Gönderen Konu: & Band HF ANTEN ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 51397 defa)

Çevrimdışı TA1CH

Ynt: & Band HF ANTEN ÇALIŞMASI
« Yanıtla #40 : 30 Mayıs 2013, 22:49:36 »
merhaba konunun baş sayfalarında tarifi var bende ordan baktım selamlar

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #41 : 12 Haziran 2013, 21:36:22 »
Ekrem hocam tarif ettiğiniz mobil multibant anteni yapmaya calışacağım   malzemeleri   toparlıyorum orta  anten tel yine 115 cm mi kullanmalı yoksa 150 yapabilirmiyiz teşekkürler  selamlar

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #42 : 12 Haziran 2013, 23:31:09 »
Mesut bey merhaba,
Multibant anten aslında her frekans için tek tek yapılanların toplamı ve bir arada olanıdır.Anten boyu
115 cm dir Ancak bazı bantlarda bu boy uygun SWR yi tam vermiyor.Sanıldığı kadas da büyük farklılıklar oluşmuyor.Seçilen bantta,eğer teleskopik anten kullanılırsa boyu ayarlanabiliyor.Biraz daha uzun anten seçilerek bu küçük ayarları yapabiliriz.Deneme yanılma ile ortalama bir ortak boyu aşağı-yukarı bulmak mümkündür.Selamlar
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #43 : 17 Haziran 2013, 18:31:56 »
Ekrem Bey,
Biraz geçte olsa anten konunuzu fark ettim. Çok ilgimi çekti. Çatı antenim var ancak seyyar anten hiç yapmadım. Mutlaka yapmayı düşünüyorum. Ancak önce sizden ön bilgiler almak isterim.
Bu kısaltılmış antende verim nasıl? Tamam göndermede SWR tutuyor, ancak alma nasıl?
Sanırım göndermedede verim düşüktür. Denemelerinizde mobil haberleşmede alma ve gönderme oldukça verimli oluyormu?

Birde toroiden bahsetmişsiniz. Toroid sanırım az sarımla endüktansı tutturmak için kullanılıyor. Havalı sarım en iyisi değilmi? Verdiğiniz endüktansa göre sararsak herhalde aynı sonucu alırız. 73.....

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #44 : 17 Haziran 2013, 23:16:39 »
Hulusi bey merhaba,
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.Böyle bir çalışmaya girmemin nedeni Özellikle QRP cihaz kullanma merakım.Amacım,portatif cihaz kullanmalarda anten sorununu çözmekti.Bu tür antenlerin malumunuz fabrikasyon türleri de var.Yaptığım denemelerde sonuçlar bana göre çok iyi oldu.Kullandığım güç 5-10 watt arasıydı(anten boyu 115 cm).7-14  MHZ de propagasyonun iyi olduğu koşullarda QSO yaptım,ancak sinyal raporu işitilecek kadar raporlandı.Dinleme tek kelime ile mükemmel.Daha sonra watı yüksek toroidlerle denedim 60-70 wattla hiç bir sorun yaşamadım.Sadece toroid biraz ısındı.Daha sonra bu antenin 'miracle anten' denilen fabrikasyon olanını EBAY'dan getirttim aynı koşullarda denedim ve sonuç daha iyi olmadı.Yaptığım daha iyi performans gösterdi.Havalı bobin denemesi de yaptım.Aynı endüktansı bulmak için çok sarımlı bobin sardım.Çalışmalarımda bundan da örnek sundum gayet iyi çalışıyor ve yüksek watlarda daha güvenli,ısınma haliyle yok.Çalışmalarda şu sonuca vardım;toroidli olan antenlerde SWR ayarında çubuk boyunu ayarlamada tolerans daha fazla, örneğin 115 cm ile 125 cm arasında SWR de küçük farklılıklar olmakta(tolere edilebilir).Ancak havalı olanlarda anten boyunda 1 cm lik bir fark SWR'ye önemli ölçüde yansıyor. Malum,SWR'nin iyi olması o antenin performansının iyi olması anlamına da gelmiyor.Ancak yaptığım denemelerde çıkması gereken gücü watı belli floresan lamba lie kontrollerde fazlasıyla gördüm.Eldeki imkanlarla ancak bu testleri yapabildim.Saygılarımla
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #45 : 19 Haziran 2013, 16:35:34 »
Ekrem Bey,
Cevabınız için çok teşekkürler. Sizin bu başlığınız, mobil antende beni tetikledi. Bu günden sonra mobil anten çalışmalarına başlıyorum. Burada paylaşırım. 73.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #46 : 19 Haziran 2013, 22:04:07 »
Başarılar dilerim
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #47 : 08 Ekim 2013, 09:41:05 »
Ekrem hocam merhaba,
Konuya ilk sayfada yorum yapmışım, fakat daha sonraki sayfaları takip etmemişim.
Çok faydalı bilgiler vermişsiniz, teşekkür ederim. Hava aralıklı tasarımı ilk fırsatta aracımın bagajında bulundurmak üzere yapmaya çalışacağım.
73

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #48 : 08 Ekim 2013, 11:35:41 »
merhaba
Kolay gelsin.73
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #49 : 14 Ocak 2014, 22:35:57 »
Ekrem Bey,
Bu çalışmanızda kullandığını toroidin iç,dış çap ve derinlik ölçülerini verebilir misiniz? mümkünse.

Selamlar.

Elgin SAYINALP
de TB2NDY 73
Astana - KAZAKHSTAN

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #50 : 16 Ocak 2014, 00:46:53 »
Elgin bey,
Burada önemli olan toroidin kullanacağınız frekansa nüve olarak uygun olmasıdır. Amatör bantları kullandığımıza göre, 30 MHZ 'e kadar uygun olması gerekir.Buna uygun o kadar çok toroid varki,Simdi size şu renkte ve şu çapta olan uyar demem yanlış olur.Toroidin çapı ve büyüklüğü  güçle ilgili.renk konusunda tam bir standart yok,üreten firmaya göre değişebiliyor.Benim kullandığım toroid sarı/beyaz olanıydı(hurdalıktan almıştım,tamamen tesadüf).Ancak bu renkte olan her toroid 30 Mhz 'ye kadar olur anlamı çıkmaz.Bu nedenle benim kullandığım toroidin rengini kullan demem sizi yanıltır.Ancak Mikrometal firmasının toroidleri oldukça güvenilir ve standartlara uygun.Kataloğlarda özellikleri yazılıdır.Ben bu firmanın T-200 kırmızı/beyaz toroidlerini temin ettim ve işe yaradı.Bu sitede anten ile ilgili yazımda detaylarını vermeye çalıştım.En basit yöntemle bir toroidin frekansını kabaca nasıl belirlendiğine de değindim.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Başarı dileklerimle.TA4EM
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #51 : 17 Ocak 2014, 21:50:11 »
Ekrem Bey,

Nezaketiniz ve cevabınız için size çok teşekkür ederim.
Kazakhstan'dan saygı ve selamlar.

Elgin SAYINALP
de TB2NDY 73
Astana - KAZAKHSTAN

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #52 : 08 Nisan 2016, 20:19:08 »
Affınıza sığınarak soruyorum, burada anlatılan multiband anteni yapacağım ama, bu yapacağımız bobine anten kablosunun canlı ucunu bağlayacağız değil mi? peki şase ucu ne olacak? 73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #53 : 08 Nisan 2016, 23:58:34 »
Araçta kullanacak isen aracın şasesine. Evde kullanacak isen yapacağın antenin dalga boyuna uygun bir radyal yani tel uzat bir tarafa.  73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #54 : 10 Nisan 2016, 00:43:39 »
mesut abi anten bitmek uzere.yarin bir arkadasa bobini olcturduk mu tamam.yalniz benim sorum su;baglantiyi resimdeki gibi mi yapacagim?

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #55 : 10 Nisan 2016, 00:56:11 »
Senin çizim  bu baştaki miraj anten için gecerli ama mobil olan kısa devre değil hatırladığım kadarıyla tek bant olanı yapıyorsan bir bobiin var sadece oda kısa devre değil. hem ne fark eder dene  cok uclu yap kısa devre olanıda dene  ben bu şekilde bir sürü anten denedim calıştırdım sende dene  ölc bak  kurcala  hava lar ısındı anten zamanı   73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #56 : 11 Nisan 2016, 12:13:20 »
Mesut abi anten çalıştı,doğru hatırlıyormuş sun, şase boşta olacak.Bobini henüz ölçtüremedim, Ekrem beyin dediği gibi 100 tur sardım swr tuttu. Multiband olabilmesi için bobin ölçümü yapıp 14-21-24-28 mhz ile ilgili indüktans noktalarını bulup, resimde görünen kıskaç ile temas sağlayacağım. Diplik için, japon avmlerinde satılan cezve kullandım, bulması daha kolay. Destekleriniz için teşekkürler. 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #57 : 12 Nisan 2016, 20:21:29 »
Mesut abi 100cm lik anteni nereden aldınız acaba? Benim bulduklarım hep 85cm...

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #58 : 13 Nisan 2016, 00:14:31 »
Hatırlamıyorum  karaköy  veya hurdacıdan olabilir  73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #59 : 18 Nisan 2016, 19:52:56 »
7mhz kısmı güzel çalışıyor ama multiband kısmını çalıştıramadım, swr tutmuyor. yanlış yada eksik birşey var ama ne bulamadım. tavsiyelerinizi bekliyorum 73