Gönderen Konu: Telsiz test araçları "tips tricks"  (Okunma sayısı 145270 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

Homodyne alıcı ve TRF alıcılarda seçicilik
« Yanıtla #200 : 01 Haziran 2019, 11:39:59 »
TRF alıciların genelde seçiciliklerinin zayıf olduğu kanaati vardır. Oysa seçiciliğin hayli artması artması  aşağıdaki adreste görülen şemada mevcut.

  http://www.geocities.ws/husnu66tr/resimler/Ali-Kokturk-3.jpg
Alıcıda seçicilik şikayet edilemeyecek kadar azalmıştır.

Seçiciiliğin daha fazla ve hatta süperheterodin devrelerden daha üstün hale geldiğini görmüşlüğüm olmuştur. Homodyne alıcı da olduğu gibi. Yazarın biri bu alıcıdaki seçiliği   jilet keskinliği olarak tarif etmiş

homodyne alıcıyı yaptım. Tabii kendi modifiyemi demek istiyorum. Bazı usta amatörler de yapmış, hemen hepsi icabında modifiyelerini de ilave etmiş, Kimisi 220K  ohm dirence  paralal gimmick kapasite kullanmış, kimisi bu kondansatör orta dalgada gerekmez  sadece kısa dalgada gerekir demiş.
Alıcının yapımının kolay olduğunu söyleyemem. Bazıları işin püf noktasının 500 ohmluk Q2  emiter direncinin ayarlı olmasında buluyor
 Q2 AF239 tipi bir germanyum transistör. Ben ancak AF126 bulabildim.
 
Homodin alıcının anlatımlarında regeneration ifadeleri görüyorsam da  iyi yapıldığı anda hiç te vacuk vucuk yapmayan seçicilite süper  alıcıları sollayan harika bir alıcı  tipi olduğu kanısını  her zaman taşımaktayım
  http://www.geocities.ws/husnu66tr/homodyne.htm
Şunlarda diğer yazarların linkleri

  http://home.kpn.nl/a.van.waarde/id26.htm
  http://makearadio.com/solidstate/homodyne.php
  http://crystalradio.us/1adradios/1ad-2007-2.htm

  73              Hüsnü Kökktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Windows açılım hatası giderme
« Yanıtla #201 : 23 Ekim 2019, 12:37:49 »
Artık telsiz programlarımız ve Windows..uğraşılarımızın bir parçası. Windowslar sürüm yükseltirken beraberlerinde problem çözücü yazılımları da getiriyorlar. Bu iş en azından Windows 7 ile başlıyor.
 --Bir gün bakıyoruz Windows 7 açılmıyor.
    Bu durum çoğu kere aynı bir hart diskte birden fazla windows işletim sisteminin kurulu olduğu durumlarda oluşur. Kazara DVD rom içinde unutulmuş bir kurulum CD si bilgisayar açılışında yeni bir kuruluma başlamaya niyetlenmesi, önceden kurulu Windows önyüklemeleri bozabilir. Son yılların yazılımları çoğu kere birden fazla Windows yazılımına pek müsaade etmiyorlar gibi bir durum görüyorum.
Windows 7 kurulum DVD si   içinde onar bölümü var.DVD çalıştırılır, yeni kurulum başlıyormuş gibi dosyalar okunur ve nihayet diskinizi onarınız bölümü çıkar. Biz yeni bir kurulum yapmayacağız, onar bölümünü çalıştırıp,işi bitireceğiz. Kurulum asla devam etmeyecek.
Problemin ağır olduğu durumlarda onar bölümünün yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Bu durumda sayfanın en altında command prop, komut sistemi son çaremiz olacaktır. Bu güçlü dos sayfası kaybolmuş boot yazılımlarını kendi klavyemizle  yeniden yazmamıza imkan tanır.
 32> bootrec.exe /fixboot
 32> bootrec.exe rebuildbcd
 32> bootrec.exe /scanos
Bu üç satır esasen yeterli, bir dördüncü satırı yazmıyorum. Enterleri unutmamak ve aralıkları doğru yazmak şartı var.
İleri seviyeli kullanıcılar easybcd
programını kullanarak açılım sırasını değiştirebilir, işletim sisteminin birini kaldırabilir ve hatta bir üçüncüye yer dahi açabilir....  Kullanıcı yetersiz se çalışan Windows u da anında kaybedebilir.

73    Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com