Gönderen Konu: screwdriver anten projem :)  (Okunma sayısı 39793 defa)

Çevrimdışı TA0G

Ynt: screwdriver anten projem :)
« Yanıtla #20 : 31 Mart 2012, 01:19:38 »
Ergün Bey
Elimde profesyonel bir screwdriver anten var CODAN marka.. Bu antenin en iyi swr'nin olduğu yeri bir yere kaydetmek içi konum
bilgisi kaydetmiyor. Algortimada cihaz tune modunda düşük güçte en iyi swr'yi ölçerek (bir swr ve faz ölçüm köprüsü var) , en uygun swr'nin olduğu noktayı yakalıyor, daha sonra o noktanın etrafında ince ayar yapılyor. Yani otomatik tuner olarak çalışyor.
Maalesef elimde algoritma kodu yok, ama şemayı paylaşabilirim.

Belki içimizden PIC te kod yazmayı bilen bir arkadaş, bu anteni otomatik hale getirmete yardım edebilir.

73! TA2LJ

Çevrimdışı TA3TK

« Yanıtla #21 : 31 Mart 2012, 08:20:55 »
gunaydın hakan hocam. pic ile ugrasan arkadaslarım var. sayemde de yavaş yavaş rf işleri ilede ugrasmaya basladılar. semayı yollayabılır yada paylasabilirsenız biraz kafa yormak isterım. ben daha baska bır sistem dusunmustum. antenın 5 band calıstıgını varsayalım . dönen mılın uzerıne bır mıknatıs etrafınada 2 yada 4 tane read role koyup roleler her cektıgınde counter ıle tur saydırmak. daha sonra antenı en alt konuma alıp bandların yerını bulmak counterdekı tur sayısını kaydetmek. daha sonra bir pic yazıp hafızaya bu tur sayılarını kaydetmek. tek bır tus ilede buraya gıtmek. ama bu işin bir sıkıntısı var. anten 7 mhz nın altında cok dar bantlı oldu. bir abak hazırlayıp butun bu verılerı kagıt uzerıne kaydedip o tura keypad ilede gidebiliriz. ama bu bırazcık ezbere oluyor. sizin bahsettıgınız sekılde swr olcum koprusu ile yapabılırsek çok daha guzel olur. en dusuk oldugu yerde anten tune olur. ben bu antenı şimdilik yapmıs oldugum sp2jjh nin anten analizeri ile kullanıyorum. butun bilgileri gorebılıyorum. daha sonrada cihaza baglayıp çıkış yapıyorum. anten emın olun kendısını ispat ettı. sesini duyupta sesimi duyuramadıgım istasyon yok gıbı. baskanımın dedıgı gıbı bırkac tane japonya ve bırkac tanede amerıka qso yaptı. ugrasılınca gelıştırılebılecek bır proje. ayrıca anten analızer projem baslıgı altında bu antenın swr empedans ve x degerlerını gosteren fotograflarda mevcut. herkese iyi çalısmalar dılıyorum. 73...
Ergün BİLGİN
Tel:05057139076
msn-mail: bilgin.67@hotmail.com
Locator: KM38ML
İZMİR
73

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #22 : 04 Nisan 2012, 14:58:24 »
Ergün Bey,

Ekte bahsettiğim Codan 9350 model anten tuner devresini öreceksiniz. Burada Motorola 6805 bir mikroprosesör devresi ve swr ve faz ölçüm  devresi var. Swr nin değerine göre step motor (attığı adım sayısını bildiği için, hangi noktada swr en iyi ölçüyor) ile ayar yapıyor.
Şimdi bu tip bir devreyi PIC ilee yapip kod yazabilmek lazim, Step motor olmaz ise, DC motor için dediğiniz gibi konumu algılamak gerek (ki bu da mıknatıs-reed kontak yada enkoder ile olabilir).

Kolay gelsin, katkıda bulunacaklara şimdiden teşekkürler.

73 TA2LJ Hakan GÜNER

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #23 : 05 Nisan 2012, 09:59:56 »
Ekte bahsettiğim Codan 9350 model anten tuner devresini öreceksiniz. Burada Motorola 6805 bir mikroprosesör devresi ve swr ve faz ölçüm  devresi var. Swr nin değerine göre step motor (attığı adım sayısını bildiği için, hangi noktada swr en iyi ölçüyor) ile ayar yapıyor.
Şimdi bu tip bir devreyi PIC ilee yapip kod yazabilmek lazim, Step motor olmaz ise, DC motor için dediğiniz gibi konumu algılamak gerek (ki bu da mıknatıs-reed kontak yada enkoder ile olabilir).

Hocam işin bobin kondansatör tarafını (swr yi etkileyen eleman değerlerini yerli yerince) hallederseniz, bir işlemci ile istenen değerlerin devreye alınıp çıkarılması veya stepper ile ince ayar çekilmesi zor olmaz.
Osman Güler
TA2CMC (eski çağrı işareti)

Çevrimdışı TA5CT

« Yanıtla #24 : 06 Nisan 2012, 21:58:11 »

Arkadaşım

Daha önce benzer bir projeyle biraz uğraşmıştım. Aşağıda verdiğim linkte bahsedilen devre ile le swr ve motor kontrolü rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim. 

TA5CT /1
73

http://f1frv.free.fr/main3i_Auto_SWR.html

TA5CT
73'ss

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #25 : 09 Nisan 2012, 11:41:03 »
Selamlar,

Ben de bu Fransız amatörün sitesini biliyorum, Ama kendisi de yaşı itibari ile PIC programlamayı vb. bilmediğini, bu konuda yardımcı olabilecekler var mı diye soruyordu:)

73 Hakan GUNER

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #26 : 09 Nisan 2012, 12:32:58 »
F1FRV'in sitesi iyi hoş da, görmüşsünüzdür konuların farklı dillerde versiyonları var diyor.
Bayrağımız şeklindeki simgeye tıklıyoruz ve karşımıza ermeni soykırımı safsatasını konu alan bir sayfa çıkıyor.
Bazı ülkeler içinde aynı durum söz konusu (örneğin Çin için de Tibet).
Amatör radyo gibi insanlarla iletişimi öne çıkaran bir hobiye böyle şeyleri karıştırdığı için kendisini kınıyorum.
Madem bir konuda görüş bildireceksin yardım eder kisvesi altında bunu yapma.

Ülkemizde bazen olduğu gibi dünyada da maalesef bu hobinin ruhunu anlamayanlar var. 
Bir tarafta benden çok uzakta olmamalarına rağmen çağrılarıma hiç cevap vermeyen Yunan amatörler bir yanda da PSK da bir kaç defa rastladığım ve çağrıma hemen cevap verip, QSO yapan Ermeni amatörler...

Konu ile ilgili de bir şeyler ekleyeyim PIC, Atmel, TI ve ARM tabanlı mikrodenetleyici ve mikroişlemcilerle ben de amatörce çalışmalar yapıyorum, ihtiyaç olursa yardım etmek isterim. Çoğumuz biliyoruz belki www.picproje.org bu konudaki en güzel  bilgi forumlarından birisidir.

Saygılar, 73..

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA5CT

« Yanıtla #27 : 09 Nisan 2012, 15:01:02 »
Şadan Bey
F1FVR fransız amatörün sözde konuya varmış gibi destek vermesi ve amatörsel çalışmalarını sergilediği bir sitede siyaset yapması bende kınıyorum. Siteyi uzun süredir bilirim ve ordaki çalışmalardan çok esinlenmişimdir. Ancak bayrağımıza link verip sözde konudan bahsetmesi dikkatimi hiç çekmemişti bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

TA5CT
73'ss

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #28 : 09 Nisan 2012, 21:07:43 »
Elinize sağlık antenler için yeri müsayit olmayan arkadaşlar için mükemmel bir çalışma Aydından 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #29 : 09 Nisan 2012, 21:36:02 »
Gayet güzel bir çalışma..Bizim "Amiral gemisi" üstünde kurulu benzeri orijinal anten de harikalar yaratıyor..paylaşmak istedim..

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards

***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #30 : 09 Nisan 2012, 21:37:15 »
..
***UNUTMA...!!   

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #31 : 10 Nisan 2012, 09:33:32 »
Turgay bey,
Güzel paylaşımınız için teşekkürler ,
Sizden ricam biraz daha detay foto yada detay bilgi:) ,
bilhassa bobin sipirleri arasında verilen boşluğu ve kullanılan tel kesitini görmem çok faydalı olacak .
Zira 200 Watts için kullanılan tel kesiti ile spirler arası boşluktan yola çıkarak KW lık modelini tasarlamam daha kolaylaşacak,

Aklımdaki proje 2 adet screwdriver i merkezden tek motor ile kontrol ederek rotary dipol şeklinde kullanmak .
Aslında aklımdaki demek  biraz yanlış bir tabir oldu doğrusu imalatının yarıyoluna vardığım bu projede 1.25mm çapta tel kullanıp spirler arasında 1.25 boşluk bıraktım normal şartlarda rözanansta olan bir devrede bu boşluk atlama yapmaması için uygun bir değer fakat bilhassa antenlerde bu loading coil lerin ne yapacağı pek belli olmuyor:(

Sonuç olarak biraz daha detay imaline giriştiğim bu  1-1.5 KW    6-160M    rotary svrewdrive dipol  için çok makbule geçer . 
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #32 : 11 Nisan 2012, 01:04:56 »
Sayın Şua bey;
Mümkün olan en kısa zamanda bu antenin daha yakın fotoları ile alabilirsem ölçülerle ilgili bilgileri geçmeye çalışacağım...
Otonun elektrik sistemine bağlı anten....
Resimde üstte bulunan bobinli bölüm en alta kadar indirilebiliniyor .İstenilen frekansta rezonans sağlanıp ,swr makul seviyeye gelince süper çalışıyor..Darısı tüm arkadaşlara....

Saygılarımla...

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards
***UNUTMA...!!   

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #33 : 12 Nisan 2012, 15:37:54 »
Turgay Bey,

Selamlar. Resimlerdeki anten TA2TTT Arkadaşımızın aracındaki anten midir?

73!

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #34 : 12 Nisan 2012, 18:53:03 »
TA3TTT Selim beyin arabasindadir bu anten Hakan bey..

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards
***UNUTMA...!!   

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #35 : 27 Mayıs 2012, 13:27:27 »
Tekrar merhabalar ,
Ergün kardeşimizin ısrarı üzeri bu antene başlarken madem yapıcaz olmuşken bir kaç tane olsun deyip 3 adet için malzeme toplamıştım , Ergün kardeşimizinki tamamlanıp araya başka projeler girince diğerleri yarım kalmıştı ,
geçenlerde vakit bulunca  diğer iki antenin montesini bitirmek nasip oldu , olurda bu antenden imal etmek isteyen arkadaşlar olursa diye bir kaç detay fotoyu paylaşmayı uygun gördüm .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #36 : 27 Mayıs 2012, 13:41:57 »
Aşağıdaki ilk fotoda sağda görülen  iki adet üzerine bobin sarılmaya hazır plastik nüve  bir kaç mesaj yukarıda

"Aklımdaki proje 2 adet screwdriver i merkezden tek motor ile kontrol ederek rotary dipol şeklinde kullanmak .
Aslında aklımdaki demek  biraz yanlış bir tabir oldu doğrusu imalatının yarıyoluna vardığım bu projede 1.25mm çapta tel kullanıp spirler arasında 1.25 boşluk bıraktım normal şartlarda rözanansta olan bir devrede bu boşluk atlama yapmaması için uygun bir değer fakat bilhassa antenlerde bu loading coil lerin ne yapacağı pek belli olmuyor:(
  Sonuç olarak biraz daha detay imaline giriştiğim bu  1-1.5 KW    6-160M    rotary svrewdrive dipol  için çok makbule geçer .

şeklinde bahsini ettiğim projeye ait  bu iki bobinden oluşacak anten 160M - 6m arası çalışabilecek bir ters inverted V olacak kısmetse .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #37 : 27 Mayıs 2012, 17:57:53 »
Aziz Bey, swr değerini elde edip çıkış ucu alabilecek bir cihaz (swr metre işi yapacak bir ara devrecik) olursa motorun kontrolunu swr'ye göre ve frekansa uyarlanmış hafıza ile yapabiliriz sanıyorum.

Eğer motor, tur sayısı okunabilen bir tipten olursa iş çok çok kolaylaşır. Turu okunarak antenin hangi boyda olduğu kontrol edilir, ona göre daha kolay haraket ettirilir.
Osman Güler

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #38 : 01 Haziran 2012, 13:30:39 »
Osman bey ,
bizim bu imalatta kullanmış olduğumuz motorlar 90 RPM , torku gayet iyi stabil çalışıyor ,
şansımıza üzerinde tur sayıcı orjinal olarak mevcut  .
tur sayıcıyı kullanarak bir pIC üzerine 9-10 yada daha fazla hafıza yeteneği olan bir bir program yazılabilirse
gayet kullanışlı olur kanatindeyim , tabi Bilal amcamın bahsettiği resetleme özelliğini ihmal etmeden .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #39 : 01 Haziran 2012, 23:41:39 »
Peki abi şu bilgilere ihtiyacım olacak,
- Motorun çalışma gerilimi (5V,12V,24V,220V gibi) ve akımı (akım yaklaşık 1A, 3A, 5A gibi)
- AC,DC?
- Tur sayıcı tipi (kuru kontak normalde açık-normalde kapalı, optokuplor vs)
- Motorun 1 turunda tur sayıcıdan alınan pals sayısı (1 pals, 3 pals gibi bu değer kesin değer olmalı)
- Antenin tüm boyu motorun kaç turunda açılıyor. Yani toplam haraket alanı.

Osman Güler