Gönderen Konu: Bunu da yapmışlar: Çin malı miracle anten  (Okunma sayısı 9425 defa)

Çevrimdışı TA3EP

Bunu da yapmışlar: Çin malı miracle anten
« : 26 Nisan 2013, 11:49:07 »
Evet, Çinliler miracle anten diye bildiğimiz QRP HF portatif antenin benzerini yapmışlar ve ebayda satıyorlar. Ancak efsanevi Çin malı ucuzluğundan eser yok. Hatta orjinalinden biraz pahalıya bile geliyor:

http://www.ebay.com.au/itm/portable-QRP-all-band-antenna-with-detachable-whip-HF-UHF-VHF-Ham-radio-/330912176764?pt=US_Radio_Comm_Antennas&hash=item4d0be71a7c

Aynı satıcıda sark anten analizörü falan da var, ama fiyatlar pek ucuz değil...

http://www.ebay.com.au/sch/faymo-trading.service/m.html?item=230967059647&rt=nc?_trksid=p4340.l2562
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Bunu da yapmışlar: Çin malı miracle anten
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2013, 16:57:03 »
Şimdi newsgrup hesabına geldi, bu da aynı aletin iç görüntüsü...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2013, 18:41:10 »
ortada troid  göremedim hava aralıklı yapmışlar ne troid var nede  hangi renk olsun diye sıkıntı .

Çevrimdışı TA1AST

« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2013, 09:33:50 »
troid yuvarlak  plakanın altındadır...sadece hava aralıklı olaydı bukadar teferruata gerek kalmazdı.Bobindeki ölçülerde bunu gösteriyor..

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2013, 11:31:00 »
Yarısı troid de yarısı  havada sarım olacağını. Hic sanmıyorum.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2013, 00:21:39 »

Merhaba
Resimde görülen pertinax plaketin altında toroid bulunmakta  ve toroide sarılan emaye telin her turu sarılırken plaketten geçiyor ve tamamı toroide sarılmış olmakta.Kanada'lı amatörün yaptığı ve çok bilinen 'miracle anten' in kopyası.Hepsinde aynı mantık. tahminim T-130,T-68 T-80 serisinden 33 mm lik toroid yaklaşık 100 mikrohenri değerinde. UHF ve VHF için de bobinin aktif ucuna bir kaç tur ile direk anten boyunu kullanıyor( UHF ve VHF için bobinin tamamı kullanılmıyor. gibi düşünüyorum.(yanılabilirim de).Ancak bu antenlere maksimum 20 watt güç uygulanabiliyor. QRP ler için.YouTube'daki tüm videoları inceledim.tamamı yüksek tepe,deniz kıyısı yada yerleşim alanlarından uzak açık arazilerde ve propagasyonun iyi olduğu durumlarda sonuç alınıyor.Aksi hallerde  dinleme mükemmel ama gönderme çok iyi şartlarda ancak.Kendi yaptığım antende de nadir de olsa 7.14 ,24 vs frekanslarda QSO oldu.Toroid çok önemli bir faktör.Başarısızlıkların temelinde uygun toroid olmaması söz konusu.EBAY da satılan hakiki değerinde toroidler pahalı,çin sitelerinde olanların ne olduğu belli değil.Türkiye'de ise seri,numara,marka konusu hak getire.Ne bulsak onunla yetiniyoruz.2 aydır bu antenlerle uğraşıyorum 25-30 toroid,yarım kilo bakır tel harcadım.Tesadüfen birkaçı denk geldi.Bu antenlere mucize anten deniliyor ama,mucize beklememek gerekir.5-10 watt güç ile uygun koşullar ile ancak sonuç alınıyor.Selam ve sevgiler.
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2013, 00:39:13 »
Bu konuda Ekrem hocama aynen katılıyorum. Orijinal miracle antenim var ve onunla epeydir denemeler yapıyorum. Deniz kıyısında denemedim, karasal ortamlarda counterpoise ile birlikte kullanarak birkaç QSO yaptım, ama gerçekten mucize bir anten değil. Dinlerken çok güzel, ancak göndermede suskun biraz. Tabii QRP çalışma zorunluluğunun da bunda mutlaka etkisi var.
Sonucu şöyle bağlayayım: Eğer yer ve ağırlık taşıma probleminiz yoksa, aynı paraya normal bir anten tuner alın, örnek olarak bir MFJ tuner. Miracle'ye vereceğiniz para ile (yol parası dahil 170 dolar civarı) en iyisinden bir MFJ tuner alınabiliyor. Onların portatif kullanım için olan küçük boyutlu olanları da var. İşte onlardan bir tane alın, ucuna da uzun tel anten bağlayın ve ister QRP, isterseniz de QRO çalışmanın tadını çıkarın.
Ben artık FT857 ile portable çalışmaya çıkarken yanıma MFJ tunerimi alıyorum. Sonuç mükemmel...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2013, 22:19:11 »
mfj tuner nasıl bir cihaz aynısını yapabilirmiyiz acaba   korniş  anten kullanmak istiyorum . 73

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2013, 22:25:16 »
İki kondansatör ile bir bobinden oluşuyor. Malzemeyi bulunca kolayca yapılabilir.
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,26293.0.html
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4ACV

« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2013, 00:23:59 »
TA3EJ Mert abinin Miracle anten ve 817 ile yaptığı görüşme

https://www.facebook.com/photo.php?v=232168500260531&set=vb.100004021493576&type=2&theater