Gönderen Konu: vfh uhf dual band J-POLE  (Okunma sayısı 44427 defa)

Çevrimdışı TA2OD

Ynt: vfh uhf dual band J-POLE
« Yanıtla #20 : 29 Ocak 2013, 06:52:30 »
işte
ZONGULDAK KDZ EREĞLİ DEN 73.
ta2aoz@hotmail.com
https://picasaweb.google.com/home?hl=tr
AHMET ÖZER TEL-0531 623 9066

Çevrimdışı TA2AK

buda benim yaptıfım j pole anten ben yaptım oldu :)
« Yanıtla #21 : 30 Ocak 2013, 19:18:13 »
buda benim yaptıfım j pole anten ben yaptım oldu :)

+++OTO ELEKTRONİK UZMANI   KARTAL İSTANBUL +++

https://meka.market/
email:ahmetusta61@hotmail.com

Çevrimdışı TA2OE

« Yanıtla #22 : 31 Ocak 2013, 00:37:56 »
sevgili ahmedim ellerine saglık çok güzel bir çalışma yapmışsın yapıcak arkadaşlarada öncü olursun hayırlı olsun iyi günlerde kullan 73s

Çevrimdışı TA2UMA

« Yanıtla #23 : 10 Temmuz 2013, 23:47:17 »
Benim buşekilde bir anteni yapmak için gerekli ekipmanım, aletim, edavatım yok malesef :( Bu şekilde bir anteni istanbul 'da satın alabileceğim bir yer tavsiye edebilecek veya ücreti/masrafı/işçiliği mukabili yaparak hediye edebilecek amatör arkadaşım varsa çok sevinirim. '73

Çevrimdışı TA8A

Çevrimdışı TA2IBU

« Yanıtla #25 : 12 Mayıs 2014, 09:22:29 »
konnektörün tam bağlantısı nasıl oluy9or onu göremedim.canlı ucu nereye şasesi nereye temas ediyor .bilgilendirebilir misiniz.

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #26 : 02 Aralık 2018, 12:30:54 »
Arkadaşlar merhaba ,

Bu anteni yapmayı düşünüyorum. Fakat SWR ayarı nasıl yapılıyor ?

Gama match'de match ayarı ile yagi de director'u keserek yapılıyor diye okumuştum.

Bu anten için benzer bir ayar yöntemi var mı ?

73.

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #27 : 02 Aralık 2018, 16:18:17 »
Merhaba,

Direktör boyu ile oynayarak yapabilirsiniz. Belirtilen ölçülere sadık kalırsanız SWR normal değerlerde olacaktır.
Ben içi boş Al çubuk kullandığımdan,
üst ucuna diş açıp 10cm'lik bir tij ile SWR ayarı yapmıştım.

https://nt1k.com/open-stub-j-pole-project-completed-many-times/

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2018, 16:20:29 Gönderen: TA1MRT »

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #28 : 02 Aralık 2018, 16:35:30 »
Murat Hocam

Teşekkür ederim içi boş ya da dolu olması swr ile ilgili etki ediyor demek ki.

73.

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #29 : 02 Aralık 2018, 16:50:54 »
Murat Hocam

Teşekkür ederim içi boş ya da dolu olması swr ile ilgili etki ediyor demek ki.

73.

çap, kullanılan malzeme, kablo, konnektör, ayar yaptığınız yer vs. tüm bunlar SWR'ye etki eder.
içi boş veya dolu olması o kadar kritik değil. Ben sadece elimde olduğu ve montajı daha kolay geldiği için boş çubuk kullandım.

Özel bir kullanım alanı olmayacaksa, bunun yerine vertikal dipol yapmanız da işinizi görecektir.

73

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #30 : 02 Aralık 2018, 16:57:42 »
Murat Hocam merhaba ,

Yagi yapma planı ile başladım aslında bu maceraya. Sonrasında moxon antenleri inceledim. En son yapımı diğerlerine göre daha kolay diye JPole anten yapmaya karar vermiştim.

Vertical kısmına bakmaya başlarsam bu sefer de orada okumaya başlayacağım. Yapmaya fırsatım kalmayacak gibi.

Bu yüzden şimdilik JPole yapacağım. Daha önce aynı planı kullanarak yapmış olan bir abimden destek alarak. Yavaş yavaş tüm anten tiplerini deneyip en son birisinde karar kılacağım sanırım. Ama başlangıç noktam JPole olacak gibi.

Çok teşekkür ederim tavsiye ve cevaplarınız için. 73.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #31 : 02 Aralık 2018, 20:00:19 »
RF sinyalleri iletldikleri metallerin sadece dış yüzeyini kullanarak hareket eder. Buna skin effect denir.
Bu yuzden antende kullanacaginiz malzemenin icinin dolu veya bos olmasi etki etmez..Cunku RF sadece dış yüzeyinden akacaktır.

Ama malzemenin çapı etkiler. çünkü yüzey alanını genişletecektir..
6mm lik ve 8mmlik aluminyum boru arasındaki anten kesiminde olcu farklari bu yuzdendir.

İçi dolu mazleme sadece gereksiz agirlik yapacaktir. Baska bir zarari da yoktur.

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #32 : 05 Aralık 2018, 20:00:09 »
Oğuzhan Hocam selamlar ,

İstanbul'daki bir amatör abim ile bu antenin yapımına başladık.

Ölçülere birebir mütabık kalmaya çalışıyoruz özellikle.

SWR metre geldikten sonra da ölçümlerini yaptıktan sonra mutlaka paylaşırım.

Belki İstanbul içindeki arkadaşlardan bana yakın olan var ise SWR metre sahibi olan kullanmadan önce değerlerini kontrol edebilirim.

Gelişmeleri mutlaka paylaşacağım.

Herkese teşekkürler.. 73..

Çevrimdışı TA3ONK

« Yanıtla #33 : 12 Şubat 2020, 22:49:53 »
So-239 Stud’un Türkçe karşılığı nedir?
Buradan ne diye aratıp alabiliriz?

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #34 : 12 Şubat 2020, 23:07:03 »
Onur Bey, bu konnektörü Türkiye'de çok aradım, bulamadım. Yıllar önce Selanik'ten almıştım. Stud, saplama anlamında kullanılıyor. Ama Türkçe karşılığı olduğunu sanmıyorum bu konnektörün. Yine de bilen arkadaşlar varsa yazacaklardır.

Çevrimdışı TA3ONK

« Yanıtla #35 : 13 Şubat 2020, 00:39:21 »
Onur Bey, bu konnektörü Türkiye'de çok aradım, bulamadım. Yıllar önce Selanik'ten almıştım. Stud, saplama anlamında kullanılıyor. Ama Türkçe karşılığı olduğunu sanmıyorum bu konnektörün. Yine de bilen arkadaşlar varsa yazacaklardır.

Kaç gündür arıyorum adını, kendisini ama bulamadım ben de. Bir şekilde bu konnektör yada muadili vardır, olmalı. :)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #36 : 13 Şubat 2020, 09:56:06 »

Bu nesne, UHF (so239) konektörü 3/8 inç cıvata ile sonlandıran bir ara parça. Canlı uç 3/8" cıvataya bağlı.
Bizde çok popüler değilse de ABD'de çok sık kullanılıyor. Kimi CB antenlerinin alt bağlantısı da böyle olabiliyor.

...

Öte yandan J-Pole anten yerine (artı ve eksileri tartışılır), vertikal yarım dalga-dipol çalışan dual anteni önereceğim arkadaşlara.
Hem yapması kolay ve özel parçalar gerektirmiyor, hem de J-Pole da olan yönlü ölü nokta sorunu yok.

Ana eleman 1/2 koaksiyel VHF için; dışında Alüminyum folyo ile parazitik UHF elemanı var.

Yapmak isteyenlere link: https://vk2zoi.com/articles/half-wave-flower-pot/

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #37 : 13 Şubat 2020, 10:03:51 »

https://www.telektronik.com/urun/3-8-uhf-cevirici-konnektor

Çevrimdışı TA3ONK

« Yanıtla #38 : 13 Şubat 2020, 11:19:52 »
https://www.telektronik.com/urun/3-8-uhf-cevirici-konnektor

Bunu görmüştüm ama emin olamamıştım. Şimdi tekrar bakınca kutunun üzerinde stud yazıyormuş zaten. :((

Flower pot benim de arada kaldığım bir anten. İki antenin karşılaştırmasını aradım ama net bir bilgi bulamadım. Flower potun yapımı nedense bana daha zor gibi geldi. :)
Mesajınızdan j pole için ölü noka dezavantajı olduğunu anladım, kazanç açısından hangisi daha avantajlıdır peki?

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #39 : 13 Şubat 2020, 22:51:09 »
Bunu görmüştüm ama emin olamamıştım. Şimdi tekrar bakınca kutunun üzerinde stud yazıyormuş zaten. :((

Flower pot benim de arada kaldığım bir anten. İki antenin karşılaştırmasını aradım ama net bir bilgi bulamadım. Flower potun yapımı nedense bana daha zor gibi geldi. :)
Mesajınızdan j pole için ölü noka dezavantajı olduğunu anladım, kazanç açısından hangisi daha avantajlıdır peki?

Wiki de yazan kazançlar:
dipole 2.15 dBi (0 dBd)
J-Pole  2.2 dBi (0.1 dBd)

...

Saksı Antende metal işçiliği yok. Şarjlı matkap varsa çok kolaylaşıyor, yoksa da halleden arkadaşlar var.
5 yıldır Fethiye/Babadağ rölede ve APRS digi'de kullanıyoruz; kötü değil.