Gönderen Konu: & Band HF ANTEN ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 51756 defa)

Çevrimdışı TA1CH

Ynt: & Band HF ANTEN ÇALIŞMASI
« Yanıtla #20 : 11 Nisan 2013, 19:48:05 »
teşekkürler hocam florasan tekniği güzel bir ölcüm tekniği olmuş selamlar

Çevrimdışı TA8C

« Yanıtla #21 : 12 Nisan 2013, 21:12:29 »
TA4EM
ekram bey aydınlatıcı bilgiler için çok teşekür gaziantep,den selamlar
TA8AL
Mehmet hanifi küçükoğlu
ta8al@hotmail.com
05334605192
http://www.gazianteptrac.org.tr/
Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder.
Edouard Le Berquier

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #22 : 15 Nisan 2013, 21:43:04 »
Çalışma ile ilgili resimler
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #23 : 15 Nisan 2013, 21:44:01 »
resim
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #24 : 15 Nisan 2013, 22:48:41 »
ŞEMA ÇİZİMİNDE ÖNEMLİ BİR HATA,DÜZELTİMİŞ ŞEKLİ
Bir amatör arkadaşımızın haklı olarak dikkatini çekmiş ve benim de dikkatsizliğim üzerine yanlış çizimini yaptığım anten şemasının düzeltilmiş son halini sunuyorum.Amatör arkadadaşlarımdan özür dilerim.Selamlar
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #25 : 15 Nisan 2013, 23:00:26 »
ÖNEMLİ BİR NOT:
Şemadaki frekanslara göre balunun endüktans değerleri,ölçütlerini verdiğim ve kullandığım toroiddeki değerlerdir.Elbette çapı daha büyük yada küçük toroidilerde endüktans değerlerinde küçük farklılıklar oluşabilir. Bu fazla dikkate alınmamalıdır zira,TX den gelen gezici uç turlar üzerinde uygun SWR değerini bulur.Ayrıca en düşük SWR değeri biraz büyük görülse bile anten boyu küçük değerlerde uzatılıp,kısaltılarak ayarlanabilmektedir.(Anten çubuğunda yapılan bu düzeltme bütün frekanslar için sabittir.Her frekans için ayrı ayrı anten uzunluğunu ayarlamak gerekmez.)
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #26 : 17 Nisan 2013, 19:04:33 »
Ekrem hocam  hediyenizi  1 metrelik bir teleskopik anten  ile test ettim  7mhz 14mhz  28 mhzde  swr 1.5  süper calışıyor teşekkürler elinize sağlık  73

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #27 : 17 Nisan 2013, 21:27:30 »
Mesut bey,
İyi günlerde kullanın.Ben bu bantlarda en yüksek SWR yi 1.3 olarak ölçmüştüm.Bilgilerinize.Selamlar
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #28 : 17 Nisan 2013, 22:26:57 »
ANTEN ÇALIŞMALARINA DEVAM....
Resimde görülen anten 7 MHZ (40 M) mobil anten,olup teknik değerleri:
2 cm çapında sert plastik boru üzerine 0.90 mm çapında emaye telden bitişik yaklaşık 100 tur civarı sarımla eldilir.Endüktans değeri 42-44 mikrohenridir. Bu endüktans değerini sabit tutarak farklı tel kalınlıkları da olmaktadır.Antel tel boyu 100-115 cm dir SWR ayarı yaparken biraz uzun anten kullanarak SWR metre kontrolünde boyunu ayarlamak mümkündür. Ayarı iyi yaptığınızde maksimum SWR 1.3 olmaktadır.Anten boyunda çok küçük mm rik uzunluk artması yada kısalması  SWR yi etkilemektedir.Resimde görülen anten dipliği de el yapımı olup mutfaklarda kullanmadıgınız(yada kullandığımız) metal küçük tencere yada tas kullanılarak imal edilmiştir  İçerisine konan mıknatıs ise 2 adet büyük haparlörlerin 8-10 cm çaplı olanlardır ve bir de siyaha boyadınızmı piyasadakilere taş çıkartmaktadır.Selamlar
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #29 : 17 Nisan 2013, 22:41:45 »
Yukarıda 7 MHZ için tasarlanan anten deki bobinin endüktans değerini 13 mikrohenri  civarında sarıldığında 14 MHZ lik mobil anten, 152 mikrohenri olarak sarıldığıda ise, 3.5 MHZ lik mobil anten elde edilmiş olur.Anten uzunluklarıda benzer boylarda olup,kısaltıp-uzatarak uygun SWR kesin olarak elde edilir.Biraz sabır işi.Selamlar
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #30 : 17 Nisan 2013, 23:21:02 »
Selamlar
Ayrıca.tek bobin tek çubukla multibant anten yapılmak isteniyorsa,bu da mümkündür.Maksimum 150 mikrohenrilik bir bobin sarmak yeterli.Bobinin anten ucu tarafından başlanarak 13-14 mikrohenriden bir uç alınır geride kalan bobin devamı şaseden bir kablo ile by pas yapılır.Bu şekilde ki anten 20 mhz olur.Bu şekilde 44 mikro henriden bir uç alınır bu da 7 mhz olur Nihayet tamamı ise 3.5 mHz dir. 21-24 ve 28 MHZ ler ise Anten uçundan aşağıya ilk 3-5 mikrohenri arasında deneme ile bulunur.Selamlar
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #31 : 19 Nisan 2013, 20:01:27 »
4 WATT  ve örnek frekans 3.750 MHz'de RF gücünün floresan ampul ile testi
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3CS

« Yanıtla #32 : 23 Nisan 2013, 23:25:15 »
sayın hocam bende sizin yayınlamış olduğunuz bilgileri kullanarak bu portatif antenden yapmaya çalıştım 4.8cm çapında sarı toroiti bulmak ve üzerine 2mm bobinaj teli ile 29 tur sarmakla başladım işe ne varki sizin verdiğiniz mikrohenri değerlerini yakalayamadım kesinlikle 124 mikrohenri değerini 29 turda göremiyorum. Ama ben ölçümlerimi bobini toroite sardıktan sonra yerine montaj yapmadan yapıyorum acaba siz bağlantıları yaptıktan sonramı ölçümlerinizi yaptınız 124mikrohenri değerini öyle buldunuz merak ettim veya uygun toroid değildemi bu değere ulaşamıyorum çalışmalarınızda başarılar iyi günler diliyorum

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #33 : 24 Nisan 2013, 09:56:42 »
Merhaba
Öncelikle toroid konusunda önemli problemlerimiz var.Malesef aynı ölçütlerde ve renkte toroidler bile frekansları konusunda farklılıklar gösteriyor.Hakiki amidon(mikrometal) marka toroid bulmak oldukca zor.Benim kullandığım toroidlerde de aynı sorunla karşılaşıyorum. Biraz deneme/yanılma yöntemi ile
çalışmak gerekiyor.
1-Sarılan toroidin endüktansı 100-125 mikrohenri değerinde olması
2-Kullanılan frekansta rezonansa gelmesi
Zorunluluğu var.Bu koşulları sağlamak için mevcut toroidleri kullanarak işe başlamak gerekiyor.Floresan kontrolü ile de antenin enejiyi atma konumunu belirliyoruz.Bu tür antenler daha çok 5-10 watt gibi düşük güçlü cihazlarda(QRP) kullanılıyor.Çubuk anten ve düşük güç.Küçümsenmemeli zira propagasyonun iyi olduğu zamanlarda sonuç alınıyor.Yani ionosferin insafına kalmış bir şey.  endüktansı,sarılı toroid devrede olsun-olmasın  koşullara göre değişmez.Telin çapını, eldeki toroidin kaç turla istenilen bu endüktansı vereceğini deneme ile tesbit etmeliyiz.Kolay gelsin.
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3CS

« Yanıtla #34 : 04 Mayıs 2013, 23:04:01 »
sayın EKREM hocam sizin yapmış olduğunuz bu anteni yapmak için uzun zamandır toroid  arayışı içerisindeydim nihayet T-200 sarı toriti  buldum ve (dış çapı 4,8 cm.) tarif ettiğiniz üzere toroitin üzerine 29 tur 2mm kalınlığında bobinaj telinden (üzeri vernikli bakır tel) sardım belirtiğiniz noktalardan bobinin değerini ölçtüm fakat birkaç kere ölçmeme rağmen 124 milihenry değerine ulaşamadım fakat toroite bobinaj telini sıkı sarmamın bu değeri bulmamda rolü olabilir mi acaba  bu problemi nasıl halledebilirim çalışmalarınızda başarılar diliyorum 73.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #35 : 05 Mayıs 2013, 13:04:15 »

Merhaba
Daha önce de belirttiğim gibi,toroidlerin aynı renkte ve çapta da olsa dahi bizleri yanıltıyor.(markalı orijinal olanlar hariç.) Benim kullandığım toroid 29 turla 100 kusur mikrohenri oldu.Aynı çapta renkte 70 turla aynı değere ulaştı.Ama sorun değil.0.70-0.80 gibi emaye teli sarmaya başlayın tamamını sarın.ölçün yaklaşık 125 mikrohenriyi bulunca olmuştur ve sarımı o noktada bırakın.Şayet  tam sarımla endüktans değeri düşükse,telin çapını küçültün ve sarın.Bu şekilde deneme yanılma ile yapılır.Bu toroidin frekansı konusunda şüpheniz varsa,zaten sonunda denemenizde rezonansa gelmez,floresanı yakmaz yani RF enerjisini göndermez,SWR bozuk gösterir vs.Malesef toroidler sorun oluyor.Sizin hedefiniz endüktans değeri ve enerjiyi antene göndermesi olmalı.Kullandığınız toroid için 2 mm tel çapı fazla gelmiş ve endüktansı düşük çıkmış .Siz hedefi 29 tura endekslediniz Bu değer benim kullandığım toroid için geçerli.Sıkı yada aralıklı sarım gibi faktörler sonucu etkileyecek düzeyde değildir.  Elbette bunların teorik izahları var oralara girmek istemiyorum.Bizler için önemli olan pratik değerler , sonuçlar ve gözlemlerimizdir.Başarılar dilerim.
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #36 : 21 Mayıs 2013, 14:10:44 »
Ekrem hocam anteni sürekli qrp cihazlarla deneyip haksızlık ediyormuşuz   bugun catı antenimi söküp masamın üzerinde duran hf telsizin arkasına  takıp swr 50 vatta 1.5  ölcüp deneme yaptım ve sonuc mükkemmel odanın icerisinden süper randıman aldım elinize sağlık tabiki qso kısa tuttum ilk denemem troid ne kadar izin verirse okadar uzun konuşacağım  selamlar .

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #37 : 21 Mayıs 2013, 23:26:55 »
Mesut bey merhaba,
Kurcaladıkca güzel sonuçlar elde ediliyor.Bu antenleri daha çok malum QRP güçlerde kullanıldığı için bu isim verilmiş.Toroidleri de genelde düşük watlı olmakta,maksimum 15-20 vat gibi.Küçük çaplı toroidle yüksek wat riskli,ısınıyor.Ancak büyük çaplı toroid olunca 60-70 wata dayanıyor.Benim kullandığım bu türden ve bütün bantlarda SWR gayet iyi.Dün akşam 5-6 vatla FT-817 ile 7.055 MHZ ve 14.265 mhz de QSO yaptım.Tabiki bu güçle karşıya oldukça düşük raporla sinyal gitti.Evde balkon yok antenin ucunu pencereden uzatarak oldu.Şartlar iyi değil.Önümüzdeki günlerde TRAC gurubu olarak açık arazide etkinlikler düşünüyoruz.Sanırım iyi sonuçlar elde ederiz.Selamlar.TA4EM
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #38 : 29 Mayıs 2013, 22:05:58 »
Ekrem hocam  bobinli  7mhz mobil anteninizi yaptım swr 1 in altında cok güzel calıştı  proje ve yol göstermeniz için teşekkür ederim
cok güzelbir  7mhz mobil antenim oldu 73

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #39 : 30 Mayıs 2013, 13:10:13 »
merhaba.
güzel proje olomuş tebrikler.
acaba çubuk boyu ve bobin turu hakkında bilgi verebilirmisiniz.
kolay gelsin
73
de ta7bb