Gönderen Konu: Bir amatörün tatilde dijital (PSK RTTY) maceraları :)))  (Okunma sayısı 17307 defa)

Çevrimdışı TA4SO

Merhabalar çok değerli arkadaşlar,

Bu gün sizlere elimden geldiğince, klavyem döndüğünce Ramazan bayramı sonrası 3 günlük tatilimde yaptığım çalışmayı anlatmaya çalışacağım.

Bir süre önce sevgili eşim TA4API ile beraber artık inşaallah nasip olursa çoluğa çocuğa karışacağımız için çok sevdiğimiz Gökova'dan Muğla merkeze taşındık. Tabi bu taşınmayla beraber benim telsizle ilgili faaliyet alanım daha da kısıtlanmış oldu. Çünkü taşındığımız sitede (bir TOKİ sitesi) çatı v.s. evin dışında bir anten kullanmaya izin yok.Değil HF, UHF antenimi kullanacak dahi yerim yok. Ben de çaresiz aşağıda resimde görüldüğü gibi istasyonumu kurdum ve anteni odanın içine gerdim (benzer uygulamaları yurt dışı amatörlerde görmüştüm).

Anten olarak ta sayın TA2VO Osman Hocam'dan aldığım 1:1 balunun iki kanadına bağlı 5er metre kablo kullanıyorum...

MFJ tunerimi kullanarak ve FT-857 cihazımla 20m ve 17m de tune edip 30 W güçle 5 -6 SSB QSO yapabildiğimi görünce çok sevindim. Fakat antenimin içerde olması nedeniyle fazla radyasyon almamak dolayısıyla fazla güç kullanmamak için eskiden beri meraklı olduğum dijital modlara bir el atayım dedim.

Aşağıda resimde görülen arabirimi forumdan yararlanarak bir süre önce yapmıştım, (devredeki trafolar telefon izolasyon trafolarıdır), 409dan aldığım bir usb cat kablomda vardı ve HRD ile kullanabiliyordum, o zaman ne duruyorsun helva yapsana dedim kendi kendime :)

Fakat her şey öyle basit değildi en azından benim için. DM 780 ve ses kartıyla ile PSK ve RTTY decode edebiliyor ve CAT kablo ile PTT yapabiliyordum fakat bir türlü cihaza ses gönderemiyordum onuda biraz google biraz forum derken buldum ve arkadaki data girişinin 1 ve 2 nolu uçlarına aşağıda resmi görülen ses çıkışından ilkel bağlantıyı yaptım.

Fakat daha sonra farkettim ki aslında bu giriş mouse ve klavye için kullandığımız PS2 bağlantının aynısı, artık bozuk bir klavye mouse kablosunu kullanıp onu daha çağdaş bir hale getireceğim inşaallah. Bu arada belirteyim aslında cat kabloya ihtiyacınız yok , yukarıdaki arabirimi yaparsanız oradaki optocoupler la yapılmış ptt devresini de bilgisayarın rs232 çıkışı data girişinin ilgili pinine güvenli bir şekilde bağlayacaksınız.

Tüm bunlar bitince açtım dm780 programını ve başladım QSO ya önce PSK31 sonra PSK63 ve RTTY , Rusya Ukrayna, İtalya Almanya, Belçika, Kazakistan ve pek çok QSO yaptım ve devam ediyorum. qrz sayfamdan bunlara bakabilirsiniz.

İstasyon masamdan bir görünüş:

Uzun lafın kısası biraz uğraşı ile amatör her şartta faaliyetlerini sürdürebilir diye düşünüyorum. Özellikle yer problemi olan arkadaşlar bu uygulamaları deneyebilir. İnşaallah bundan sonraki hedefim CW ve contest ve AWRDlar...

Son olarak bu çalışmaları yaparken çok yararlandığım sitelerin sahipleri: TA1DX Atilla Bey ve TA9J İsmail hocama, bana mobil anten konusunda çok yardımcı olan sevgili TA3EN Hüseyin Bey'e (hocam antenin swr'sini pencere yanında tutturamadım şimdi balkonda deneyeceğim), muazzam bir işçilik örneği olan balunumu yapan TA2VO Osman Bey'e,  arabirim için konnektör ihtiyacımı ücretsiz olarak hemen gönderen sevgili kardeşim TB1CIG Gökhan'a, her zaman sorularımla başını şişirdiğim değerli akıl hocam TA2BU/4 Engin Bey'e ve isimleri sayamadığım pek çok amatör dostuma teşekkürlerimi sunarım.

Değerli görüş ve önerilerinizi her zaman bekliyorum, selam ve saygılarımla 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA3ATA

Ynt: Bir amatörün tatilde dijital (PSK RTTY) maceraları :)))
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2011, 20:14:18 »
Asıl bu bilgiler ve görsellik için ben sana ve sabrı için saygıdeğer eşinize teşekkür etmek istiyorum...
Yakında "doğal enterferans kaynağı" da sağ salim geldiğinde bu boş zamanlarını ve rahat uyuduğun geceleri  özleyeceğinden eminim.:=))

Bu arada  ne yaparsan kar anlayacağın :0)
...

Sevgilerimle..

TA3ATA...M.TURGAY..73
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2011, 20:45:44 »
Çok haklısınız Turgay Abi, bizde heyecanla bekliyoruz ilk harmoniğimizi :), güzel dilekleriniz için çok teşekkürler, 73...

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2011, 22:54:03 »
All copied and GL GD DX 73s DR Gökhan... :)

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2011, 13:14:56 »
Merhaba,
çok güzel...

paylaşımınız için teşekkürler..

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2011, 17:28:35 »
Güzel dilekleriniz için ben teşekkür ederim, 73...

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2011, 23:27:12 »
Gökhancığım ben şu ana kadar yaptığım çalışmalarda, PC ve CRT ekranda, modem cep tel v.b. aygıtlarda yine tüplü ve LCD televizyonlarda hiç bir etkileşme göremedim. Zaten TX gücüm 10W ve çok uzak mesafelere ulaşabilen bir yayının yakın mesafede yoğunlaşma ve soğrulma olmadan yayıldığını düşünüyorum.

Selamlar, 73...

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2011, 18:29:22 »
Şadan Hocam bir sorum olacak. Evin içine RF verince elektronik eşyalarında bir sıkıntı oluyor mu?
Bildiğin gibi ben balkon amatörü olduğum için, TX yapmaya başladığım anda (QRP Güçte bile) GPRS bağlantım kopuyor, ekranım dalgalanıyor, Dokunmatik ekran telefonumun ekran kalibrasyonu sapıtıyor.
Doğal olarak ben bunları doğal karşılamaya başladım. Sende de böyle parapsikolojik :))))) olaylar vuku buluyor mu?

Bu sorun, antenden RF geri dönünce oluyor; en basit çözüm, kullanılan dalga boyuna (veya boylarına) uygun boyda kesilmiş radyali (ground radial) evin içinde uzatmak (halının altı olur, süpürgeliklerin arası olur...)

73

Engin

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2011, 10:55:02 »

Engin Bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Longwire anten kullanıyorum. 40m'ye Tune ettiğimde bu sıkıntıyı yaşıyorum. evin içine 10m'lik(1/4) bir ground radial yapmamı mı tavsiye ediyorsunuz.
Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim. TB1CIG 73'ler
[/quote]

Aynen...

Long wire anten malum dipolün yarısı, diğer tarafını ya mükemmel olarak topraga vermek, ya da dediğim gibi, tune edilecek frekansa uygun 1/4 dalga radyali oda icine, veya dısına sermek.... Yanlız bu radyalin, antenin yayılım yönlerine etkisi olacagını da belirtmek isterim... UK istasyonumda 14mm2 toprak kablom 3üncü kattan topraga inmesine rağmen hem TV, hem uydu alıcısı, hem de Wi-Fi TX anında çıldırıyordu; DTMF ve preamplı mikrofon kullanamıyordum. Daha sonra bu radyalleri ekleyerek 2 sene sorunsuz çalıştım...

Burada yazlıkta da, toprak bağlantısı kullanmadan (bu konu tartışmalara açıktır, ki ben "floating station" teorisiyle toprak bağlantısız çalışıyorum) vertikalimi her band icin 4'er radyal ile kullanıyorum...

Bol şans...

73
Engin

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2011, 20:12:25 »
Sevgili Gökhan ,
Anten kablosunun dış iletkeninden (Blendajından) geriye istasyon bölgesine yansıyan "Common Current" RF sinyalleriyle böylece tanışmış oldun.

Hazır balunlarla haşır-neşir olmuşken konu ile ilgili Şua başkanımın başlattığı bir tartışma konusuna göz atmanı öneririm.
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,17764.0.html

Ayrıca Olta Kamışından Anten başlıklı konuyu da bir incelersen , karşılaştığım benzer sorunlara üretmeye çalıştığım çözümleri de değerlendirme fırsatın olacaktır.
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,6751.0.html
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA1PB

« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2011, 20:41:55 »
Konu konuya bağlanıyor ve oldukçada keyifli oluyor.Bu noktada kullanıcısı olduğum BB6-W nin besleme noktasındaki malum KAVANOZ içerisindeki :) 1:6 balun ve dönüşünde kullanılan köryükün mantığının sebebi daha anlaşılır hale geliyor demek durumundayım sanırım...Ayrıca son dönemde transmisyon hatlarımda line izolatör yada şok balunu şeklinde uygulamaları alışkanlık edindim...Neticeden oldukçada memnunun..Yalnız topraklama konusunda ne tür anten kullanırsam kullanayım mutlaka olması gerekli diye düşünüyorum...Sevgili Gökhan Karaburun'da sanırım bunlardan yüzeyselde olsa konuşmaya çalışmıştık seninle...Hani topraklama çok önemli benim için hatta herşeyin başı demiştim..Neticede topraktan geldik toprağa gideceğiz değil mi....? Hürmet ve muhabbetle...
.......TA1PB.......
 M.MURAT ÖZBİL
EDİRNE  (KN31FQ)

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2011, 23:00:32 »
Enterferans konusuna ben de bir soru ile katılmak istiyorum, en üst resimde sanırım çok belirgin olmasa da görünüyor, kalorifer peteğinin metal kısmı ve baluna giren konnektörün şase kısmını bir kabloyla birbirine bağladım. Rastlantı eseri bulduğu bu yöntemin, gürültüyü inanılmaz derecede azaltığını farkettim. Ama tunerin tune noktaları değişiyor.
Şimdi sorum bunun nasıl sağlandığı, benim dipol acaba bir long wire (hadi o kadar uzun değil medium wire olsun :)  antene dönüştü ve şaseye bağlı petek toprağı gibi mi davranıyor yada başka bir durum mu var,

Değerli yorumlarınızı bekliyorum, 73...

Çevrimdışı TA2VO

« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2011, 15:34:02 »
Şadan Bey merhabalar,

Balun'dan memnun olduğunuza sevindim, güle güle kullanın. Sanırım bulunduğunuz binada ciddi bir biçimde toprak problemi var yada kullandığınız sistemde toprak hattı bağlantılarında kopukluk  var. Resimden seçemedim ama kalorifer sisteminin boruları plastik galiba ama çok önemli değil , siz antenin toprak ucunu kalorifer peteğine bağlıyarak bir toprak oluşturdunuz ve sisteminiz daha iyi topraklandığı için daha dengeli çalışmaya başladı. Burada toprak petek artı eğer borular metal ise sistemdeki borular ve diğer petekler oldu, buda sistemi dengeye kavuşturdu diyebiliriz.

Gelelim elektrik tesisatına ; Binanız yeni olduğu için tesisat iyi olmalı diye düşünüyorum ama maalesef ülkemizde bu konuda çok problem yaşanıyor.

Bence yapmanız gerekenler:

-Öncelikle istemdeki bütün cihazların elektrik kablolarını kontrol edin ve toprak bağlantılarından emin olun.
- Kullandığınız prizi kontrol edin, Faz ve nötr uçlarını belirledikten sonra elektriği kesin ve önce kontrol kalemi ile kaçak olup olmadığını kontrol ettikten sonra avometre ile nötr ile toprak arasındaki direnci ölçün, yaklaşık olarak 0.5 - 3 ohm arasında olmalıdır. Bu değerler dışında ise a) 0.5 den küçük ise nötr ile toprak bir araya bağlanmış olabilir ( çok rastladım ) yada toprak bağlantınız çok iyi olabilir ??? b) 3 ohm dan büyük ise toprak bağlantınız/sisteminiz kötüdür.
- Yapabiliyorsanız topraklama sisteminizi iyileştirmeye çalışın .
- Kaçıncı kattasınız bilmiyorum ama kendinize ait bir topraklama sistemi yapabilirsiniz.
- Bunlar olmuyor ise betondaki demirlere çalışın onlar da iyi iş görür.
- Artık çoğu yerde su tesisatında plastik boru kullanılıyor ama borularınız metal ise su borularınızı kullanın.
- Hiç biri olmuyor ise peteğe yaptığınız bağlantıyı daha sağlam yapın.
- En son olarakta başka bir binaya taşının :)))
Kolay gelsin. 73.

Osman KIRATLI TA2VO
Osman KIRATLI  TA2VO 

ANKARA

okiratli@gmail.com

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2011, 09:03:13 »
Hüsnü Köktürk TB6CAA   

Değerli tüm TA1.. TA2.. TB.. ve diğer oda içine anten germe problemleri ile uğraşan değerli amatör arkadaşlarım. Sizlerin bu konularda benden çok daha deneyimli ve bilgili ojduğunuzu biliyorum, ancak oda içine gerilen bir telsiz anteninin altında yaşamak sağlık açısından ne derece doğru olur? hatırlatmakta fayda var, yanılıyorsam affola
bol 73! ler

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #14 : 21 Eylül 2011, 10:36:01 »
Değerli üstadım,

Uyarılarınız oldukça önemli ve benim de en çok düşündüğüm konu bu.

Fakat bazı düşüncelerim var ve sizlerle de paylaşmak isterim:

Ben yukarıda anlatığım sistemle çağrısını gördüğüm hemen her istasyonla QSO yapma imkanı buldum (bunlar arasında Japonya ve İzlanda isasyonları da vardı). Bu nedenle antenden yayılan EM radyasyonun soğrulma ve yansımasının çok büyük miktarda olduğunu sanmıyorum.
Dolayısıyla ev içerisindeki yaşayan bizler tarafından soğrulmanın da önemsiz miktarda olması lazım. Bu durumda HF bandının dalga boyları da önemli bir eken olmaktadır.

Ben 10 W  güçle çıkış yapıyorum, daha önce evin çevresine gerili bir windom anten  ve 30 W civarı çıkış gücü kullanıyordum, dolayısıyla duvardan absorbsiyonu hesaba katsak bile o zaman maruz kaldım EM radyasyon daha az olmasa gerek. Bu durum siz çatıda bir anten kullansanız bile 100W çıkış gücü kullandığınızda sizin ve çevre komşularınızın ne kadar EM radyasyona maruz kaldığını düşündürmektedir.

Ayrıca genelde vücuda zararlı radyasyonun iyonlaştırıcı radyasyon dediğimiz türler olduğunu biliyoruz. Ve frekans yükseldikçe bu etki artmaktadır. VHF / UHF bandında kulağımızın dibinde kullandığımız 5W çıkış yapan el cihazlarımız daha sağlıklı mıdır tartışılır. GHz mertebesinde çalışan kablosuz cihazlar v.s. daha ayrı bir konu.

Yurt dışında pek çok amatörün benzer ev içi uygulamalar kullandığını görüyorum, maalesef biz bu konularda fazla duyarlı olmasak ta  onların bu konularda gerekli öngörüleri yaptığını da düşünüyorum, düşünmek istiyorum :)

Selam ve saygılarımla, 73...

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #15 : 21 Eylül 2011, 14:25:40 »
Sevgili Gökhan hiç bir zararı yok dememiz imkansız tabi ki. Fakat yukarıda saydığım sebeplerle 5 W , 10 W gibi QRP güçlerle fazla bir zarar vermediğimiz kanaatindeyim. Örneğin bilirsin Yaesu FT-817 bile ön tarafına takılan bnc antenlerle bu güçlerde yaygın olarak kullanılıyor. Hala çok yaygın konuşulsa bile cep telefonlarının yaydığı radyasyonun zararlarına ait güçlü bir bilimsel makale yok. Yüksek gerilim hatları civarında çalışan ve oturanların aşırı yorgunluk, baş ağrısı, sabahları güçlükle kalkma v.b. sorunlar yaşadığı bilinir bir gerçek ve stajım sırasında ben de bu sorunları yaşamıştım. Ama bunların kalıcılığı veya daha kötü etkileri konusunda benimde bilgim yok. Ama yukarıda bahsettiğim bir şeyi tekrar yazmak isterim; örneğin karşı komşunuzun anteni sizin ev hizasında ve 100W çıkış yapıyorsa siz ne yapabilirsiniz.

Senin yaşadığın enterferans ve gürültü problemlerini ise farklı değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Bunlar diğer cihazların çalışmalarını etkiler ama sağlığa zararlı mıdırlar tartışılır.  Örneğin elektrostatik potansiyel çoğu hassas devre elemanına kolayca zarar verir ama biz hissetmeyiz bile...

Genelde yönlendirilmiş antenlerle çalışıyorsun bu yüzden sana yani geriye yayılımları çok düşüktür (hatta bana göre x50 omnidirectional yani her yöne eşit yayılım olduğundan bana göre daha sakat :). Çok yüksek güçler kullanmadığın sürece  problem yaşamazsın diye düşünüyorum. Yine diğer arkadaşlardan bilgi ve deneyimleri olan varsa lütfen paylaşsın benim yazdıklarım sadece kendi bilgilerim ışığındaki değerlendirmelerim...

Selamlar , saygılar 73...