Gönderen Konu: 40 M SSB MONOBAND CIHAZ KITI KN-Q7A  (Okunma sayısı 6920 defa)

Çevrimdışı TA0G

40 M SSB MONOBAND CIHAZ KITI KN-Q7A
« : 29 Mart 2012, 17:04:40 »

Selamlar,

Internette bulduğum ve temin ettiğim, Çinli bir Amatörün tasarladığı ve bir diğerinin de ticari halde sunduğu bir adet 40 metre bandı için SSB cihazın montajı ve denemelerini tamamladım ve sizlerle paylaşmak istedim:

Cihaz ile iligili bilgilere :

http://crkits.com/

sitesinden KN-Q7A kısmından ulaşabilrsiniz.

Cihaz VXO kapasite diyodu ile ayarlanmakta, çift vxo kristali paralel bağlantıdığında 100 kHz bir band genişliğinde çalışabilmekte. Frekans kararlılığ (kayması) da kabul edilebilir ölçüde, ama ölçümlemem sürüyor.

Cihazın alış hassasiyeti 0,4 mikrovolt (katalog değeri 0,5 mikrovolt) ölçüldü.
Cihazı çıkış gücü : 10 Watt PEP (13,2 Volt beslemede) ölçüldü.

Cihaz resimden de görüleceği üzere son derece kompakt. Temin edildiğinde, montaj vidalarına kadar , kutusuna kadar bir zarfta geliyor.

Cihazda eksik olanlar:

1-Rf Gain kontrolü için AGC yok, bunun yerine bir potansiyometre var.
2-Frekans gösterimi için bir bağlantı yok
3-Cihaz elektret (kondenser) mikrofon için tasarlanmış, bu nedenle dinamik mikrofon kullanımı için bir preamfi gerekiyor, ben de bir ilave devre ile kullandım.

Talepler doğrultusunda ilave bilgi paylaşabilirim, ama verdiğim siteyi ziyaret ederseniz, şema, montaj planı gayet detaylı verilmiş durumda. Kit talebini de siteden görüleceği üzere  bd6cr@crkits.com adresine yapıyorsunuz.

Cihaz, bazı eleman değişimler ile 20 metre bandında dahi kullanılabiliyor.

İlave sorular olursa cevaplayabilirim.

Herkese  havyalı günler dilerim:)

73! TA2LJ Hakan GUNER

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: 40 M SSB MONOBAND CIHAZ KITI KN-Q7A
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2012, 23:36:52 »
Hakan bey tebrikler. Elinize sağlık, çok güzel görünüyor. Ben de kafaya koydum, bu kiti monte edebileceğim günlerin gelmesini iple çekiyorum. QSO deneyimlerinizi de bekliyoruz.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA0G

Ynt: 40 M SSB MONOBAND CIHAZ KITI KN-Q7A
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2012, 01:06:07 »
Mete Bey
Teşekkürler, bu kiti  bahsettiğim modifikasyonlarla yerlileştirme istiyoruz. Biraz zaman alacak, ama sonucunu paylaşacağız.

73!