Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Telsiz test araçları "tips tricks"

<< < (42/42)

TB6BHK:
Bir Power amplifikator denemesi

By  Hüsnü Köktürk   TB6BHK  RFG455   HOMEMADE  28MHz Linear amplifikator amplifier
 husnu66tr@yahoo.com   
http://www.geocities.ws/husnu66tr/RFG455.htm    
https://husnukokturk.wordpress.com/2020/02/05/gocuk-dinleme-biyonik-kulak
Meslek hayatımda orijinal rf güç katı vhf transistor bulmakta zorlandığım çok olmuştur. Piyasayı fazla tanımadığım ve orijinal transistörlerin nerede bulunduğunu bilmediğim için ne bulursam almak ve kullanmak zorunda kaldım. Zaman zaman düşük randımanlı ve hatta sedece ses frekanslarda çalışan transistörlere rasladığım da olmuştur. İşte power transistorların böyle zor bulunduğu yıllarda,yıllar önce birisi bana böyle bir transistör verdi. MRF455 değil, RFG455. Gayet de güzel çalışıyordu. Devremde bu transistoru kullandığım için bu adı vermek zorundayım. Elime bundan daha iri ve daha yüksek frekanslı olması lazımgelen transistörler de geçti ama, bu transistörden memnun kalmıştım.
 Devremiz 28MHz ve civarında çalışmak için tasarlanmıştı. Transistöre irice bir soğutucu bağlıyorsunuz. Röle de devreye çok yakın. Self osilasyonu önlemek için L2 L3 bobini teneke bir perde arkasına alınmış. L2 ve L3 esasen çapı 1cm den fazla, sargıları aralıklıve boyu 25 mm gibi olan tek bir bobin. 220 pf lik kondansatör 5inci tura bağlanmış, L1 6-7 mm çaplı 5 tur kadar. Beys rfc si azıcık daha ince içi nüveli. 0 swr için L3 bobininin sonuna ya bir değişken kondansatör bağlanmalı veya buna eşdeğer iki adet sabit kondansatör konulmalıdır. Kondansatörün bir adet değil de küçük kapasiteli iki adet konulmasında fayda var. Çıkış gücü voltaja tabi olarak azalır ve yükselir. Normalde 50-60w için tasarlanmış bir devredir. RFG455.htm , bu tip devrelerin halk arasındaki argo ismi Takoz'du Devremiz mayıs 2003 senesinde yapılıp kısa bir süre test e tabi tutuldu. CB cilerin aktif olduğu ve propagasyonun çok yüksek oduğu 1986 1987 yılları geride kalmıştı. İşte biz bu devreyi 2003 senesinde denemişiz. Propagasyon hayret verici şekilde zayıflamış ve hatta taa şu ana kadar yıl 2020 zayıflık devam nediyor.
 Genç nesil yani 1986 yıllarını ve hatta daha öncelerini bilmeyen nesil kısa dalga bandını tanımıyor. Bu  band taa 1960 yıllarında da canlıydı. 49 metre bilhassa birçok Avrupa  kısa dalga radyolarında   müzik yayınlarının dinlendiği  bir band olarak kullanılırdı.  Şimdi o zamana yetişen amatörlerimiz bile bana
--İleri gitme band ölmedi biz hala bandlarda aktifiz diyorlar. Nasıl aktifler!  yasanın verdiği en son güç sınırı,  modern fabrika malı transceiver, bir mükemmel harici çatı veya bahçe anteni, 20Amp besleme devresi.
.Bizler o seneleri Almanya ile 4 watt el telsiziyle görüşüyorduk. Görüşememiş isek bu hal cihazımızın zayıflığından değil istasyonların yoğunluğun dandı. İşte RF yüksek wattlı güç devreleri yani halk diliyle Ta...lar görüşmelerde ilk sıraları kapmak amacıyla imal edildiler. Tabii bu durum CB bandında illegal güç olarak yerini aldı. O zamanlar normal bir kısa dalga halk radyosunun istasyon düğmesini çevirdiğiniz zaman kulağınıza likir likir şeklinde müzilal sesler gelirdi. Hışırtı değil. Hatırlıyorum Yıl 1970, masamın üstünde halk tipi kısa dalga radyo var. Mors yapan istasyonları anlamaya çalışıyorum. Sinyal zayıfladı mors kesildi diye bir düşünce hiç akla gelmeyecek bir şey. Kadranın her noktası istasyon dolu. Müzikleri kısa dalga radyodan kasetlere aktarıyorum. Neticede propagasyon kuraklığı kısa dalga yayını yapan birçok istasyonu vurdu, kapattırdı. Bazıları FM yayına geçti.
Cihazımızın test tarihi 2004          f-rfg455.jpg  rfg455.jpg
73           Hüsnü Köktürk       husnu66tr@yahoo.com

TB6BHK:
AC117 2sc1096 mini müzik osilatoru beacon modulator  icabında elektronik Org
Hüsnü  Köktürk:   Arşivden seçme devreler
Transistorlu Org   Org'umuzun en iyi özelliklerinden birisi harici bir ses amplifikatörüne gerek olmaması. Bu özellik bir başka orgda kolay bulunmaz diyebilirim. Devre 1980 yılında yapılmış. Şimdi yapacak oldaydım iki ufak transistor ve ses katı yapardım. Ana olurmu denince ??
Bu devre  iki adet özel audio power transistörle yapılmış. Ben de şunu şunu kullanayım gibi yetersiz çalışmalar başarısızlık nedeni olabilir. Ses çıkış empedansı100 ohm lar civarında
Bulunabilirse 100/150 ohmluk bir hoperlo AC117 nin kollektoru ile şasi arasına direk bağlanır. Yoksa 8 ohmluk hoperlo 39 omluk direnç aracılığı ile şasilenir. En az iki oktav ses üretir. Hoperlonun iri olması bas seslerin daha iyi alınmasını sağlar. Elektronik orglarda bas seslerde kalite düşüklüğü göze çarpabilir. Devremizde normal sesler oldukça tatlıdır.Çeşitli notalar için klavye tuşu kondansatörlerin üzerinde gezer. Kondansatör değerleri    10n  dan başlar 9n  8n  7n  ta hoperlodan ses kesilinceye kadar değerleri düşürebiliriz. Ve sonunda yüksek frekansa ulaşacağız öyle mi? Kulak belli bir frekanstan sonra artık işitemiyor.
 Notaların tam denk gelmesi için ekleme ayar kondansatörleri kullanabilirsiniz.
 Bu arada Türk müziğine has özel notaları da bulmak mümkün olur. Mümkünse aynı transistorların kullanılması tavsiye edilir. 2SC1096 yerine BC238 taktığımda cihaz çalışmadı. elektrikli piyano piano two or more octave transistorized Organ, mini orgel, mini org,  elektronik org, Use the same transistor. Sometimes the parts may be critical.
  http://www.geocities.ws/husnu66tr/7034.htm   
  https://husnukokturk.wordpress.com/h
 
73       Hüsnü Köktürk       husnu66tr@yahoo.com 

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git