Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Forty serisi için muayyen imali

(1/14) > >>

TA2AD:
Merhaba ,
Tahminimce Forty serisi QRP yapan arkadaşların karşılaştığı sıkıntılardan biride muayyen bobini temini olmuştur,
Ben problemi kendi yöntemimle basitce nasıl çözdüm paylaşmakta fayda gördüm .

Öncelikle net te Neosid in katoloğuna ulaşıp ilgili muayyen in verilerini tesbit ettim ,
katalogda bu muayyenin 3.2 uh değerinde olup bir tarafın sarımı 2x6=12 tur diğer tarafınsa 1 3/4 tur olduğu yazılı idi .

Elimde LCR metre benim malzemeleri bir müddet karıştırdıktan sonra bizim neosid 5164 e uyarlanabilecek bir muayyen buldum ,
bu muayyen üzerinde A2577 yazılı idi ,sadece bir tarafı sarılı ve değeri 3.2 uh den biraz büyüktü ,
içini açtığımda orta uç olmaksızın 14 tur sarımlı olduğunu gördüm  ve iki sipir eksilterek 12 tur sardığımda tam 3.2 uh yi yakaladım ,

Muayyenlerin sadece bir tanesinde orta uca gerek olduğundan bir tanesinde orta uç cıkartım ve yine aynı muayyende dış sarımada gerek olmadığından  o şekilde kapadım .

Diğerlerini ise orta uç olmaksızın 12 tur sarıp üzerlerinede yaklaşık 1 3/4 tur sararak işlemi tamamladım .

Söz konusu A2577 Muayyenden Ankarada kolayca bulmuştum sanırım istanbul piyasasındada mevcuttur .

TA2AD:
Muayyenler

TA2AD:
Çizimler

TA7BB:
merhaba.
güzel bir paylaşım.
ben ayni iş için yeşil renkli fm muayyen bobinini düşünüyordum. ama içini söküp bakmadım.
yazdıgınız bilgiler çok işime yarayacak teşekkür ederim.
ayrıca nasıl bir lcr metre kullanıyorsunuz merak ettim.
kolay gelsin
73
de ta7bb
ömer yenigün
Giresun

TA2AD:
Merhaba,
Alıcı verici yapmaya başladığım 80 li yıllardan beri başım bobinlerle dertten hiç kurtulmayınca bende 90 lı yıllarda USA dan bir tane sipariş vermiştim hala aynı cihazı kullanıyorum .
http://www.aade.com/lcmeter.htm
Benimki 1996 model olan beyazından :)

Bu arada sitedeki varikap diyot ölçme düzeneğine dikkat

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git