Gönderen Konu: Yaya (pedestrian) mobil istasyon...  (Okunma sayısı 6141 defa)

Çevrimdışı TA3EP

Yaya (pedestrian) mobil istasyon...
« : 07 Ocak 2013, 13:14:01 »
İnternette dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan amatörlerin yaptığı ilginç işler görürsem paylaşmaya gayret ediyorum. Yine kendimce ilginç bir amatör buldum.
Emekli bir İngiliz subayı olan 2E0EDX, İngilterenin kuzeybatı sahilinde, Blackpool kentinde yaşıyor. Kendine bir valiz taşıma (çekçek) arabası üzerine akü ile çalışan bir "yaya mobil" telsiz istasyonu kurmuş. FT 857 D cihaz, 12v 60A bir araba aküsü, MFJ 934 yapay topraklama sistemli manuel anten tuner, fiber balıkçı oltasına tutturulmuş çeyrek dalga dikey anten...
Counterpoise radyal olarak denizi kullandığını, deniz kıyısında böyle şeylere ihtiyaç olmadığını, denizin "tanrının lineer yükselticisi" olduğunu yazmış.
Yaya mobil tesisatı (pedestrian setup) bana ilginç geldi, burada paylaşıyorum. Aynısını yapıp bizim Ege veya Akdeniz kıyılarında kullansam başıma neler gelir acaba diye düşünmekten de kendimi alamıyorum.

http://www.qrz.com/db/2E0EDX
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Yaya (pedestrian) mobil istasyon...
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2013, 17:24:15 »
Bu arada MFJ 934 manuel anten tunerden de bahsetmek lazım. Normal bobin-kondansatör içeren anten tuneri ancak, sağlam topraklama imkanı olmayan yerlerde kullanılmak üzere dizayn edilen bu tunere bir de fazladan suni toprak konulmuş. Cihazın toprak ucuna ya uzunca bir kablo ya da elinizdeki zayıf özellikli toprağı bağlıyorsunuz. Önce sol taraftan toprak ayarı yapıyorsunuz, en verimli toprak bağlantısını elde ediyorsunuz. Sonra sağ taraftan SWR ayarı yapıyorsunuz. Kullanan kişiler bu tunerin ve suni toprak özelliğinin gerçekten işe yaradığını söylüyorlar.
Tuner 1600 ohm'a kadar antenleri ayar edebiliyor. Bu durumda hem dipol, hem vertikal, hem de uzun tel antenlerde kullanılabiliyor.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TB1BTJ

Ynt: Yaya (pedestrian) mobil istasyon...
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2013, 20:02:14 »
çok güzel bir proje ,ben derim ki imkanı olan TA amatörleri yapsın ve kullansın kolluk kuvvetleri de sorarsa istasyonda bulundurulması  gereken ehliyet kanun ve yönetmeliği göstersin gerekiyorsa o kolluk kuvvetiyle gidip durumu amirlerne ne yaptığını anlatsın kanunlara saygılı olduğunu ve devletimizin kendisine lisansı imtihanla verdiğini amir kurumdan bunu sorgulayabileceklerini anlatsın .bu kabil örnekler çoğaldıkça kolluk kuvvetleride bilinçlenecektir. benim fikrim bu yönde 73
TB1BTJ
OP.JAN ACEMOĞLU
LOC.KN41LB