Gönderen Konu: Wonder whip (mucize kamçı) anten  (Okunma sayısı 23789 defa)

Çevrimdışı TA3EP

Wonder whip (mucize kamçı) anten
« : 04 Nisan 2012, 22:38:34 »
QRP cihazlarda kullanılabilecek, iyi sonuçlar veren, 130 cm teleskopik anten ve ona bağlı ayar sisteminden oluşan portatif bir anten... Kolayca yapılabilir ve açık alandaki çalışmalarda kullanılabilir.

Web sayfası:
http://myweb.tiscali.co.uk/m1ios/html/wonder%20whip.htm
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Wonder whip (mucize kamçı) anten
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2012, 15:59:39 »
Bu da başka bir hand-made miracle anten...
http://www.qsl.net/g4fon/Musings.htm
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2012, 16:08:54 »
Bu da benim MİRACLE....
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2012, 16:10:26 »
...
***UNUTMA...!!   

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2012, 16:28:44 »
Sayın M. Turgay bey, çok güzel bir anten bu. Güle güle kullanın. Ben de, orijinalini alma şansım olmasa bile mutlaka bir gün benzerini yapacağım.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2012, 19:42:51 »
Ahmet Mete bey..Dilerim aslına ,hatta daha da iyilerine sahip olursunuz...

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards
***UNUTMA...!!   

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2012, 22:40:55 »
Sayın TA3ATA iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Ben de zaten bu amaçla kolları sıvadım ve çalışmalara başladım... Sizden aldığım tüyoya dayanarak internette kısa bir araştırma yaptım.

Konu: Fabrikasyon olarak hazır yapılan ve ticari olarak satılmakta olan kendinden tünerli kısa çubuk antenler, yani nam-ı diğer "Miracle antennas"...

Google'da bu türden iki çeşit antene rastladım:

1- Sadece tek ayar düğmesi olan "Miracle Antenna"... TA3ATA nın resmini verdiği anten. Bu antenin doğum yeri Kanada. İmalatçısı da bir amatör, Robert Victor, VA2ERY. Anteni 2000 yılında imal etmeye ve satmaya başlamış. Son yıllarda model yenilemesi yapmış ve ürün gamını çeşitlendirmiş. Şu anki geçerli model "The Miracle Ducker TL" ve fiyatı da 159 USD + yol parası 22 USD. Cihazla birlikte 145 cm lik BNC soketli bir teleskopik anten de gelmekte. Bu cihazın avantajı kendi anteni dışında cop antenle veya düz telle de kullanılabilmesi. Ya da teleskopik antene kısa tel ilavesini de kabul etmesi. Kullananlar her bantta akort tutmadığını, genellikle 40 - 20 - 10... 2 m bantlarında makul SWR ile çalıştığını söylemekteler. Tek düğmesine toroid sarımı ayar mekanizması bağlı.

2- Üzerinde 2 adet ayar düğmesi bulunan "Wonder Wand - Wide Bander". Bunun doğum yeri de İngiltere. İlk kim yaptı bilmiyorum ama Radioworld'de satılmakta.
http://www.radioworld.co.uk/catalog/wonder_wand_wide_bander-p-7055.html
Düğmelerden birisi toroid bobin sarımlarını ayarlıyor, diğerine de bir plastik varyabl bağlı. Bizim alışkın olduğumuz normal anten tunerler gibi yani. Buna bir de inverter bağlama olanağı varmış, ayar seçenekleri artıyormuş. Fiyat 125 sterlin + yol parası.

Her iki antenin de çift uçlu fişi var, çubuk anteni söküp normal dipol vb + toprak hattı bağlanabiliyor, kuşkusuz ki böyle çok daha verimli olurlar.

Hangi durumlarda kullanmalı?

QRP cihazınız varsa ve QRP kullanmayı seviyorsanız, QRP cihazınızı alıp kırlara çıkmayı ve orada QRV olmayı seviyorsanız, QSO dan çok SWL sizi ilgilendiriyorsa, yeriniz darsa, büyük anten kuramıyorsanız ve DX mucizesi beklemeden evden QRV olmak istiyorsanız...

Bu anten size uygundur.    

Hangisini seçelim?
Bir ham iki adet QRP cihaza iki farklı mucize anteni kurmuş ve yanyana çalıştırarak deneme yapmış. Youtubeye de video olarak atmış:

http://youtu.be/RQoFB3Xmgwo

Sonuç olarak diyor ki: İki antenin alış - veriş kalitesi olarak birbirinden hiç farkı yok, ama tek düğmeli Miracle antenna'yı kullanmak / ayarlamak daha kolay...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2012, 10:21:02 »
"Been there, done that"... her ikisini de kullandım. Mobil QRP için şu anda elimde "Miracle Antenna" var.

"Miracle Antenna ", sadece bobin olduğu için, sadece calışılan frekans dalga boyundan daha kısa boyda antenleri tune edebilir... dolayısıyla, iki ağaç arasına tel çekecekseniz, 1/4 dalgadan az da olsa kısa olmalı... (Aracımın kaputunun üstünden uygun koşullarda heryerle konuştum)

"Wonder Wand" tam bir anten tuner gibi olduğu için hem üstündeki çubuk, hem de tel anten ile gayet güzel çalışıyor; ancak bahsedildiği gibi bazen ayarlamak zor oluyor. Bunun yerine klasik bir portatif ATU ve 1:9 balun kullanmayı daha pratik buluyorum.

Bu tip anten de kanımca en güzel alternatif, "Screwdriver" tipinin manuel olanıdır; yani "muayyen yükleme bobinli" anten. Her amatörün evde rahatca imal edebileceğini tahmin ediyorum. Bunun emsali MFJ-1661 dir:
1- http://www.wsplc.com/acatalog/MFJ-1661_20-6m_Manual_Screwdriver_Antenna.html
2- http://www.mfjenterprises.com/productsearch.php

Prensibi basittir, "yükleme bobini" ama ayarlı. Diğer dışarıdan tapli yükleme bobinli antenlere üstünlüğü, bobinin kullanılmayan kısmının alttaki metal kısmın içinde kalmasıdır... Yaparken tek sıkıntı uygun çapta metal ve plastik boruları bulmak. bunları 4-6 metre  boyunda bulmak mümkün, belki birkaç arkadaş biraraya gelip maliyeti bölüşmek gerek...

benzer bir örnek daha:

73

Engin
ta2bu

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2012, 17:04:18 »
Evet, nihayet benim de Miracle Antenna' m geldi.
Kendi çektiğim fotograflarını sizlerle paylaşıyorum.
Mekanik düzeni biraz zayıf gibi geldi bana, komutatörü çok kurcalamamak lazım :) Sanırım ben daha sağlamını kendim elde yapabilirim.
Dayanma gücü kendi sitesinde 10 W olarak verilmiş, yine de içindeki telleri görünce (0,30 mm veya daha ince) anladım ki sınırları çok zorlamamak lazım :) İrfan hocamın balunlarının yanında bu çok gariban kalıyor :)
Yağmurlar dindiği zaman kırlara koşacağım ve (inşallah) QSO maceralarımı da sizlerle paylaşacağım.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 28 Mayıs 2012, 07:22:08 »
Bu arada dayanma gücü konusunda bir eksik bilgilendirme olmuş: Katalogunda yazdığına göre, A.M. veya F.M. gibi sürekli çıkış olan modlarda dayanma gücü 10 W. iken, SSB de dayanma gücü 25 W (PEP) imiş. Dediğim gibi, yine de sınırları zorlamamak lazım.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #11 : 22 Haziran 2012, 19:41:52 »
Miracle anten ile ilk maceram: 4. kat bir apartman dairesinde oturan ve balkonu Avrupa'ya bakan bir tanıdığın balkonuna cihazları kurdum: FT 857 D (10 W çıkışa ayarlı olarak) + miracle anten. Dinlemesi gerçekten harika, 40 ve 20m bantları cıvıl cıvıldı. Ancak ne 7092 deki Türk istasyonlara, ne de 14.200 lerdeki ecnebilere sesimi duyuramadım. Bu durumdaki en büyük etkenin benim tecrübesizliğim olduğunu düşünüyorum, anten çıkışında bir zafiyet olsa da bir yerlere sesimi duyuramamak belki de uygun zamanda devreye girmeyi bilmediğim içindir. Hele 14.202 de bir İtalyan YL vardı, hanımefendinin başında müthiş bir pile-up oluştu. Her kontaktan sonra QRZ? diyerek sıradakileri kabul ediyordu, 4-5 saat sonra baktığımda bu furya hala daha devam ediyordu :) Kendisi herhalde bir gecede binlerce kontakt yapmıştır. 5+9 gelen istasyonlar yanında, benim sesim sanırım sivrisinek vızıltısı gibi gitmiştir, ne kadar bağırsam da beni duymadı :)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #12 : 22 Haziran 2012, 20:36:29 »
Merhaba Ahmet Mete .İtalyan istasyonu Hanım efendiye sesinizi duramamanız tabi ki biraz üzücü olmuş sizin için,fakat o işin kolay yolu var / QRP diye seslene bilirdiniz tabi chazınızı 10 wat konumda iken,yaşadığım olayı sizlere aktarıyorum,son zamanlarda genelde Yaesu FT-817 ile 2,5 wat ile QRP çalışıyorum,Japon istasyonu pile-up da EA,DL,İZ,F,PA  istasyonlarını nerdeyse +30dB gibi duyuyordum arada boşluk buldum ve cağrımı yaptım,tabi / QRP olarak,sonuç RS 48 olarak beni duydu Hiin Hiii ,benim alışkanlığımdır QRP ve QRO çalışırr iken en fazla 3 ve ya 4 defa karşı istasyona çağrı yaparım duayan cevap veriyor duymayan cevap vermiyor,umarım zaman içersinde siz de kimi incelikleri kendiniz keşf edersiniz, bol DX'ler dilerim...... 73! de TA3İW

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #13 : 22 Haziran 2012, 21:22:16 »
Tüyolar için teşekkürler, hepsini hafızama yazdım ;) Zaman içinde yavaş yavaş öğreneceğiz işte...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2012, 07:50:27 »

Ahmet bey,

Balkondan çalışırken, balkon korkuluk demirine (veya benzeri) bir şase hattı çektiniz mi?

73

Engin
ta2bu

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #15 : 23 Haziran 2012, 09:00:57 »
Ahmet Mete Bey,

Antenin şasesinden balkondan aşağıya çalıştığınız banda göre çeyrek dalga uzunluğunda bir kablo sarkıtabilirseniz iyi olacaktır. 7 MHz için 10 metre, 14 için 5 metre gibi.

İyi çalışmalar diliyorum.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #16 : 23 Haziran 2012, 13:04:40 »
Engin bey,

Maalesef hatalıyım, evet, bu geçici istasyonda toprak işini tamamen boşverdim. Toprağın önemini biliyorum, ama hızlı gelişen olayların heyecanı ile o anda aklıma gelmedi. Ev eski idi, prizleri toprak hatsız 2 uçlu tipten idi. Ama elimin altında hem balkon demirleri, hem eski tip çelik kalorifer boruları, hem de çelik su boruları vardı ve benim aklıma bunların bir tanesinden bir toprak hattı çekmek gelmedi. Ayrıca hem qrp çalışmam, hem de o kadar para verilip alınmış ecnebi antenin her şekilde çalışacağına olan güvenme duygusu (!) yüzünden toprağı ihmal ettim. Muhtemelen bu yüzden de sadece SWL olarak kaldım. Emin olun, bir daha olmaz :)

Bilal bey,

Yine her zaman yaptığınız gibi, çok önemli bir tüyoyu, çok basit ve anlaşılır bir şekilde vermişsiniz, çok teşekkür ederim. Sanırım sizin bahsettiğiniz bu tel bir nevi "sanal toprak" vazifesi görecek, tıpkı ground-plane antenlerdeki yatay uzantıların yaptığı işi yapacak. Ecnebi kaynaklarda bu tele "counterpoise" diyorlar. Yazınızı okuduktan sonra, bu konuda kendimce bir aparat ayarladım, bnc'den iki adet rca jak çıkışı veren bir dönüştürücü buldum. Miracle'nin çıkış ucuna bunu takıp, bir tarafını anten, öbür tarafını sanal toprak yapacağım.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2012, 17:38:21 Gönderen: TA8A »
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #17 : 23 Haziran 2012, 13:16:50 »
Düşüncenizi  Tekrar kontrol edin. Resimlerde gördüğüm kadarıyla
BNC ye taktığınız RCA parçanın iki ucu kısa devre.
Yani anteni toprağa direk bağlamış oluyorsunuz.
selamlar,
nursun

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #18 : 23 Haziran 2012, 13:27:08 »
Nursun bey, aslında rca ların sadece orta uçlarını kullanacaktım, böylece sizin bahsettiğiniz sakınca olmayacaktı, ama şimdi baktım da, işi boşuna uzatmışım, bnc to rca dönüştürücü aparata bir tane rca fiş taksam, bunun da yan ucunu toprak, orta ucunu canlı hat yapsam, benim iş hallolacak :)

Uyarınız için çok teşekkür ederim.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #19 : 23 Haziran 2012, 13:43:59 »
Ahmet bey,
zaten orta uçları kısa devre, siz doğru yolu bulmuşsunuz,Başarılar diliyorum.
nursun