Gönderen Konu: CW_KEYER (Otomatik Maniple Kullanmak için )  (Okunma sayısı 14368 defa)

Çevrimdışı TA8L

CW_KEYER (Otomatik Maniple Kullanmak için )
« : 30 Haziran 2010, 14:25:31 »
TB8YM Hilal KILINÇ (Gaziantep Üniversitesi Amatör Telsizcilik Topluluğu )üyesi arkadaşımıza edinmiş olduğu Bencher marka otomatik maniplesine mors keyer devresi yaptık.Bu projeyi yapmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkte tüm dökümanları alıp kullanabilir.Baskı devre,Yerleştirme şeması,vs.vs.
Bu devre daha önce TA3EN Hüseyin Karagöz hocam yapmıştı.Ben de yaptım gayet de güzel oldu.

Dökümanlar linki
www.grad.org.tr/files/CW_KEYER1.rar 

Video Linki
http://www.metacafe.com/w/4833075
http://www.metacafe.com/w/4833094
http://www.metacafe.com/w/4833106
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA8AYM

Ynt: CW_KEYER (Otomatik Maniple Kullanmak için )
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2010, 11:29:09 »
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam,harika çalışıyor.

73,
TB8YM,Hilal KILINÇ

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2010, 11:43:24 »
Enver hocam güzel olmuş.Sizin ve birlikte çalışmış arkadaşların emeklerine değmiş.
73 LER...

Çevrimdışı TA1TC

« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2010, 00:02:23 »
enver bey link çalışmıyor şu an için...
E. UĞUR BALÇIK
ta1tc@ta1tc.com
www.ta1tc.com
0532-2754691

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2010, 09:35:13 »
Uğur bey selamlar
Yukarıda vermiş olduğum bütün linkleri inceledim bende çalışıyor.Devrenin yapımı ile ilgili dosya linkide çalışıyor.
yeniden deneyin lütfen.
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA1TC

« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2010, 15:38:20 »
enver bey teşekkür ederim. bugün tekrar denedim linkler çalışıyor.
emeğinize sağlık

E. UĞUR BALÇIK
ta1tc@ta1tc.com
www.ta1tc.com
0532-2754691

Çevrimdışı TA1AJ

« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2010, 23:37:39 »
Bir cw seveni olarak, bu paylaşımınıza, canı gönülden teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #7 : 09 Kasım 2011, 00:28:21 »
Enver bey link bir türlü çalışmadı bende acaba tekrar bir kontrolu mümkün olabilirmi.Saygılarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TA2HZ

« Yanıtla #8 : 09 Kasım 2011, 09:10:49 »
Enver bey link malesef calışmıyor gözden gecirmeniz mümkünmüdür saygılarımla.73de
TA2HZ

Yusuf Ayka
aykayusuf@gmail.com
0551 862 60 62
QTH KN40SX İZMİT/KOCAELİ

Sevgide serbestlik. Saygıda mecburiyet..

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #9 : 09 Kasım 2011, 11:06:27 »
Enver hocamın , klüp sitesine koymuş olduğu dosya linki çalışmıyor. Ancak Projeyi gerçekleştiren TA3EN Hüseyin hocamın sitesinde proje hakkında detaylı bilgi mevcuttur.

http://www.ta3en.com/cw.keyer.htm
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #10 : 09 Kasım 2011, 17:26:44 »
Arkadaşlar CW keyer linkinin kırık olduğunu yeni gördüm.Web sayfamızda nasıl olmuşsa files dosyasından silinmişti.
Linki yeniden düzenledim ve şimdi çalışıyor. Yapacak arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum.

www.grad.org.tr/files/CW_KEYER1.rar
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2011, 14:39:45 »
Merhaba . Sitemizin yöneticilerinin ve amatör arkadaşlarımın kurban bayramını kutlarım. Yıllar öncesi yanılmıyor isem 2006 yıllıda CW  KEYER den yapmıştım dokunmatik olarak çalıştırdım. En son 2010 yılında tekrar ihtiyaç duyduğumda bulmuştum , üzerinde taktığım iki adet eski kalem ( 2 x 1.5 V ) takılı duruyordu denediğimde çalışmaya devam ediyordu. KEYER’in özeliklerini elimden geldiği kadar değişik sitelerden değişik dillerden elimden geldiği kadar tercümesini yaptım CW KEYER’i yapacak arkadaşlarımıza yardımcı olacağını düşündüm. KEYER çalıştırmanız için komutları ve makrosları uygulamanız gerekiyor.
•   Hız ayarı 20 ile 300 karakter arasıdır
•   1 ci buton ile en fazla 63 karakter hafızaya alınıyor beslemeyi kestiğiniz durumda hafızadan silinmiyor
•   2  ci buton ile en fazla 55 karakter hafızaya alınıyor, içinde bulunan RAM  kayıt yapıyor  beslemeyi kestiğinizde hafızadan siliniyor
•   1 ci ve 2 ci butona aynı anda basıldığında ’’ KOMUT KONUMUNA GEÇİYOR ’’Komut konumuna geçtiğinde KEYER  ’’C’’ işaretini gönderiyor
•   Kayıt yapmak için 1 ci ve 2 ci butona 0,5 saniye basıldığında ’’M’’  işareti gönderiyor, kayıt yapmak için butona tekrar bastığınızda ’’S’’ işareti gönderiyor kayıta aldığı anlama geliyor.
•   Hafızası dolduğu zaman ’’F’’ işaretini otomatik gönderiyor hafızanın dolduğu anlamına geliyor.
•   Kayıt yapar iken 1 ci ve ya 2 ci butona bastığınızda kaydı sona erdirmek için tekrar kayıt yaptığınız butona bastığınızda ’’S’’ işareti gönderiyor kayıt tamamlandığı anlama geliyor.
•   KEYER’in özeliği otomatik olarak nokta ve çizgi arasını ayarlaması kendi içine kayıt yaptığından hafızasından tek hücre kullanıyor olmasıdır.
•   KEYER’in bir özeliği ise 1 ci ve 2 ci butonlar yardımı ile kısa mesajları hafızasına kayıt yapmasıdır. Bu özeliği uygulama esnasında ’’EOM’’ makrosunu yazmanız gerekiyor. Örnek olarak : 1 ci butona kısa mesaj yazdığınızda ’’ EOM’’ makrosunu gönderiyorsunuz, peşine 2 ci kısa mesaj yazdığınızda tekrar ’’ EOM’’ makrosunu göndermeniz  gerekiyor.Mesaj yazma işlevini tamamladıktan sonra hangi mesajı KEYER göndermesini istiyorsanız, kayıta aldınız mesaj sırasına  göre 1 ve ya 2 ve ya 3 defa butona basmanız yeterli olacaktır.
•   KEYER komut konumda iken hızı 60 ile 80 arası sınırlıdır hız ayarı devre dışı olduğundan hız ayarı yapılamaz.
•   Doğru komutu verdiğiniz takdirde KEYER  ’’R’’ işaretini gönderiyor yanlış komut işlemi yaptığınızda  ’’ ? ’’ işaretini gönderiyor.
•    Komut konumundan çıkmak için 1 ci ve 2 ci butona aynı anda basmanız ve ya ’’ D’’ yazmanız yeterli olacaktır.
•   Komut ’’A’’ hafızadan nokta ve çizgiyi devre dışı bırakıyor kısacası özetlemek gerekiyor çizgi gönderdiğinizde peşine nokta göndermek istediğinizde noktayı göndermeyecektir.
•   Komut ’’ B ’’ ( BETTER  MODE ),özetlemek gerekiyor  ise çizgi gönderiyor iken nokta işaretine dokunduğunuzda çizgileri gönderdikten sonra en sonunda nokta işaretini gönderecektir.
•   Komut ’’ C ’’  ’’ BEACON ’’ mode komuna geçiyor.
•   Komut ’’ E ’’  CQ  çağrısı yapmak için kullanmaya uygundur.
•   Komut ’’ D ’’ komut konumundan çıkarmak için kullanılıyor
•   Komut ’’E ’’ sonuz gönderme konumuna geçiriyor,  1 ci ve ya 2 ci hafızada bulunan kaydı 255 defa gönderme yapa biliyor. Komuttan çıkmak için  hafıza 1 ci ve ya 2 ci butona basmanız yeterli olacaktır ve ya  ’’ E ’’ işaretini göndermeniz yeterli oluyor.
•   Komut ’’ L ’’ hafıza listesini kontrol için kullanılıyor. Kısacası Hafızaya kısa mesajlar olarak kayıt yaptığınız 1,2,3 mesaj listesini kontrolü içindir.
•   Komut ’’ M ’’ özel işaretleri  ’’ EOM ’’,’’NNN’’ , ’’ANN’’ örnek ise ’’ NNN ’’ 3 rakamlı sayı anlamına geliyor
•   Komut ’’ N ’’ Yarışmalarda kullanılan özeliktir. Sıra numarası vermek için kullanılıyor,  000 – 999 sıra numaraları için kullana bilirsiniz. Komut konumuna aldığınızda KEYER ’’ NR ’’ işaretini gönderecektir. Sıra numarasını gönderdikten sonra  ’’ R ’’ işareti gönderiyor sıra numarasını onayladığı anlamına geliyor.
•   Komut ’’ Q ’’ ( ’’ QUICK  DIGİTS  ’’ ) modu. Kısaca açıklaması :
•   0 - T  ;  1 – A ; 2 – U ; 3 – V ; 4 – 4 ; 5 – 5 ; 6 – 6 ; 7 – 7 ; 8 – 8 ; 9 – N ; Bu özeliği kullanır iken ’’NNN’’ özeliğini kullanmanız gerekiyor , istediğinizde  kısaltmaları kullananın , istediğinizde  normal rakamları kullanın ,  ’’ QUICK DIGITS ’’ komutunda konumu aktif olması gerekmiyor , KEYER otomatik olarak algılıyor.
•   Komut ’’ S ’’ açıklaması ’’STANDART DIGITS ’’ ve ya ’’SLOW DIGITS ’’, 5 element nokta ve çizgi gönderiyor.
•   Komut  ’’ T ’’ Tune modu. Telsizi tune yapmak için 30 saniye süre ile sinyal gönderiyor. Tune modundan çıkmak için KEYER’in ayaklarının birisine ve ya KEYER’in  1 ci ve ya 2 ci  butona  basılması yeterli olacaktır. 30 saniye içerisinde, işlem yapılmadığı  durumda KEYER kendiliğinden göndermeyi bitirmiş oluyor, 30 saniye sonra tekrar otomatik olarak göndermeye geçecektir.
•   Yarışmada iki hafızası olduğundan dolayı değişik konumlarda hafızaları programlayarak kullanmak mümkündür. İstediğiniz şekilde komut makroslarını uygun ayarladığınızda yarışmalarda daha sağlıklı performans gösteriyor. Komut makrosu  ’’ NNN ’’ hafızaya ’’ -.-.-. ’’ kayda alınıyor. Bu makrosun sayesinde KEYER üç rakamlı kontrol numarası olarak algılıyor. Bu özeliği istediğiniz kadar kulana bilirsiniz ve sıra numarasını her hangi bir şekilde etkilemez.
•   Makros ’’ANN ’’ hafızaya ’’.--.-.’’ kayda alınıyor. Sıra numarasını bir rakam ileriye atıyor gönderme yapmıyor bu özeliği kullanmak için KEYER’in ’’L’’ komut konumunda olması gerekiyor. Makrosların   ’’ NNN ’’ ve ’’ ANN ’’ yaptığınız takdirde yarışmalarda kullanması çok uygun olacaktır. Raporunuz örnek olarak :  599 <NNN> 599 <NNN> BK < EOM > uygulaya bilirsiniz. Bu uygulamayı KEYER otomatik olarak makrosun ’’ NNN ’’  sıra numarası olarak 599 123 599 123 BK gönderecektir. QSO bitikten sonra başka hafızaya alınan mesajı göndereceksiniz kullanılan makros  ’’ ANN ’’  sıra numarasının bir adım ileriye gitmesini gerçekleştirecektir. Örnek olarak QSO bitirmek için yapılacak işlem   :  ’’ 73 GL < ANN > QRZ ? ’’   KEYER göndermeye geçtiğinde 73  GL QRZ? Gönderiyor , makros ’’ANN’’ sadece sıra numarasını bir basamak ilerlemesini sağılıyor. KEYER’i yapacak  arkadaşlara başarılar dilerim. İstemeyerek tercüme eder iken hatalı cümleler kurmuş ola bilirim affınıza sığınıyorum .. 73! de …. TA3İW