Gönderen Konu: Telsız data aktarımı ve TCP IP calısmalarımız ( TA amateur web servıce)  (Okunma sayısı 44694 defa)

Çevrimdışı TA5ACC

IRC ile zamanında teknik olarak ilgilenmiş, telnetle arası iyi bir radyo amatörü bulmuş olmak ve böyle bir projede karşılaşmış olmak çok güzel. Eskilerdensiniz sanırım. Eski bir IRCd üstadı olarak, büyük sunucular kurmuş, ayarlamış, yönetmiş, ircd ler ve services lar editlemiş biri olarak tanışıyor olabiliriz =)

Çevrimdışı TA2AKD

Herkese selamlar..Orkun bey yukarıda programı ..ve gerekenlerı yazmıs..burdan ,özelden ve blog sitemizden lütfen garip mesajlar yazmıyalım.yok ücretlimi olcak yok neden paylaşmıyorsunuz yok neden saklıyorsunuz  gibi etik olmayan mesajlar  yazmayınız.. arkadaşlar zamanı gelince nasıl paylasılcak nerden paylaşılcak bu konular hakkında sizlere bilgi verilecek...blogsitemizdeki yorumlar herkes yazabılsın dıye  serbest katılımlı yorum yazılma şeklindedir..blog sitesinden yorumlarınıza lutfen ad ve cagrı ısaretınızı eklemeyı unutmayınız.

anlayışınıza tesekkur edıyorum.

kalın sağlıckla  73.
Telsiz bir yaşam biçimidir.
NETWORK RADIO DATA TRANSFER LINK PROJECT
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA2OD-2

Orkun bey , açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla bu yazılım olağan durumlarda bir packet radyo uygulaması olarak değişik amaçlara hizmet edecek.  Ancak bölgesel aktarıcılar tesis edilerek kullanıcılara RF üzerinden ulaşılmadığı sürece kullanım yaygınlığının sağlanacağını düşünmüyorum.

Örnek vermek gerekirse ; Ben olağan durumlarda Eskişehir'den sizin oluşturduğunuz sisteme internet üzerinden ulaşabileceğim. Ancak bir şekilde Eskişehir'deki yada İzmit'teki internet erişiminde yada marmara denizinin ortasından geçen fiber optik kablolarda bir hasar oluştuğunda , sizlerle voice iletişimim yine HF üzerinden , data iletişimim HF Packet , Pactor vs üzerinden sağlanacak.

Sizlere çalışmalarınızda başarılar dilerim.

73 de Mustafa , TA2EY

Mustafa bey, tam olarak hem öyle hem öyle değil.
IP kullanabilmek için global internet altyapısına bağlanmak zorunlu değildir. Örnek vermek gerekirse ev ağınızı düşünelim. kablolu ya da kablosuz adsl modeminize bağlı bir laptop'unuz bir de masaüstü bilgisayarınız olsun. modeminiz piyasadaki tüm modemler gibi modem + switch ya da hub olarak çalışmaktadır. laptop'unuzdan masaüstü bilgisayarınıza dosya aktarıyorsunuz. ve telefon kablonuzu çektiniz. dosya aktarımınız kesilir mi, kesilmez. modeminiz switch olarak çalışmaya devam eder. evinizde lokal olarak çalışan private ip blokları arasında veri akışı devam eder fakat global ip sunucularına bağlanamazsınız. bu sistemde ip'lerinizi global ip blokları ile değiştirip ard arda ağ geçidi ve sunucular bağlayıp kendi internet uygarlığınızı da kurabilirsiniz. neyse ki telsizlerimiz half-duplex çalıştığı için arada switch ya da hub tarzı bir şeye de ihtiyacımız yok. istersek iki bölgeyi bağlamak için bir bilgisayar ve bir ya da iki telsiz ile bir router ya da switch de kurabiliriz. ancak sistemin temelinde iki bilgisayar ve iki telsiz yeterli oluyor. kısacası alternatif o kadar fazla ki bizim konvansiyonel olarak bildiğimiz paket radyodan çok daha fazla alternatifimiz var. isterseniz bilgisayarınızı HF cihazınıza bağlayıp HF IP de çalışabilirsiniz. Ya da HF istasyonlarını atlama bögelerine kurarak router olarak kullanıp IP paketlerinin tüm dünyayı dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Aklıma o kadar çok alternatif geliyor ki inanın bunları yazmaya parmaklarım yetişemiyor. Günümüzde C# kullanarak neredeyse çocuklar bile UDP paketlerini bilgisayardan bilgisayara gönderebiliyorlar. Günümüzdeki her modern işletim sistemi IP ve IP forwarding altyapısına sahip olduğuna göre telsizi IP'ye entegre ettiğimiz zaman bir saat içinde hiç program yoksa dahi böyle programlar yazmak mümkün. örnek olarak zaman zaman ircd sunucumuzun olduğu internet ağ geçidi olan bilgisayar duruyor, kilitleniyor ya da elektrik kesiliyor. böyle durumlarda erdal bey ile görüşmelerimizi böyle bir saat içinde hasıl olmuş bir programla gerçekleştiriyoruz. birbirimize, windows ile gelen IIS'in FTP sunucusu ile dosya gönderiyoruz. çünkü tamamen amaçlarımıza uygun hali hazırda dosya gönderecek bir program daha araştırmadık ya da geliştirmedik bu nedenle windows ile gelen sunucularla işimizi görüyoruz. son olarak bu projeyi de HF Packet, Pactor'un yanına HF IP olarak koyabilirsiniz. Dediğiniz kavramların hepsi aynı terminolojiden. Ne yazık ki günümüzde IP'nin sadece kullanıcısı olarak kaldığımız için ilk bakışta IP bize farklı birşeymiş gibi, IP kullanmak için bir operatöre para ödemek zorundaymışız gibi hissettiriyor. Bununla ilgili ilginç bir ayrıntı, ADSL modemler merkezdeki slamlara AX.25'in türediği X.25 protokolünden türeyen PPP protokolü ile bağlanıyor. Biz amatörler ise AX.25 ile şu an yoğun olarak APRS çalışıyoruz. Neden IP çalışmayalım ki? :)

Çevrimdışı TA2OD-2

IRC ile zamanında teknik olarak ilgilenmiş, telnetle arası iyi bir radyo amatörü bulmuş olmak ve böyle bir projede karşılaşmış olmak çok güzel. Eskilerdensiniz sanırım. Eski bir IRCd üstadı olarak, büyük sunucular kurmuş, ayarlamış, yönetmiş, ircd ler ve services lar editlemiş biri olarak tanışıyor olabiliriz =)

Benim internetle tanıştığım yıllarda vardı IRC deliliği şimdiki facebook gibi. Hiçbir zaman bir ircd üstadı olmadım, (iş gereği IRC dışında herşeyi kurmama rağmen!) büyük bir IRC sunucusu kurmadım ama zamanında bir basit bir IRC Server yazmıştım, ardından IRC botların yeni yeni çıkmaya başladığı zamanlar sunucular tarafından tanınmayan sağlam bir IRC Bot yazıp çok kişinin canını yakmıştım :). İnsanlarla yazışmaktan ziyade IRC'nin hep teknik yanıyla merak dolayısı ile işim oldu. Şimdi de düşük band genişlikli bir protokol olduğu için bu projede kullanıyorum :). Bu arada belki biliyorsunuzdur irc.worldirc.org:6667 sunucusundaki #cqdx kanalında dx-summit logları anlık olarak bir bot yardımıyla geçiyor. Sahada HF çalışırken IRC üzerinden anlık olarak bu bilgileri almak oldukça hoş olurdu. işte konvansiyonel paket radyoda olmayan birşey daha :).

Çevrimdışı TA5FW

Merhaba,

Geçmiş yıllarda Adana' da PR ile tanışıp hasta olan vede hala radyo amatörü arkadaşlarıma dijital modlarda çalışmanın keyifini anlatmaya ve aşılamaya çalışan yine IT meraklısı vede meraklısı bir kişi olarak hali hazırda APRS sistemini Adana da kurmaya çalışıyorum. Sonraki hedefim PR ( paket radyo) yeniden hortlatmaktı ama sizin projenizin yapısı daha esnek ve sağladığı imkanlarda oldukça iyi derecede.

Umarım çalışmalarınız en kısa zamanda tamamlanır ve geniş alan saha denemelerine başlarsınız. İşte o zaman Adana ayağında yer alacak sistemde seve, seve yardımcı olurum.

Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

73..
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA2AKD

korhan bey ıyı dıleklerınıze tesekkur ederım.ınsallah dedıgınız gıbı az bır zaman kaldı bız  sıstemı halı hazırda ısletıyoruz...yakında yuksek bır mevkıye  vekıl bır sunucu kurup  onunda denemelerını yaptıktan sonra  gene hep beraber bunu nasıl ta ya yayabılırızı tartıscaz.

73.s
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA9J

Hem sayfanızı hem de forumdaki yazıları izledim. Oldukça iyi bir çalışma ortaya çıkardınız. VHF bandı için hız ne kadar? Bant genişliği sorun olmuyor mu? UHF veya daha yüksek frekansları neden tercih etmediniz acaba?  Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA2AKD

vhf  ve uhf bandında teknık olarak  musade edılenı bılıyorsunuz 1200 baud ve 9600 baud  hızındadır.ve malesef band dardır. bundan daha fazla hıza erısebılmek ıcın  daha farklı frekans ve modlara gecmek lazım..mesela  2.5  ghz veya 4 veya 5  ghz olan amator bantlara ınmek lazım fakat burdada ekıpman ve donanım hızla degısmekte ve malıyetler artmakta  ve ısletme kurmak zor hale gelmektedır..  vhf  uhf bandların hem  herkes tarafından daha yogun kullanıldıgı ve hepımızın elınde bu sıstemler olduguna gore buralarda calısmak herkese hıtap etmesı acısından bızlere makul geldı...bıraz yavas ama stabıl calısan bır sıstemle oldukca yararlı ısler cıkarılabılır....fakat dedıgınız  gıbı verımı,aktarım hızını ve bandı ghz lere ındırırsek yuzde yuz verım artmaktadır.

kalın saglıcakla.
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA5ACC

Aynı kafadanız. Ben de yıllarca irc ile hep teknik uğraştım. Bot mevzuları felan uzar gider, neler yapmadık ki. Büyük başarılar var. Sistemin bir yerinde teknik olarak entegre olması çok hoşuma gitti çünkü basit mantığından ötürü ben de her projeme dahil etmeye çalışırım. Şu an irc ye erişme imkanım olmadığı için verdiğiniz serverı kontrol edemiyorum fakat imkan olur olmaz inceleyeceğim ve ben de fikirler üretip sizinle paylaşacağım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA2AKD

arkadaşlar selamlar

deprem monıtoru dıye bır program buldum ve sızlerle buradan paylasmak ıstedım. asagıdakı lınkten ındırebılırsınız.

http://ta2kidijitalgrup.blogspot.com/2011_05_01_archive.html

73 s
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA2AKD

arkadaslar herkese selamlar

calısma ve argelerıne halan devam ettıgımız bu projede dun gece saat 02 30 da yaptıgımız calısmalarda hızımızı bır kat daha arttırdık.sıradan vhf bır cıhazla 1200 baud hızdan 2400 baud hıza cıktık.. program ıcersındekı calısan data nın seklı degıstırılerek verım yuzde yuz arttı..blog sıtemızdede bununla ılgılı ayrıntılı bılgı ve  calısma anı fotoları bulabılırsınız.

kalın saglıcakla  73 s
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA2AKD

tcp ıp calısmamız  şematıik diagram anlatımı.
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA5ACC

Çok güzel, diyagram da heyecanlandırıcı. Bu proje büyük ümitler vaad ediyor. Kısa zamanda çalışmada yer almak test etmek istiyorum.

Çevrimdışı TA2AKD

evet bızlerıde her denemede ınanın heyecanlandırıyor.her gecen gun cok daha ıyı sonuclara ulastıgımız bu projede bızlerde sızlerle yazılımı paylasıp bu calısmaya katılmanızı ve tum katılacak arkadaslarımızı sabırszılıkla beklıyoruz...ve ınanın 24 saatın 12 saatını deneme yanılma ve prog yazılımına ayıran ta2od arkadasımız her gun programı ıyılestırmesı ve gereklı duzenlemelerle ugrasmakta...

yanı halk arasında ne denır :) yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik...bu tür işlerle cok daha eskı yıllarda ugrsmıs ve hala uğraşan baska amator abılerımız ve kardeslerımızde var bunlarıda bılıyoruz. hala bbs v.b gıbı konularda çalışan amatör istasyonlar bulunmakta.havadan e mail  havadan data aktarımı konularında..onlardanda buradan katkı,fikir veya sorularını duymak istiyoruz. bir fikrin nesi bin fikrin sesi var

kalın sağlıcakla...73 s
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA2AKD

asagıda dun gecekı  dernek sunucu bılgısayarına kurdugum  global nete baglı olmayan herkesın bıldıgı  mırc programa  ta2kı odasına evden  sıstem uzerınden baglantısı gorulmektedır (SIMPLEX 144 800 RAKIM 0 ). net baglantısı sagladıgımız gosteriri fotolar bağlantı hızını gösterebilmesi amaçlı yayınlanmıştır. (2400 baud)

NOT:ASAGIDAKI LINKTE ZIPLI FOTOLAR VARDIR.GORUNTULEYEMSSENIZ PAINT  PROGRAMINDA AÇINIZ.
.73 S

http://www.dosya.tc/indirr/cZEAFb/nerworkdenemeleri2400baud.rar.html
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA2AKD

SIMPLEX 144 800 RAKIM 0  yanlıslıkla 144 800 aprs frekansı yazmısım yukarıdakı mesajıma  heyecan iste :)..144 750  frekansındadır.

73
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA2AKD

arkadaşlar selamlar

kısa bır sure once duyurdugumuz calısmanın ( PROGRAMIN) ılk surumu hazır gıbı...TA2OD arkadasımız programın son bakımlarını yaptık ve test ettık...buradan sızlere nerden ve nasıl ındırecegınızı kendısı bıldırecek sanırım... bende bekliyorum heyecanla. :)

73
TB2NEY>>>TA2AKD

Çevrimdışı TA5ACC

büyük heyecanla hala beklemekteyim. konuya yeni mesaj atılmasını sürekli bekliyorum. download linkini de bekliyoruz =)

Çevrimdışı TA2OD-2

arkadaşlar, hızlıca bir sayfa hazırladım. tasarım biraz kötü ama iş görür. açıklamalar ve yazılım sitede yer alıyor. aşağıda linki mevcut. yazılımı indirmeden önce orada belirttiğim maddeleri iyi okuyunuz. bu yazılımın kötüye kullanımından ötürü herhangi bir şekilde başıma bela açılmasını istemiyorum. kayıtlara geçmesi açısından burada yine tekrar ediyorum. bu yazılımın kullanımından doğacak tüm sorumluluk yazılımı kullanan kişiye aittir. ve bu yazılımın doğru ve hatasız çalışacağına dair herhangi bir taahhütte bulunmuyor ve bu yazılımın kullanımından ötürü doğabilecek zarar ve ziyanı üstlenmediğimi bir kez daha buradan belirtmek isterim. iyi eğlenceler.

http://www.qsl.net/ta2od/ipoverax25/

Çevrimdışı TA2OD-2

fikir alışverişimize bundan sonra şu konu altında devam edelim.

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,18700.0.html