Gönderen Konu: 2m Ruslan (HB9CV) Yagi - Farklı Malzemelerle...  (Okunma sayısı 8321 defa)

Çevrimdışı TA4SO

2m Ruslan (HB9CV) Yagi - Farklı Malzemelerle...
« : 29 Eylül 2010, 22:38:27 »
Merhabalar değerli arkadaşlar,

Sevgili Gökhan (TB1CIG) bu antenleri yapa yapa, sonuçlarını anlata anlata kanıma girmişti.

Bizim gibi küçük yerlerde yaşayanların en büyük sorunu şüphesizki; malzeme. Siz bakmayın Marmaris, Bodrum, Fethiye'nin burada oluşuna, Muğla merkez çok küçük bir yerleşim yeri. Sanayide dolaşıp 8-10 mm çaplı alümiyum boru aradım bulamadım. Hatta bir alüminyum işi yapan dükkanda malzeme getiren toptancısı vardı, 16 mm den küçük çaplı olmaz diye benimle iddia bile etti. 

Ayrıca belirteyim ki başta sevgili Gökhan olmak üzere sağolsun birkaç arkadaş malzeme temini konusunda yardımcı olmayı teklif ettiler bu nazik teklifleri inşaallah ileride değerlendireceğim :) fakat benim amacım hep anlatıldığı gibi eldeki malzemeyle birşeyler yapabilmek.

Tüm bunlar ışığında çalışmaya başladım ve ilk etapta 16 mm çaplı alüminyum borular aldım. Bunları balkon veya pencere kapı yapanlara malzeme temin eden dükkanlardan alabilirsiniz ve yaygın kullanıldığı için sanırım herkes kolayca temin edebilir. Bu boruların bir boyunu (6m) 10 TL ye aldım.

Daha sonra boom için 2x2 cm profil bulamadım ve yine benzeri malzeme satan başka bir dükkandan bir boy (6m) 2x4 cm profili 19 TL ye aldım. Aldığım yerde 1m lik altı parçayada kestirdim. Böylece yaklaşık 30 TL ye pek çok anten denemesi yapacak malzemem oldu.

Boruların  ve boomun uçlarını kapatmak için plastik kapakları yapı marketlerinden bulabiliyorsunuz, ben Tekzenden aldım, sanırım 4ü 2 Tl idi.

Match elemanlarıyla sürücü ve reflektör elemaları bağlamak için metal parçaları alüminyum soğutuculardan keserek yaptım (alternatif malzeme önerisi PC kasalarının içine kart taktığınızda çıkan metal kapaklar). Diğer uçlarda  aradaki sabit mesafeyi korumak için değişik bir yöntem denedim. 2cm lik pvc su borularından parçalar kestim ve 16 mmlik matkap ucuyla deldim.

Elimdeki RG58 kablo parçalarıyla da ara bağlantıları tamamladım. Ve sonunda anten bitti. Anteni balkona taktım başladım SWR ölçümüne ama gördümki 143 Mhz civarı SWR 1 iken 146 Mhz de 2 yi falan geçiyor. Önceki tartışmalarımızda bu çaptaki iletkenlerle SWR sorunu olacağını tartışmıştık. Benim düşüncemse çapın sadece bant genişliğini etkileyeceği idi. Yanlış hatırlamıyorsam ARRL Antenna Boook kitabında okumuştum  çap artınca boyun bir miktar kısalaması gerektiğini (sanırım iletken yüzeyi etken). Bende başladım önce eğe sonra yetmeyince spiralle uçlardan almaya. Her denemede tekrar anteni yerine takıp deniyorum. Sonunda aşağıda görülen antene ulaştım. 145 Mhz de SWR 1 ve geri dönen sinyal gücü 0 ölçtüm. Ölçüleride bu borulardan kullanıp yapmak isteyen arkadaşlar için ekleyeyim.

Sürücü eleman = 950 mm
Reflektör eleman = 1030 mm
Match eleman (Sürücü yanı) = 195 mm
Match eleman (Sürücü yanı) = 207 mm
Match ve elemanlar arsı = 11 mm

Bu arada not olarak belirteyimki bir amatör arkadaşımız yazmıştı kesinlikle koaksiyel kablonun canlı ucularını yalıttıktan sonra alüminyum folyo v.b. ile ekranlamak gerekiyor, anten soketinin boom üzerindeki konumu ve anten yakınlarındaki objeler veya siz SWR yi etkiliyorsunuz.

Deneysel fizikçi olduğumdan bir de belli aralıklarla, tüm VHF frekans bandı  boyu ölçüm yapıp, grafiğinide çizdim (bizde adet böyledir :)

Henüz antenin çalışmasıyla ilgili bir deneme imkanım olmadı ama umutluyum çünki ilk haliyle bile Rodostaki Yunan arkadaşların rölesini duyuyordum :)

Değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla, 73.

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA4SO

Ynt: 2m Ruslan (HB9CV) Yagi - Farklı Malzemelerle...
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2010, 09:02:23 »
Çok teşekkür ederim sevgili Gökhan, senin bu projede emeğin çok büyük.

Tavsiyelerini değerlendireceğim.

Yine görüşmek dileğiyle sevgili kardeşim selamlar, 73.
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN