulusi Bey
Bir zamanlar lambalar benim de ilgimi çekmiş ve şu iki devre üzerinde çalışmıştım. Siz nasıl Forty ler üzerinde çalışmışsanız bende bu iki lambalı devre üzerinde çalışmıştım. Bazı yabancı forum siteleri devrelerle ilgilenmiş lerdi. Şu var ki benim bu devreler sadece kağıt üstünde kaldılar, aslları tarihe karıştı. Gerçi aradığım da yok
Tarihe karışan sadece lambalar değilmiş!
 http://www.geocities.ws/husnu66tr/lambali.htm
http://www.geocities.ws/husnu66tr/x9jy.htm
Aman Hulusi bey 2-3000 voltun şakası olmaz. Bu voltajın ciddiyetini Yaşar Gocet Bey bizden iyi bilir.
Bir seferinde elime sadece bir kere  4-400A Lambası  geçmişti. (üzerinde çalışma yapmadım, sadece vitrin süsü olarak kullandım Bazan da fılamanı ampermetre olarak kullandım.). Bu Lambadan Yaşar Beye bahsedince
--Ben o lambadan  30 tane...dedi!.     İşte Gocet Bey farkı!  Ne yazık ki bu kadar merak ve çalışma yeterince takdir ediliyor mu? Koduda hayli endişeliyim.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2014, 00:31:39 »
Birinci link adresi sanırım hatalı yazıldı yeniliyorum
http://www.geocities.ws/husnu66tr/lambali.htm
alternatif link
http://www.geocities.ws/husnu66tr/tube-829-vhf-amp.htm
sağlıcakla     73!   Hüsnü Köktürk   

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2014, 11:21:12 »
         Hulusi Bey merhaba,
         Aklıma geldi, paylaşayım dedim. Çift lamba kullan.  Lineerin içinde 10mm çaplı bakır boruyu köşeden köşeye beş tur dolandır. Sonra ucunubir emme basma ufak güçte bir motordan geçir. Ve odandaki radyatöre bağla. Haa içine su basmayı unutma. PA ısındıktan sonra (ısıtmak için bol qso yapman lazım.) Odan ısınmaya başlayacaktır. ESPİRİYDİ. Okurken bakır boru derken meraklandığına eminim. !!!
         73....    Başarılar Dilerim. Eminim başarırsın. 

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2014, 18:44:19 »
bilemiyorum ama bizde bunların en ufak bir sanayisi yok hadi olsa lamba vs  diğer malzeme uğraşmaya değer ama onu yurt dışından getittir bunu
yurt dışından getir yok olmadı bir daha uğraşmaya değmez hocam yüzü astarından pahalıya gelir hüseyin hocam hadi yaptın diyelim daha diyorsunuz tank devresi oldumu olmadımı test etmedim. diyorsuzunuz hüseyin hocam bir merakla belki yapılabilir ama dediğim gibi dışarda adamlar bunun sanayisini kurmuşlar standard üretim yapıyorlar hata yok ölçümleri taman malzeme değişimi gerekiyorsa ellerininin altında hazır siz bilirsiniz eğer çok çok lazım olursa başka bir seçenek marin band cihazlar 150 wat ile 24 voltla beslenen leri 250 wata kadar
çıkabiliyor kazançlı profesyonel bir anten şöyle 1.2 kilowatı kaldırabilen vertikalde olabilir,yada yerin varsa tam ölçüsünde delta lop anten kurmak ve her ne kadarda linear kadar da olmazsada linearı aratmaz hüseyin hocam mühim olan 250 watlık cihazın çekeceği akımı tam sağlıklı karşılayabilecek bir güç kaynağı,kayıpsız bir transmisyon hattı usulune uygun yapılmış bir sistem ile liner kullanmaya o zaman sıcak bakmazsın
hayırlı çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2014, 14:39:44 »
Degerli Radyo amatoru arkadaslarim,

Lineerlerin Tank devresi hesaplarini  gozunuzde buyutmeyin.

Ben herzaman ilk once teorik olarak hesaplar genelde bu hesaplamalar Amator radyo imtihanlarinda sorulan ve bilinmesi gerekli formulleri ihtiva eder ki,
Bir defa yaptinizmi. kerrat cetvelini ogrenmis gibi kafaniza yerlesir.

Teorik olarak hesaplanmis degerleri pratikde bobinleri sarip, bobin degerlerini frekanslara gore ne kadar hesaplanmissa induktans metre ile kabaca isaretlenir.
yerine montaji yapilir. ornegin 28 mhz icin, TUNE kondansatoru  26 pf, LOAD kondansatoru 85 pf, hesap edilmis olsun L degeri 0.55 Mikro henri olsun.
bu degerler kapasitans meter ile olculur. bunlar baslangic yani on ayar degerleridir, ki KESINLIKLE her hangi bir voltaj uygulanmaz. soguk on ayar dir.
Eger elinizde anten analyser varsa cok daha gercekci olarak bobin ve kondansatorlerin belirtilen frekans icin dogru degerler olup olmadigi olculur.

Anten Analyser ile nasil olculdugu konusu baslibasina bir anlatimdir.

Internetde bulabilrsiniz taleb olursa bende buradan aciklarim.

Lambali lineer yapmayi arzu eden her arkadasa bilgimin yeterli oldugu kadar bikmadan anlatabilirim.
Hatta ucret talep etmeden eger elimde varsa Lamba da verebilirim.

Saygilarimla
yasar gocet
TA3D

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2014, 21:58:28 »
Yasar Bey merhaba. Konu ile ilgili sormak istedigim: Eger anod vottajını örnegin % 10 yükseltirisek PLATE ve LOAD kondansatör ayar yerleri degişir mi denediniz mi? Ayrıca lambanın ön akımı yeniden ayar ister mi ? Deneyiminizden faydalanarak zaman kaybetmemek için.

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #9 : 17 Eylül 2014, 18:25:06 »
Selamlar.
Ilk plate  voltajı 3000 volt olsun. Tune kapasitör 255
PF, 3300 voltda 232 pf olur. load kondasatorleri ise sıraya göre 1076 ve1028 pf olarak hesaplanır.
On gerilim de  bir değişiklik göstermez. .
Saygilarimla.
Yaşar gocet
 BY/ TA3D

5

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #10 : 17 Eylül 2014, 18:30:46 »
Özür dilerim.
Bu değerler 7 Mhz için hesaplanmıştır.
Saygilarimla.
BY/TA3D

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 18 Eylül 2014, 13:51:51 »
Yaşar bey, ilgimi çeken transistörden farklı olarak (base topraklı uygulamalarda olsada) tüplü lineer uygulamasında yükseltilecek sinyal kimi tüpte katoda uygulanmış. İlgimi çekti. 73.