Gönderen Konu: Lambalı Alıcı Kiti  (Okunma sayısı 24248 defa)

Çevrimdışı TA2UH

Lambalı Alıcı Kiti
« : 31 Ocak 2011, 22:42:25 »
Değerli arkadaşlar,

Acaba 12V DC ile çalışan tek lambalı bir alıcı kiti hazırlansa, yapmak isteyen olur mu? Küçük bir plaket üzerine 20-30 komponent ve 1 tane lamba lehimleyerek yapılabilecek olan güzel bir alman kiti var, bunu Türkiye'de yaptırmak mümkün.

Fiyatı konusunda şimdilik birşey söylemek zor ama kitin lambası (6J1) 3-4 dolar. Dolayısıyla pahalı olmayacaktır. Ben kit başına 40 lirayı geçeceğimizi sanmıyorum.

İlgilenen arkadaşlar varsa, adet bildirmelerini rica ederim, toplam talebe göre yapmaya değer olup olmadığına karar vereceğiz.

Saygılarımla,

Çağlar Akgüngör
TA2UH

Not: Konuyu bu forumda açmamın nedeni "home-brewer" (evde devre yapan) arkadaşlara hitap etmek içindir.

Çevrimdışı TA2UH

Ynt: Lambalı Alıcı Kiti
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2011, 22:42:57 »
.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2011, 22:49:26 »
Çağlar Bey bu güzel düşünce için çok teşekkürler, kit yapımına karar verilirse ben bir adet almak isterim.

Selamlar, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2AFA

« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2011, 11:45:19 »
Çağlar Bey,

Kit olarak yaptırmaya karar verirseniz benim içinde bir tane ayırmanızı ve radyonun çalışma frekansları hakında bilgi vermenizi rica ederim. :)

Çevrimdışı TA3TK

« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2011, 14:10:29 »
Radyonun çalışma frekansları hakında bilgi alabilirmiyim??
Ergün BİLGİN
Tel:05057139076
msn-mail: bilgin.67@hotmail.com
Locator: KM38ML
İZMİR
73

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2011, 15:16:02 »
Merhabalar,

Almancam olmadığı için emin değilim ama orta dalga olması lazım. İsteyen arkadaşlara PDF olarak belgesini gönderebilirim. Çok ayrıntılı bir yapım kılavuzu yapmışlar.

Benim açımdan burada önemli olan frekanstan çok, lambalı konstrüksiyona giriş yapmak. Yani bu kite bir amatör cihaza sahip olmak-olmamak biçiminde bakmıyorum. İleride lambalı amatör cihazlar da yapacağım, şimdilik amacım öğrenmek, o da ancak basitten başlayarak oluyor.

73,

Çağlar Akgüngör
TA2UH

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2011, 17:06:16 »
Sayin C. Akgüngör,
PDF i göderme imkanın olursa sevinirim. Her hangibir tek lambalı
alıcı yapmaya karar verirsen elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.
sevgiler
TA2N Nursun

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2011, 18:29:03 »
Çağlar bey selamlar:

Tam benim bu aralar düşündüğüm bir projeydi bu.. Ki elimde bulunan 5  6 adet lambayı nasıl değerlendiririm nasıl bir alıcı yapabilirim diye düşünür ve internette devre şemaları ararken böyle bir yazıyı gördüm .. Heyecanlandım açıkçası.. Bende lambalarla çalışmayı ve tekniğini öğrenmek istiyorum.. Ve bu konuda internette araştırmalar yapıyorum..

Kısacası ben varım.

Bu arada lambalara meraklı olan arkadaşlar için elyapımı lamba yapan amatör arkadaşın videosunu aşağıdaki linkten izlemelerini öneririm harika:

http://www.tb5x.com/2010/04/kendi-lambanizi-kendiniz-yapabilir-misiniz/

Herkese 73 ler..
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1W

« Yanıtla #8 : 01 Şubat 2011, 18:52:31 »
Lambalara heveslenen arkadaşları ilgi ve memnuniyetle izliyorum, kit benim de ilgimi çekti, benim için de bir tane ayırırsanız sevinirim.
73 de TA0D
Aykut Arlı
PK. 1
34711 Kadıköy/İst.
aykutarli@hotmail.com
0532-2002377

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2011, 20:29:43 »
İşte meşhur lambalı radyonun video'su,hemde demonte kit olarak yapılmışı.

http://www.youtube.com/watch?v=OBqUAzLUG70&feature=player_embedded
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2011, 20:33:06 »
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #11 : 01 Şubat 2011, 22:05:20 »
Arkadaşlar Selamlar,

Eğer yanlış görmedi isem bu haftaki almanya conrad ziyaretim sırasında bu aleti gördüm. Hatta yanımkadi arkadaşta amatördü olunlada konuştk. Yanlız yalış hatırlamıyor isem pek ucuz değildi. Evet devre örnek olarak yapılabilir. O zaman daha ucuza imal etmek mümkün olur.
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #12 : 01 Şubat 2011, 23:37:32 »
Emin Bey merhaba,

Ben de kiti internette buldum, sitedeki fiyatı 50 euro. Tabii onlar radyoyu yapınca içine konulacağı ahşap görünümlü güzel bir kutuyla, düğmeleriyle vb satıyorlar, Almanya'daki fiyat seviyeleri de bize göre yüksek.

Enver Bey'in görüşü nedir bilmiyorum ama, yeterli talep olursa, çok daha ucuza mal etmek mümkün. Şu anda görünen toplam 10-12 kit için talep var. Herhalde daha da olacaktır...

Nursun Bey bana birşey hatırlattı, bu kit bir melez (hibrid). Audio kısmı entegreli. Dolasıyla yapımı çok basitleşiyor. Belki bir sonraki aşama, audio çıkışı da lambalı bir kit hazırlamak olabilir (iyi de olur!).

73,

Çağlar Akgüngör
TA2UH

Çevrimdışı TA1ZE

« Yanıtla #13 : 02 Şubat 2011, 09:03:43 »
çağlar bey merhaba ben de talibim. teşekkürler.
oguzhan zengi
istanbul

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #14 : 02 Şubat 2011, 09:48:23 »
Değerli arkadaşlar,

İlginiz için çok teşekkür ederim, bu kiti hayata geçirirsek, hazırlayacak olan kişi ben değil TA8L Enver Bey olacak (dolayısıyla orijinal kitin kalitesinde veya daha kaliteli olacağı garantidir).

Şu anda bir düzine olduk. İlgilenen diğer arkadaşların da talep belirtmelerini rica ederim, haydi arkadaşlar, her amatörün mutlaka bir lambalı cihazı olmalı!

73,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #15 : 02 Şubat 2011, 10:38:12 »
Degerli amator arkadaslarim,
Sanirim bir yeri atliyoruz gibi geliyor gibi. her transistoru her herde, her entegreyi her yerde kullanmiyacagimiz gibi her lambayi da her yerde kullanamayiz.
Benim elimde yuzlerce lamba var. ama genede emin degilim icinden alici devresinde kullanilacak lamba cikip cikmayacagina...
selam ve sevgierimle
Yasar GOCET
TA3D/VU

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2011, 16:42:52 »
Yaşar hocam selamlar
Lambayı bol miktarda bulabiliyoruz.Sorun yok.Diğer bobin ve varyabl kondansatörü bulmak gerekiyor,Konu ile ilgili malzemeleri araştırıyorum.
Ancak
Benim plaket yaptırdığım firma en az 50 Adet yapıyor.Konuyu  ona göre değerlendirmemiz gerekiyor.
Kiit olarak yapmaya değer mi?Ben radyo çalışma ferkansları vs hakkında pek bilgi sahibi değilim.Almancası iyi olan bir arkadaş bize tercüme edebilirse olacak.
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #17 : 02 Şubat 2011, 17:28:44 »
Benim google translate ile ingilizceye çevirerek okuduğum kadarıyla 3 - 12 Mhz arasında yani kısa dalgada dinleme yapıyor yada en azından skala böyle belirlenmiş.
Ayrıca gerekli ekleme ve değişikliklerle cw, ssb ve drm sinyallerinde dinlenebileceği yazılmış.

Almanca pdf döküman burada : http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/175000-199999/192272-as-01-de-FRANZIS_ROEHRENRADIO_SELBERBAUEN.pdf

Bence güzel ve geliştirlebilir bir set.

Selamlar, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #18 : 02 Şubat 2011, 18:00:42 »
Şadan Bey haklısınız, ben de siz söyleyince tercüme motoruna çevirttirdim, evet amatör HF frekansları 3,5 -12 MHz arası alıyormuş. Bence bu iyi haber, belki de ilgi duyan arkadaşların sayısı artar... Yalnız 50'yi bulabilecek miyiz bilmiyorum. Bekleyip talep sayısını görelim.

73,

Çağlar Akgüngör
TA2UH

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #19 : 03 Şubat 2011, 17:30:09 »
Arkadaşlar bahse konu lambalu radyo hakkında daha önce bir çalışma yapmış,denenmiş ve sağlıklı çalışan bir şema veya kit var ise.Bana döküman ve bilgi yollarsanız onun üzerinde yoğunlaşabiliriz.
Madem bu işi düşünüyoruz o zaman en sağlıklı çalışan ve mazlemesi kolaylıkla bulunabilen bir kit yapalım.
Sizlerden öneri bekliyorum.
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP