Gönderen Konu: vfh uhf dual band J-POLE  (Okunma sayısı 44429 defa)

Çevrimdışı TA1AYH

vfh uhf dual band J-POLE
« : 05 Şubat 2012, 07:43:27 »
İnternette rastladığım bir anten, denedim çok güzel çalışıyor. 73 ler TA4AME

Çevrimdışı TA2AOF

Ynt: vfh uhf dual band J-POLE
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2012, 19:36:11 »
ELLERİNİZE SAGLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ
Paranın nereden geldiğini öğrenmek istersen, nereye harcandığına bak (imamı azam hz)
Faik ÖZKAN
locator : KN61LK

Çevrimdışı TA1PB

« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2012, 21:47:54 »
Yapımı ve yapımında kullanılacak malzemenin kolaylıkla tedarik edilebilirliği açısından son sınavda lisans almış yeni arkadaşlarımıza Edirne amatörlerinden TA1AER tarafından yapılıp kendilerine iletilen bu antenler maliyet performans açısından karşılaştırıldığında gerçektende vazifesini fazlasıyla yerine getiriyor...Emeğinize sağlık...Kolaylıklar dilerim....Saygılarımla....73
.......TA1PB.......
 M.MURAT ÖZBİL
EDİRNE  (KN31FQ)

Çevrimdışı TA1PB

« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2012, 21:48:39 »
.
.......TA1PB.......
 M.MURAT ÖZBİL
EDİRNE  (KN31FQ)

Çevrimdışı TA1PB

« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2012, 21:49:33 »
.
.......TA1PB.......
 M.MURAT ÖZBİL
EDİRNE  (KN31FQ)

Çevrimdışı TA1PB

« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2012, 22:01:52 »
Yalnız monte edilen direk konusunda yalıtkan malzeme olmasının performansı müspet yönde etkileyeceğini düşünüyorum.....Zira bu tarz antenlerin şemalarını incelerken bir tanesinde bu hususla alakalı bir not görmüş idim....Mukayese etme şansınız var ise denemenizi haddim olmayarak öneririm....Çalışmalarınızda başarılar....Saygılarımla....73
.......TA1PB.......
 M.MURAT ÖZBİL
EDİRNE  (KN31FQ)

Çevrimdışı TA2AET

« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2012, 22:17:44 »
Bende Şanlıurfa'da görev yapıyorum4 aralık ta amatör olduk hayırlısı ile... Yalnız malzeme tedariki çok sınırlı.. Bu antenden 5 takım ücreti mukabilinde alabilirmiyiz.

Ertuğrul BİÇER
TA2AET

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2012, 23:06:30 »
TA1AER arkadaşımızın ellerine sağlık. yeni başlayan amatörler için dual band anten ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayabilecek bir anten bu J-POLE anten.
Ayrıca monoband isteyenler içinde üretimi kolay vhf J-pole ler de var. ekteki resimde daha evvel yapmış olduğum VHF J-pole vardır. üretimi kolay olan verimli bir anten, swr 1.01 145mhz de. 73 ler TA4AME

Çevrimdışı TA3HF

« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2012, 02:13:11 »
Selamlar,

Bu anteni yapımınında kolay olması açısından yapıp denemek isterim.
Lakin birkaç sorum olacak.

1- 10 mm aliminyum borunun et kalınlığı tahminimce değil ama önemli mi?
2- Kaç Db bir kazanç sağladığı biliniyor mu?
3- Yönlü anten değilse de yayılım paterni varsa daha kazançlı olduğu kısım neresidir?

Saygılar

73'ler

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2012, 11:47:11 »
1- 10 mm aliminyum borunun et kalınlığı tahminimce değil ama önemli mi?
10 mm yüksek frekanslarda daha büyük oranlarda önem taşıyacaktır. vhf te pek etkilemesede (%5 belki), uhf de (%15 gibi) biraz daha önem kazansada çok problem olmayacaktır. (uhf de swr yaklaşık 1.5 civarı olması bundandır diye tahmin ediyorum)

2- Kaç Db bir kazanç sağladığı biliniyor mu?
sırf bunu anlamak için OPEK TS-10 3 bant anten aldım, kıyaslama yapabilirim ancak o da şöyle ki
vhf kazancı opek=6.2, J-pole =6
uhf kazancı opek=8.6, J-pole =6 diyebilirim yapmış olduğum test görüşmelerinden aldığım cevaplara istinaden.

3- Yönlü anten değilse de yayılım paterni varsa daha kazançlı olduğu kısım neresidir?
ekteki resimde MMANA-GAL adlı bir anten hesaplama programının J-pole için verdiği grafikler var.
(programın web adresi http://hamsoft.ca/pages/mmana-gal.php ve indirme linki http://gal-ana.de/basicmm/mmanabasic.zip )

grafikler her ne kadar yönlü olmadığını gösterse de, yönlü bir antendir yaklaşık %30-40 yönüne göre kazanç artmaktadır. yönü ise 2 elemanlı da(VHF) kısa elaman tarafında, 3 elemanlı da (UHF) en uzun olan eleman tarafında.

Bunlar benim tecrübe ettiğim veriler. ölçmek için sadece bir SWR metre (VHF-UHF) cihazım var. kazanç ve yönü tamamiyle denemeler sonrasında edindiğim fikre istinadendir. Farklı yorumu olan arkadaş varsa paylaşırsa memnun olurum. 73 ler TA4AME

Çevrimdışı TA3HF

« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2012, 16:35:20 »
Selamlar;

Yanıtlar için teşekkürler;
Anten ölçülerini tekrar kontrol edebilir miyiz?
Şöyleki resimdeki ölçülerde üst kısımda verilen ölçüler ile yan kesitte verilen ölçüler birbirini tutmuyor.
Atladığım biryer mi var yoksa hata mı var ?

Saygılar;

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2012, 21:39:54 »
Eğer vhf-uhf dual band anten yapacaksanız üstteki resimdeki ölçüler. yok sadece vhf yada uhf yapacaksan alttaki ölçüye göre yapacaksınız.(en azından ben böyle yaptım). 73 ler TA4AME

Çevrimdışı TA5AAT

« Yanıtla #12 : 19 Nisan 2012, 16:13:43 »
Sevgili ustalarım bu anteni googleden baktıgımızda yine bir yabancı sitede görmüştüm aynı ANTEN ölçüleri farklı  (19 cm)   (6 cm)   (57 cm)   burdaki ölçüler farklı gördüm denemiş arkadaşlarımız sorun yok fakat iki anten arasındaki fark nedir (çubuklar) farkı....

Çevrimdışı TA5AAT

« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2012, 16:18:31 »
bu ölçülerdeki anten yapım linki aşagıda..

http://ve3elb.ham-radio.ch/2m-70cm%20antennas.html

Çevrimdışı TA5AAT

« Yanıtla #14 : 19 Nisan 2012, 16:21:32 »

Çevrimdışı TA3HF

« Yanıtla #15 : 20 Nisan 2012, 11:29:11 »
Sayın TA5AAT;

Sizin eklediğiniz son resimde verilen ölçüler inç olarak verilmiştir.
Bu ölçüleri santime çevirmeniz durumunda yukarıdaki ölçüleri elde edeceksiniz.
Bu anteni bende yaptım ve bir süre kullandım. UHF de swr biraz yüksek ve nerede ise iki elemanlı yagi gibi çalışmakta.

Saygılarımla;

Çevrimdışı TA2ADG

« Yanıtla #16 : 21 Aralık 2012, 15:06:37 »
Murat Bey,

Biz de bu antenden sizin göstermiş olduğunuz şekilde yapmaya karar verdik. Bir sorum var, 3 elemanı bağlamış olduğumuz alüminyum plaka (anten ayağı veya bacağı) yerine, paslanmaz çelik plaka kullanabilir miyiz ?
Saygılarımla

Çevrimdışı TB5CIV

« Yanıtla #17 : 26 Aralık 2012, 20:06:59 »
Ne Güzel Bir Çalışma Ve Paftası Olan Bir Arkadaş Sanırım Tornacılıkta Var Bu arkadaşta
Yoksa Kimse Para Veripte Pafta Almaz İşin Erbabı Olmayan işine yaramaz. elinize sağlık.
73s de tb5civ.

Çevrimdışı TA1LK

« Yanıtla #18 : 30 Aralık 2012, 03:25:37 »
dual band antene ihtiyacım var bu antenden bir tanede ben yapmak istiyorum fakat yeterli düzeyde değilim bu antenin ücreti ne kadardır. satmak isteyen olursa alabilirim teşekkürler.

Çevrimdışı TA2AHP

« Yanıtla #19 : 28 Ocak 2013, 23:57:23 »
Merhabalar,

Bu anteni yapan arkadaşlar,
Driven element'in altına bağlanan konnektörü ayrıntılı olarak anlatabilir miyiz?
Yani kablo canlı ucunu nereye bağlıyoruz?
Ve canlı uç ile şase izolasyonunu alt konnektörde nasıl sağlıyoruz?

Selamlar, teşekkürler.