Gönderen Konu: Forty serisi için muayyen imali  (Okunma sayısı 62931 defa)

Çevrimdışı TA2AD

Forty serisi için muayyen imali
« : 28 Aralık 2011, 17:49:49 »
Merhaba ,
Tahminimce Forty serisi QRP yapan arkadaşların karşılaştığı sıkıntılardan biride muayyen bobini temini olmuştur,
Ben problemi kendi yöntemimle basitce nasıl çözdüm paylaşmakta fayda gördüm .

Öncelikle net te Neosid in katoloğuna ulaşıp ilgili muayyen in verilerini tesbit ettim ,
katalogda bu muayyenin 3.2 uh değerinde olup bir tarafın sarımı 2x6=12 tur diğer tarafınsa 1 3/4 tur olduğu yazılı idi .

Elimde LCR metre benim malzemeleri bir müddet karıştırdıktan sonra bizim neosid 5164 e uyarlanabilecek bir muayyen buldum ,
bu muayyen üzerinde A2577 yazılı idi ,sadece bir tarafı sarılı ve değeri 3.2 uh den biraz büyüktü ,
içini açtığımda orta uç olmaksızın 14 tur sarımlı olduğunu gördüm  ve iki sipir eksilterek 12 tur sardığımda tam 3.2 uh yi yakaladım ,

Muayyenlerin sadece bir tanesinde orta uca gerek olduğundan bir tanesinde orta uç cıkartım ve yine aynı muayyende dış sarımada gerek olmadığından  o şekilde kapadım .

Diğerlerini ise orta uç olmaksızın 12 tur sarıp üzerlerinede yaklaşık 1 3/4 tur sararak işlemi tamamladım .

Söz konusu A2577 Muayyenden Ankarada kolayca bulmuştum sanırım istanbul piyasasındada mevcuttur .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

Ynt: Forty serisi için muayyen imali
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2011, 17:51:41 »
Muayyenler
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2011, 17:59:36 »
Çizimler
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2011, 18:07:58 »
merhaba.
güzel bir paylaşım.
ben ayni iş için yeşil renkli fm muayyen bobinini düşünüyordum. ama içini söküp bakmadım.
yazdıgınız bilgiler çok işime yarayacak teşekkür ederim.
ayrıca nasıl bir lcr metre kullanıyorsunuz merak ettim.
kolay gelsin
73
de ta7bb
ömer yenigün
Giresun

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #4 : 28 Aralık 2011, 18:28:54 »
Merhaba,
Alıcı verici yapmaya başladığım 80 li yıllardan beri başım bobinlerle dertten hiç kurtulmayınca bende 90 lı yıllarda USA dan bir tane sipariş vermiştim hala aynı cihazı kullanıyorum .
http://www.aade.com/lcmeter.htm
Benimki 1996 model olan beyazından :)

Bu arada sitedeki varikap diyot ölçme düzeneğine dikkat
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2DX

« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2011, 20:44:33 »
      Şua Abi

Yine el maharetini konuşturmuşsun, eline sağlık çok güzel bir paylaşım.

TA2AGO
SAKARYA

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2011, 01:15:28 »
Herkese Selam,

Forty ve bobinleri üzerinde ben de bayağı kafa yordum. Neosid bobinler Türkiyede bulunmuyor ve maalesef ciddi pahali!
Bunun yerine, coğu QRP cihazda kullanılmış olan 10,7 MHz muayen bobinleri öneririrm . Bunlar mavi-pembe-yeşil nüve renklerinde olabiliyor, ama muhakkak  L indüktansını ölçmek gerekir. Çoğunluğu 3,5-5,0 mikrohenri aralığındadır.
Bobinin  mikrohenri değeri yanısıra, kullanıldığı devrede seçiciliği belirleyecek  bir önemli parametre de bobinin Q değeridir.
Piyasadaki 10,7 Muayenlen çoğu  Q=100 değerini verebilmektedir. bir seçici devrede ideal Q değeri, bobinin  çalıştığı frekans bandında minimum Q 100 olmalıdır.

Şimdi bana birader bobinin L değerini zor ölçüyoruz, Q değerini nasıl ölçeceğiz diye soranlarınız vardır:) EE amatörün işi ne:)  Ama işin başı Q-Meter diye Google dan araştırmakla başlıyor:)
Arkası yarın:) 73!

73!

Çevrimdışı TA2KR

« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2011, 03:31:37 »
SAYIN BAŞKANIM ELLERİNE SAGLIK..BU BİLGİ ÇERÇEVESİNDE YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDİYORUZ.YARDIMLARIN İÇİN TEŞEKÜRLER..SON AYARLAR İÇİN MÜSAİT BİR ZAMANDA YİNE YANINA GELECEGİZ....:)

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2011, 11:09:33 »
Ben bu tip bobinleri Karaköy'de Elmadağ Elektronik adlı dükkandan 10,7 MHz muayyen diye alıyorum. Yalnız pembe olanlar yeşillerden daha iyi sonuç veriyor.

Daha önce forumda bu konuyla ilgili yazışmalar olmuştu, orada da bunların nasıl sarılacağı konusunda bilgi var. Fakat Şua Bey'e teşekkür etmek lazım, açıklamaları çok ayrıntılı ve aydınlatıcı olmuş.

Ben de bir defa kendim sardım, ancak elimdeki LCR metre çok küçük değerleri ölçemediği için emin olamadım, kullanmadım.

Kendi adıma, bu sorunla uğraşmaktan bıktığım için, geçenlerde Ebay'dan ehven bir fiyata Toko marka ısmarladım. Satıcının elinde daha var, arzu eden arkadaşlara duyurulur:

http://www.ebay.com/itm/10x-Toko-10K-Radio-Coils-KACSK3892-Ham-RF-Hobby-10-7MHz-/140543953856?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Supplies_ET&hash=item20b9128bc0

73,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2011, 13:39:08 »
Çağlar Selamlar,

Sizinle karadan:) görüşemedik, umarım bir gün görüşürüz:) Sizin  Forty merakınızı Çetin Abilerden beri takip ediyorum, bildiğiniz gibi Forty ilk olarak Fransızca yayınlanan ama maalesef yayın hayatına son veren MEHAHERTZ dergisinde yayınlanmıştı.
Ben bu konuyu sürekli takip ediyorum, QRP ile ilgili bir site girişimim oldu ,ama maalesef vakit problemi nedeni ile devam edemedim:( Eger bana destek verecek arkadaşlar olur ise, sırf QRP projelerin paylaşılacağı bir siteyi, 2012 de hayata geçirmek istiyorum.

Sizin de dediğiniz gibi TOKO bobiler kaliteli ama fiyatlı, ben Çinden birkaç kit getirttim, Bu arada,bizim bandlarda çalışacak bobinleri de araştırdım, Çinli bir amatörün yardımı ile, Elecraft K2 de kullanılan yüksek Q lu bobileri yapan firmayi da buldum:
Aşağıda linkini veriyorum, ama problem bu firma MAALESEF adetli sipariş kabul ediyor, ve linkten takip ederseniz her banda uygun bobinleri var,aslında Çnililer kendi aralarında imece yapıp, miktar tpolayarak temin ediyorlar,yada bir başka yolla temin edeceğiz, bakalım..

Neyse bu konuda daha çok yazışacağız gibi,

Simdilik 73! Hakan Guner TA2LJ

DIY coils are equivalent to FCZ coils. The manufacturer is the same as the coils in Elecraft K2 kit. The price is about 650 USD per 5000 pcs.

http://www.ceccoils.com/

Çevrimdışı TA1TC

« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2011, 13:55:20 »
Merhaba,

Öncelikle bu faydalı bilgilerin paylaşımı için teşekkür etmek istiyorum.
Bobinlerin sarımı hakkında ufak bir sorum olacak. Şua Bey'in bobin sarım
izahatında 2. sargı için 1- 3/4 tur yani 1 tam tur ve ilavetten 3/4 tur demiş
olmasına rağmen çizilen resimde sadece yaklaşık 1 tur çizilmiştir.
hangisi doğru?

Selamlar,

E. UĞUR BALÇIK
ta1tc@ta1tc.com
www.ta1tc.com
0532-2754691

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2011, 16:11:35 »
Uğur bey,
Geçerli olan Neosid in katoloğundaki değerlerdir,
Karakalem çizimler sembolik olup sarım yönü konusunda aydınlatma amaçlıdır ,
yinede senin güzel hatırını kırmamak için bir iki karaladım  :) 
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA1TC

« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2011, 17:31:49 »
eyvallah teşekkür ederim
E. UĞUR BALÇIK
ta1tc@ta1tc.com
www.ta1tc.com
0532-2754691

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #13 : 29 Aralık 2011, 18:10:44 »
Hakan Bey selamlar,

Çetin Ağabey ve Mustafa Ağabey sağolusunlar bana çok yardımcı oldular. Şu anda modifiye edilmiş bir Toucan üzerinde çalışıyorum, bitti sayılır, ek devreleri de monte edince forumda ayrıntılı olarak yayınlayacağım. Bu cihazın da plaketini sağolsun Çetin Ağabey sağladı.

Ben bu Forty, Toucan vb. cihazları tasarlayan Luc Pistorius ile zaman zaman yazışıyorum. Fransa'da iken Megahertz'e aboneydim, hattaiki tanesi Türkiye ile ilgili olmak üzere 3 tane de makalemi yayınladılar orada. Pistorius'un kitlerini de söylediğiniz gibi ilk orada görmüştüm (Trenty vb.) İyi bir amatör olduğu kadar nazik birisi olduğunu da düşünüyorum çünkü maillerime daima cevap aldım bugüne kadar. Bu bobinleri sarmakla ilgili verdiği bilgiyi daha önce foruma yazmıştım. Kullandığı komponentlerin bulunamıyor olduğunun farkında ancak tasarımları yaptiğı yıllarda bulunabiliyormuş bunlar. Mesela kompresör devresi için kullandığı entegreyi bulmak mümkün değil artık. AF filtresi için kullandığı MAX293'ü ise ancak Tayvan'dan getirtebildim...

F6BQU bobinlerin çok kritik olmadığını, elle sarılanların iş gördüğünü söylüyor, ki işte Şua Bey'in yaptığı gibi, gayet de güzel yapılıyor. Ama kendi adıma, ebay'daki Toko'ların çok pahalı olmadığını düşünüyorum. Karaköy'de isimsiz bobinler 1-1,5 liraya satılıyor, buna kıyasla Toko'nun tanesine 2 lira vermek çok gelmiyor bana. Neosid 5163 Fransa'da Dahms Electronique'te var. Tanesi 6 euro! Bir de o var tabii.

Sadece QRP'ye ayrılmış bir site kuracaksanız, desteklemek isterim. Zamanı geldi bence :)   400 W'lık amfi olmadan da amatör telsizcilik yapılabiliyor. Hem de canavar gibi... 100 W çok bile.

Selamlar,

Çağlar Akgüngör
TA2UH

not: duyduğuma göre 10-15 yıllık alman oto radyo-teyplerinde bulunabiliyormuş bu Neosid'ler.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #14 : 29 Aralık 2011, 18:24:07 »
İçinde QRP'si çok olan bir site

http://ta1cd.tacallbook.org

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #15 : 30 Aralık 2011, 15:52:00 »
Başkanım tebrikler sanırım Türkiye'de forty 2  yi ilk çalıştıran sizsiniz.Bende başlayayım diyorum. rx kısmının  ayağa kaldırılmasında yardımlarınıza başvuracağım.73 ta2ahi Hakan İLETİR

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #16 : 08 Ocak 2012, 19:54:13 »
Değerli kardeşim Şua Bey,
Size çok teşekkür ederim. Ben yaklaşık bir aydır QRP nin vericisini düzgün çalıştıramıyordum. Cihaz olumsuz osilasyon yapıyordu. Sizin muayyen sarım sayıları ile bilginizden sonra 3 tur olan sekonder sarım sayısını 1  3/4 tur yaptım ve osilasyon kesildi. sonra tekrar 3 sarımlı ile denedim yine osilasyon yaptı. Yani vericideki 2n2222 nin beyz' ine bağlı L14 muayyeninin sekonderi 1 3/4 sarımdan fazla ise bu transistör osilasyon yapıyor. 1  3/4 sarımda ise IC5-NE612 nin 4 ve 5. bacağından gelen SSB sinyalini kuvvetlendiriyor.  Ancak L16 ve L18 toroidlerin indüktansını bilmediğim için  500 mw dan fazla güç elde edemiyorum sanırım. Acaba siz bu toroidlerin kaç mikro henri olduğunu biliyormusunuz? Toroide sarım sayısının bana faydası yok. Çünki bütün toroidler farklı. Bende gövde sarı üstü beyaz toroidler var. Resimdeki gibi. Acaba işe yararmı, yararsa bu bobinler kaç tur olmalı veya endüktanslar ne olmalı? Teşekkürler.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #17 : 08 Ocak 2012, 23:55:53 »
Hulusi bey;

Bildiğim kadarı ile bu toroid sarı beyaz renkte ve şebeke cereyanı filtrelerinde kullanılıyor ve çalışma frekansı 50 hz olması lazım.

Benim önerim bulabilirseniz L16 ve L18 için resimdeki çift delikli toroidlerden kullanın. Ben bu toroidlerin sarım sayıları ile oynadım. Çıkışta hiç bir watt değişikliği olmadı.  4   5 watt civarı veriyor hep.. 5 sarım sardım her ikisinide..

Kolay gelsin 73 ler...
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #18 : 09 Ocak 2012, 00:21:28 »
Değerli kardeşim Mehmet,
Resimde gördüğün yeşil toroidden sonra 500 mw aldım ondan önce oda yoktu. Herhalde 2ncisinide bulmam gerekir.
Girişteki L1 ve L2 değerleri ne olacak kaç mikro henri olmalı?

Eski Başak elektronik, Hasan Erim beye bir QRP kiti ismarladım, inşallah yarın gelecek. Onu yapınca, düzgün çalışırsa, atmosferin uygun bir günü belki telsizle görüşürüz. Hoşçakalın. 73 ler.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #19 : 11 Ocak 2012, 22:42:58 »
Hulusi bey;

O çıkıştaki L1 ve L2 filtre bobinleri. Ben onları içi ferit vidalı olanlardan kullandım. ve bir tanesini iptal ettim.
Bunun ayarını şu şekilde yaptım. Mayka ıslık çalarken içindeki ferit vidayı çevirerek en yüksek watı aldığım yerde bıraktım. Aynı şeyi L14 ve L15 muayyenleri için de yaptım.

Bunları yaptıktan sonra cihaz 4  5 watt kadar veriyor normalde.. Ayrıca yüksek watt almaktan ziyade sesinizin temiz gidip gitmediği de önemli..  bunun için watt metreyi taktığınızda mikrofona konuşmadığınızda watt görmemelisiniz .eğer görüyor iseniz sesinizin yanında uğultu da gidiyor demektir..  bunu önlemek için P1 potunu saat yönü tersine çevirerek en temiz sesi bulduğunuz yerde bırakın. Biraz watt düşüyor ama temiz ses daha önemli..

Ses bir türlü istediğiniz gibi olmuyor ise R15 direncinin değeri ile oynayın ben 4.7K olan bu direnci 2.2k ile de iyi sonuç aldım.. bazı QRP lerde de 10K ya kadar çıkardığım da oldu.. ama kaliteli bises elde ediyorsunuz..

Kolay gelsin ...  Teşekkürler ... 73 ler...
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com