Gönderen Konu: icom 2820 D-star la chat yapmak...  (Okunma sayısı 28555 defa)

Çevrimdışı TA3Q

TA Callbook kaydı

Türker Ali Başlayıcı
    MANİSA
  • OM/YL
  • Amatörlük ruhu yaşatanlar daim olsun
Ynt: icom 2820 D-star la chat yapmak...
« Yanıtla #20 : 11 Mayıs 2012, 16:57:15 »
Ohun bey;

Elinize ve emeğinize sağlık, info için teşekkürler.
73
TA3Q
TÜRKER ALİ BAŞLAYICI

QTH locator:KM38
ESKİ ÇAĞRI İŞARETİM TA8EF

Çevrimdışı TB1X

« Yanıtla #21 : 12 Mayıs 2012, 05:35:34 »
sayın AST, kripto ile modülasyon arasındaki farkı anlatan bir sunum bekliyoruz senden.

Yardıma ihtiyacın olursa, destek hazır.

Arkadaşlara faydalı olur :)

slm.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #22 : 12 Mayıs 2012, 10:23:11 »
Orhun Bey öncelikle güzel bir çalışma olmuş, paylaşımınız için teşekkür ederim.

Yalnız şöyle bir yanlış anlaşılma var sanırım D-star bir modülasyon türü değil (FM AM gibi) sadece ses sinyali veri ile kodlanıyor ve burada kullanılan AMBE codec de bildiğim kadarıyla open source değil ve ICOM a ait. Tabii ki alternatif kodekler belki kullanılabilir. D-star'ın modülasyonu yani elektromanyetik dalgayı modüle etme şekli bir faz modülasyonu olan GMSK (Gaussian Minimum Shift Keying) dir.

Saygılar, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TB1X

« Yanıtla #23 : 13 Mayıs 2012, 10:15:13 »
Bir yanlış anlaşılma yok elbette, D-STAR'ın modulasyon türü olduğunu söylemiyoruz ki.

Söylediğimiz GMSK bir modüle şekli olduğunu ve KRİPTO olmadığını söylemeye çalışıyoruz.

selamlar.

Çevrimdışı TA1AST

« Yanıtla #24 : 13 Mayıs 2012, 11:51:22 »
Şimdi ilk olarak modülasyon çeşitlerinden bahsedelim.
Radyo frekansları,uzun mesafelerde iletilebilirler fakat modüle edilmedikleri  taktirde bir bilgi taşımazlar.Bir taşıyıcı sinyali modüle etmenin bir çok yolu vardır.Bunların matematiksel değerlerinden burda bahsetmeye   kalksam  günlarce  yazmam lazım.Modüle edici sinyal (yani iletmek istediğimiz veri) temel band olarak bilinir.Bu modülasyon tiplerini 4 ana grupta toplayabiliriz.
1.    AM  genlik modülasyonu
2.   FM  frekans modülasyonu
3.   PM  faz modülasyonu
4.   QAM  çeyrek faz ve genlik modülasyonu

Bizi ilgilendiren 4.ncü   çeyrek  faz ve genlik modülasyonudur.Hem fazın hemde genliğin değiştiği modülasyondur.Bu modülasyon metodu dijital sistemlerde kullanılır ve her faz /genlik değeri bir çok veri bitini temsil eder.Diğer modülasyon modelleri ise yukarıda anlatılanları baz alır.
Dijital haberleşmeyi anlamak için modülasyon tiplerini ,protokolleri ve haberleşme tiplerini (multiplexing) iyi kavramak lazım.
Haberleşmede kullanılan  digital modülasyonları 3 ana grupta toplayabiliriz.
1.  GMSK(MSK) :Radyo taşıyıcı modülasyonu;  Gauss minimum kaydırma çözümüdür.Bu modülasyon tipi (GSM) cep telefonlarında kullanılmıştır.
2.   Pi/4 DPQSK:Radyo taşıyıcı sinyali,faz ofset diferansiyel faz kaydırma çözümü kullanılarak,çeyrek modüle edilir. Avrupa Tetra bu sistemi kullanır.
3.  C4FM(4-leveln FSK):    TDMA(zaman bölmeli çoklu giriş ) ve FDMA (frekans bölmeli çoklu giriş) tetra,tetrapol,apco 25 v.s kullanır.
Bunlarla birlikte  ayrıca  EDACS,GSM ASCI/GSM-R,GSM PRO,IDEN  adı altında patentli  sistemlerde vardır.

Kısaca  bunların hepsi  modülasyon şeklidir dersek yanlış  olmaz.Bu sistemlerin  farklı şekilde protokolleri ve veri transfer hızları vardır.ileride bunlardanda  bahsederiz.Sağlıcakla kalınız.73!
TA1AST

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #25 : 16 Mayıs 2012, 15:44:25 »
İlginç konu..

Yanlız bu "D-Star" kapalı kutu (kapalı protokol) dolayısıyla amatörlerin kendi devrelerini vs yapması şansı (pek veya hiç) yok sanırım... bana kalırsa, kriptolu-Echolink olmaktan öte değil...

Farklı bilgisi/görüşü olan arkadaşların fikirlerini merak ediyorum...

73

Engin
ta2bu
------------------------------------------------
Aslında bir bakıma, belkide bilmeden, doğru demişsiniz. Başlıkta bahsedildiği gibi, D-Star kriptolu bir sistem değil sadece sayısal bir sistemdir. Ancak bu sistemde kullanılan codec denilen, sesi alıp sıkıştıran algoritma açık kaynak değil ve lisanslıdır ve maalesef lisans ücreti yüzbin dolardan fazladır. D-Star cihazların pahalı olmasındaki temel sebeplerden biri budur. ayrıca açık kaynak olmaması sebebiyle amatörlerin bu sistem üzerinde çalışacak bir cihaz yapma şansı yok. sadece bu codec'in kullanıldığı entegreleri alarak kısıtlı olarak çalışmalar yapabilirler.

Bu codec yerine Codec2 isminde ve 1200baud hızında dahi oldukça net anlaşılır seviyede ses aktaran tamamen open source ve ücretsiz bir codec geliştirilmiştir. Hatta mevcut kullanılan codecten daha başarılı olduğu yazılıyor. Ancak maalesef mevcut sistemler ile uyumlu değil.

Ben kendi kendime yeni yeni bu codec ile ilgili araştırmalar ve uzun zamandır sayısal data aktarımı ile ilgili çalışmalar yürütmekteyim ancak, maalesef ülkemizde birçok kişi sayısal-dijital kelimelerini duyduğu anda "amatör kriptolu konuşamaz" diye araya girdiği için pek destek bulamıyorum. hatta simplex frekanslarda yaptığım testlerde direk üzerime mandal atıldığı dahi oluyor.

Oysaki birleşerek, gerektiğinde üniversitelerden destek alarak böyle bir sistem geliştirsek, çok daha ucuz ve amatör imkanlarla yapılabilecek bir telsiz sistemini dünyaya yayabiliriz.

Şuan pic18f serisiyle yaklaşık 3000 baud (standart bir değer değil) hızında orta seviyeli anlaşılabilir bir şekilde ses yollayabiliyorum. ancak kaliteyi yükseltmek için ve anlaşılırlığı arttırmak için gerekli olan işlem gücünü ve 16 veya 32 bitlik mimariyi sağlayacak pic'leri Türkiye'de bulamadığımdan veya çok pahalı olduğundan şöyle bir karta geçtim:
http://www.st.com/internet/evalboard/product/252419.jsp
Kartın 1MB flash romu, 192kb rami var, 32bitlik ve 168mhz hızda çalışabilecek ARM-M4 işlemci kullanıyor ve fiyatı yaklaşık 35 lira.
üzerinde 3 adet adc, 2 adet dac, 3.5mm kulaklık soketi ve dijital mems mikrofon var. yani şu haliyle sadece 10-15 liraya yapılacak bir ek kart vasıtasıyla bütün dijital iletişimi sağlayabilir özelliklerde görülüyor. 50 liraya yapılabilecek bu sistem için yüzlerce dolar ödemek çok saçma.

Fazla uzatmadan, birde link vereyim:
Zayıf sinyal şartlarında FM Modülasyon ile Dijital modülasyonun farklı: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=FyYhLtS-0gE
(Dijital modülasyonun daha az bant genişliği kullandığını da unutmayalım)

Çevrimdışı TA1AST

« Yanıtla #26 : 16 Mayıs 2012, 22:20:25 »
evet bende Engin arkadaşımızın çalışmalarını sonuna kadar destekliyor ve başarılar diliyorum.Tarafımdan  her türlü yardımada açık olduğumuda belirtmek istiyorum.Diğer ülkelerin digital ile  yaptıkları çalışmaları ve  kurdukları sistemleri gıpta ile takip ediyorum.İstanbulda yaklaşık olarak tahminen 10-15 d-star cihazı olan arkadaşımız var.Fakat kullanan ve görüşme yapan 3 kişiyiz. Sacede cihazımda D-star özelliğide olsundan öteye gitmemesi biraz üzücüdür.Hatta istanbulda  binlerce dolar verilerek alınan  439.250Mhz  frekansında bir rölenin olması büyük bir  avantajdır.Ama malesef röleyi gene 3 kişi olarak kullanmaktayız..diğer D-star kullanıcılarına sesleniyorum lütfen D-star olarak cihazlarımızı tx yapalım en azından bir röle olduğunu hatırlayarak  ara  sıra  mandala basalım ki röle paslanmasın...sağlıcakla kalınız.

Çevrimdışı TA5MT

TA Callbook kaydı

Ümit Duran Geçili
    ADANA
  • OM/YL
  • BİN BİLSENDE BİR BİLENE DANIŞ.
« Yanıtla #27 : 01 Ekim 2012, 14:58:46 »
denemelerimiz başarıyla devam ediyor baya bir yol kat ettik.

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #28 : 03 Ekim 2012, 23:22:30 »
TA2BU Engin beye katılmakla beraber arkadaşları da tebrik ediyorum,
sonuçta eli havya tutabilen amatör arkadaşlarımızı desteklemek gerekiyor.
Ben size kısaca şöyle anlatayım d-star olmayan her cihaz ile hf-uhf-vhf  farketmeksizin
chat yapılabilir ve bunun için 2 transistörlü basit bir devre gerekiyor  yani herkes yapabilir
ikincisi programa bir telsize ve bir pc ye sahip her amatör bunu decode edebilir iştirak edebilir.
modülasyon olarak ta amtor,pactor,bpsk,qpsk ve rtty olarak yüksek hızlarda çalışmak mümkün olur,
ben program olarak MİXW kullanıyorum ama freeware isterseniz UR5EQF işaretli amatörün yaptığı log
programı ve dijital çalışma modulünü kullanabilirsiniz kısacası hf te yaptığımız dijital mod çalışmasını
vhf ve uhf de çok daha hızlı data gönderebilecek şekilde yapmak mümkündür.
Merak edenlerin sayısı çok olursa örnek bir çalışma yapabilir resimlerini de verebilirim,
73 ler
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #29 : 04 Ekim 2012, 17:14:18 »
UR5EQF in log programını kullanmaktayım ,
Merak edenler listesine adımı eklerseniz sevinirim .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA5E

« Yanıtla #30 : 15 Ekim 2012, 13:18:12 »
orhun bey teşekkürler çok işe yarayacak ta5e zafer inan adana