Gönderen Konu: Kısa devre FM alıcısı  (Okunma sayısı 18806 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

Kısa devre FM alıcısı
« : 08 Aralık 2011, 04:40:16 »
By Hüsnü K?ktürk          TB6CAA         husnu66tr@yahoo.com

Kısa devre alıcısı--The short-Circuit Amplifying Technique-- Mayıs 2003 yılında Charles Douglas isimli birisinin
yayımlanan bir yazısında transistörün kollektörü ile beysinin kısa devre olması halinde bazı sinyallerin üretildiği
görülmüş, Charles ise galiba bu bilgileri toplamış, kendisi de anladığım kadarıyla birşeyler ilave etmiş. Hasılı ben
charles in FM radyosunu çalıştıramadım veya benim kulaklar birşeyler duyamadı. Zira charles 1.5 voltluk devrede
8 megaohmluk diranç kullanıyor, belki ve hatta bu direnci + kutbuna seri bağlıyor. Ben ise yılmadım, batılıların
tabiriyle devreyi modifiye ettim, devre hayli değişti, benim masanın ve giriş hassasiyeti düşük kulağımın
 şartlarına uygun hale getirildi. Bir transistör ve bir amplifikatö ilave ettim. Bu konuda biri daha çalşma yapmış,
 inanın bu kimseleri bulmak ve varlıklarından haberdar olmak kolay olmuyor. Netice olarak 1 cm çapında 5 turluk bir
bobin ile 88-108 arasını dinleyebiıiyorsunuz. Hatta 5 tur biraz fazla geliyor. 3 tur ile de çalışıyor. Pot iyi
ayarlanırsa kusursuz ses alınabiliyor. Alıcı lokal istasyonları daha rahat alıyor. Ama yine de bir DX alıcısı.
Anten frekansa duyarlı, ölçülü ve akortlu yapılırsa %100 dx alıcısı olur. Bu kısa devreli transistör osilasyon
yapıyor ve bu nedenle alış hassasiyeti düşük sayılamıyor.  Alıcı metal bir kutuya konup bir de varikap diyotlu
ince ayar düğmesi yapılarak FM alıcı müzesine kaldırılabilir. Kim bilir 144-145 MHz için dahi kullanılması
düşünülebilir.
http://www.geocities.ws/husnu66tr/abes-fm.htm
http://wehner.org/electro/short

Çevrimdışı TA6AUG

Ynt: Kısa devre FM alıcısı
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2011, 13:09:56 »
Hüsnü amca ellerin dert görmesin.
RF üzerine yapmış olduğun çalışmaları gıpta ederek takip ediyorum.
helal olsun sana.
ellerinden öperim kal sağlıcakla.
uğur gür
ta6aug@hotmail.com
tel:0 537 840 90 19
ÇORUM

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Kısa devre FM alıcısı
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2011, 15:46:12 »
Sayın uğur gür
Benim için duyduğun dileklerinin daha iyisi sizlerin olsun. Ülkemizin en büyük eksikliklerinden birisi teknolojik olmalı.  Zannımca asıl itibar ve teşvikler bu gibi kimselere verilmeli.
 Ne hikmettir yazıya şema koymayı beceremiyorum. Yeni şema biraz daha başarılı. Cİhazın kollektör ve  beysine bağlanan 10-20 cm tel yani minyatür bir dipol, anten vazifesi görebiliyor. Kollektöre seri bağlı 56K direnç verimi artırıyor. Pot ayarı önemli Verim osilasyon seviyesine en yakın noktada artıyor. Antenin 50cm gibi uzun boyutlara ulaşması halinde band genişliği artıyor, seçicilik azalıyor. Alıcı esasen hiç anten kullanmadan dahi alış yapabilir hassasiyete sahip.
Üzerinde çalışılmaya değer bir alıcı
73

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Kısa devre FM alıcısı no 2
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2012, 17:35:32 »
Bu ikinci devremiz iki PNP VHF transistörü ihtiva ediyor. Sakın bu devrenin birinciden sonra gelmesi bunun daha üstün bir alıcı olduğu anlamına gelmesin. Birinci devre olağan üstü bir alıcı. Regen filan değil. Regenlerde istasyon zayıfladıkça yeni bir tuner ayarı gerekir. Sık sık istasyon ayarı yapılır. Bazıları vacuk vucuk yapabilirler. Bu öyle değil. Saten regen kontrol düğmesi yok. Varyabıla bir el atıldımı  bant bitene kadar el geri çekilmez.Ancak bu alıcı internet azizliğine uğramış. Alıcının reklamı iyi yapılmamış. Kaybolup gideceğe benziyor. Şimdi vereceğimiz devrenin reklamı öyle bir yapılmış ki , günün konusu haline gelmiş. Bu alıcının onlarca türü yapılmış.

Efendim acizane ben bu vatandaş bu alıcı ile orta ve uzun dalgayı dinlemek istedim. Açıkcası alıcı on üzerinden 5 puan alabildi. Lokal bir alıcı olabiliyor ama dx olamıyor. Yine yanlış anlaşılmasın alıcı kötü demiyorum! Alıcı olmaya alıcı da  ancak regen değil. RF amplifikatör devreleri yok.Bu nedenle iyi alış yapmak için iyi anten teşkilatına ihtiyaç duyuyor. Birinci devre de öyle ama  o birer karış veya daha kısa iki tel parçasıyla harikalar çıkarıyor. Birinci anten olarak şasiye bağli kalınca 50 cm lik bir kablo kutunun iç kenarına uznabilir 15--30cm lik ikinci bir tel de transistör beysine bağlanabilir, yok ben harikalar çıkaracağim diyorsanız çatı antenini dahi düşünebilirsiniz.

Gelelim ikinci alıcımıza. L2 bobini faydalı ama zaruri değil. FM istasyonları üzerinde çalışma yapacaklar bu bobini kullanabilirler. FM istasyon bobini.Tarifi her yerde bol bol bulunur. Efendim bu iki transistör osilasyon yapıyor.  Yani TRF alıcılar gibi seçicilikte sınıfta kalmıyor. Bu alıcı da regen değil. İyi alış için anten gerekli.

73 Hüsnü Köktürk     TB6BHK

Çevrimdışı TB6BHK

UĞUR GÜR TA5AUG
« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2012, 11:03:52 »
Sayın Uğur Gür
İlginden dolayı sağolasın demeyi unutmadım ama, sanki cevap yazarsam. bende  sizin yazının ortadan kalkacağı endişesi hasıl olmuş. Oysa ki sizin yazı kaybolmayacak.
 Çorum elektronik konusunda Türkiyenin ileri seviye seviyeleri arasına giriyor. Tabii bu benim gözlemim. CB cilerin yoğun oldğu zananlarda da Çorum ilerde idi. Yozgat amatörlerinden TB6BOZ  Osman Zorbaz evinin konumunun elverişli olması sebebiyle Çorum ve hatta tüm komşu şehir amatörlerini dinleyebiliyor.
 Dünyanın ileri amatörleri sadece amatör frekanslarda kalmıyorlar, ilaveten elektroniğin bazı bölmleri ile de ilgileniyorlar. 
Dünya amatörlerinin ileri gelenlerinden Zen22142 Bizim yazılarımızla da ilgilenmiş link koymuş, link yanında ayrıca bir Türk bayrağının da bulunması amatörün nekadar pozitif bir düşünce tarzını açıklıyor. Bu link adresini bulup buraya koyacağım tüm Çorum amatör ve elektronikcilerine selam ve saygılar.
73 HüSnü Köktürk  TB6BHK

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Kısa devre FM alıcısına Zen22142 den bir link
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2012, 00:29:53 »

Aşağıdaki Link konusu edilen alıcı ile ilgili
http://www.zen22142.zen.co.uk/
http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/rf/rf.html

Bir misafirimiz var   Kanada dan ilginç bir mail alıyorum
Kanada dan bir TRAC misafiri    Sevdet Yavuz   VE6ESV
Merhaba Hüsnü Bey,

Sizinle Teşvikiye'deki TRAC merkezinde tanışmıştık, yanılmıyorsam. O sıralar 2N2218 transistörle yaptığınız kısa dalga ve FM vericilerden bahsettiğinizi hatırlıyorum. İmam Hatip Lisesinde meslek dersleri öğretmeni olduğunuzu da hatırlıyorum, dergide yayınlanan devrelerinizi de.
Hatırlayacağınız gibi o yıllar yürürlükte olan o meş'um 3222 sayılı yasa yüzünden elektroniğe olan ilgimi vericiler yerine ses frekans ve kontrol devrelerine yönlendirmiştim. Sonra da Yıldız Üniversitesinden 1980 eylülünde elektrik mühendisi olarak hayata atılınca hobi ikinci plana düştü, elektrik makinaları ve güç elektroniği ön plana geçti. Uzatmayacağım, ondört yıldır Kanada'da yaşıyorum, yaş oldu ellisekiz. Son üç yıldır...........(kimlik bilgileri olabilir endişesi ile bazı bilgiler verillmedi)... elektrikçi olarak çalışıyorum,  yerel radyo amatör derneğinin (CLARS) üyesi ve kurs eğitmeniyim.

Epeydir sizi merak ediyordum, hatta internette GOOGLE'da araştırdım, az önce  http://www.zen22142.zen.co.uk web sayfasında linki görünce bir eski dosta rastlamanın heyecanıyla klavye başındayım.

Burada zorunlu olan UHF-VHF-HF sertifikamı ve çağrı işaretimi aldım, VE6ESV. Henüz kurulu istasyonum yok ama el tipi VHF-UHF telsizim var.

Özel ilgi alanım test ve ölçüm cihazları. Daha önce .......... adlı firmada tasarım mühendisi olarak da çalışmıştım. Epeyce özel OPAMPlar ve başka analog tümleşik devre örnekleri ve çok sayıda dönerbobinli ölçü aleti topladım. Henüz kirada oturduğumdan  çalıştığım atelyede bazı projelerimi yapabiliyorum ama yakında kendi evime geçince daha etkin olacağımı umuyorum, Allah sağlık verirse.

TRACdan Tahir Songelen, Serdar Özsayıner, Kamuran Topakoğlu ve Mehmet Kadir Başak'a facebook üzerinden ulaştım. Arada bir yazışıyorum.
73  Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

Kısa devreli aktif anten amplifikatörü
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2012, 23:56:03 »

Kısa devre alıcı anten amplifikatörü

Alıcısını incelediğimiz devre akfif anten görevini  görebilmekte. Transistörün beysi ile kollektörü L1 bobini aracılığıyla kısa devre olmakta, transistörün bozulmaması için de emiter direnci iyice gerekli, ayrıca alış yapabilmek için bu direnç değerinin ölçülü olması lazım geliyor. Benim kullandığım devrede bu değer 4K7 idi.
L2 bobini alıcının asıl giriş bobini. L1 ise kuplaj görevini yapıyor. Bu tip antenler görev yapabiliyorlar, İnternet ortamında ise kullanıcı adedi fazla yüksek değil.

73 Hüsnü Köktürk  TB6BHK