Gönderen Konu: Güneş Takip Sistemi(Elektronik Güne Bakan)  (Okunma sayısı 12481 defa)

Çevrimdışı TA3AMA

Güneş Takip Sistemi(Elektronik Güne Bakan)
« : 20 Ekim 2012, 00:33:28 »
Merhaba Arkadaşlar;
Proje olarak görülmeyecek kadar basit ama bir o kadar yapması zevkli ve faydalı bir sistem. :) Bu kontrol sistemi sayesinde elektrik olmayan bölgelere amatör röle ve aktarıcı sistemlerin beslenmesinde ve akülerinin verimli olarak sarj edilmesinde kullanılabilir.Sistem tam çalışmada; motor hariç 70mA akım çekmekte,vede güneşi takip ettiği sırada anlık 800 mA akım yeterli olmaktadır.Sistem istenirse 12V veya 24V ile beslenebilir.yenileme zamanı gerçek zamanlı olup çok hassas bir şekilde güneşi takip edebilmektedir.Sistem güneşi
2 eksende hem yatay hemde dikey eksende takip ettiği için güneşten maximum verim alınmış olmaktadır.Sistemin tamamı yazılım  ve donanım dahil benim tarafımdan tasarlanmıştır.sistemi resmi bir kuruma tasarlayıp montajını tamamladıktan sonra bunu amatör faliyet için kullanabileceğim aklıma geldiğinden burada paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm.Sistemin solar panel için yapılmış şeklinide bir süre sonra paylaşacağım.Tabiki sisteme batarya şarj yönetim devresinide zaman içiersinde ekleyeceğim.Şarj yönetimi verim elde etmek için digital kontrollü olacak.Tüm amatör arkadaşlara 73's.
Herşey TA için :)
Sistemin Videosu ve sensörün pcb'si
http://www.youtube.com/watch?v=3j-pXVsWE80&feature=plcp

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: Güneş Takip Sistemi(Elektronik Güne Bakan)
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2012, 01:46:36 »
    Güzel bir Proje.
 Güneş kaç  ( TA3AMA ) yakala zaman içinde diğer projeleri görmek umuduğla Aydından 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3AMA

« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2012, 14:19:48 »
iyi dileklerin için teşekkür ederim.Aydın'a 73,s

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #3 : 20 Ekim 2012, 15:08:27 »
Emeğinize sağlık, faydalı bir çalışma olmuş. Ben birşeyi merak ediyorum. Sistemin gerçek zamanlı olarak çalıştığını belirtmişsiniz, peki saat, tarih ve ekinoks bilgilerini içeriyormu? Malum güneş her mevsimde veya ayda aynı iz noktası ile görünmüyor. Tamam x-y kontrolu var ama lüzumsuz yere enerji harcamasının önüne geçmek adına saat ve dönem bilgilerinide hesaplıyormu?

Bir örnek vereyim, x gününde tam güneşe bakarken birden kara bulutlar geldi, eğer zaman tarih bilgilerini hesaba katıyorsa bu karaltının gelip geçici birşey olduğunu saptayacaktır, ama yoksa eksenimden kaydım diye düşünüp güneşi aramaya başlayacaktır. Bu yazdıklarım varsayım tabiki çünkü sizin devreyi tasarlarken hangi doneleri kullandığınızı bilmiyorum. Sadece merak edip sordum.

İyi çalışmalar.
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA3AMA

« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2012, 21:47:57 »
ilgin için çok teşekkür ederim.Sistem açıldığında kendini kalibre ediyor.kalibre etmesindeki amaç limitleri görmek.bu limitler içersinde güneşin çizebileceği yay açısı bilindiği üzere mevsimlerle değişkenlik gösteriyor.Bu yay içersinde güneşin bir noktada  ortalama durma süresi diğer noktalara göre birbirlerine çok yakın.yani güneşin yaptığı yay hareketi linear aralıklı.Sadece mevsimle gün doğumu ve batımı arasında gecen zamanlar kısalıyor.Yazın güneş daha geç batıyor.Kışınsa daha erken batıyor.Süre bazında bir noktada kalma süresi aynı olduğundan dolayı örnek olarak x+(8) ve y-(3) kondinatlarında hesaplanan süreden fazla  değişim olmazsa sistem beklemeye başlıyor.taki yeni değişimi algılayıncaya kadar. yani güneş hızı hep 20km/h hızla giden bir araba gibi düşünebiliriz.Son değişimle sonraki olacak değişim arasındaki süre içinde değişim olursa gölgelenme olduğu anlıyor.Zaten sistem ışık yoğunluğu pirensibine göre çalışıyor.yoğun ışık nerde sistemin dönüş yönü orası. Güneşte hiçbir zaman batıdan doğup doğudan batmayacağına göre sorun yok.sistem her zaman ileri gittiğinden dolayı sürekli arama yapmasıda imkansız.

Çevrimdışı TA3CB

« Yanıtla #5 : 20 Ekim 2012, 23:31:23 »
İlginç ve güzel bir devre.85wat panelim var.şarj cihazım var.Birde buna güneşi takip ettirebilirsem dokunma keyfine.Pahalı demezseniz 1 adet edinmek isterim.Kendiniz yapınız diyorsanız gerekli döküman program şema vs yi mail adresime gönderirseniz memnun olurum.Derneğimizin bahar aylarında yapılan yayla şenliklerinde gerekli oluyor.Teşekkürler 73.

Çevrimdışı TA3AMA

« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2012, 16:47:11 »
İlginiz için teşekkür ederim.Ticari bir uygulama olduğundan tüm detayları paylaşmam doğru olmaz.Fakat yapacak arkadaşlara yardımcı olmak adına bana ulaştıkları taktirde onları yönlendirebilirim.