Gönderen Konu: Telsiz test araçları "tips tricks"  (Okunma sayısı 190166 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

Baofeng UV-5R 136-174MHz hakkında
« Yanıtla #180 : 03 Haziran 2017, 18:04:34 »

Baofeng  UV-5R        cihazı hakkında
Baofeng UV-5R   veya 145MHz dışında       " 136-174MHz" frekanslarnıı ihtiva eden cihazlar amatör cihaz mıdır değil midir?  tartışmaları olmuştur. TB6BOZ   Osman Zorbaz  Bey (iyi telefon kullanır. yıldızı olmayan malları, firmaları okeylemez, sağlam firmaları terciheder, fiat karşılaştırması yapar...) İsteğimiz üzerine bize Çinden UV-5R  cihazını getittirdi.  Ben de legal olma açısından bu ne çeşit bir cihazdır merakıyla ufacık bir araştırma yaptım.
Öncelikle cihazın  PREFACE--önsöz, takdimname' sini okudum.  İlginç !  Önsöz elimizdeki cihazın kullanımını  "USER'S MANUAL" 'tarif etse de bu ufak tanıtım kitapçığında UV-5R  ifadesini, kelimesini hiç göremedim. Ancak içindeki resimlere bakarak  evet bu bize gelen cihaz olabilir diyebiliyorsunuz. Resimlerde dahi marka model yazılı değil. Firmanın   bir tanıtım hatası olmalı diye düşündüm. .
"Amazon.de"    bu cihaz için  "Amateur"  kelimesini kullanmakta 
BAOFENG UV-5R 136-174/400-480MHz VHF/UHF Dual-Band Amateur Handfunkgerät, Schwarz
"Allexpress.com"     Bu cihaz için "ham radio" ifadesini kullanmış.
Baofeng Uv 5R ham radio Dual Band Radio 136 174Mhz&400 520Mhz‎
73,    Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com      sağlıcakla

Çevrimdışı TB6BHK

Amatör, atölye tabanca havya
« Yanıtla #181 : 28 Temmuz 2017, 13:42:21 »

Lehimleme malzemeleri
Tabanca havyalar:
Amatörün en çok kullandığı malzemelerin birisi de  tabanca havya   
Öğrencilik yıllarımda piyasada  100 watt gücünde Weller marka Amerikan tabanca havyalar vardı ki bunlar çok kısa sürede piyasadan çekildiler. Bu havyaların en iyi tarafı ısıtma uçlarıydı. Beyaz ve kurşuni renk arası renkleri vardı. Tetiğe basınca uç iyice kızarırdı. Sigara içenler sigaralarını bu kırmızı uç ile yakarlardı. Bir uç birkaç sene kullanılabilirdi. Uç asla paslanmaz kararmazdı. Bu uçların hangi madenden yapıldığını bilmiyorum. Tabancanın tek kötü tarafı dış kabıydı. Kab da güzeldi de yere düşünce kırılabiliyordu.
O yıllarda (  1964..ve sonrası..)..Wellerin bir de sanayi tipi iri tabanca havyaları vardı. Bu havyayı tenekeci, kalaycı dediğimiz sınıf  lehimleme işlerinde kullanırdı. Gücü en az 150 watt veya daha fazlaydı. Sanırım uçları  bakırdı. Fiatları yüksekti . Öğrenci bütçemle bu havyayı alamamıştım.
Şimdiki piyasada 100 watt gücünde (......     .... )marka tabanca havyalar bulunuyor. Ağırca, yeterli güçte ve bakır uçlu.  Uç bitince  bakır telden yeni uç yapabiliyorsunuz. Bu havyadan  tek şikayetim  tetiğinin şahsıma göre biraz zayıf olması. Gençliğimde karate çalıştığım için parmağım aşırı güç kazanmış, basınca tetiği zayıflatıyorum. Günün birinde bakıyorsunuz tetik boşlamış. Kendi imkanlarımla bu tetiği tamir edemiyorum. Yeni icat ve buluşlarla  tık sesi veremeyen tetik  imal ediyorum.  Bir keresinde vitrinin birinde böyle içi açılmış bir havya gördüm. Kendi kendime, Acaba dedim bu şehirde parmağı benimki gibi güçlü biri daha mı var? 
Piyasada hacım olarak daha ufak ve fakat üzerinde 100 Waat yazan PRC havyalar da var. Bu havyaların tetikleri zannımca hayli üstün. Öyle kolaylıkla kırıp bozamıyorsunuz.  Bu ucuz havyaların tetikleri çok dakik de, Ancak ısıtıcı uçları hakkında yeterli bilgim yok. Sanki  bana havya  bu demir ağırlıklı uçları yeterince ısıtmakta zorlanıyormuş gibi geldi. Keşki yukarda bahsettiğin Amerikan uçlar kullanılmış olsaydı, extra ekstra olacaktı.
73,     Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com 

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: Telsiz test araçları "tips tricks"
« Yanıtla #182 : 28 Temmuz 2017, 15:36:29 »
Weller i unuturmuyum  Hüsnü bey.Bana da çok kullandığımdan dolayı  primer bobini dayanmaz ve puff ederdi.
Kalem havyalar sağolsun. Hele ısı ayarlı olanlar  çok iyiler.
Esenlikle 73

Çevrimdışı TB6BHK

Distorsiyonsuz Preamplifikatör arayışı
« Yanıtla #183 : 12 Ağustos 2017, 18:44:53 »
Lütfi Çulcu Bey
  İlgisinizden memnun oldum. Bir eski tarih olayını tek başına yaşamak belki oldukça tatsız. Hatırayı birlikte yaşamak sanki daha güzel. CB olayına bakıyorum, 1986 yılları civarı propogasyon hayli yüksek, hem 27MHz hemde 7MHz bandında. Tarih birçoklarımıza göre fazla eski değil.
 4 watt CB el telsizi ile gökte sinyal kırılması metoduyla yurt içi ve yurt dışı görüşmeler yapabiliyorduk. Hele 7--14 MHz amatörleri için: şu propogasyona bir bakayım açık mı kapalı mı endişesi yoktu. Gök daima  ve her zaman açıktı.
Aradan tarih denecek kadar uzun bir zaman geçmemesine rağmen CB+  .dx bantları görüşmeleri nerdeyse hayal oldu (veya ben öyle algılamış olabilirim)

CB olayının biter dereceye gelmesi sanırım sadece merakın azalması olmasa gerek. Şu an isteseniz de istemeseniz de artık  bir mandal hareketiyle Almanyaya ulaşmanız mümkün değil.
Distorsiyonsuz preamplifikatör devreleri hakkında konuşacaktım, bir başka sefere dileğiyle
73,            Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #184 : 12 Ağustos 2017, 19:32:35 »
Hüsnü bey.
Şartlar değişti tamam, lakin durum 1985-1990 lı yıllar  kadar olmasa da, o kadar da kötü değil.
ÖRNEĞİN BUGÜN ÖĞLE VAKTİ; 20m bandı fena değildi. Hele bandın alt tarafındaki CW modu çalışanlar hep aktifti.Daha iyi günler dileği ile;
ESEN KALIN.
73

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #185 : 21 Ağustos 2017, 09:45:07 »
Lutfi Çulcu Bey

Maşallahın var
Ne zaman siteye, telsizcilere baksam   çevrimiçi gözüküyorsun.  Nasıl oluyor bu iş?

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #186 : 21 Ağustos 2017, 11:17:56 »
Lutfi Çulcu Bey

Maşallahın var
Ne zaman siteye, telsizcilere baksam   çevrimiçi gözüküyorsun.  Nasıl oluyor bu iş?
Tapatalk sağolsun.Arkaplanda sürekli açık ve bu gibi  5 forum sitesi daha var.
Örneğin Tapatalk ta bu sitede bir linke tıkladım, browser açılıyor oradan linki görüntülüyorum ve başka site haberler ardından uyarı veren facebook whatsapp sms e-mail derken, tapatalk  arkada açkk açık kalıyor. 
Tapatalk hızlıdır;
Bir sn yeni konu - mesaj varmıdır diye gözatsanız  bile,  bu site yarım saat daha sizi online belirtiyor.
Tapatalk,  özellikle eski versiyonu;
Tavsiye ederim.
73

Çevrimdışı TB6BHK

çam sakızı çoban armağanı
« Yanıtla #187 : 13 Ekim 2017, 08:18:46 »

Lehim pastaları

Havya ile iş yapanlar, zaman zaman havya ucunu veya bakır plaketi temizleme ihtiyacı duyarlar. Aksi halde erimiş lehim bakır yüzeye sağlıklı olarak yapışmaz.

Şimdi pek yok ama bilhassa eski yıllarda tenekeci, kalaycı ve bakırcı gibi meslekler vardı. Bunlar icabında ağır iş lehimleme için kalaycı havyası kullanırlardı. 100gr veya daha irice bir bakır parçasının bir yanı çekiçle dövülerek inceltilir, yan tarafa da demir bir  çubuk sap olarak takılırdı. Havya ucu küçük alev tabancası veya benzer metotlarla kızdırılırdı. Böyle bir havya 200---500 watlık işleri görebilirdi.
Bu havyanın oksitlerini temizlemede nişadır kalıpları kullanılırdı. Usta oksitli havya ucunun  ince tarafını nişadır kalıbına  bir iki kere sürterdi.
İstanbul Eminönü kahve, kuruyemiş satan dükkanların bitiminde hırdavatçıya benzer yeni bir satış bölümü başlar.  Orada çam sakızı da bulabilirsiniz
Neye yarar bu sakız denince elektronikçi için iyi bir bakır yüzey temizleyicisidir. Ancak aldanmamalı, yan yana iki çuval görürsünüz. Birisinin içindeki malzeme pırıl pırıl kristal diğer çuvaldaki çam sakızı gösterişsizdir.   İşte siz bu kötü. gösterişsiz olanı alacaksınız.  Bu gösterişsizler çam ormanlarından toplanmış olanlardır. Satıcı dürüst ise sizi uyarır. İlaç filan yapacaksan şu kötüsünü kullan, parlak olan katkılı madde içerir der.
Aksi halde diğer satıcılar size parlak olanı çam sakızı diye  vermek isteyebilirler. Parlak olanı daha ucuz olur
 sağlıcakla
73,           Hüsnü Köktürk   husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

MAX4466 preamplifikatör
« Yanıtla #188 : 07 Kasım 2017, 20:30:18 »
Daha önceleri Çinden  bir başka max getirtmiştik. Doğrusu sadece mikrofonunu beğenmiştim.
Bu defa da Max 4466 yı getirdik. Bizim internet piyasasında 40 tl rakamlarını görsem de kargo dahil 6 küsur tl ye alınabiliyor.
Denediğim için yazıyorum, yoksa benim için bu devreler sadece sukut-u hayal oluyor.
125 dB gibi yazılar okuyoruz. Prospektüste hearing-aid için de kullanılabileceği yazılı. benim duvar saati tıkırtılarını 30cm mesafeden alabiliyor. Oysa benim el yapılısı 4 transistörlü preamplifikatörler bu sesi odanın her noktasından alabilirler. Şaşırdığım bu nasıl 125 dB?.
Hoş gerçi bu devre telsizler için mikrofon vazifesini görebilir, bunda şüphe yok. Cihazda minyatür  bir  pot var ki 125 db de 30 cm veya biraz fazlasından ses kaydı yapabiliyor. Daka yakın konuşma için potla oynayıp kazanç düşürmek lazım.

Bu yazı, devre fazla incelenmeden ve konunun  uzmanı olmadığım halde kaleme alıdığım bir yazıdır. şahsi görüşlerimdir.
73, sağlıcakla        Hüsnü Köktürk     husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

qpc592h2 ses preamp çip devre tanıtımı
« Yanıtla #189 : 27 Aralık 2017, 16:00:43 »
Bu ses entegresi hakkında internet ortamında bilgiler ciddi ölçüde azalmış.
Arşiv sayfalarımda az da olsa çipe ait bir bilgi buldum.

Yazı linkini veriyoruym. Yazı eski tarihi yıllara ait. Devre üzerinde yeni bir çalışma yapılmadı.
Devrenin özelliği olarak arşivde FM osilatorun son derece stabl olduğu belirtilmiş

http://www.geocities.ws/husnu66tr/qpc592h.htm
73           Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

1940 ların verici kristalleri
« Yanıtla #190 : 29 Ocak 2018, 20:34:17 »
Değerli arkadaşlar
Eskilerden yenilere bazı kaybolmak üzere olan bilgileri buraya aktarmak belki de bir görev olacak
Bağışlanmam dileğiyle.
Aşağıdaki birbirinin aynı olan linkler ( artık hangisi çalışırsa) bu konuda bir miktar bilgi veriyor

http://www.geocities.ws/husnu66tr/FT243.htm

http://www.geocities.ws/husnu66tr/FT243.html

73,        Sağlıcakla      Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

telsizli, telsiz ilaveli dinleme cihazı
« Yanıtla #191 : 18 Mayıs 2018, 21:49:19 »
Değerli arkadaşlar
Ses preamp devreleri ile uğraşan birisi olarak... Maksadımız biraz uzağı dinlemek ise
Yüksek desibel ile uğraşmadan  bu işi halletmenin başka bir yolu var mı? Akla gelen fikirlerden birisi düşük güçlü bir telsiz mikrofon ve mikrofonu dinleyebilen bir minyatür alıcı. Bu metodu ticari piyasa TV dinleme aracı ismiyle uyguluyor. Pekii biz bunu TV den bağımsız hale getirirsek hem TV hem de yakın dinleme cihazı yapmış olmazmı yız?

http://www.geocities.ws/husnu66tr/short-circuit-fm-bug.htm
73,                  Hüsnü Köktürk    husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA5ARU

« Yanıtla #192 : 19 Mayıs 2018, 15:27:50 »
Hüsnü Bey,

Uzak mesafeleri dinlemek için 'Laser Eavesedropping' konusunu nette bir araştırın derim. Uzaktaki bir cama, panoya düşük güçlü laser ışını gönderiyorsunuz; ortamdaki konuşmalar camda veya panoda titreşim yaparak size geri yansıyan laser ışını modüle ediyor ve  sizde yanınızdaki  basit bir demodülatörden ortamı dinliyorsunuz. Bir laser pointer ve basit bir demodülatörle başarılı sonuçlar alındığını okumuştum.

Bir de uzak mesafe dinlemeleri için 'Parabolic Mike' konusu var ki bu daha da basit.

TA5ARU 73

Çevrimdışı TB6BHK

Rüştü Kaya Bey'e hitaben
« Yanıtla #193 : 20 Mayıs 2018, 01:36:02 »
İlginizden Memnun oldum Rüştü Kaya Bey.

Anladığım kadarıyla maşallah pratik tecrübeleri olan ileri bir amatörsünüz.  Loop antenlere ait yorumlar yapmışsınız. Eski yıllarda amatörce alıcı çalışmalarınız olmuş. TA3EN nin sitesinde sizden bahsedilmiş olmalı ki isminizi yazdığımda Karagöz Beyin sitesi çıkıyor.

Bu kadar tecrübe ve amatör camiada yazmanıza rağmen telsizciler sitesine neden geç geldiğinizi anlayamadım.
Uzak dinlemeler hakkında hayli anlaşılır , öğretici uslup kullanarak  bilgi vermişsiniz.
Maksadım aşağıdaki linklerde görülen cihazlara ulaşmak değil
  http://www.giantfreakinrobot.com/wp-content/uploads/2012/11/Steam_Punk_Hearing_Aid.jpg

https://jillsbooks.files.wordpress.com/2010/09/large-hearing-aid.gif

https://i0.wp.com/reekoscience.com/main/wp-content/uploads/2014/03/image4.png

Benimkisi daha ziyade işitme kayıplılara yardım edebilecek devre araştırması gibi bir şey.
Konunun tıbbi olmaması için her şeyi açıkça söyleyemiyorum. Bazıları dönem ödev yardımı için mail atıyorlar. Onlarla muhatap olmak istemiyorum.
Sizin gibi değerli bir eleman bulduğuma sevindim.

73   Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #194 : 20 Mayıs 2018, 12:44:53 »
         Merhaba Hüsnü Bey,
         Yukarıdaki yazılarınızın bir yerinde  lehim tabancaları hakkında ve özellikle de "Weller" markalar üzerine yazmışsınız. Tarih, tetik ve uçlar konusunda yazdıklarınız yazdıklarınızın aynısını ben de yaşadım, yaşıyorum. Şöyleki;
         Yıl 1987 ekim ayı, yer Diyarbakır. Sınav için görev yerimden Diyarbakır'a kadar gitmiştim. Oraya gidince civardaki şehirlere nazaran  en büyük şehir burası olunca hemen aklıma malze almak için bir elektronikçi aramak geldi. Buldum bir yer ve baktım "Weller orada kırmızı bir kutuun içinde ve kapağın yarısı da yanılmıyorsam şeffaf yapılmıştı. Fiyatını çok  iyi hatırlamıyorum ama 80 tl mi yoksa 80.000 tl mi bilemiyorum. Siyah renkli ve uç aydınlatma lambasız olanlarındandı. Bir kaç tur babin sarıp led takmıştım. Sonra onu da çıkarmıştım. Tabiki aldım.
          Piyasadaki en iyi lehim tabancasıydı. Çok kaliteliydi. içteki sardısına hala hayret ederim. Isıya dayanıklı bir plastik karkasa primer bobin sarılmış. Sekonderi de bir turluk kalın bir bakır borudan ibaret. Peki diyeceksiniz ki bunun neresi hayret verici? Bunların üzerine birbirinie geçkili saç kullanılmamış. Ya ne? Yaklaşoık 10cm kadar genişlliğinde ve uzun bir saçsaç bu karkasın içine rulo şeklinde sarılmış da sarılmış ve saçın son kısmı dağılmasın diye puntolanmış. Bu saç nasıl sarılır boşluksuz anlayamadım hala... Hala  lehim tabancam yanarsa kendi imkanlarımla bobin sarabilir miyim? diye düşünüyorum.  Ki bu yöntem trafoya bobin herhalde sarılmaz.
          O yıllardan beri hla kullanmaktayım. Dış plastik kasası çok kaliteli olduğundan çok gaddarca kullanmış olmam dolayıyla aşarı ısınmadan dolayı hiç erimedi şekil bozukluğu olmadı. Kaç kere düştü. Kırılmadı.Bir yıl kadar önce bir düşmede sadece ve sadece vida yuvasının birisinin iç uzantısı içinden kısıldı. Şekilde yine bir sorun yok. Kendi orijinal ucu biraz kaba olduğu için bazı işlerde az kullandım. Hala esaklıyorum. Bolca 2 lik veya 2.5 luk bakır teli kıvırıp kıvırıp uç olarak kullanıyorum. Evet tetik çok güzel yapılmış ve hızlı çalışıyor  Ama kontak yapan metal bir müddet sonra arktan dolayı bitiyor. Ben de bazı elektrik düğmelerinin platine benzer kısımlarını buraya takıp işimi görüyorum. Hala aynı anahtarıyla kullanmaya devam ediyorum.
          Arkadaşlar bu lehim tabancasınıntek mahzuru biraz ağır oluşu ve farklı fiyatı. Ama artı yanları çok.
1- Çabuk ısınır.
2- Daha az elektrik harcar.
3- Çabuk bozulmaz, üzerine çok havya eskitirsiniz.
4- Uca para vermezsiniz.
5- Ve en önemlisi kalem havyalardaki gibi elektrik kaçağı asla olmaz. Çok kişi kalem havya ile bazı parçaları lehimlerken malzemeleri yakıyorlar.
           Kaç kere aklımdan geçti bunun fabrikasına mektup yazayım. Böyle kaliteli bir havya yaptıkları için telekkür edeyim dedim ama ihmalkalığımdan yapmadım.
2018-1987= 0031 Yıl. Hiç bir zaman masamda ve  evimde yedekte duran bir havyam olmadı. Herhalde beni eskitecek.
           Herkese kolay gelsin.                   73...

Çevrimdışı TB6BHK

upc592h2 3 transistor manyetik mik preamp
« Yanıtla #195 : 05 Ağustos 2018, 14:41:14 »
Değerli arkadaşlar
Bu yazı biraz da şemaları internet ortamına fazlaca yansımayan qpc592h2 entegresini tanıtmak amacıyla yazıldı.
Malum ses pre-amplifikatör devreleriyle uğraşıyoruz. Daha eskileri teyplere ses kaydı için upc592h2--ta7120-- ta7063.. tipi 3 transistörlü direk kuplajlı ses entegrelerini ses kayıt için kullanmışlar ve bu konuda hayli çalışmalar yapmışlar. Entegrelerin bazılarında ses çıkışı 3 üncü transistörün kollektöründen alınır. Bazı entegrelerde bu kollektör + kutbuna bağlıdır ve çıkış emiterden alınır.
LA3210-KA2220 de olduğu gibi müstakil 2 transistör ilavesiyle ALC devreleri ilave edenler de olmuş.
Bizim şemamızda entegrenin 3 numaralı ayağı boş. Bu ayak aşırı kazancı yok etmek amacıyla kullanılır ve 6 numaralı ayağa ayağa çok değişik metotlarla bağlanabilir, hatta çıkış kondansatörünün negatif kutbuna bağlanır. Çok sıkı kuplaj giriş hassasiyetini azaltır.

http://www.geocities.ws/husnu66tr/qpc592h.htm

http://www2.denshi.numazu-ct.ac.jp/mirsdoc2/mirs9902/tech/num0001a/super_inv.html

Yukardaki Japon adreste 4 numarada TA7120 cipinde no 3 ile no 6 arasına 100k pot bağlanıyor. Bu direnç genelde 22k ile 56k arasındadır. Aşırı kazancı düşürmede kullanılıyor. Ayrıca piezo buzzer  tipi mikrofonun bağlanış şekli gösteriliyor.
73                Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com

« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2018, 14:46:10 Gönderen: TB6BHK »

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Yazmayan siyah boyalı kartuş
« Yanıtla #196 : 13 Ekim 2018, 16:43:34 »

Çalışmayan siyah renk yazıcı kartuşu

Sağlık nedeniyle biraz fazlaca İstanbul'da kalınca  HP Desk jet 2130 yazıcımın renkli ve siyah kartuşları yazmaz oldu.

Renkli demo kartuşu kimyasal ve fiziksel saldırılar sonucu iyice bozup birine verdim ama siyah kartuşa fazla bir şey yapmadım ki!  Yaptığım şey, kartuşun üstündeki kağıdı çıkarıp alttaki deliklere ufak parlak vida takmak oldu.  Yakıştı da! Boya bitince vidayı açıp içeri siyah boya şırıngalıyodrum. Zamanla iyice yazmaz hale geldi. Alarmlar, bozuk kartuş filan filan.. Tam yeni yazıcı arayacağım sırada kalbime bir fikir doğdu ve

Arızayı bugün keşfettim. Arızanın sebebi kartuşa nasıl boya konur adlı bir video izlemem olmuştu
Adam kartuşa boyayı sıkıyor dışarı çıkan sarkan boyaları ise pamukla temizliyordu.
Yani adam hata öğretiyordu.  Doğru  videolar da vardı, Doğrusu ise boyayı tıka basa doldurmayacaksınız. Şırıngayla kartuştan 1.5 cm küp boya çekince tüm alarmlar kalktı ve kartuş yazmaya başladı

73!    Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

excellent hFE linearity transitörler
« Yanıtla #197 : 31 Aralık 2018, 02:06:52 »

Değerli arkadaşlar
Uzun zaman kaliteli bir ses preamplifikatör devresi yapmaya çalıştım. İnternet ortamında elimden geldiğince yapılanları da inceledim.  İncelemekle sanırım bu iş asla bitmez, neredeyse sonsuza uzanacak. Tesbitlerimden bir iki cümle yazayım ıstiyorum

Direk kuplajli preamplifikatör devreleriyle meşgul oldum.  Alıcıda regeneratif ne ise. kullanımı ne kadar zor ise   direk kuplajlı preamplifikatör de bunun benzeri.  Gerçekten dehşet bir stabilizasyon eksikliği olayı yaşıyorsujuz. En büyük dezavantaj burada. Ayrıca yüksek frekansta başarılı değilmiş, biz saten ses frekans üzerinde çalışıyoruz.
 internet ortamında 100 lere varan devre gördüm, benim çalışmalarımda oldu .

İnternette gördüğümüz her şema her zaman en iyisi değil. İyilerin sayısı 10 a varmayacak kadar az diyebilirim. Ayrıca çalışmacıların bu konuda hayli deneyimleri olmalıydı, internette yeterli devre de göremiyorum.
 Netice olarak yine de direk kuplajli preamplifikatörlerle güzel neticeler almak mümkün olabiliyor.  Başarının birisi de transistör seçimi.  excellent hFE linearity

Tanıdık bazı transistörleri gösteren lineer preamplifikatör linki veriyorum

http://www.geocities.ws/husnu66tr/excellent-2sc3198.htm
73     Hüsnü Köktürk 

Çevrimdışı TB6BHK

Telsiz mikrofon ile (audio gain) sağlama çalışması
« Yanıtla #198 : 21 Mart 2019, 01:53:59 »
Değerli arkadaşlar

İnternet ortamına bakıyorum da  benim düşündüklerimi sanki birileri yapıyor gibi.
Son yıl ve aylarda kaliteli ses  preamplifikatörleri yapmaya uğraştım. Başarılı olunabiliyor. Ancak direk kuplajlı devreler voltaj değişmelerini pek affetmiyorlar. Besleme olarak ni-cd akü kullandığm zaman bunu daha çabuk farkediyorum.  Ayrıca kaliteli kulaklık, kaliteli transistör kullanma gereksimleri hissediliyor. Devreye bir de voltaj stabilizör takılmak istenince ortalık iyice kalabalıklaşıyor, sizin oyuncak bir ızdırap kaynağı olma yolunda ilerliyor. ALC  devresine gelince birşeyler buldum ama deneme fırsatı bulabilirmiyim, pek emin değilim.
 Hal böyle iken FM bug telsiz kullanarak gerekli audio kazancını  FM telsizden sağlayamazmıyız? diye düşündüm ve bazı çalışmalar yaptım
Bakıyorum da oluyor sanki. Ama internete baktığımda birileri bu işin satışa başlamış bile

http://www.geocities.ws/husnu66tr/hearing-impaired.htm 

73     Hüsnü  Köktürk       husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

Embedded preamplifier FM TV dinleme aracı
« Yanıtla #199 : 25 Mart 2019, 22:01:29 »
Değerli arkadaşlar
Bir üstteki yazıda cihaza ait bazı bilgiler verilmiş ve fakat elbette izaha muhtaç bazı özellikler açıklanamamıştı. Şimdi bazı önemli noktaları görelim.
 Uzak dinlemelerde  100---130 dB e kadar ulaşan ses kazanç kazanılması gerekebiliyor. Pek çok  >%95  cihazda bu kadar yüksek kazanç sağlansa bile, kazançla birlikte artan  gürültü ve distorsiyon kullanılan  preamplifikatör'ün değerini düşürebiliyor.
Devremiz, preamplifikatör kullanmadan desibel kazanmayı hedefleyen bir gayeyi gütmektedir.
 Ana unsur bir FM Bug ve modulasyonu sağlayan varicap diyotlar. İkinci eleman ise dinlemede kullanılacak olan bir FM  alıcı.  Eğer tamamen mobil dinleme aracı olarak kullanılacaksa bu iki elemanın   aynı bir kutuda olması ve minyatür ebatların sağlanması gerekir. Şemamızda görülen 43 ve 47 pikofaratlar 87--107 MHz nin altında bir frekansa tekabül edebilir.  Bazı üretici firmalar 86 MHz kullanmışlar ve de osilatör bobinine vidalı akort koymuşlar. Onların cihazı Direk TV ye kablo ile bağlı iken başarılı, ama mobil kullanım da ben şahsen5 yıldız

Cihazın osilator emiterinde 5Komluk direnç var. TV ye bağlı sabit dinlemelerde yayın alanını artırmak gayesiyle bu direnç bir miktar düşürülebilir.  Varikap diyot veya parelel bağlı varikaplar tam ve distorsiyonsuz modulasyon sağlayabilmelidir. Ben şahsen bu işi 3 varicapla yapabildim. Alt frekanslarda varicap kapasiteleri büyük üst frekanslara küçük  olacaktır.
Firmalar frekans konusunda titizler benim pek duymadığım yasal frekansları kullanıyorlar.

UYARI  Cihazımız eğitim amacı güder, Yapıp kullanınız amacı gütmez.  Sağlıklı ve kanuni kullanım riski uygulayıcı ya aittir.

http://www.geocities.ws/husnu66tr/hearing-impaired.htm
73    Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com
« Son Düzenleme: 25 Mart 2019, 22:08:25 Gönderen: TB6BHK »