Gönderen Konu: YAESU G-5500 ve benzer rotorlar için uydu takip arabirimi  (Okunma sayısı 13288 defa)

Çevrimdışı TA6P

Uzun süre uyduyu takip ederken hem dopler olyı nedeni ile frekans kaymalarını elimizle düzeltirken diğer yandanda uyduyu yagi antenle takip için rotoru da elle kumanda etmek zorunda kaldık.Tüm bunları ayarlayalım derken uydu geçip gidiyordu.Daha sonra ham radio delux proğramına bağlanmak için CT-17 veya benzeri arabirimler ile bilgileri elde edip  proğrama bağlanınca frekans takibinide bilgisayara havale  edebildik.
         Uydu takibi için bir uyduya sahip olunca uydu takibini otomatik olarak yapan arabirimlerim neredeyse rotora yakın olduğunu öğrendim.(Yaesu GS-232)Bu ise beni kendim yapabilirmiyim arayışına yöneltti.Sonuçta internette LVB tracker adlı bir dökümana ulaştım.Yaesu G-5500  ve benzeri rotor sistemleri için geliştirilmiş otomatik uydu takip arabirimi LVB tracker için gerekli dökümanlar aşağıdaki linkte mevcuttur.
http://www.g6lvb.com/articles/lvbtracker/

Arabirim hamradio delux proğramı  ile sonderece uyumlu çalışmakta ve büyük kolaylıklar sağlamaktadır.Tüm malzemeler kolaylıkla piyasada bulunmaktadır.Özetle bu arbirim sizin istediğiniz uyduyu sizin sahanıza yaklaştığında yakalayıp hem yatay hemde düşey düzlemde takip etmektedir.
             http://ham.zmailer.org/oh2mqk/lvb-tracker/ Bu linkte LVB trackerin OH2MQK tarafından pdf formatında dökümanları mevcut.Örneğin PCB ve elemanların dizilişini bulabilirsiniz.
          Aşağıdaki resimler benim yaptığım çalışmalardan bazı kesitleri anlatmaktadır.Herkese kolay gelsin der ,selam ve saygılarımı sunarım.
                       TA6P
                  Ali Zümrüt
          azumrut@hotmail.com
               05323868555
                  SAMSUN

Çevrimdışı TA6P

Ynt: YAESU G-5500 ve benzer rotorlar için uydu takip arabirimi
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2013, 09:39:43 »
Önce işe PDF formatındaki PCF resmini 1/1 ayarlıyarak transfer kağıdı yardımı ile  pertinaksa geçirmekle başladım.Sonrada lehimle kapladım.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2013, 09:44:51 »
Daha sonra elemanlar PCB üzerine dizildi ve pic PCB üzerinde proğramlandı.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2013, 09:48:20 »
Kutuyu kendim yapmayı tercih ettim.Sanayide aliminyum levha çektirip,metal işleyen atölyede caka makinası ile büktürüp,antistatik boya ile boyattım.Böylece çizilmelere karşı daha dayanıklı bir kutu oluştu.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2013, 09:52:59 »
     Vee  yavaş yavaş sonuç ortaya çıktı.Ham radio delux proğramına arabirimi tanıttıktan sonra ilk denemeyi itupsat uydumuzu takipte yaptım.Ha bu işi yaparken bana sadece kahvemi yudumlamak kaldı.
                           Herşey herkesin gönlünce olsun
                                     TA6P
                              Ali Zümrüt

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2013, 09:56:19 »
Ali hocam eline sağlık güzel günlerde kullanman dileği ile .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2013, 09:59:47 »
Sayın başkanım çok teşekkür ederim.Size ve bölgenizdeki tüm arkadaşlara selamlar.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2013, 10:50:56 »
Bu arada cihazın ön ve arka paneli için aliminyum doğramacılardan aldığım eloksallı aliminyum parçalarını kullandım.Tıpkı bir tarihte kendim ve bir arkadaşım için yaptığım forty II  lerde olduğu gibi.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2013, 10:58:41 »
          Yine panellerdeki yazılar gençlik yıllarımdan kalan letraset ile yazılmıştır.Eskiden büyük kitapçılarda bolca mevcut idi.Ben birara aradım.Ancak artk bulunmuyor zannederim.

Çevrimdışı TB2PWX

« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2013, 11:04:39 »
Letraset deyince, aklıma baskı devreleri letrasetle yaptığımız zamanlar geldi.
Şimdi baskı devreyi Kuşe kağıt / laser yazıcı ile yapmıyor muyuz?
O halde alüminyum üzerine yazı da aynı şekilde olur diye düşünüyorum. Bir arkadaş baskı devrenin silk screen (malzeme isimleri) baskısını, plaketi basıp deldikten sonra bu şekilde bastığını görmüştüm, Epeyce de dayanıklı oluyor. En azından letraset kadar.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2013, 11:19:21 »
Sayın arkadaşım Şenol bey,Düşünceniz çok güzel bence olabilir.Bir ara deneyeyim diyorum.Ben letrasetle yazdıktan sonra üzerine çok ince bir kat dolgu verniği atıyorum.Hem letrasetin dokunmalar nedeni ile çıkmasını önlüyor hemde hoş bir matlık sağlıyor.
Bu vesile ile size ve bölgenizdeki tüm amatör arkadaşlara selam ve saygılar sunarım.
              TA6P
        Ali Zümrüt

Çevrimdışı TA2BN

« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2013, 09:09:10 »
Ali bey elinize saglik muhtesem olmus, SAMSUN ' a selam ve sevgiler
73 de TA2BN

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #12 : 26 Ocak 2013, 10:03:36 »
Teşekkür ederim Rebi bey.Samsundan size ve İstanbuldaki tüm amatör arkadaşlara selam ve saygılar.

TA6P
          Ali Zümrüt
           SAMSUN

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #13 : 07 Ocak 2017, 19:17:55 »
LVB Trackerin yeni yazılımı V.0.10d
http://www.frars.org.uk/cgi-bin/render.pl?pageid=1421
linkinden indirilebilinir.Ayrıca Oled display ile daha kullanışlı ve daha canlı.yapmayı düşünen arkadaşlar için PCB yi kendimce düzenledim.Paintte açılıp orijinal boyutlarda baskı almak yeterli oluyor.Yapmak isteyen arkadaşlara başarılar dilerim.

Ali Zümrüt
     TA6P
 SAMSUN

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #14 : 07 Ocak 2017, 20:07:47 »
Maşallah Ali abi bakarken zevk aldım eline koluna sağlık 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2017, 13:35:42 »
@Ali Zümrüt

tebrikler hoş bir çalışma ,daha evvel VFD'ler ile çok çalıştım,fakat bu O Led , P Led gibi ekranlar ile çalışma fırsatım olmadı,üretici kod'du nedir ? iç piyasadanmı temin ettiniz ? iyi çalışmalar..

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #16 : 09 Ocak 2017, 16:43:51 »
Üstadım çok teşekkür ederim ,Samsundan merhaba.2X16 sarı ve buz beyazı renkte  direnç nette var.yer olarakta yazıcıoğlu pasajı karşısındaki handa yanılmıyorsam 3. veya 4. katlarda.Bu vesile ile size ve bölgedeki amatör arkadaşlara selam ve saygılar.

TA6P
 Ali Zümrüt
 SAMSUN

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #17 : 09 Ocak 2017, 21:16:45 »
Sayın üstadım,
Sonsuz teşekkür ve sevgilerimle.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #18 : 09 Ocak 2017, 22:56:18 »
Saygıdeğer  arkadaşım Nursun bey,Siz herşeyin en iyisine layıksınız.Samsundan selam ve saygılarımla...

TA6P
  Ali Zümrüt
   SAMSUN