Gönderen Konu: APRSDİGİ (digipeater) yapalım.  (Okunma sayısı 30209 defa)

Çevrimdışı TA8L

APRSDİGİ (digipeater) yapalım.
« : 20 Ocak 2011, 05:51:46 »
Arkadaşlar
Bu güne kadar Aprs digi ile ilgili çok araştırma yapmama rağmen kaynak ve bilgi bulamamam beni digi işinden soğutmuştu.
Ancak:
Bir amatör arkadaşımın yardımları sonucu APRSDİGİ meselesini bitirdik.
3 Bölümden oluşan bir yazı dizisi hazırladım.Aşağıda bu yazı dizisi ile ilgili başlıkları bulacaksınız.
Bu yazı dizisini takip eden her amatör arkadaşım artık bulunduğu il,ilçe mevki'ye 1 adet aprsdigi kurabilecek kaabiliyeti kazanacaktır.

Lütfen Türkiye'de APRSDİGİ'siz bölge kalmasın.
Biz YM8GZT çağrı işareti ile Gaziantep ilinde aprs digi aktif ettik. 2.digi de yapım aşamasında YM8.... çağrı işareti ile yakında Gaziantep İlinde aktif olacaktır.
Hatay ilinde kurduğum YM5HTY digi'side elektrik problemleri nedeni ile ara sıra aktif olmaktadır.
Adana ilinde YM5ADA çağrı işareti ile ve TA5FW Korhan beyin gayretleri ve yardımlarımızla bu digi de ayarlandı yüksek mevkiye atılması bekleniyor.
Türkiye'de bu işin ustaları olmasına rağmen,Gerek işlerinin yoğunluğu gerekse diğer konulardan dolayı iş bana kalmış olup,Eksiklerimizin giderilmesi konusunda tecrübelerini buraya yazacaklarını ümit ediyorum.

Haydi artık bölgemize bir APRSDİGİ de biz yapalım.
Önümüzdeki hafta 1.Bölüm yayınlanacaktır.

GİRİŞ
Aprs digi nedir?
Tinytrak ,Gps ve VHF Telsiz sisteminizden gelen beacon sinyallerini alan ve bu sinyalleri tekrarlayan sistemdir.Bu sistemler birbirlerini gördükleri sürece otomatik olarak birbirlerine bağlanırlar.Sizin bu konuda bir şey yapmanıza gerek yoktur.
Neden gerekli?
Çünkü aprs sistemi için kapsama alanının geniş olması gerekmektedir ve bu işlem ancak APRS Digi ile yapılabilir.
Olmazsa olmazlardanmı?
Hayır. Eğer bulunduğunuz İl, ilçe küçük ve sizin Gateway kuracağınız yer yüksek ve şehre hakim bir yükseklikte ise olmasa da olur.
Aprs için başka ne lazım?(Gateway)
Sizin harita üzerinde görünmenizi sağlayan 1 Adet (VHF) Telsiz,1 Adet Pc ve AGWP veya UI-View32 yazılımı ve tabiî ki internet de gereklidir. Bu sistemi bilgisayarınıza kurduğunuzda Gateway sistemi bitmiş olacak.  Aprs Digi den veya  (gateway kapsama alanı içerisindeyseniz) sizin Tinytrak sisteminizden gelen beacon sinyallerini internete atmış olacaksınız.
Gateway kurmasam olur mu?
Eğer digi koyacağınız mevkii yüksek ve başka digilerin sesini duyabiliyor iseniz. Geçici bir süre için Gateway kurmasanız da olur.Ancak Aprs trafiği çoğalınca gateway sistemi kurmanızda fayda vardır.Aynı zamanda bağlı olduğunuz  diğer gateway sisteminin de çökme ihtimaline karşı yedek sistem kurmakta fayda vardır.

APRS DİGİ yapımı 3 Bölüm halinde yayınlanacaktır.

1.Bölüm
a) Nerden satın almalıyım?
b) Neler alınmalı?
c) Ödemeyi nasıl yapmalıyım?
d) Maliyet ne kadar olur?
e) Kutu içeriğinde neler gelir?
f) Montaj aşamaları nelerdir?

2.Bölüm
a) Digi ayarları nasıl yapılır?
b) Ayar ve çalışma moduna nasıl geçilir?
c) Koordinat bilgileri yazılım modu nasıldır?
d) Hyper Terminal ayarları nasıl olmalı?
e) Digi Çağrı İşareti ve diğer bilgilerin girilmesi nasıl yapılır?

3.Bölüm
a) Digi ile Telsiz bağlantısı nasıl yapılır?
b) Telsiz modifikasyonu (gerekirse) nasıl yapılmalı?
c) Hangi tür telsiz kullanmalı?
d) Harita üzerinde nasıl görünürüm?
e) Anten ve Güç kaynağı bilgisi.

TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA8L

Ynt: APRSDİGİ (digipeater) yapalım.
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2011, 05:57:13 »
Gaziantep YM8GZT ve Hatay YM5HTY den
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2011, 07:29:29 »
Digi Test
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2011, 11:37:15 »
merhaba.
hadi hayırlısı kolay gelsin
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA7EB

« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2011, 13:48:13 »
merhabalar
işiniz rast gitsin kolay gelsin
ta7eb

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2011, 14:15:43 »
Enver hocam:

Merakla bekliyorum, Bu yazı dizisinden sonra ümit ediyorum ki Türkiyede Digirepeater sayısı 2 katına çıkacaktır.

Kolay gelsin,

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2011, 17:39:16 »
Serhat sanırım haklısın. Benimde temennim bu doğrultudadır.
APRSDİGİ yapacaklar bu yazı dizisini sakın kaçırmasın.Ortalama 45-50 gün içerisinde satın alınması montajı ayarlanması vs.konuları bitmiş olacaktır.Ümit ediyorum birçok bölgeden bu işin yapımı ile ilgili katılım olacaktır.
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2011, 21:52:23 »
Enver bey merhabalar;

Emeğinize sağlık..Güzel bir çalışma olmuş.

diğer bölümlerini merakla bekliyorum..

selamlar..

Ta2vg
Ferhat
Ankara

Çevrimdışı TA5AHO

« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2011, 01:46:45 »
Enver Hocam Echolink Sistemimiz Sizlerin Sayesinde Çalışıyor..
APRS Mersin İçin Ben Ve Arkadaşlarım  Bu Projede Varız..

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #9 : 23 Ocak 2011, 09:37:53 »
Enver hocam tebrikler yine güzel bir çalışmaya imza atmışsınız. İhtiyaç olanı iyi görüyorsunuz hemen uygulamaya geçiyorsunuz. Bu seferde aprsdigi ye el atmışsınız yazı dizinizi merakla bekliyorum.
 73..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8EO

« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2011, 18:57:41 »
İçimden bir his , yakında Enver hoçam topal kalacak der . Aslında her seferinde ben kendisini uyarmaktayım ama hastalık bedenini ele geçirmiş bir şeyler yapmadan duramıyor , sonuçlarına katlanaçak . Saygılarımla .

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2011, 00:20:42 »
Arkadaşlar.
Beklediğiniz üzere APRSDİGİ (digipeater) devresini bu hafta burada yayınlamamız gerekiyordu.
Ancak:
APRSDİGİ Demonte Kit olarak Yurt dışından satın alınması için bir LİNK vermem gerekiyordu.Webmaster ile yaptığım görüşme sonucu buraya yurt dışı Link vermemin Bitlik kurallarına aykırı olacağını yazımın silinebileceğini belirtmiştir.
Konunun daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılabilmesi için Bölüm 1 de 50'ye yakın resim ,sonraki bölümler için 1 adet Video hazırlamıştım.Bu kadar çok resim ve video'nun buraya konulması da imkansız olduğundan.
DİGİ hakkındaki yazıları aşağıda verdiğim link'lerden takip etmeniz gerekmektedir.

Linkler:
www.grad.org.tr
www.tamsat.org.tr

BÖLÜM 1
a)Nerden satın almalıyım?
b)Neler alınmalı?
c)Ödemeyi nasıl yapmalıyım?
d)Maliyet ne kadar olur?
e)Kutu içeriğinde neler gelir?
f)Montaj aşamaları nelerdir?

Sorunlarını yanıtladığım BÖLÜM 1 yayınlanmıştır.
Digi yapımı hakkındaki soru,fikir ve önerilerinizi yine buradan yazıp cevaplayabilirim.

TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TB5CIV

« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2011, 11:46:53 »
Enver Hocam Selamlar daha Önceden Konuşmuştuk.
Bu Aprs Digipeater Kartını Yapmayı Düşünüyormusunuz?
çalışmalarınızda başarılar dilerim.
73s de tb5civ...

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2011, 17:18:26 »
İsmail hocam
Bu kartın imalatı zor değil yapılabilir.
Ancak
Hani derler ya Amerikayı bir daha keşfetmenin anlamı yok.Bizde yapsak ortalama maliyet %30 düşer.Türkiyede'ki malzeme sıkıntısı ve diğer etkenleride bir araya getirirsek bence uğraşmaya değmez.Zaten türkiyede kaç tane lazım olacak ki.
Hadi toplasan belki 25-30 Adet  diyelim.
Ama eğer 50-60 adet sipariş olur ise işte o zaman düşünülebilir.Tabi birde bunun tutacağı imalat maliyetini karşılamak lazım.
Saygılarımla.

TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #14 : 25 Ocak 2011, 03:39:56 »
kartlar basılabilirde MX614 bulunabilir mi?

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #15 : 25 Ocak 2011, 07:34:11 »
Daha basit devreler var, digipeater için... Bunlardan biri FoxDelta'nın FoxDigi'si... PIC ile yapıldıgı için, üstünde bulunmayan eleman yok. Stingleri yazmayı bilen arkadaşların olduğuna eminim...

(Bilal beyi kızdırmamak için web-linkini veremiyorum, lütfen arama motoru kullanın)

Engin
ta2bu

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #16 : 25 Ocak 2011, 07:41:51 »
Hocam foxdelta nın digisini kullandım.Hemde 1-2 yıl gibi test ettim.Ancak
Bu digi de sorun ses (audio) seviyesinin yetersizliğinden sağlıklı çalışmıyordu.Birde en çok sıkıntı.kendisinden başka digi lere bağlanmıyordu.Tek başına kullanacağım derseniz sorun olmaz ancak.
Digiler otomatikman birbirlerine bağlanmalıdır.
Benim behsettiğim ve yapımını anlattığım digi de hiç sorun yaşanmamakta ve Türkiye'nin birçok ilinde hatta yurt dışında sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır.
Siz test ettinizmi?Bu digi diğer digilere bağlanabiliyormu?
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #17 : 25 Ocak 2011, 12:36:20 »
Evet haklısınız, bir kısım sorunları var, Yahoo Groups'da da tartışılıyor bir kısım sorunlara çözümler bulunmuş ama ben uygulayamadım.

Bunu "fill in digi" (yoklukta boşluk doldurma) olarak öneriyorlar, ki bu işlemi yapıyor. WIDE n-n destekli oldugu icin, n kadar diger digilerden tekrarlarma sansı var. Ancak ilk beacon "n"i 2 olarak kullanmışsa tabii 3'üncü ye atlatmıyacaktır...

Diğer sorun ise nesneleri tekrar etmiyor.
Mesela meteoroloji istasyonumu tekrarlatamadım... (http://aprs.fi/?call=a%2FTA2BU-11)

Ses seviyesi sorunu bahsedilse de bence gercekte sorun değil, ki mini-din data cıkıslı cıhaz kullanılırsa hiç sorun değil. Biz TH-215 el çihazi ile denedik oldukça başarılı... (http://aprs.fi/?call=ta4co-2)
(http://www.db0anf.de/app/aprs/stations/digiusers-TA4CO-2)

Tabii benim fikirlerim bu cihazi/kiti almalı demek için değildi, sadece hesaplı olarak imalat yapmak amacıyla bu devrenin basitliğini konu etmiştim.

Konunuzu takip ediyorum, kolay gelsin...

73

Engin
ta2bu

Çevrimdışı TA8MS

« Yanıtla #18 : 25 Ocak 2011, 13:29:29 »
hocam elinize emeğinize sağlık slamlar

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #19 : 27 Ocak 2011, 17:37:33 »
Arkadaşlar APRSDIGI(Digipeater) 2.Bölüm 31.01.2011 Pazartesi Günü aşağıdaki Link sayfalarında yayındadır.

2.Bölüm
a) Digi ayarları nasıl yapılır?
b) Ayar ve çalışma moduna nasıl geçilir?
c) Koordinat bilgileri yazılım modu nasıldır?
d) Hyper Terminal ayarları nasıl olmalı?
e) Digi Çağrı İşareti ve diğer bilgilerin girilmesi nasıl yapılır?

Linkler
www.grad.org.tr
www.tamsat.org.tr
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP