Gönderen Konu: Manipleyi darbuka gibi kullanan adam...  (Okunma sayısı 6498 defa)

Çevrimdışı TA3EP

I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1BE

Ynt: Manipleyi darbuka gibi kullanan adam...
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2012, 18:05:53 »
Yıllar öncesine döndüm birden...

Yıl 1986 ... Ben Şişhane'deki Galata Kulesi'nde bulunan TRAC'a gidip geliyorum... Daha yeni yeni amatörlükle ilgili bilgileri öğreniyorum oraya gelen büyüklerimizden...

Bir gün TA2DA Sabri ağabey, o zamanlar orada bulunan eski bir lambalı alıcı önünde oturmuş bir şeyler dinliyor...

Ancak o günlerde digital haberleşme konusunda da hiçbir bilgim yok... Duyduğum her şeyi büyüklerimize soruyor, hangi haberleşme türü olduğunu da öğreniyorum... İlk öğrendiğim de RTTY haberleşmesi...

Kendinden emin şekilde  bir şeyler dinleyen TA2DA Sabri Ağabey'in yanına gittim... Kendisine de dedim ki; "Ağabey ne güzel RTTY gönderiyorlar değil mi?"..

Sabri ağabey gülümseyerek; "Ertan kardeşim, dinlediğim RTTY değil, High Speed CW..." ...

Ancak öyle bir süratle gönderiyorlardı ki, ben gerçekten de 45 bauddan fazla süratle gönderilen RTTY sinyali zannetmiştim...

Bilgisizliğimden ve cehaletimden utandım tabii ki...

Ancak öğrendim ki, Türkiye'de birkaç radyo amatörü ağabeyimiz, bu "High Speed CW" gönderim yapan grupların birer üyesi...

Bunların bir çoğu deniz telsizcisi, bir çoğu da askeri eğitim almış muhabereciler...

Daha sonraki zamanlarda da Sabri Ağabey'i bu High Speed gruplarda muhabere yaparken izledim...

Hadi izlemek bir yana, Sabri ağabey bir yandan dinliyor, bir yandan gönderiyor, bir yandan da bizlerle sohbet ediyordu...

Pes dedim... Üçünü bir arada nasıl gerçekleştiriyorsun mübarek ... :))

Evet Türkiye'nin böyle telsiz operatörleri de var... Birkaçı hayatta, birkaçı da ne yazık ki aramızda artık değiller...

Aramızdakilere uzun ömürler, aramızdan ayrılan ağabeylerimize de Allah'tan rahmet diliyorum...

Bu vesile ile bu bu paylaşımda bulunan TA3EP Ahmet Mete Önder Bey'e de teşekkürlerimi sunuyorum...

de TA1BE 73 ... :) 
Ertan YURDERİ

Cep.Tel.          : 0532 585 96 60
E-Posta           : ta1be@yahoo.com
Site                 : http://ertanyurderi.blogspot.com

"Sen ne kadar anlatırsan anlat herşey karşındakinin seni anladığı kadardır..." -  Hz. Mevlânâ

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2012, 20:02:53 »
  Çok güzel siz birde bizim TA4A M.İhsan ERTAN ustamızı cw çalışırken görseniz.
Wpm 45  ( Dakikada 225 karakter ) Aydından 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA5E

« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2012, 10:20:20 »
çok güzel

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2012, 16:49:23 »
Sanılanın aksine CW modu önemini ve popülerliğini halen korumaya devam etmektedir,bandların cw ya ayrılmış kısmı cıvıl cıvıldır ve yapmış olduğum qso larda dünyanın her yerinden en gelişmiş ülkelerden başlayarak her 8-10 yaşından 80 li yaşlara kadar pekçok amatörle görüşmelerim oldu,hangi ülkeden olursa olsun hemen hepsinde aynı coşkuyu hissetmek mümkün,cw kullanımında hızdan daha önemli olan karşınızdaki operatöre göre hızınızı ayarlamanızdır.
Cw  en az ekipmanla ve en düşük güçle maksimum haberleşme mesafesi sağlama kabiliyeti olan bir moddur,ihtiyacınız olan ortalama 1wattlık bir güç,bir maniple ve bir antenle bile propagasyonada bağlı olarak inanılmaz qso lar gerçekleştirmeniz mümkün olabilir.

KOMİK BİR ANI : Garajımdaki atölyemde elektronik onarım işleri yaptığım için canım sıkılmasın diye bir sunair cihaz daha temin edip onuda garaja kurdum,canım sıkıldıkça açıp dinleme yaparken iş yaparım,geçen gün bir  CQ çağrısına dayanamayıp cihaz başına geçtim,fakat maniple evde kalmıştı :))  key fişi ve kablo uçları vardı  sadece uçları boşta duruyordu,uçlardan birini kargaburuna kıstırdım,kablonun diğer ucunuda elimle kargaburuna değdirmek suretiyle qso yaptım,birde ne göreyim arka arkaya çağrılar geliyor,mecburen cevap verdim bu haliyle 5-6 qso gerçekleştirdim.
Çok eğlenceli oldu,Straight key ciler"cw rahatlamanın bir yoludur" derler.
saygılarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S