Gönderen Konu: Derli Toplu Uhf Moxon  (Okunma sayısı 6543 defa)

Çevrimdışı TA1MD

Derli Toplu Uhf Moxon
« : 29 Ekim 2010, 19:47:54 »
Birkaç hafta önce yaptiğim ama zamanim olmadiğindan bitürlü siteye ekleyemediğim moxon antenim. Temel olarak bildiğimiz moxon yalniz evin balkonunda antenlerime aile üyeleri tarafindan laf edilmeye başlaninca artik biraz güzel bi hale getireyim dedim. Yapim sirasinda resim çekmeyi unuttum, bu yüzden yapmak isteyenler için bir fikir versin, teşvik etsin diye birazcik uzun yazicam.

Kullandiğim malzemeler:
1 tel elbise askisi
25mm çapinda pvc boru
rg58 ve konnektör

sicak silikon, cetvel, mengene, testere, boru kesici(opsiyonel), dremmel(el matkabı)

elbise askisinin baş kismini kesip attim. elbise askisini tamamen açinca  ~1m tel çikiyor. uhf moxon anten için gereken tel boyu  ~70 cm.
daha sonra telin kalanini mengeneye sıkıştırarak güzelce düzleştirdim.
Teli büküp keserek parçalari elde ettim. parçalari keserken birkaç mm uzun biraktimki eğelerken vs. kayip olmasin, uzun parçayi kisaltmak kolay ama kisayi uzatmak kolay olmuyor.
Borunun ucundan 5 cm bir parça kestim, isteyen daha uzun kesip yansitici elemani boruya bitişik yapabilir.
Bu parçayi önce mikrodalga firina koydum bakalim isincakmi diye 2 dk sonra en ufak bi isinma olmadi. böylece borunun anten yapimina müsait olduğuna karar verdim.
Daha sonra kestiğim parçanin bi tarafini diğer borunun eğimine uyup oturcak şekilde ortadan dremmel ile yonttum.
Gövde boruda moxgen programinda verilen A ölçüsüne göre karşilikli 2şer delik açtim.
Bu deliklerin tam ortasina kestiğim parçayi yerleştirdim ve hem içten hem diştan bolca silikonla yapiştirdim.
Bu borunun üstünede hesaplayarak karşilikli işinim yapacak elemanlari geçireceğim 2 ince delik vede o hizada rg58 i geçirebileceğim bi delik açtim.
Elemanlari deliklerinden geçirerek rg58 i uçlarina lehimledim.
Elemanlarin konumlarini ayarlayip aralarina birbirlerine değmesinler diye plastik bi parça koyup bu hazneyi toptan silikonla doldurdum.
bu borunun hizasindan ana gövdeye  bi rg58 geçecek delik açtim, bu deliği boruya dik açarsaniz kabloyu geçirirken çok zorlanirsiniz. Ya boruya aşaği doğru eğim vererek delik açin yada dik deldikten sonra matkabi yavaş yavaş eğerek o bölgedeki plastiği yiyin.
kabloyu 5-6 tur sıkıca sararak şok balununuzu yaptiktan sonra bu delikten borunun içine itin.
Ek borunun ve gövdenin üst kismini etrafta bulabileceğiniz plastik bi parçayi yuvarlak keserek silikonla yapiştirip su almamasini sağlayin. Ayni şekilde elemanlarin giriş çikiş delikleri kablo giriş çikiş yerleri vs bol bol silikonlayin.
Kablonun ucunada cihaziniza takilacak konnektörü taktinizmi anteniniz hazir.

Ben elimde herhangi bir swr ölçme cihazi olmadiği için bi ölçüm yapamiyorum. ancak cihaza takip 45 dk qso yaptim ve cihaz iliklaşmadi bile. performans açisindan çok fazla test yapmadim ama şunu söyleyebilirim, balkondaki mobil antenimle 4025 cihazla 10-15 w arasi bi güçte konuştuğum TB2BBU ile, bu antenle el cihazi 1w ile rahatça görüştüm ve sesimin eskisinden iyi olduğunu söyledi. arkadaşim yaklaşik 2km mesafede oda içinde el cihaziyla çikiş yapiyordu.

Umarim beğenirsiniz, takildiğiniz bir konu olursa memnuniyetle tarif ederim. bu kadar basit malzemelerle bu kadar performansli çalişan bi anten bence her amatörün evinde bi kenarda durmali. Konumum itibariyle benim yönlü anten kullanmam biraz zor çünkü rölelere ve şehire ters kaliyorum(binadaki açim ters) ama yinede kendi halimde amatörlüğümü icra etmiş olmak için yaptim.

Çevrimdışı TA4SO

Ynt: Derli Toplu Uhf Moxon
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2010, 23:12:11 »
Elinize sağlık Mutlu Bey, güzel bir çalışma olmuş.
Maxon antenler yapımı nispeten kolay ve zevkli olan bunun yanında performasıda şaşırtıcı antenler.
Bende evdeki mobil cihazımla kullanıyorum, memnunum.

Selamlar, 73.
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN