Gönderen Konu: Elektronik parçalardan güçlü zener yapımı  (Okunma sayısı 6427 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

Elektronik parçalardan güçlü zener yapımı
« : 18 Kasım 2012, 01:00:04 »
Zener diyot: Bir yerdeki voltajı sabit tutmamıza yarayacak bir diyot cinsi.Çeyrek watt olanları var, yüksek watt' ta olanları var. Çoğu kere yüksek watt zenerleri malzeme dolabımızda bulamayız, piyasada dahi bulmak güç olabilir. Bakın birileri birkaç elektronik parçadan güçlü zener yapmış. Yok efendim ben bu kadar malzemeyi bulamam derseniz, LM317 li devreler de aynı görevi yapabilirler.
Malzeme listemiz
1- güçlenmesi gereken 1/4 watt zener diyot
2-NPN güç transistörü
3- iki adet diyot
4- Girişte akım devresine seri konacak  watt lı direnç, om değeri ve watt birimi maksada uygun
5- gürültü azaltacak yaklaşık 100µF değerinde direnç

http://www.seekic.com/uploadfile/ic-circuit/s20121025211453368.jpg

73  Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA5AGC

Ynt: Elektronik parçalardan güçlü zener yapımı
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2012, 02:40:06 »
Hüsnü bey, devreyi denediniz mi ?

(if needed to adjust the voltage : gerilimi ayarlamak için gerekirse kullanın) diyor…
Demek ki zener üzerinde, kendi geriliminden daha küçük bir gerilim düşmektedir.
Böyle de olması gerekir… zener akımı = transistör beyz akımıdır bu da çok küçük bir akımdır.
Bu kadar küçük akımda zener sağlıklı çalışmayacaktır.

Selamlar.
73.
H.Gültekin Çakar.  TA5AGC

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Elektronik parçalardan güçlü zener yapımı
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2012, 12:49:10 »
Değerli Hüseyin bey
İlginizden memnun oldum.   Zener üzerine düşen gerilim miktarını biz kendi imkanlarımıxla temin ediyoruz.
 Saten Rx direnci girişine zener değerinden daha düşük bir volt girersek haliyle devre çalışmayacaktır.
 Açikçası zener 6 volt ve rx direnci başına uygulanan gerilim 5 volt ise devre saf dışı olacaktır. Bu
durumda uygulanan gerilim 6 voltun üzerinde olacak. Diyelim  ki 8 volt girdik, diyotlar olmasaydı çıkıştan
  6 volt alırdık.  Bu durumda çikiş 7.5 volt olacaktır. Her diyot 0.7 volt artıracak. Diyotlar ara
voltajlara geçebilmek için gerekiyor. bir diğer adıyla "varyabl zener" oluyorlar. İf needed den murat
 kullandığın zener tam senin istediğin değer değil, istediğin zeneri bulamamışdan, biraz daha küçük
 voltajlı zener kullan, eksik voltajları diyotlarla yükselt. iki diyot   1.5 volt artırır,  3 diyot 2.25
 volt artırır. 4 diyot 3 volt artırır    yanlışliı artırıp eksiltmede, benim bildiğim diyot arttıkca voltaj yükselecek, esasen diyotlara gerek yok.....
73,       Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com