Gönderen Konu: basit 4:1 balun  (Okunma sayısı 33302 defa)

Çevrimdışı TA2MES

basit 4:1 balun
« : 02 Mayıs 2012, 12:02:25 »
Adam bir küçük plastik boru,plastik ilaç kutusu ve biraz kablo ile bakın nasıl hava nüveli 4:1 balun yapmış

http://youtu.be/7lYY7nkKrWo
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TA4SO

Ynt: basit 4:1 balun
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2012, 15:00:49 »
Erhan Bey merhabalar,

Ben bir kaç tane benzerleri yaptım ama toroid kullananlar gibi değil, verim alamadım, selamlar 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2012, 16:39:12 »
Şadan bey tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim,bende bugün radyodan söktüğüm silindirik ferrit üzerine 4:1 balun yaptım sargı kablosu  olarak içi tekli telefon teli kullandım şimdilik fena görünmüyor,delta loop yapmaktayın,dikey montaj yapacağım,yan apartmanla kendi oturduğum apartmanının çatıları arasına gerip aşağı doğru düşey istikamette birleştirmeyi planlamaktayım.yerim buna müsait,krokideki şekilde olacak.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2012, 18:18:07 »
Degerli amator arkadasim...
Kolay gelsin..
eger bunu yapabilirsen ve hic kimseye enterferans yaratmazsan..
ne kadar buyuk bir is yaptiginin lutfen farkinda ol...
kolay gelsin...
yasar gocet
TA3D/ VU

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2012, 19:21:25 »
Yaşar bey merhaba.
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim,ancak açıklamanızda sanki biraz tereddüt sezmiş gibiyim :)
yinede bir denemekte zarar olmaz diye düşünüyorum,apartmanlar arasında işimiz malesef çok zor,çatıda bir balık oltası,balkondan karşı balkonada bir longwire ım var ancak amatör arkadaşların tecrübelerinden edindiğim intiba delta loop un yeri bir başka gibi görünüyor,tabiki ilk sinyal raporunu komşular vermez ise :))
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2012, 20:19:37 »
Erhan Bey ben ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Ferrit çubuk üzerine sarılan içinse büyük ihtimalle çalışacağını söyleyebilirim.
Ben de aynısını yaptım ve bizim üniversite de empedans analizörümüz var onunla ölçtüm. Nasıl ölçtün derseniz tamamen rezistif dirençleri kullanarak balunun bir tarafına bunları bağladım ve 1,8 Mhz'den 13 Mhz'e kadar farklı sinyaller uyguladım ve diğer uçta hep 1/4 oranında direnç değerleri elde ettim.

Enterferansa gelince Yaşar Bey üstadımızın bu konudaki tecrübesi şüphe götürmez. İnşaallah siz problem yaşamazsanız.
Benim ev 3. katta üstümde bir kat daha var. Bir pencerenin köşesine 1:1 balun koydum balunun bir tarafına 5m civarı kablo bağlayıp yatay olarak diğer odanın penceresine gerdim. Diğer koluna yine 5 m civarı kablo bağlayıp aşağı sarkıttım. Sizin anlayacağınız ters L bir anten oldu. Manual bir anten tunerim var, dijital modlarda 5W, SSB de 25-30 W la çıkış yapıyorum.20 -10 m arası bantlarda tune edip kullanabiliyorum. Aldığım raporlar gayet iyi.

Komşularımdan olumsuz bir geri dönüş hiç almadım. Konnektör ve kablo bağlantılarınıza da dikkat ederseniz ve çok yüksek güç kullanmayacaksınız  inşaallah bir sorun yaşamazsanız. Ama delte loop nasıldır onuda bilemem tabii,

Saygılar, 73...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2012, 21:11:23 »
Apartmanlarına anten takabilen amatör arkadaşlarıma gıpta ediyorum. Benim öyle bir durumum yok maalesef. Yan apartmanda eski oturduğu daireden çatıya GSM baz istasyonu kuruldu diye şikayet etmiş, kavgalı olarak ayrılmış bir emekli öğretmen komşum mevcut.
Ne zaman bir cemiyette komşularla bir araya gelsek ve ben antenlerden söz açsam, daha ben anten kurmak için izin isteyemeden, konu radyo dalgalarının kanserojen etkilerine geliyor, aman bu işlerden uzak duralım diye bitiyor. Anten takmayı teklif bile edemiyorum :) Kimseyi rahatsız etmezsem, çatıdaki ortak alana bir vertikal dikmeme karışamazlar ama ilk QRM de hapı yutarım :)
Allahtan arkadaşın bir kır evi var da, orada geçici olarak istediğim gibi dipol gerip çıkış yapabiliyorum, yoksa çıldıracağım :)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2012, 21:46:03 »
Ahmet Hocam yaşadıklarınızı bilirim, şu an toki evlerinde oturuyorum ve merkezi yönetim var.

Dışarıya en ufak değişiklik yapmak yasak kaldı ki ben kiracıyım. Ben ne yaptım apartmanın dış rengine (sarı) en yakın renkte kablo aldım ve gerdim. Biri şikayet edene kadar böyle, ne yapayım. Hatta baktım epeydir yukarıda anlattığım sisteme laf yok bir sabah erkenden yatay kola paralel 10m daha kablo çektim (40m için) :)

Bildiğim kadarıyla siz hekimsiniz. Komşularınıza EM dalgaların düşük güç ve frekanslarda zararlı olmadığını anlatabilirsiniz.

Bu günlerde propogasyon koşulları çok güzel bantlar hep dolu, nadir istasyonlarda var ama gel gör ki adamlar yüzlerce watt çıkış yapıyor benim 25 - 30 W la şansım olmuyor. QRZ.com dan bakıyorum müstakil evler ve anten kuleleri, gpta etmemek mümkün değil...

Selamlar, 73..

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2012, 00:19:03 »
Geçenlerde cw olarak qso yaptığım qrp bir italyan istasyonunun çıkış gücü 1w idi evet yanlış okumadınız ve 579 rapor verdim,bence işin en güzel yanlarından biride düşük güçlerde qso lar yapabilmek,CQ DX  calling yaptığım zaman kulağım genellikle en zayıf hatta belli belirsiz gelen istasyonlardadır,önceliği onlara vermeye gayret eder yada en azından sıraya alırım,ama sizin durumunuz daha farklı anten konusundada problem yaşıyor olmanız bence esas büyük problem,yoksa 25-30 watt küçümsenecek bir  takat değil.
73's
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2012, 06:38:57 »
Haklısınız Erhan Bey, temel sorun elbetteki anten. Ben 25 -30 W gücü küçümsemiyorum ve pek çok Avrupa ve Ortadoğu istasyonuyla görüştüm ve 59 rapor aldım. Benim bahsettiğim yığılma olmuş nadir istasyonlar içindi, selamlar, 73...

Çevrimiçi TA3ATA

« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2012, 08:31:55 »
ALLAH SİZE DAHA İYİ YERLER NASİP ETSİN....

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2012, 09:30:09 »
Antenna show..

Yeri olan konuşur olmayan antenini sarıp sarmalar karanlık odaya hapseder.

Bol DX' ler..

I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #12 : 03 Mayıs 2012, 09:59:49 »
Yeri olmayanın ilacı:
1- Manyetik Loop
2- Klüp istasyonları
3-Mobil
4-Sırt çantası...

bir de yeri olup da anteni olmayanlar, veya tel anten ile çok başarılı sonuçlar alamıyacağını zannedenler vardır... o da başka bir başlık altında incelenebilir... ;-)

73

Engin
ta2bu

Çevrimdışı TA3HF

« Yanıtla #13 : 03 Mayıs 2012, 13:50:02 »
"bir de yeri olup da anteni olmayanlar, veya tel anten ile çok başarılı sonuçlar alamıyacağını zannedenler vardır... o da başka bir başlık altında incelenebilir... ;-)"

Yeri, anteni, cihazı olupta; havada olmayanları da unutmamak lazım. :)

Balun konusunda ise benim deneme ve sonuçlarım;
hava boşluklu 1:1 balun ve traplı kısa anten yapmış idim. Emaye kablo ince diyerek 1 tur fazla sarmıştım. Swr 1:1.6 nın altına inmeyince 1 tur azaltıp denedim ki swr 7092 de 1:1.8 ise 7100 de 1:3.0 gibi değişmeler olunca kısa dipol projesini iptal ettim. Toroid üzerine 1:1 balun ile deneme şansım olmadı.
Şuan  9.30 mt kanat ölçüleri ile balunsuz 0.75 çok telli kablo ile yaptığım dipol anten ile swr 1:1.4 ve 3-4W ile Hollanda'ya kadar sesimi ulaştırabiliyorum.

Saygılarımla;

73!

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2012, 17:47:40 »
zor görünüyor ama zaten fazla dikkat çekmemesini istemiştim.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #15 : 03 Mayıs 2012, 17:50:13 »
buda üst kısım
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #16 : 03 Mayıs 2012, 19:15:57 »
Erhan Bey,
Anteninize bayildim...
Delta loop'un en verimli calisma sekli...
Allah icinize sindirsin...
saglikli ve keyifli gunlerde kullanin...
selam ve sevgilerimle

Yasar GOCET
TA3D/ VU

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #17 : 03 Mayıs 2012, 22:58:48 »
Çok teşekkür ederim.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #18 : 04 Mayıs 2012, 07:51:34 »
Erhan bey, anteniniz gerçekten güzel görünüyor, iyi günlerde kullanmanız dileği ile, darısı başıma :)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3DJ

« Yanıtla #19 : 04 Mayıs 2012, 12:26:47 »
Erhan Bey;
Test sonucunu yazarmısınız?