Gönderen Konu: & Band HF ANTEN ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 51401 defa)

Çevrimdışı TA4EM

& Band HF ANTEN ÇALIŞMASI
« : 12 Mart 2013, 00:56:12 »
MERHABA,
3.5-28 MHZ,6 BANT EV YAPIMI ANTEN: 3.5-7-14-21-24 ve 28 MHZ bantlarında oldukca verimli ,bütün bantlarda 115 cm boyunda teleskopik yada çubuk antenle çalışmaktadır.Denemelerimde 75 Watt RF gücü altında değerleri değişmeden ortalama 1:1-1:3 SWR aralığında performans göstermektedir.Özellikle küçük ebatta olması nedeniyle QRP uygulamalarına elverişlidir.Yüksek RF gücünde toroidin biraz ısınması problem oluşturmuyor.Ne de olsa bir RF transformatörü olması göz önüne alındığında normaldir.Kullanılan komütatör yüksek RF enerjisine uygun tırnaklı olması, ark kararması oluşmaması acısından önemlidir.
TOROİD: T-200 serisinden 4.8 cm dış çaplı standart sarı mikrometal  toroid.Kırmızı da olabilir.Yeterki 3-30 MHZ frekans aralığına bir  değere sahip olsun.
Tel çapı:2mm.
Endüktans değerleri (yaptığım hesaplamalara göre,bu değerler orijinal olup,alıntı değildir) :124 mikrohenri (Ölçümlerde ,endüktansmetrenin probu antenin  irtibatlandığı noktada tutularak şaseye doğru toroid sargılarında ölçümler alınmalıdır.Küçük sapmalar, SWR metre kontrolünde yakın turlarda ölçümler ile  düzeltilebilir (teorik-pratik farkı)
3.5 mhz: 85.8, 7 mhz:48.4 , 14 mhz:13.4, 21mhz:2.9 ,24 mhz:1.1 ve 28 mhz:<1 mikrohenridir.
SWR değerleri .(3.5 mhz:1:3)- (7mhz:1:1)-(14 mhz:1:2)-(21mhz:1:3)-(24 mhz:1:2) ve (28 mhz:1.2)
Anten boyu:115 cm olup bu boy,bütün frekanslarda sabittir.Saygılarımla. Ekrem ÇİÇEK
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: & Band HF ANTEN ÇALIŞMASI
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2013, 01:11:18 »
Elinize sağlık .
Balkon anteni aradığım şu günlerde verimi hakkında daha detaylı bilgi verebilme imkanınız varmı .
Tşk.

Sağlıcakla
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #2 : 12 Mart 2013, 01:54:25 »
Mehmet bey,
Mesajınız için teşekkür ederim.
Bu konu ile yaklaşık 10 gündür çalışıyorum.Denemelerimde aynı frekansta büyüklü-küçüklü sarı toridleri denedim.Yüksek watta büyük toroidi kullanmak gerekir.QRP için 2 cm gibi küçük çaplı toroid de yeterli.Toroidleri bulmak biraz zor.Ancak PC lerin güç kaynağı içindeki sarı toroidler işe yarıyor(max 5-10 watt RF için).Ben bu denemede 4.8 cm büyükce bir toroid kullandım 75 watt RF gücüne  dayanıyor.Biraz isınıyor,ama normal Çünkü cihazdan gelen RF sinyali bloklanmış kapalı bir bobine giriyor.Anten boyu olarak 1ila 2 metre arasında farklı boyları denedim.Hepsinde sonuç çok iyi.Ancak örneğin 1 metre  anten ile örneğin 7 mhz de bobinin uygun ucu 14. sarımda rezonansa geliyorsa,1.5 metrede bu 12-13.sarımda olmaktadır.Yani Birazda deneme -yanılma metodu ile çözülüyor.Çok tırnaklı komütatör bulamıyorum.30 turluk bir bobin için 30 turlu komütator olunca iş daha kolay her tur sipiri komütatörden geçeceği için farklı anten boylarında SWR yi bulmak daha kolaylaşmakta.Geçtiğimiz pazar günüyaesu ft-817 ile anteni denedim 4 watt çıkış ve 115 cm anten boyu ile  24 Mhz de QSO yaptım. 7 mhz de sesimi duyuramadım.propagasyon iyi değildi sanırım 4 watt yetmedi.Anten verimini; antene yaklaştırdığım küçük floresan ampul ile denedim RF gücünü ampulun yanması ile izledim.Bunlar benim yaptığım kontrollerdir.Aslında benim yaptığım bu anten sisteminim fabrikasyon olanlar var'miracle anten' olarak biliniyor.Prensip olarak aynı.You Tube 'de videoları da var.Yabancı amatörlerin de yaptıkları var.Benim gözlemlerime göre mükemmel performansları var.Deneme yanılma ile daha uzun antenle yapmak mümkündür.Şemada verdiğim ölçütleri,parametreleri değiştirmeden toroiddeki turlar üzerinde anten girişini tesbit ederek anten boyuna göre modifiye edebilirsiniz.Saygılarımla
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #3 : 12 Mart 2013, 02:29:15 »
Küçük bir düzeltme:
Başlıkta verilen bilgilerde''ölçümlerde,endüktansmetrenin probu antenin irtibatlandığı noktada tutularak...................'' yazılan cümleyi,''endüktansmetrenin probu şemadaki sıfır noktasında tutularak,probun diğer ucu bobin üzerinde  endüktans değerleri bulunmalıdır''şeklinde düzeltiyorum
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4A

« Yanıtla #4 : 12 Mart 2013, 03:58:10 »
Ekrem hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.... Anten çubuğunun değişmemesi çok güzel ve çok pratik bir anten.
Mehmet Raşid ÖĞÜNÇ
116 SD 019 - 116 VE 101 - 116 MU 055 - 116 FT 002
QTH: Isparta - KM57GS
0 505 586 7116
Yaesu FTDX101D - Hermes-Lite2 - M0PLK Deltaloop
Online Log : http://www.hrdlog.net/ViewLogbook.aspx?user=TA4A

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2013, 11:35:54 »
Ekrem Hocam,

Elinize sağlık. Epeydir sesiniz çıkmıyordu.

Mehmet amca,

Yokluk sebebiyle yapılan antenlerde verim sormamak gerekir diye düşünüyorum. Allah ne verdiyse???

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 12 Mart 2013, 21:25:15 »
Ekrem Bey tebrikler, elinize aklınıza sağlık. Sizinki "Miracle Anten" den daha güzel olmuş kesinlikle. Bu antenle çıkış yaparken cihazın toprak hattı ucuna çeyrek dalga boyunda bir düz tel (counterpoise) bağlamayı deneyin. Anten coşuyor o zaman. (Sayın Bilal hocama saygılar sunarım, bana onun tavsiyesi idi bu ve çok yararını gördüm, hala da kullanmaktayım)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #7 : 12 Mart 2013, 23:19:53 »
Bilal amca,
Uzun süredir ortalıkta yoktum.Umarım bundan böyle daha çok bu sitede birçok şeyi paylaşırız.Saygılarımla
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #8 : 12 Mart 2013, 23:31:43 »
Ahmet Mete bey,
Mesaj için teşekkür ederim.Bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Haklısınız radyal ,toprak olabilecek eklentileri düşünmedim değil,Sizce de malum,sadece SWR nin iyi olması yetmiyor.Performans da önemli. Verimi yüksek bir anten RF sinyalini anten tüm boyunca değilde,uç kısmindan enerjiyi göndermeli.Bunu, Bobinin anten boyunca sarılı olanları  bunu sağlıyor,fakat bobin sonrası salt çubuk olanlarda bunu göremiyoruz.Bu anten de böyle.Yinede denemelerimde iyi performans gözledim.Eldeki imkanlar bu.Toprak için önerinize teşekkür ederim.Saygılarımla.
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2013, 20:32:52 »
Yaesu ft-817 ve anten uygulaması
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3EC

« Yanıtla #10 : 10 Nisan 2013, 23:13:45 »
Ekrem Hocam, süper olmuş. 73's

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #11 : 11 Nisan 2013, 03:31:22 »
QRP söz konusu olduğunda, portable antenler olmazsa olmaz. Çok kullanışlı olmuş, elinize sağlık.
73

Çevrimdışı TA4ACV

« Yanıtla #12 : 11 Nisan 2013, 05:22:07 »
elinize saglık.. :) bol QSO lar dilerim...

bu yaptıgınız anteni bir abimiz kullanıyor resimde... (TA3EJ)

Çevrimdışı TA4ACV

« Yanıtla #13 : 11 Nisan 2013, 05:25:19 »

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #14 : 11 Nisan 2013, 10:27:34 »
Ekrem bey calışmanız  cok güzel olmuş  bende  balkon anteni nasıl yapmalı diye düşünürken   doktor ayağıma  geldi sayenizde teşekkürler . bir sorum olacak  ( Verimi yüksek bir anten RF sinyalini anten tüm boyunca değilde,uç kısmindan enerjiyi göndermeli.Bunu, Bobinin anten boyunca sarılı olanları  bunu sağlıyor,fakat bobin sonrası salt çubuk olanlarda bunu göremiyoruz)   sözünüzden  aklıma hulusi dundar abimin antenler   rf i   uclarından yayıyor  anten uclarını bükmeyin düz olsun  sözü geldi  .bu konuda  anlıyorum ki  bilgi birikimine sahip siniz  ben ister bobin olsun  jop anten  mesela ister tel şeklinde olsun  antenin  koaksiyel  saseden  cıkacıkmaz  rf i yaydığını   düşünüyorum  şu rf i gösteren gözlük  cıksa bir an önce  iyi olacak (yine  1 sene daha beklemeli   bir nisanlarda  cıkıyor ancak)   . sizin ve arkadaşların  bu konudaki bilgilerinizden  yararlanmak istiyorum   teşekkürler .

Çevrimdışı TA8C

« Yanıtla #15 : 11 Nisan 2013, 14:00:29 »
YEASU FT-817 KULANICILARI  İÇİN DÜZENLENMİŞ  PORTATİF BİR ANTEN ŞEMASI

http://users.belgacom.net/hamradio/schemas/vhf_portable_dipole_on6mu.htm
TA8AL
Mehmet hanifi küçükoğlu
ta8al@hotmail.com
05334605192
http://www.gazianteptrac.org.tr/
Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder.
Edouard Le Berquier

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #16 : 11 Nisan 2013, 18:54:36 »
Çağatay bey,
İlginizden dolayı teşekkür ederim radyo amatörlüğü konusunda üniversitenizin faliyetlerini yakından takip ediyor ve kutluyorum.Ben de SDÜ Tıp Fakültesinde öğretim üyeliği yapıyorum.Yaşım itibariyle 40 yıldır bu hobinin peşindeyim.Zaman zaman güzel çalışmalarımız oldu.Üniversitemizdeki bahar şenliklerinde standlar açtık,faliyetlerde bulunduk.Umarım birlikte çalışmalarımız olur.Saygılarımla.Ekrem ÇİÇEK TA4EM ISPARTA
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #17 : 11 Nisan 2013, 18:57:13 »
Hanifi bey,
Teşekkür ederim.Saygılarımla
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #18 : 11 Nisan 2013, 19:00:20 »
Nedim bey,
Abi teşekkür ederim.Biraz birşeyler yapmaya çalışıyoruz.Sana karşı mahcubum.En kısa zamanda güç kaynağı şemasını göndereceğim.Saygılarımla
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #19 : 11 Nisan 2013, 19:26:07 »
Mesut bey,
İlginizden dolayı teşekkür ederim.Antenler üzerinde epeydir çalışıyoruz.Anten olayı elektronikte çok farklı bir olay.Malumunuz iyi bir anten sıradan bir cihazı en iyi konuma getirir.Özellikle mobil uygulamalara önem veriyorum.Bobinden sonrası tel olanlarda denemelerimde RF  enerjisini her noktadan eşit gönderdiğini gördüm.Bunu tesbit etmenin en güzel testi;cihazı FM moduna alıp,gönderme konumunda ışıldakların floresan lambasını antene yaklaştırdığınızda yandığını görürsünüz.Ampul ışığının parlaklıgı RF gücüne göre değişmekte 6-7 watt RF gücü floresanı parlak bir şekilde yakmaktadır.Anten boyunun tamamı bobin olanlarda ise gerçekten FR gücü uç kısmlarda daha fazla floresanı parlak yakmaktadır.Bu türlü antenlerde,anten boyu bobinin kendisi olup,RF gücünün bobinin nihai kısmından çıkması normaldir.Önemli olan bir antende geri dönen RF gücünün az olası yani SWR nin düzgün olmasıdır Bu da bütün gücün %10'nu geçmemelidir.Tabiki,olay bu kadar basit değil.Her anten, cihazın tank devresinin  bir devamıdır.Anten kullanılan frekansla rezonansa gelmelidir.Gerisi önemli değil.Ben elde ettiğim sonuçları amatör arkadaşlarımla paylaşacağım.Selamlar.
M.Kemal ATATÜRK