Gönderen Konu: TBA120 HF mixer olarak kullanılması  (Okunma sayısı 17683 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

TBA120 HF mixer olarak kullanılması
« : 15 Haziran 2012, 12:26:54 »
LA612 SO42P   SO41P....duyduk ama  ya TBA120. Bir zamanlar leblebi gibi tüketilen bir chip. Bildiğim kadarıyla MF MOYEN  (orta frekans veya ara frekans) FM demodulator olarak kullanılırdı. Yani muayyen frekans bobinleri kullanan eski tip alıcılarda kullanılırdı. Son senelerde kullanıldığını pek göremiyorum. Muayyen frekanslı alıcıları her zaman takdir etmişimdir. Seçici olurlar, güçlü sinyal komşu frekansları ezip geçmez.
Yazar TBA120 yi  mixer olarak kullanmış. 35 MHz alıcı yapmış.  7 nolu uçtan 35 MHz girmiş,  L1 c1 ile 46 MHz osilator yapmış. L2 C5 ile 10.7 MHz filtre uygulaması yapmış

http://electroschematics.com/wp-content/uploads/2008/10/frequency-converter.gif

73  Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA7BB

Ynt: TBA120 HF mixer olarak kullanılması
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2012, 12:34:10 »
merhaba usta.
siyah beyaz tv devrinde kalma usta olmamdan dolayı bahsi geçen tba120 entegreler çok sıklıkla kullanılırdı.
hemen hemen her tv de görmek mümkündü.
ve ayrıca bazı radyo imalatı yapan türk şirketleride  fm arafrekans katında bu entegreyi kullanırlardı.
arkadaşlara işlerinde başarılar dilerim.
73
de ta7bb
ömer yenigün

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2012, 09:41:49 »
Değerli Ömer Yenigün
Siz televizyon ustalığı yapmışsınız. Biliyorsunuz konu olarak tamircilik ve amatörlük birbirine benzese de tamirci amatörler çok ender olur.
Nezaket gösterip devre ile ilgilenmişsimiz. Ben de sizin siteye bir göz atayım dedim. Bitlikten TA7BB  yazan yerden gireyim dedim iki http yazılı olduğu için explorer girmedi. http nin birini sildim hex kodları çıktı.
Yanılmış olabilirim. Bir de siz kontrol etseniz
73 Hüsnü Köktürk!

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2012, 15:17:13 »
merhaba usta .
ositeyi ihmal ettim.düzenlemem lazım ama vakit bulamıyorum.
ama bir arkadaştan yardıma almak suretiyle biraz düzenleme yapmak istiyorum.
sanırım index sayfasını silmşim o yüzden dosyalar görülüyor sadece.
ilginize çok teşekkür ederim.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2012, 10:14:55 »
Hüsnü bey, biraz konu dışı olacak ama, sizin yıllar önce, sanırım TRAC lardan birinde verdiğiniz bir fm alıcı devresi var idi. 1980 li yıllarda, ben İzmirde öğrenci iken, bu devre kit olarak Çankaya'da elektronik mağazalarında satılırdı. Fiyatı da 125 TL mi yoksa 1250 Tl mi, (enflasyon yüzünden eski rakamları artık karıştırıyoruz) birşeydi, o zamanlar arkasına TBA 820 li amfi katı ekler, öğrenci işi FM radyo yapardım. İstasyon ayarı bobin nüvesini oynatarak yapılırdı, müthiş bir seçiciliği ve hassasiyeti vardı.
O günlerde pek çok adet yapıp, maliyet fiyatına arkadaşlarıma devrettiğim halde, maalesef elimde hiç bir örneği kalmadı. Şimdi güzel bir tane yapıp, şeffaf kutuya koyup saklamak istiyorum. Acaba baskılı devre planı elinizde var mıdır?
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2012, 12:16:30 »
Ahmet Mete Bey,

Affınıza sığınarak sormak istiyorum. Bu devredeki SO42P yi nereden bulmayı düşünüyorsunuz??

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2012, 13:04:07 »
Merhaba Bilal bey,
Elimde SO42P ve TBA120S mevcut zaten (New old stock)  :) Eski malzeme kutularımı biraz kurcalasam, birkaç tane daha bulacağımdan eminim :)
Şu anda çok gelişmiş FM alıcılarım var tabii, ama dediğim gibi, amacım bu devreyi güzel bir plakete monte edip, şeffaf kutuya koyup, nostaljik bir eser ortaya çıkartmak. PCB olursa daha güzel görünecek.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2012, 13:15:38 »
Ahmet Mete Bey,

Bende de bir miktar SO42P var. Eğer nerden bulacaksınız dediğimde hık, mık deseydiniz bir tane otarafa doğru kaydıracaktım.

Kolay gelsin.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2012, 13:38:56 »
Bilal hocam ,
Verin o mubarek elinizi bir öpeyim,
her tür meziyetinizi bildiğimi sanırdım ama futbolculuğunuzu bilmiyordum,
ne yalan söyleyeyim soruyu soruş tarzınız karşısında bende olsam ters köşeye yatardım :)
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2012, 13:53:04 »
Şua Başkanım,

Bu defa Hık, Mık, Kem, Küm sesleri benden geliyor. Teveccühünüz efendim.

Sağlıcakla kalınız, Allah sizi başımızdan eksik etmesin.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 27 Haziran 2012, 13:59:24 »
Her zamanki gibi yine iyiliksever ve paylaşımcı düşünceler içindesiniz, sağolun, varolun, Allah sizi başımızdan eksik etmesin. SO42P bizler için güzel bir entegre, çok yararlı bir simetrik karıştırıcı, çalışılması da kolay, yeni moda SMD ler gibi insanın elinden kaçıp çalışma masasında kaybolmuyor:) Bu yazın beni bayağı meşgul edecek sanırım.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #11 : 27 Haziran 2012, 14:21:17 »
Bu arada Şua beyin de ters köşeye yatmama konusunda bir iltifatını almış oldum galiba istemeden :) Çok teşekkürler Şua bey, Allah size de uzun ömürler, sağlıklar versin efendim.
Amatör olmak güzel bir şey, gerçekten ülkenin her yanından bir çok amatörden maddi manevi çok destek alıyorum. Ta 1970 li yıllarda elektronik devre monte ederek başladığım hobime, hasbelkader bu konuyla hiç ilgisiz bir meslek sahibi olduğum için uzun yıllar ara vermiştim. Şimdi emeklilik yaklaştı, yavaş yavaş 40 yıldır sakladığım kolileri açıyorum. Daha ne malzemeler var bende :) Hele sağlam ince uçlu bir havya bulayım, şu SMD montajı işini bir öğreneyim, siz beni o zaman görün :) Bir de hayırlısı ile evi bir çatı katı daireye taşıyabilirsem, inşallah havadan da görüşeceğiz...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #12 : 28 Haziran 2012, 15:10:33 »
Ahmet bey ,
Tez vakitte hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini temenni ediyorum .
hocam yıllar bize bazı şeyleri katarken bazı şeyleride eksiltiyor ne yazıkki ...
bu sebepden smd işine bulaşmayı düşünüyorsanız malzeme listenize kallavisinden bir masa büyülteçi eklemenizi öneririm :)
En kısa zamanda havada duyuşmak üzere ...
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA7ANF

« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2022, 16:51:01 »
bende yaptım çalıştı giriş katında bf255 mikser var güzel çalıştı

Çevrimdışı TA2BN

« Yanıtla #14 : 26 Ocak 2022, 16:48:16 »
Değerli ağabeyler ,
Eskileri  karıştırmak bunları tamir veya yenileştirmek vakit bulunması halinde çok güzel bir meziyet.Yapabilene ne mutlu.
Bilal abey elinde SO42P  entegre olduğundan bahsediyor, bu nadir  malzemeler\ SO42P   gibi \ bir takım projeleri yapmak isteyenlerin çok olması durumunda uğraşıp yapmak isterim diyenleriniz olabilir.Zamanında bende Fransız dergilerinden bir çok alıcı yapıp çalıştırmış idim.Benim ikametgahıma çok yakın bir firma var, internet üzerinde sitesi mevcut, oradan malzeme satışı yapıyor.Güvenilir bir firma onun sitesinde bugün SO42P  entegresi mevcut, temin etmek ve  SO42P  ile ilgili muhtelih alıcılar yapmak isteyenler için www.ersinelektronik.com Sahibi Hüseyin bey siparişi aynı gün kargoya verir.
Bir çok nadir malzeme de  stoklarında  bulunabiliyor  siteyi incelersiniz.
Kolay gelsin. 73
TA2BN/ TC0F
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2022, 16:27:49 Gönderen: TA8A »