Gönderen Konu: 4 eleman uyduruk uhf yagi :) Evdeki malzemelerle yapıldı...  (Okunma sayısı 10618 defa)

Çevrimdışı TA3AHZ

Merhaba uyduruk yagi anten yaptım ve paylaşmak istedim.Geçtiğimiz hafta teleskobik dipol anten yapmıştım fakat bu hafta deneyebildim...Keşke denemeseydim büyük özenle yaptığım anteni cihaza bağladığımda duyduğum tek şey cızırtı oldu bunun üzerine anteni derhal parçaladım(parçalar muhakkak bi yerde kullanılır diye düşünerek).Sonra oturup parçalarla ne yapılabilir diye düşündüm ve aklıma 4 eleman uhf yagi yapmak geldi.Elimde bir teleskobik tv anteni yeteri kadar rg58 kablo ve bnc konnektör vardı oturup etraflıca düşündüm ve yapılabileceğine karar verdim...

http://users.belgacom.net/hamradio/schemas/yagi_uhf_antenna.htm#4elementHemen bu sayfaya girdim ve şemaya göre teleskobik tv anteninden parçalar kestim.Daha sonra bunları boom olarak kullanacağım çubuğa sıcak silikon yardımıyla tutturdum.Director'e rg 58 bağlayıp bazuka tüpünüde ekledim ve işlem tamam hemen cihaza bağladım ve balkona koştum bir iki çağrıdan sonra 439.200 rolesinde TB3PTY (Tahsin Amca)'dan cevap geldi roleyi iyi açıyordu 15 dk'de yapılmasına ve 2 tl maliyete sahip olmasına rağmen iyi bir performanstı...

Life is simple  'eat-sleep-amateur radio'

Çevrimdışı TA4SO

Ynt: 4 eleman uyduruk uhf yagi :) Evdeki malzemelerle yapıldı...
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2011, 11:02:22 »
Hakan Bey bu güzel çalışma için sizi tebrik ederim.

Basit olsun, karmaşık olsun kendi imalatımız olan projeleri görmek çok sevindirici.

Selamlar, 73...

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2011, 11:06:40 »
Merhabalar Hakan..Tebrikler..Eldeki malzemeleri değerlendirmen akıllıca...

Evet..1930 doğumlu TB3PTY Tahsin abi ile,1995 doğumlu senin bu süper girişim ve çabalarınız
gerçekten takdire şayan..

Tek kelime ile..BRAVO 

TA3ATA..M.TURGAY..73
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3AHZ

« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2011, 15:04:32 »
Teşekkür ederim deneye yanıla birşeyler yapmaya çalışıyorum yaparsam ne ala ama yapamazsam vazgeçmiyorum başka bir projeye geçiyorum , bu projede olduğu gibi :) 73

Hakan Zeytincioglu
 hzeytincioglu@hotmail.com
Life is simple  'eat-sleep-amateur radio'

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2011, 00:14:20 »
Hakan merhaba,
çalışmalar çok iyi gidiyor...
Tebrikler...
73 DE TA3GO
Can OKUR