Gönderen Konu: Hayalden varoluşa bir antenin hikayesi 4x10EL YU7EF  (Okunma sayısı 36612 defa)

Çevrimdışı TA2E

Ynt: Hayalden varoluşa bir antenin hikayesi 4x10EL YU7EF
« Yanıtla #20 : 07 Mart 2011, 16:33:05 »
Sana bu alemde laf söylenmez,
Yüreğime sıkıntı yaptırdın yine ..
Başkan başarılarının devamı için sağlıklı günler dilerim.
TA2JU
Hasan TURGUT
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #21 : 07 Mart 2011, 17:30:57 »
"Valla belki Şua başkanımdan iki  adette bizim için bük ekipman hazır olmazmı diyebiliriz..."

Arkadaşlar Bükme aparatı benden çıkmış olup artık amatör camianın malıdır , dolayısı ile hizmetinizdedir bilgilerinize...
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2KR

« Yanıtla #22 : 07 Mart 2011, 22:00:53 »
Sayın başkanım şua bey eline emeğine saglık amatör camia ya kattıgın degerler tartışılmaz.ayrıyetten bu ve bunun gibi resimleri burada yayınladıgın için tşk yine caimanın deposuna benzin döktün hadii hayırlısı..73 tb2nox

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #23 : 07 Mart 2011, 23:21:21 »
Şua Abi elinize sağlık yine güzel ve kapsamlı bir projeye imza atmışsınız.

Artık bununla da röleye giriş yapamıyorum denemez  herhalde :)

Selam ve saygılarımla, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA7OM

« Yanıtla #24 : 08 Mart 2011, 13:05:54 »
  Şua bey elinize sağlık, ben ce en önemli şey öyle bir atölyeye sahip olmak. Abi atölye hangi günler boş? :)
Yaz geliyor hazırlıklar başladı. Gerçi anlıyorum ki EME peşindesin. Ben de bir takım hazırlıklar yapıyorum. Bu sene Sprodic E lerden bıkacağıza benziyor. 11 Yıllık perioda girdik. 2m için bu sene hayal edemeyeceğimiz kadar şiddetli propagasyonlar bekleniyor. Artık bu antenlerinle Zonguldak Trabzon arasında daha önce olduğu gibi 144.300 USB de daha güzel QSO lar yapacağız. İyi günlerde kullanın..
------------------------------------
73s
TA7OM
Hüdaverdi GÜNEŞ
www.ta7om.com
https://www.youtube.com/user/TA7OM

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #25 : 10 Mart 2011, 16:42:24 »
Hüdaverdi selam ,
Dostlarımızın işleri için Atölyemizde her gün kontenjan vardır.
Hesapladım aramızdaki mesafe kuş uçuşu 661km  (61 e dikkat illa plaka yazacak bir yerlerde:)
Bu yaz tropo şartlarında tek anten ile 1000km üstüne çıktım ki artık bu tesisatla bu mesafeyi haydi haydi hallederiz eminim .
Arkadaşlara selam , sıcak günlerde duyuşmak üzere ... 
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2HZ

« Yanıtla #26 : 10 Mart 2011, 23:17:59 »
valla şua abi dicek birşey yok tek kelime ile harika ellerinize sağlık inş gönlünüzce kullanır randıman alırsınız saygılarımla 73
TA2HZ

Yusuf Ayka
aykayusuf@gmail.com
0551 862 60 62
QTH KN40SX İZMİT/KOCAELİ

Sevgide serbestlik. Saygıda mecburiyet..

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #27 : 14 Mart 2011, 18:38:30 »
Bu gün montajda bir aksaklıkla karşılaşma olasalığını bertaraf etmek sistemi için kabaca bir toplayıp kontrol ettim,
Antenler kurulduğunda aşağı yukarı neye benzeyeceğini tahayyül etmeniz açısından fotoları paylaşıyorum .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #28 : 14 Mart 2011, 18:45:13 »
Oldukca devasa bir anten sistemi oldu,
Aklıma ilk yagimi yaptığım günler geldi  3.20 boyu ile gözüme ne büyük gelirdi :)
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #29 : 20 Mart 2011, 22:54:58 »
Sayın başkanım tebrikler.

Çevrimdışı TA1XX

« Yanıtla #30 : 17 Temmuz 2012, 16:00:30 »
takım çalışır el öğünür güzelgünlerde güzel QSO lar 73
QTH LOCATOR
   KN41LA
İSMAİL ÇAKIR

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #31 : 17 Temmuz 2012, 16:45:01 »
Şua Abi Selam,

Antenin dibi nasıl olacak ? Ben vallahi üstünden çok daha fazla merak ediyorum .
Onunda resimlerini yayınlada  bari bende meraktan kurtulayım .:)

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #32 : 18 Temmuz 2012, 16:47:34 »
Ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. 73 ler

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #33 : 19 Temmuz 2012, 11:32:21 »
"Şua Abi Selam,

Antenin dibi nasıl olacak ? Ben vallahi üstünden çok daha fazla merak ediyorum .
Onunda resimlerini yayınlada  bari bende meraktan kurtulayım .:)"

Sevgili Emin,
Antenin  Tower detayları hakkında sıradan bir  Aselsan direk 3x3m , sıradan bir Rotor ve bu rotorun ucuna bağlı sıradan 50mm çaplı Alüminyum boru düşünüyordum , lakin hem benim evin konum itibarı ile dört bir yanının her tür rüzgara açık olması hemde babadan gelen genlerimdeki abartılı sağlamcılık anlayışım sebebi ile açıkcası Tırsıyorum , zaten senden 7000 serisi Alüminyum boru konusundaki yardım talebimde bu sebepden zuhur etti ve antenin belden aşağısı gelişimi senden gelecek habere göre şekillenecek (ve böylece tüm kamuoyunun gözleri önünde top sende , hadi bakalım çık şimdi işin işinden :) 

Bu ikamette geçirdiğim 10 yıl boyunca çoğu fırtınalı kış geceleri benim için pek kolay olmadı , defalarca gecenin bir yarısı zangırdayan ve uğuldayan direk ve gergilerin sesleri ile sıcak yatağımdan kalkıp ilave gergiler ve sağlamlaştırma operasyonları esnasında  yağmur ve rüzgarla boğuştum her seferinde iliklerime kadar ıslandım ve sabağı sabah ettim , işte böyle gecelerde Apartman hayatının sorumsuzluğunu özlemedim desem yalan olur :)

Bu sebepden bir daha arkamı dönüp bakmama gerek kalmayacak sağlamlıkta bir sistem oluşturup geceleri kısmen rahat uyumak istiyorum , çünki biliyorum kış yine gelecek ve ben gecenin bir yarısı yatak odamın penceresinden giren bir anten ile uyanmak fikrine pek sıcak bakmıyorum .

Mekanikci bir adam üstüne üstlük  yelkenci olursa  rüzgara böyle bir açıdan bakıyor işte .

73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #34 : 19 Temmuz 2012, 13:05:20 »
Alıntı,
"çünki biliyorum kış yine gelecek ve ben gecenin bir yarısı yatak odamın penceresinden giren bir anten ile uyanmak fikrine pek sıcak bakmıyorum ."

Hakikaten, pek sempatik bir fikir değil :)
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #35 : 19 Temmuz 2012, 14:05:35 »
Şua Abi Selamlar,

Vallahi abi ben bu işleri biraz abarttığımzı düşünüyorum . Niye?

Yol aralarındaki elektrik direklerine bakarsan adamların 4 adet M16 civata ile tutturduklarını göreceksin .
Vede bu direklerin rüzgar veya benzeri şeylerden yılıkdıklarını ben görmedim . Kaza veya çarpmalarda bile başka türlü hasar almaktalar.
Hepsi bumudur ? Tabiki değil.
Peki ne yapalım ? vallahi ben yaptıklarımı anlatayım sen sana uyan fikir ile kullan . Çünkü yer ve şartlarda değişiklikler her zaman uygulama farklılığı yaratıyor.
Benim yapmış olduğum anten projesini facebook taki antenlerim bölümünde bulabilirsin . Hatta BİTLİK bölümünede ilave etmiştim ama bulup link atmam lazım olacak.
Yaptığım uygulama TA2IK Kadir arkadaşımzın uygulaması ile çok benzer özellikler göstermekte idi. Zaten de ben kendisinden fotoları alarak ilaveler yaptım .

Öncelikle tabiki aselsan direklerden 3 adet kullandım . İleride 1 adet daha ilave edeceğim .
Bu direklerin ek yeri arasına bir plaka yaptım ve rotorumu buraya oturttum ( HAM IV  Rotor Hurdadan bulunma )
Ama rotora direk bağlamadım rotor ile anten mast borusu arasına Reno 12 haçlı bir mafsal koydum .
Bu mafsal rotor eksen kaçıklıklarında oynah eleman olarak işe yaramakta.
Bunu üzerine broş dişli  ki yine aynı araç parçasının devamı mast boruya kaynattım .
En üstte aselsan orjinal boru bağlama aparatına bir adet konik rulman  koydum .
Kve aşağıdan gelen mast boruya rulman için yer yaptım ve rulmanı buraya oturttum .
masuralı kısım boru üzerinde kaldı .
Dolayısı ile oturttuğum zaman konik rulman yükü tam olarak üzerine almakta ve tüm sistem kolayca dönebilmekte.
Aynı zamanda benim rotoru  onarmam gerekli hallerde kolayca sökülebilmesi amacımdı :
Ki bu anten rotorunun direnci arızalanınca çok işime yaradı . 10 dakikada rotoru tek başıma söküp takabildim .
bu kısmı hallettikten sonra sana ilk bahsetmiş olduğum kulenin çatıya bağlantı kısmınıda 3 adet kimyasal dubel ve M12 lik civata ile hallettim .
gergi kısmında çatı zemini ile kiremitlerin arasındaki destek noktası benim ilk kuvvetli bağlama noktam oldu . Burayı bağladım ve su için izole ettim .
Bu halde kule üzerinde çalışabilir durumda idi. 2 kişi tam tepede her türlü zıplama atlama ve sallamasına dayandı.
Ve ben antenleri monte ettim .
Kuleyide ne olur ne olmaz diye biraz pahalı olan el incesi yelken ipleri ile 3 noktadan gerdirdim.
Yelken ipi amacım hem rezonans bozulmasın hem de güneşe dayanabilsin diye idi.

Böylelikle kule yaklaşık 3 yıldır bana ve rüzgarlara dayanmakta.
Bir çok defalar kulede tek dahil çalıştım . Emniyet kemerini kuleye takıp 2 elim rahat çalışma imkanına sahip oldum .

Aslında bu yaptıklarımı fotolar ile anlayatım isterdim ama bakalım bulabilecekmiyim .

Bu arada benim anten kule ile ilgili yazdığım yazıyı buldum .
Link aşağıda.

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,11726.0.html

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #36 : 19 Temmuz 2012, 17:44:08 »
Emin merhaba,
Bahse konu yazını okuyup vermiş olduğun bilgiler doğrultusunda bir ön hazırlık yapmıştım zaten ,
ilgili resimleri ekde paylaşıyorum . 
Beni asıl düşündüren rotora nasıl bir fren sistemi uygulayacağımız ,
aklımdan geçen  mekanik veya hidrolik güce uygulanan kampana yada disk esaslı bir fren sistemi idi ,
bir diger çözümde rotor olarak sonsuz dişlili redüktör kullanmak bu sistemde dişli helis açısının 6 dereceden fazla olması gerekiyor .   
Son olarak nette gezinirken bir amatörün projesi dikkatimi çekti http://www.pe1btx.nl/pe1btx/tower1/index.htm
Bu sistemi meslek icabı göbek dişlisinden tahrik vererek çok kullandım ama kremayer dişliden tahrik yöntemi ilgimi çekti mekanik olarak iyi bir tasarım lakin elektriksel bir sakınca mevcut  incele bakalım hatayı bulabilecekmisin ?
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #37 : 19 Temmuz 2012, 18:19:11 »
Şua Abi Selamlar,

Abi senin frenlerin bu aleti tutamaz . Gel ben sana bizim vinç redüktörlerinden vereyim . Hatta birde Frenli motor ayarlayayım .
Bizim motorlar trifaze elektrik malum bir adette frekans konvertörü bulalım vallahi binayı cevirmez isen ben Emin değilim .
Bu arada adamın yapısına sadece baktım ama bir şey görmedim . Yinede bakıp bilgi vereceğim .

Ama ciddi bu benim motor redüktör işini düşün çok daha güvenli.

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2IB

« Yanıtla #38 : 16 Nisan 2014, 01:41:12 »
Şua bey merhaba

Çok güzel, titiz bir çalışma, tebrik ederim. İnsanın bu işleri yapabileceği geniş bir atölyesinin olması da büyük bir imkan. Bu sayfanıza yeni ulaştım. İnternet te "hidrolik boru kelepçeleri" arıyordum, sizin anten parçalarından birisinin resmini gördüm. Ben de bir çok anten yaptım ama ilkel bina bodrum katı şartlarında, tabi zor oluyor. Emin den 7000 serisi aluminyum istediğinizi okudum, eğer şimdi de gerekiyorsa Gebze de SEYKOÇ aluminyum dan bir sormanızı tavsiye ederim, telefonları sitelerinde bulabilirsiniz. Ben onların 6063 serisi borularını kullandım, çok güzel, esnek borular.
  Şu sıralarda mono band olarak 10-15-20 m MOXON antenler yapıyorum, çelik borulardan döner teleskopik kule 10 m yükseklikte olacak, iki tane arka arkaya redüktör ile 1 tur/dakika olacak, üç faz motor ile. 

Size başarılar dilerim, 73.

Ömer Kavas, TA2IB, Üsküdar