Gönderen Konu: frekans metre 1mhz 1.2 ghz  (Okunma sayısı 41906 defa)

Çevrimdışı TB3BTU

frekans metre 1mhz 1.2 ghz
« : 11 Mart 2012, 13:57:36 »
U893 ile  1 mhz ....1.2 ghz kadar ölçüyor

Çevrimdışı TB3BTU

Ynt: frekans metre 1mhz 1.2 ghz
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2012, 15:07:25 »

Çevrimdışı TB3BTU

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #3 : 11 Mart 2012, 19:09:34 »
Çok güzel olmuş. ellerinize sağlık. 73 ler

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #4 : 12 Mart 2012, 00:21:22 »
   Serkan kardeşim nasıl sınız?
Çok güzel olmuş. Bu frekans metre çok marifetli biliyorsun. Herkesin yapmasını tavsiye ederim. Programlayarak değişik toplama ve çıkarma yaparak veya direk ölçüm yapabiliyor. frekans bölücüyle daha güzel olmuş. Bu devreyi qrpimde anten analizerimde dual frekans metre projelerimde kullandım Harika çalışıyor.
     Aklıma geldi; bölücünün girişine kondansatör 1n4148 iie sinyal sınırlayıcı yaparsanız fazla sinyalden aletin zaarar görmesine mani olursunuz.
                            TA3EN                  Hüseyin KARAGÖZ         www.ta3en.com

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2012, 12:01:37 »
Hüseyin hocam teşekkürler sizzin yardımlarınız sitenizden çok faydalandım her konuda

QRP de aksilikler yaşadım sa612 ler yandı 1971 yandı   biraz ara verdim

Sizin yaptıgınız cihazla  dinleme yapıyorum mütiş çalışıyor

Anten girişinede  TB3BVW çizdigi  anten kuvvetlendiricisi yaptım dahada mükemmel oldu sanırım bu kuvetlen diricide sizinde büyük payınız varmış

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #6 : 13 Mart 2012, 12:56:07 »
         Merhaba Serkan nasıl sınız?
         Bu anten kuvvetlendiriciyi Hulusi abi tasarladı. Ben de uyguladım. Başarılı sonuç aldık. Sonra yayınlandı. Ama bu devre 7MHz sinyallerinin yanında diğer sinyalleri de cihaza veriyor. Biraz da devre çıkışında sinyali düşürmek ve o şekilde giriş yapmak lazım. Fakat şu bir gerçek, qrp nin dinlemesini çoook arttırıyor. Hatta geceleri radyo yayınları da karışıyor. Onu önlemek için anten girişine şase ile arasına bir çok direnç denedim.10R ye kadar. Ama bir türlü zayıflatmadı. Ben de anahtarın ularını şase ile anten arasına dirençsiz bağladım.  Kablo uzunluğu iç direnci ile işi hallettim. Ama En güzeli Front End denilen güzel bir anten kuvvetlendiricisi (muayyenler arası transistör güçlendirmeli) yapmak. Çalışmalarında başarılar dilerim.
         TA3EN  Hüseyin KARAGÖZ       www.ta3en.com

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #7 : 13 Mart 2012, 14:41:24 »
Anten kuvvetlendiricinin önüne trimeri tekrar takın.
Trimerden istenmeyen radyo yayınlarını bastırabilir temiz bir ses yakalayabilirsiniz..
Ben öyle yaptım. Öneririm.

73..
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #8 : 13 Mart 2012, 17:55:04 »
Memet hocam Slm lar 14 mhz de frekans kayması var sanırım ben yeni bir kit buldum 14 mhz malzeme 90$ bir tek varyabılı göndermiyor kullananlar çok memnun ve frekans kayması yokmuş linkten ve youtube inceleyebilirsiniz
frekans metre dahil  ben inceledim ve hoşuma gitti
http://www.ebay.com/itm/Bitx-Version-3-Qrp-SSB-TCVR-KIT-For-20-Mt-And-FLL-Frequency-Counter-Kit-/140720770733?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20c39c8ead

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #9 : 13 Mart 2012, 19:48:00 »
Meşhur Bitx bu... Hintli bir amatör olan Ashar Ferhan tarafından tasarımı yapıldı. İlk yapıldığı yıllarda toroid, muayen gibi Hindistan'da ve diğer fakir ülkelerde bulunamayan malzemeler kullanılmadan imal edilmişti. Toroid yerine musluk contası vb kullanıyordu. Baskılı devresi de yoktu, çoğu amatör bitx'i düz plakete monte etti. Sonra bitx de teknolojiye uydu ve toroidlerle yapılmaya başlandı.
Çok çeşitli bitx versiyonları çıktı, değişik frekanslara uygulandı.
Örnek olarak:

MKARS 80 - 80 M ssb qrp transceiver
http://www.mkars.org.uk/mkars/mkars80
http://www.radio-kits.co.uk/

Bitx multiband:
http://cqbitx.blogspot.com/2011/10/bitx-multiband-kit-and-payment-options.html
(Prototip aşamasında)

Kutusu dahil herşeyi içinde en sosyetik bitx 20 m ssb
http://www.qrpkits.com/bitx20a.html

Bu konuda ayrı bir başlık açacaktım, sizin yazınızı görünce buraya ekleyiverdim.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #10 : 13 Mart 2012, 20:20:21 »
Araştırma için teşekkürler amaç frekans ta kayma yaşamamak devreye başladıktan sonra daha iyisini görünce hevesi kaçıyor ben ATV video transverinde bunu yaşadım QRP de yaşamamak için paylaşmak şart en iyi randıman aldıgımız devreyi tavsiye etmek bütün devreleri yapma şansımız yok herkez farklı devre yaparsa dogru devreye ulaşmış oluruz sanırım

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #11 : 16 Mart 2012, 12:48:26 »
    Merhaba Serkan kardeşim.
Bu düşüncede yani çalışan devre tavsiyesi konusunda çok haklısınız. Ama aklıma şu geldi. Bu yapmış olduğunuz frekans metrede de kristalin ortam sıcaklığından dolayı frekansı az da olsa kaydırabiliyor. Bu amaçla www.ta3en.com dual frekans metre projesinde bunu ortadan kaldırmak için kristalin sıcaklığını sabitlemek gerekiyor. O devcre ile kristal sıcaklığı daha yüksek bir sıcaklıkta ptc ile sabitleniyor sonra da frekans metre kalibre edliyor. Daha kararlı ölçüyor.
    Çalışmalarınızda başarılar dilerim... 73 ler.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #12 : 16 Mart 2012, 12:50:11 »
Unutttum  bölücüyü izmirden ben bulamadım Sen bulabiliyor musun?

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #13 : 16 Mart 2012, 15:33:31 »
Hocam U833 var bende göndereyimmi hocam adresi verin postayla göndereyim yanlız SMD analog uyduların tünerlerinin içinden söktüm 05434080986

Çevrimdışı TA8AKU

« Yanıtla #14 : 01 Mart 2014, 00:39:55 »
Hocam Elinize sağlık 73'ler. İvediyle bunun ares isis çizimlerini rica edeceğim. (Sistem Analizi ve Tasarımı Ödevim)

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #15 : 02 Mart 2014, 15:14:23 »
Serkan bey,
Frekansmetre çalışmanızdan dolayı kutlarım.Sanırım dikkat çekiçi tarafı frekans ölçme aralığının hayli geniş olması.Bir enteğrenin marifetini görüyoruz.Özellikle devre şemasını ve detaylı bilgi vermeniz çalışmanın güzel bir yanıdır.Başarılar dilerim.TA4EM.Ekrem ÇİÇEK
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #16 : 02 Mart 2014, 22:00:36 »
Teşekkürler ekrem bey 

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #17 : 03 Mart 2014, 00:40:02 »
Serkan bey paylaşım için teşekkürler yalnız HEX dosyası için Hotfile bende kapanmış görünüyor tekrar başka bir siteden yayınlayabilirmisiniz,olmazsa mailime isteyeceğim  erhan.2007@hotmail.com

bölücü entegre kullanılmadığı taktirde ölçümlerde ne derece bir kısıtlanma oluyor,sadece HF frekans ölçülecekse bu devrede bölücü gereklimidir.
gerekliyse piyasada bu entegreyi bulabilirmiyiz

LCD displayı nereden ve hangi model nosu ile istemek gerekir

cevaplarsanız sevinirim.

selamlarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TB2PSI

« Yanıtla #18 : 25 Mart 2014, 23:53:30 »
Guzel calısma olmus ustam kablosuz wı-fı modemlerınde frekansını olcebılırmı bu frqmetre

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #19 : 26 Mart 2014, 21:31:52 »
Serkan bu devreden elimde var. Ancak bölücüsüz. Yani 0-30Mhz ölçüyor.
Bölücü takınca Entegre programının değişmesi gerekiyor sanırım.
Sendeki programı yayınlarsan sevinirim.
Programı basit Windows "Metin Belgesi" ne kopyalarsan, özel program istemeden kullanabiliriz.
Herhalde seyahatlerden fırsat bulabildin...
Teşekkürler. 73..