Gönderen Konu: T Match Anten tuner  (Okunma sayısı 11508 defa)

Çevrimdışı TA2MES

T Match Anten tuner
« : 24 Ağustos 2012, 17:21:27 »
Yapmış olduğum sade görünümlü T Match antenna tuner.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TA2MES

Ynt: T Match Anten tuner
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2012, 17:47:55 »
Kapasiteler büyük boyutlu olduğundan kapasitif etkiye maruz kalmaması için kutuyuda nispi olarak büyük tuttum.

Kapasiteleri şaseden yalıtmak için Sakarya Hendek!ten arkadaşım TB2BRS nin yapmış olduğu kaliteli ağaç takozları kullandım :)

Garaja kadar uzatmış olduğum RG58 kablonun diğer ucunu direk olarak balkondaki longwire a bağlayarak deneme yaptım,kablo kısa geldiği için iki yerine ek yaptığım kablo randımanı biraz düşürdüysede swr yi 14 mhz için 2 ler seviyesine kadar düşürmeyi başardım  ilk denemelerde 14 mhz de 5-6 ülke ile qso gerçekleştirdim.
Ancak 7 mhz de swr yi çok düşürürsem çıkış gücününde o oranda düştüğünü gördüm anten kablosu yada anten için 7 mhz biraz sorunlu ayar tuttu,ama çıkış oldukça düşmüştü,sanırım anten ve kablo sorununu hallettiğim taktirde daha fazla randıman alabilirim.

Sonuç olarak anten tunerlerinde birer sihirli değnek olmadıkları,diğer ekipmanlarınızla beraber bir bütün oluşturduğu,en azından cihazınızla anteniniz arasındaki empedans uyumunu mümkün nispette sağlamaya çalışarak cihazınızı koruduğu,anten tuner verimininde diğer ekipmanların anten,kablo vs.kalitesi paralelinde daha uygun netice verdiği hepimizin malumudur.
Saygılarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2ANL

« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2012, 21:11:04 »
Erhan bey,
Merhaba. Yaptığınız tuner cok guzel gözüküyor. Elinize sağlik. Sizin Sunair'in otomatik anten tuneri yokmuydu? Ben var diye hatirliyorum, bu tuneri ne amacla yaptiniz diye merak ettim? Yedek olarak mi ya da deneysel amaçlı mi?
Bodrum'dan selamlar,
Tolga Anıl

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2012, 22:58:12 »
Tolga bey merhabalar,
Evet haklısınız cihazın kendi orjinal coupleri (GCU 935)  mevcut ve halen kullanmaktayım,sistem oldukçada başarılı,sizinde tahmin ettiğiniz gibi hem deneysel amaçlı olarak,hemde yeni aldığım ve atelyede kullanmakta olduğum ikinci sunair gsb-900 cihazında denemek maksadıyla yaptım.Resimde gördüğünüz transceiver (TA1AIC) İsmail beyden almış olduğum 2.cihazdır,ayrıca bu cihazda anten coupler ünit yerine kw kontrol üniti bulunmakta yani orjinal lineer kontrolu için üniti mevcut,ben lineer kullanmadığım için şu an devre dışı,ancak coupler ünit bulunduğunda kw kontrol ünit ile değiştirmekde mümkün.
Sunairin kendi coupleri oldukça randımanlı ancak antene yakın kullanma (dışarıda kullanma) zorunluluğu var,yani cihazınızın üstüne koyup kullanamıyorsunuz,anteninizi ara kablo kullanmadan direkt olarak couplere dışarıda bağlamak zorundasınız
1. istasyonumda sistemin kuralına uygun montajla orijinal coupleri kullanmaya devam ediyorum.Kar kış demeden hizmet vermeye devam ediyor,ufak tefek arızalarınıda kendim hallediyorum,problem yok.Ama ne olur ne olmaz malum bu cihazların yedek parçalarını bulmak mesele,hazırlıklı olmaktada fayda var :)
Sakarya'dan selam ve saygılarımla.

TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2ANL

« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2012, 13:45:55 »
Kolay gelsin, başarılar dilerim.

Çevrimdışı TB2NAE

« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2012, 15:42:30 »
VARYABL'lar  ile REOSTA yı birbirini görmeyecek şekilde  ayırabilir ve
bölüm içine alıp EKRANLAR iseniz.. o zaman daha randımanlı olabilir düşüncesindeyim 73 ler..

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #6 : 15 Eylül 2012, 11:30:28 »
Yapmış olduğum tecrübelerde olumlu neticeler aldım diyebilirim,tunere kadar ulaşan kablonun ve antenin  cinsi,uzunluğu ve kalitesine göre elde edilen neticede az çok değişiyor,buda zaten tüm anten tunerler için geçerli bir durum,içinde bulunulan şartlara göre alabileceğiniz en iyi çıkış ve swr seviyesini elde edebiliyorsunuz,en azından cihazınızı koruyorsunuz.
yoksa malumunuz  kullanılan frekansa rezonanslı ve hatta cihaza kedi merdiveni ile direkt bağlı uygun bir antenin yerini hiçbirşey tutamaz.:)
Saygılarmla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2012, 08:16:53 »
Erhan Bey, Tebrikler.. Çok güzel olmuş.  DX Summitte de sizi görüyorum, HF'de başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2012, 23:08:31 »
Atilla bey merhabalar
Tüm iyi dilekleriniz ve beğeniniz için teşekkür ederim
All my best wishes,
73
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2014, 19:13:18 »
mehmet hocam elinize sağlık güzel olmuş
eğer elinizde swr yi yani geri dönüşü ölçen bir göstergeniz olmasa idi.
bu yapmış olduğunuz anten tunere kendi üzerinde montaj yapmak suretiyle
ilerleyen ve geri dönen gücü görebilieceğiniz bir skala takılabilirmiydi. tabiki
diğer lazım olan aparatlarıyla birlikte