Gönderen Konu: Telsiz test araçları "tips tricks"  (Okunma sayısı 93403 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

Baofeng UV-5R 136-174MHz hakkında
« Yanıtla #180 : 03 Haziran 2017, 17:04:34 »

 Baofeng  UV-5R        cihazı hakkında
Baofeng UV-5R   veya 145MHz dışında       " 136-174MHz" frekanslarnıı ihtiva eden cihazlar amatör cihaz mıdır değil midir?  tartışmaları olmuştur. TB6BOZ   Osman Zorbaz  Bey (iyi telefon kullanır. yıldızı olmayan malları, firmaları okeylemez, sağlam firmaları terciheder, fiat karşılaştırması yapar...) İsteğimiz üzerine bize Çinden UV-5R  cihazını getittirdi.  Ben de legal olma açısından bu ne çeşit bir cihazdır merakıyla ufacık bir araştırma yaptım.
Öncelikle cihazın  PREFACE--önsöz, takdimname' sini okudum.  İlginç !  Önsöz elimizdeki cihazın kullanımını  "USER'S MANUAL" 'tarif etse de bu ufak tanıtım kitapçığında UV-5R  ifadesini, kelimesini hiç göremedim. Ancak içindeki resimlere bakarak  evet bu bize gelen cihaz olabilir diyebiliyorsunuz. Resimlerde dahi marka model yazılı değil. Firmanın   bir tanıtım hatası olmalı diye düşündüm. .
"Amazon.de"    bu cihaz için  "Amateur"  kelimesini kullanmakta 
BAOFENG UV-5R 136-174/400-480MHz VHF/UHF Dual-Band Amateur Handfunkgerät, Schwarz
"Allexpress.com"     Bu cihaz için "ham radio" ifadesini kullanmış.
Baofeng Uv 5R ham radio Dual Band Radio 136 174Mhz&400 520Mhz‎
73,    Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com      sağlıcakla

Çevrimdışı TB6BHK

Amatör, atölye tabanca havya
« Yanıtla #181 : 28 Temmuz 2017, 12:42:21 »

Lehimleme malzemeleri
Tabanca havyalar:
Amatörün en çok kullandığı malzemelerin birisi de  tabanca havya   
Öğrencilik yıllarımda piyasada  100 watt gücünde Weller marka Amerikan tabanca havyalar vardı ki bunlar çok kısa sürede piyasadan çekildiler. Bu havyaların en iyi tarafı ısıtma uçlarıydı. Beyaz ve kurşuni renk arası renkleri vardı. Tetiğe basınca uç iyice kızarırdı. Sigara içenler sigaralarını bu kırmızı uç ile yakarlardı. Bir uç birkaç sene kullanılabilirdi. Uç asla paslanmaz kararmazdı. Bu uçların hangi madenden yapıldığını bilmiyorum. Tabancanın tek kötü tarafı dış kabıydı. Kab da güzeldi de yere düşünce kırılabiliyordu.
O yıllarda (  1964..ve sonrası..)..Wellerin bir de sanayi tipi iri tabanca havyaları vardı. Bu havyayı tenekeci, kalaycı dediğimiz sınıf  lehimleme işlerinde kullanırdı. Gücü en az 150 watt veya daha fazlaydı. Sanırım uçları  bakırdı. Fiatları yüksekti . Öğrenci bütçemle bu havyayı alamamıştım.
Şimdiki piyasada 100 watt gücünde (......     .... )marka tabanca havyalar bulunuyor. Ağırca, yeterli güçte ve bakır uçlu.  Uç bitince  bakır telden yeni uç yapabiliyorsunuz. Bu havyadan  tek şikayetim  tetiğinin şahsıma göre biraz zayıf olması. Gençliğimde karate çalıştığım için parmağım aşırı güç kazanmış, basınca tetiği zayıflatıyorum. Günün birinde bakıyorsunuz tetik boşlamış. Kendi imkanlarımla bu tetiği tamir edemiyorum. Yeni icat ve buluşlarla  tık sesi veremeyen tetik  imal ediyorum.  Bir keresinde vitrinin birinde böyle içi açılmış bir havya gördüm. Kendi kendime, Acaba dedim bu şehirde parmağı benimki gibi güçlü biri daha mı var? 
Piyasada hacım olarak daha ufak ve fakat üzerinde 100 Waat yazan PRC havyalar da var. Bu havyaların tetikleri zannımca hayli üstün. Öyle kolaylıkla kırıp bozamıyorsunuz.  Bu ucuz havyaların tetikleri çok dakik de, Ancak ısıtıcı uçları hakkında yeterli bilgim yok. Sanki  bana havya  bu demir ağırlıklı uçları yeterince ısıtmakta zorlanıyormuş gibi geldi. Keşki yukarda bahsettiğin Amerikan uçlar kullanılmış olsaydı, extra ekstra olacaktı.
73,     Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com 

Çevrimiçi TA5AE

Ynt: Telsiz test araçları "tips tricks"
« Yanıtla #182 : 28 Temmuz 2017, 14:36:29 »
Weller i unuturmuyum  Hüsnü bey.Bana da çok kullandığımdan dolayı  primer bobini dayanmaz ve puff ederdi.
Kalem havyalar sağolsun. Hele ısı ayarlı olanlar  çok iyiler.
Esenlikle 73

Çevrimdışı TB6BHK

Distorsiyonsuz Preamplifikatör arayışı
« Yanıtla #183 : 12 Ağustos 2017, 17:44:53 »
Lütfi Çulcu Bey
  İlgisinizden memnun oldum. Bir eski tarih olayını tek başına yaşamak belki oldukça tatsız. Hatırayı birlikte yaşamak sanki daha güzel. CB olayına bakıyorum, 1986 yılları civarı propogasyon hayli yüksek, hem 27MHz hemde 7MHz bandında. Tarih birçoklarımıza göre fazla eski değil.
 4 watt CB el telsizi ile gökte sinyal kırılması metoduyla yurt içi ve yurt dışı görüşmeler yapabiliyorduk. Hele 7--14 MHz amatörleri için: şu propogasyona bir bakayım açık mı kapalı mı endişesi yoktu. Gök daima  ve her zaman açıktı.
Aradan tarih denecek kadar uzun bir zaman geçmemesine rağmen CB+  .dx bantları görüşmeleri nerdeyse hayal oldu (veya ben öyle algılamış olabilirim)

CB olayının biter dereceye gelmesi sanırım sadece merakın azalması olmasa gerek. Şu an isteseniz de istemeseniz de artık  bir mandal hareketiyle Almanyaya ulaşmanız mümkün değil.
Distorsiyonsuz preamplifikatör devreleri hakkında konuşacaktım, bir başka sefere dileğiyle
73,            Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com


Çevrimiçi TA5AE

Ynt: Telsiz test araçları "tips tricks"
« Yanıtla #184 : 12 Ağustos 2017, 18:32:35 »
Hüsnü bey.
Şartlar değişti tamam, lakin durum 1985-1990 lı yıllar  kadar olmasa da, o kadar da kötü değil.
ÖRNEĞİN BUGÜN ÖĞLE VAKTİ; 20m bandı fena değildi. Hele bandın alt tarafındaki CW modu çalışanlar hep aktifti.Daha iyi günler dileği ile;
ESEN KALIN.
73