Gönderen Konu: Biraz da gençler için 2 tr Homodyn alıcı  (Okunma sayısı 28377 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

iki tr trf dx alıcı incelenmesi
« Yanıtla #20 : 28 Haziran 2013, 16:57:38 »
Değerli arkadaşlar
Geçenki yazımızda alışılmadık , kimselerin pek kullanmadığı bir sinyal amplifikatör devresi vermiştik. Şimdi de bu devrenin sonuna bir adet ses frekans amplifikatör ve devre başına da bir alıcı tuner koyup neticeye bakalım. İnanması güç. Gündüzleri dahi bir kuzey komşu devletin iki adet LW radyo istasyonunu dinlemek mümkün olabiliyor. Kafkas ismini verdikleri istasyon bayağı işitiliyor ve fakat 24 saat açık değil kapalı saatleri oluyor. Diğeri çok zayıf işitiliyor ve daha sürekli yayını var. Daha yayın kesilmesine raslamadım. Tabii bu istasyonları duymak zorundayız, zira başka yayın yok. Bizim uzun dalga istasyonlarımız tamamen kapanmış, ama orta dalgadan bu alıcı ile geceleyin Türkçe müzik yayını yapan bir istasyon duyuyorum, ama hangi istasyon, peşine düşmedim.
Bu arada bu alıcı ile ilgili yabancı mailler alıyorum, diyorlar ki İngilizce yaz. Türkçeyi malasef anlayamıyoruz. Benim İngilizcemin ne derece güçlü olduğunu bilselerdi Türkçe yaz derlerdi
 Devam etmek ümidiyle.
73!   Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Biraz da gençler için tracking devreleri
« Yanıtla #21 : 11 Haziran 2014, 12:58:14 »
Değerli genç eleman arkadaşlar.
Bir alıcı yapıyoruz. Hele bir de reaksiyonlu tipinde ise alıcnın zayıf da olsa bir başlangıç konumunu yakalamak zorundayız .  Ayrıca iki alıcının hangisinin daha hasas olduğunu test etmek istiyoruz. İşte bu durumlarda test osilator verici  devrelerine ihtiyacımız var.
 !!! Uyarı  Arkadaşımızın birinden bu konuda beni kınayan bir mesaj almıştım. Diyordu ki
--ben seni biraz birşeyler bilir biri sanırdım. Sen neden full frekans  el telsizleri varken  bu basit analog test alıcı verici devreleri veriyorsun. Neden  hazır el telsizi varken.....Sana yazdığıma pişmanım.. filan filan.
 Cevap vermedim, mesajı sildim gerçi ama burada bir cümleyle cevaplandırayım.
--- Ey benim meraklı amatör kardeşim. Sen benim böyle bir full frekans bir transceiver'e sahip olduğumu nereden çıkardın?.  Ben daha öyle bir cihazı şimdiye kadar bir arkadaşımın  elinden dahi alıp mandalına basmış değilim. Kullanmasını da bilmem. Haliyle alternatif birşeyler  bulmak zorundayım.
 Ne ise bu yakınlarda 1400kHz de çalışan bir kristalli test cihazında yaptığım bir değişikliği göstermek istedim. Kastettiğim yazının ikinci şeması.
http://www.geocities.ws/husnu66tr/1400-kHz.htm sağlıcakla
73!            Hüsnü Köktürk          husnu66tr@yahoo.com