Gönderen Konu: FORTY2 ÇALIŞMASI...  (Okunma sayısı 45191 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

FORTY2 ÇALIŞMASI...
« : 06 Mart 2012, 21:30:58 »
Bu gün başladığım FORTY2 projesini ilerledikçe burdan paylaşacağım. Şimdilik ilk görüntüler bu şekilde:

73..
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA5OD

Ynt: FORTY2 ÇALIŞMASI...
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2012, 22:25:49 »
Mehmet Hocam Hayırlı olsun kolaylıklar dilerim. Sağolsun Yüksel bey den ben de bir takım edindim. Zamanım elverdikçe üzerinde çalışacağım. Son derece azimliyim. İlerleyen zamanlarda tecrübelerinizden istifade etmek isterim. Mersin den 73...

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #2 : 07 Mart 2012, 19:30:00 »
Bu gün bir kaç eleman montajlayayım dedim baskı devrede yollar o kadar yakın ve ince ki havyayı 2. kez aynı yere değdirdiğinizde işler karışıveriyor.

Beni acemi nitelendirenler olabilir belki ama 25 yıldır havya kullanan biri olarak, daha fazla parça dizmeden bu işin bu plaketle olmayacağını düşünerek projeyi bıraktım.

Özelliklede muayyenlerin deliklerinin uymaması da ayrı bir cebelleşmeyi beraberinde getiriyor.

2 gün epey eziyet çektikten sonra bu kararı aldım..

Yanlış anlaşılmasın plaketi çıkaran sevgili Murat bey epey emek harcamış. El emeği göz nuru olduğu her halinden belli. verdiğim para da helali hoş olsun.

Kanalları  daha kalın yaparak ve Muayyen trafoların deliklerini büyük olanlara göre ayarlayarak kendi baskı devremi kendim çıkarmayı deneyeceğim. Zaman bulup bitirdiğimde buradan paylaşırım..

Herkese 73 ler....
TB5X

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #3 : 09 Mart 2012, 16:19:09 »
Dediğim gibi kendi baskı devremi çıkarttım. Şimdilik 1. Boardı düzenledim..

Muayyenler büyük tip olanlara göre ayarlandı.
Ama dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Şöyle ki:

ÖNEMLİ!!!

Baskıdevrede kanalları genişletirken mecburen bazı bölgelerin şase bağlantıları kesik kalıyor. Bu zorunlu bir durum.. Mutlaka o bölgelere  jumper ile bağlantı yapılması gerekir.

Plaketi elinize alıp incelediğinizde bu bölgeler  görülüyor..

diger boardlarıda düzenledikçe paylaşacağım...

PCB Tam boyutunda yapılmıştı ama upload ettiğim site yeniden boyutlandırmış olabilir.. Buraya yüklemeyi denedim. Boyutundan dolayı kabul etmedi.. özel msjdan bana ulaşanın mailine atabilirim.

EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ OLAN MUAYYENLER PLAKETTE RAHATÇA TAKILIYOR:

73 ler...
TB5X

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #4 : 09 Mart 2012, 17:17:34 »
Murat hocam kolay gelsin,Çalışmanız gayet guzel olmuş.Biz de sizin yaşadıgınız sıkıntıları yaşadık.Elle lehim kaplayınca makinayı değdirdiniz mi 3-4 yere birden bulasıyordu.Öncelikle ,digital iyi bir havyam olmasına ragmen ince ve yassı uclu kaliteli bir lehim makinası daha aldım.Yine olmadı .En son boardları profesyonel olarak bastırdık.Sorun ortadan kalktı.Çünkü  kaplama cok onemli.Biraz gumus karısımı oldugu icin cok harika lehim tutuyor ve kolay kolay diger yerlere bulasmıyor.Muayyenlerin yerlerini buyuk yapmanız isabetli olmus .Ben sanslıyımki bir miktar muayyen bulabilmistim Ankara'da sayın başkan TA2AD Şua bey ile birlikte.Şimdilik 73

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #5 : 09 Mart 2012, 17:56:50 »
Arkadaşlar forty2 de kullanılan dtc114 transistörleri nerden bulabilirim.
73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #6 : 09 Mart 2012, 18:15:48 »
Hakan bey elinize sağlık çok güzel görünüyor. Bitirmişsiniz sanırım.. kullanmaya başlayınca sonuçları yazarsanız bizede fikir verir..

Tekrar elinize sağlık.. Havadan da görüşmek dileğiyle 73..
TB5X

Çevrimdışı TA1ZE

« Yanıtla #7 : 09 Mart 2012, 20:12:43 »
Mehmet abi calisma guzel fotograflar daha guzel ellerine sagli

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #8 : 09 Mart 2012, 22:42:30 »
      Hakan Bey merhabalar,
      Çalışmanız gayet güzel görünüyor. Başarılı olacağınıza inanıyorum. Bu da şunu gösteriyor. QRP projeleri Türkiye'de de tuttu.
Koaly gelsin.             TA3EN Hüseyin KARAGÖZ     www.ta3en.com     ta3enkaragoz@hotmail.com

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #9 : 10 Mart 2012, 00:27:02 »
Sayın TB5X ve TA3AHI, çalışmalarınızı merak ve hayranlıkla izliyorum. En kısa sürede ben de başlayabilmeyi umuyorum. Elinize bileğinize kuvvet, kolay gelsin.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 10 Mart 2012, 00:33:29 »
Sayın TB5X Mehmet bey, boardların boyutlarını milimetre olarak verirseniz, fotoşop benzeri programlarla printer çıktısını orijinal boyutta almak mümkün.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CFF

« Yanıtla #11 : 10 Mart 2012, 01:33:55 »
 Mehmet bey, plaketiniz çok temiz çıkmış tebrikler. Epoksimi kullandınız.

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #12 : 10 Mart 2012, 15:54:01 »
Çok teşekkürler.Bu arada Mehmet hocam dalgınlıkla adınızı Murat olarak yazmışım kusura bakmayın.Baskı devre yapacak olan arkadaslar,etiket kağıtlarının arkasından cıkan yaglı gibi olan bolume basıp onu kullanırlarsa sonuc cok daha iyi oluyor.Zaten reklamcılar o kısımları çöpe atıyorlar.Bir baska yolda orijinal boyutlu pcbyi %5-10 civarı buyuterek basmak .Bu da çözüm oluyor.73

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #13 : 10 Mart 2012, 17:58:38 »
Arkadaşlar güzel çalışma tebrikler.
Ben de baskıları çıkarttım, bord3'ü eagle de yeniden düzenledim. Baskı devreleri aşağıdadır. Malzemelerden VK200 şok bobini ve DTC114 transistörleri bulamadım. Şok bobini belki halledilebilir. Ancak dediğim gibi DTC114 bulamadım. Temin edenler bilgi verirse sevinirim.
73 ler

Çevrimdışı TA3EP

I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #15 : 11 Mart 2012, 00:37:16 »
Ahmet Mete bey bilgi için teşekkürler

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #16 : 14 Mart 2012, 22:47:25 »
Kendi baskı devremi çıkaracağım demiştim ve sonunda çıkardım ve montaja başladım.
Epoxy plakete bastım. Oldukça kaliteli bir baskı devre oldu.
Epoxy plaketler sök tak çıkar uğraşlardan çok etkilermiyor daha dayanıklı ve bakırı soyuluvermiyor.
Düzenlediğim plaketlere ait doümanları sitemden paylaşacağım.
Board1 deki muayyenler büyük tip olanlara göre ayarlandı. Sorunsuz monte edilebiliyor.
Board2 ve ön panelin baskıdevresi de düzenlendi.
Şu an temin edemediğim bir kaç parça var, Sevgili TA1AZE Oğuzhan ile yurdışından temin ile uğraşıyoruz.
Şu an herşey yolunda gidiyor gibi.. Fotolar aşağıda:

Şimdilik 73 ler...
TB5X

Çevrimdışı TA1ZE

« Yanıtla #17 : 14 Mart 2012, 22:55:16 »
abi çiçek gibi olmuş plaketler. eksikleride tamamlarsak bu iş tamam. 73

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #18 : 14 Mart 2012, 23:06:06 »
Mehmet Hocam plaketler mükemmel olmuş.

Ütüylemi yapıyorsunuz yoksa laminasyon makinesi falan mı kullanıyorsunuz.

Bu gidişle Luc Pistorius'ın orjinal cihazlarından bile güzel olacak sanırım.

Saygılar, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TB2PSI

« Yanıtla #19 : 14 Mart 2012, 23:46:09 »
 sayın hocam baskı devreyi nasıl yaptınız kısaca özetleyebilirmisiniz?