Gönderen Konu: GÜZEL BİR AGC DEVRESİ  (Okunma sayısı 12075 defa)

Çevrimdışı TA3EN

GÜZEL BİR AGC DEVRESİ
« : 22 Temmuz 2012, 15:47:40 »
       Merhaba Amatör Arkadaşlar,
       Arkadaşlar Forty 1 QRP'nin Agc devresini pek beğenmediğimden bu devreyi yaptım. Bu devre bir preamfi devresinin biraz değiştirilmişidir. Beyse bağlı kondansatör ve dirençten audio girişi yapılıyor. Bu genelde qrp nin HP çıkışından alınıyor. Ancak biraz değişiklikle de amplifikatör girişinden de alınabilir. O zaman da audio girişindeki direnci kaldırmak gerekir. HP bağlandığında gelen ses yüksek olduğundan azaltmak gerekiyor. Bu girişteki direnç girişi zayıflatıyor.
       Çalışması çok basit. Audio girişi yaptığınızda transistörde yükseltme işlemi gerçekleşiyor. Elde edilen sinyal 1n4148 ile doğrultluyor. Kondansatörlerle de kutuplanıyor. Dikkat edilecek olursa Kondansatör şaseye (+) gelecek şekilde bağlanmıştır. Bunun sebebi ses sinyalini (-) polarizasyonlu voltaj üretmektir. Bu eksi voltaj da qrp nin anten girişine (muayyen frekansın anten çıkış ayağına) bağlanır. Ve gelen sinyaller  eksi voltaj verilerek zayıflatılır. Gelen ses sinyallerinin gösterdiği değişmeye göre anten sinyallerini (yüksek gelen sinyali zayıflatarak) kontrol eder. Bu zayıflatma işi trimpot ile ayarlanır.Çok yüksek db ile gelen istasyonun sesinin çatlamaları engelleninceye kadar trimpot döndürülür.
        Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.         
        TA3EN         Hüseyin  KARAGÖZ             GSM:  0.505.8274246   

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: GÜZEL BİR AGC DEVRESİ
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2012, 12:55:17 »
          Arkadaşlar
          Bu devremizi fourty-1'e uygulamasını verme gereği duydum.Şema üzerinde Bağlantı noktalarını gösterdim. Şemayı keserek gösterdim. Uygulaması çok kolay.
          Yapmak isteyenlere kolay gelsin.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2012, 12:56:38 »
Şemayı unutmuşum , buyurun...

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2012, 18:40:11 »
    Merhabalar Sami Bey. Nasıl sınız?
    Bu AGC Otomatik Kazanç kontrol devresi tabiki Forty-2 'ye de uyar. Hatta başka alıcılara da uyarlanabilir.
    TA3EN   Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2012, 21:58:43 »
Hüseyin hocam, bu AGC devresi çok değişikliğe sebep oluyormu?

Ayrıca, benim sesim göndermede biraz sorunlu oluyor. sesimi radyodan dinledim gerçekten 6.5W çıkışta çatlak çıkıyor. Gücü düşürmek istiyorum, VFO trimpotunu azaltıyorum, güç pek azalmıyor, 2 muayeni kurcalayınca biraz azalıyor. ( Millet gücü artıramıyor, ben ise düşüremiyorum.)
Gücü düşüdüğümde anons esnasında 0.5W çalışırken arada 5W vuruyor neden bilemedim.

Şunu gördüm hatta keşfettim diyebilirim: şöyle veya böyle gücü 6.5W ( veya 5W) dan 0.5-0.7W lar mertebesine düşürdüğümde ses çok temiz oluyor. İşte "bunun burasında" (Süleyman beyin kulakları çınlasın) Harici bir mosfetli PA ile gücü yükseltmem gerekecek. o zaman çıkış hem güçlü hemde modülasyon çok temiz olacak.
(O zaman bizim Forty1 vericisinin adı "Exciter" oluyor sanırım. Yani çok düşük güçlü ancak kusursuz verici oluyor. İngilizce exciter, tahrik eden demek yani PA yı tahrik eden gibi.)
Ancak henüz PA yı çalıştıramadım. Azimli ve kararlıyım. 1 yıldada olsa PA yı çalıştıracağım. Antenide 1 aya kadar kurup çalıştıracağımı sanıyorum.
Aslında yerimde duramıyorum, hemen çalışmalara başlamak istiyorum. Fakat 1 aya kadar mümkün değil.
PA yı çalıştırana kadar çatlak sesli anonslara devam.
Yorumlarını beklerim. Hoşçakal...73 ler.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2012, 23:48:53 »
SA612 modülator olarak çok kaliteli sonuç vermiyor. Nedeni ise sesin seviyesi arttıkça doyuma girmesi. Bunu önlemenin üç yolu var. Birincisi Modülator entegresini değiştirmek. Biraz zor ve zahmetli bir iş. İkincisi Mikrofon preamplisini ALC devresi ile yapmak. Bu işlem aşırı modülasyonu önlediğinden ses daha temiz olacaktır. Bu iş için SA571, BA3308 veya analog devices in SSM serisinden (adını unuttum) bazı entegrelerle yapılabilir. Üçüncüsü ve en kolayı SA612' ye giden ses seviyesini iyice kısmaktır, bu iş te çıkış gücünü düşürdüğünden lineer amplifikatorün kazancı artırarak çıkış gücü normal seviyelere yükseltilmelidir.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2012, 09:51:07 »
Cevabınız için teşekkürler, BC107 modülatör devresinn yerine bir başka devre deneyeceğim.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #7 : 19 Ağustos 2012, 09:54:44 »
Hüseyin Bey,
Manisada 22 Sultanların sokağındaki elektronikçide sanırım 22 veya 25 TL ye 2SC1971 mevcut. Ben bir tane aldım, 2 adet daha var. Lazımsa alabilirsin.
Aldıklarımı test ettim. Orijinal, çalışıyor. Yani patates değil.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2012, 15:09:09 »
Çıkiş gücünü düşürdüm. VCO trimpotunu hassas bir şekilde yavaş yavaş ve mikrofona seslenerek düşürdüm bu arada radyodan sesimi dinledim en ve mükemmel temiz ses tam 1W da oluyor.

Şimdi öncelikle bu haliyle harici PA ile gücü yükseltmeye çalışacağım.

Sonra, Modülatörü uygun bir entegre ile yapmaya çalışacağım..