Gönderen Konu: TEK BUTONLA AÇ-KAPA DEVRE UYGULAMASI  (Okunma sayısı 18794 defa)

Çevrimdışı TA3EN

TEK BUTONLA AÇ-KAPA DEVRE UYGULAMASI
« : 01 Kasım 2011, 12:55:43 »
          Merhaba arkadaşlar,
          Geçenlkerde bir yerden ama nereden aldığımı bilmiyorum. Bir şema aldım. Arşivime kaydettim. Pazar günü can sıkıntısında da yapmayı düşündüm. İlk yapışta devreyi ilk seferde çalıştırdım. Devre çok kararlı çalışıyor. Roleyi kalitelilerden ve yükjsek ampere dayanıklı takarsanız eğer sorun çıkarmadan uzun zaman çalışır. Ben 6 saat kadar devreyi on konumda tuttum. Arada zaman zaman aç kapa yaptım. Sorunsuz çalıştı ve hala çalışıyor.
           Devreyi vazıları çok gerekli olan denre gibi görmeyebilirler. Onlara da hak veririm. Ama cihazınız yüksek amper çekiyor ise potun kontakları aç kapat yapa yapa bozulabilir. Veya kalın kabloyu cihazın içinde ta anahtara pota kadar taşımak gerekir. Bu da hoş görünmeyebilir. Hatta kablo uzunluğu amper düşüklüğüne de sebep olabilir. Hatta dokunmatik bir butonla cihazınızı açan bir arkadaşınızı da etkilemiş olacaksınız. Farklı bir hava katacaksınız cihazınıza.
           Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.....
            73 'ler.           TA3EN       Hüseyin KARAGÖZ         www.ta3en.com

Çevrimdışı TA1AJ

Ynt: TEK BUTONLA AÇ-KAPA DEVRE UYGULAMASI
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2011, 23:01:51 »
Hüseyin Hocam selamlar, PLC, (Programmable Logic Control) ile ilgilendiniz mi? Çok zevkli bir dünyanın kapısını aralamış olacaksınız. Tavsiye ederim araştırın, belki de biliyorsunuzdur. Eğer hiç ilgilenmemişseniz, ben sizde bu yeteneği görüyorum, ilgilenin, araştırın, biraz işin içine girince harika otomasyon devreleri ve sistemleri tasarlayabileceğinize eminim. 73 .

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2011, 00:01:42 »
           Muharrem bey merhabalar, nasıl sınız?
           PLC, (Programmable Logic Control) dediğiniz pic ile programlanan motor makina aksamını kontrol eden sistemler mi? Program yazamıyorum ama hazırları kullanıyoruz Açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim. Yapımı kolay ve çabuk olamsından dolayı olduğu için ihtiyaç hissedenler olabilir diye yayınladım.İlginiz için teşekkür ederim.
            73 ler... kolay gelsin. Hüseyin KARAGÖZ.

Çevrimdışı TA1AJ

« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2011, 21:22:28 »
http://www.enkoteknik.com/dersler/plc.htm
Hüseyin Hocam selamlar, Kurban Bayramınız Mübarek olsun.
Plc konusunda internetten çpk sayıda kaynaktan yararlanılabilir.
Kısaca bir sigara paketi büyüklüğünde veya biraz daha büyük bir kutudan ibaret.
Ayrı bir besleme kaynağı var genelde 24v dc. Giriş birimleri olarak çeşitli start stop butonları,
sensörler v.s. kullanarak, ayrıca program içindeki zamanlayıcılar vs de kullanılarak çeşitli dış
birimlere,
 motor, röle, lamba, rezistans v.s. gibi yüklere çok geniş ve çeşitli boyutlarda kumanda etmeyi sağlayan
bir sistem.
Ben de yeni merak sarmaya başladım. İlk olarak delta marka bir PLC edindim bununla ufak tefek programlar yapmaya çalışıyorum.
Mesela yanıp sönen kara şimşek ışıkları, yürüyen ışıklar, çeşitli zamanlarda yanıp sönen ışıklar, devreye girip çıkan motorlar gibi.
http://www.fastltd.net/ss2_serisi-550_tr_cd.html adresinden de yararlanabilirsiniz.
Milli Eğitim, değişik meslek liselerinde zaman zaman ücretsiz plc kursları düzenleyip sertifika veriyor.
Ayrıca http://www.kontrolkalemi.com/forum/forum.php adresini de tavsiye ederim.
Bir de www.320volt.com sitesini inceleyin. Bu konu aslında bir derya. Bir yerinden başlamak lazım.
Yeni bir şeyler yapmaya fırsatım olursa paylaşırım inşallah. Selamlar.