Gönderen Konu: Teleskobik Dipol Anten Çalışmam :)  (Okunma sayısı 11816 defa)

Çevrimdışı TA4SO

Teleskobik Dipol Anten Çalışmam :)
« : 15 Eylül 2010, 00:23:04 »
Merhabalar değerli amatör arkadaşlar.

Bu gün akşam iş dönüşü yaptığım anteni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu benim ilk amatör anten çalışmam diyebilirim. Beni bu çalışmaya yönelten sebeplerin en önemlilerinden biri sevgili Gökhan (TB1CIG) ve Şua Bey (TA2AD) başta olmak üzere değerli amatör arkadaşların gerçekleştirdiği başarılı anten çalışmalarıdır.

Projeyi geçekleştiriken herhangi bir çalışmayı temel aldım diyemem. Temel düşünce; küçük tvlerin üzerinde kullanılan teleskobik antenler kullanılarak 1/4 dalga boyunda farklı frekanslarda ayarlanabilecek bir dipol anten yapmaktır.

Resimlerde görüldüğü gibi iki teleskobik anteni bir sıva üstü buat kutusunda birleştiridim. Birleşimi yaparken mobilyaların taşınırken köşelerinde bulunan plastik parçalardan birini keserek kullandım. 20 mmlik pvc borudan bir balun yapıp, buata bir UHF konnektör ekleyerek anteni tamamladım.

Benim Yeasu FT-60R üzerinde sadece SMA/BNC dönüştürücüm var. Üniversitede bizim öğrenci laboratuarlarında krokodil kısımları hasarlı fakat bnc kısmı sağlam kablolar vardı. Bunlardan birinin uç kısmını keserek UHF bir konnektör ekledim, ara kablomuda böylece tamamlamış oldum.

Anteni el cihazıma takıp balkonda bir kaç deneme yaptım. Bunun için önce teleskobik kolları yaklaşık 50 cm'e ayarladım.
Bunu yaparken UHF bandı için teleskobik kolların uzun olduğunuda farkettim (kapalı boyları 1/4 dalga boyundan uzun) :).
Denemelerimde alıcı olarak kendi antenine göre çoğu sinyalde yükselmeler gözlemledim. Tabii ki daha doğru değerlendirme için bir swr metre kullanmalıyım. Onuda henüz dün satın alabildim, nasipse yarın elimde olacak (SWR metreyi edinmemde büyük yardımları olan sevgili Ferhat Beye'de, TA2VG buradan sonsuz teşekkürler.) 

Benim ki çok basit, tam adıyla amatörce bir çalışma ve hiçbir iddiam yoktur. Değerli görüş, öneri ve eleştirilerinizi yazarsanız çok sevinirim.

Saygı ve selamlarımla, 73.

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA1VV

Ynt: Teleskobik Dipol Anten Çalışmam :)
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2010, 02:49:49 »
bu anteni yıllarca kullandım hala kullanıyorum çok basit ama mükemmel performansı var
49 cm olarak vhf 17 cm uhf dual olarakta 51 cm gibi her iki bandda da çalışıyor
73
TA1VV
BARIŞ
KIRKLARELİ
0 505 434 80 58

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2010, 02:50:18 »
Güzel olmuş, amatörden beklenen bir çalişma :) eldeki imkanlari kullanarak ihtiyaci karşilayabilmeli bi amatör. Benimde ilk anten çalişmam vhf dipol olmuştu. Bi amatör abimiz sizin bahsettiğinize benzer tv üstüne konan basit tv antenlerinden hediye etmişti ve bende bunu sökerek ucunada rg 58 bağlayarak ilk antenimi yapmiştim.

Bu arada aklinizda bulunsun, swr metre elinize geçtikten sonra anten çubuk boylarini ayarlamaniza rağmen swr yüksek kaliyorsa antenlerin aralarindaki mesafeyi değiştirin. Dipol antende anten iletkenlerinin aralarindaki mesafe antenin empedansini değiştirir dolayisiyla swr yükselir.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #3 : 15 Eylül 2010, 11:36:41 »
Arkadaşlar öncelikle değerli yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Sevgili Gökhan ben bu virüsü kapalı çok olmuştu ama sizin sayenizde yeniden nüksetti :)

Lise yıllarımızda (90'lar); malum buralar büyük şehirler gibi değil, önce TRT2 sonra özel kanallar ve Yunan adalarındann gelen yayınlar için TV antenlerini modifiye ederdik. Daha sonra uydu antenler yaygınlaşmaya başladı, bu sefer onlara yöneldik. Lisans 1. sınıfta tüm yaz çalışıp, para biriktirip aldığım İtalyan Alcan çanağım hala evde duruyor. Daha sonra bir arkadaşımla beraber bizde anten ve receiver satmaya başladık, dijital yayınlar ilk başladığında 525 $a 90 kanallı bir dijital receiver almıştım ne günlerdi. O günlerin hatırası elimde promax seviyemetrem ve satlook spektrum analizörüm bile var :)

Uzun lafın kısası, RF insanın içine işler, koparıp atamazsın.

Şimdi amatörce anten çalışmalarına başladım, elimden geldiğince de farklı uygulamaları gerçekleştirmeye çalışacağım.
Ülkemizdeki değerli amatörlerin çalışmaları bana örnek olacak.
İnşaallah ilerde biz Türk amatörlerde kendimize has bir tasarım geçekleştirebiliriz.

Bu dipolle ilgili bir geliştirme çalışmasıda düşünüyorum; birbiri içersine geçen profillerle uzunluğu ayarlanabilir bir boom ile direktör ve reflektör elemanlarıda teleskobik (boyu ayarlanabilir) yapmak.

Selam ve saygılarımla, 73.   

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #4 : 15 Eylül 2010, 14:45:30 »
Sevgili Şadan ,
Öncelikle geçmiş olsun diyerek konuya girelim,
Hastalığın seyri baya ileri aşamaya gelmiş bu saatten sonrası tıp'bın çaresiz kaldığı noktadır,
hayatının geri kalan kısmında bu tedavisi mümkünsüz hastalıkla yaşamayı öğreneceksin :)

Şu sıralar ülkemizin en çok muhtaç olduğu olgulardan birini yaratıcılığı özendirici çalışmalarınız
için seni ve Gökhan'ı tebrik ederim,
inşallah taşımakta olduğunuz virüsü daha fazla kişiye bulaştırarak laf değil iş üretenlerin sayısını çoğaltacaksınız..

Son olarak nacizane tavsiyelerim.
sakın ha sakın teoriyi es geçmeyin,
her yazılanı doğru kabul etmeyin daima şüpheci olun,
Sakın ha sakın teoriyi es geçmeyin,
Emin olamadığınız bir konuyu en az bir kaç kaynaktan karşılaştırarak sağlamasını yapın .
Paranızı mümkün olduğunca test ve ölçüm cihazlarına yatırın, tabiki evdekine 5e aldığınızı 1e aldım diyerek :) 

Şu sıralar bir dual long Quad  ve  traplı HF dipol projesi ile uğraşıyorum, pek yakında........

Kalın sağlıcakla.

73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2NT

« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2010, 17:59:50 »
Paranızı mümkün olduğunca test ve ölçüm cihazlarına yatırın, tabiki evdekine 5e aldığınızı 1e aldım diyerek :)
---------------------------------
Doğru bir teori, katılmamak mümkün değil. Selamlar.73.
Nurhan Yıldırım
Sakarya/GEyve

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #6 : 16 Eylül 2010, 00:41:17 »
Sevgili Şua Abi öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkürler.

Allah başka hastalık vermesinde tek uğraşımız bunlar olsun inşaallah :)

Teoriyi kesinlikle çok önemsiyorum, sevgili Gökhana'da tavsiye edip göndemiştim; ARRLnin ayrıntılı bir antenna handbook'u var, zaman buldukça okuyorum. Özellikle başlardaki bilgiler (gerçek ve ideal toprak etkileşimi, anten patterninin oluşumu v.s.) çok yararlı oldu bana. Ama herşeyde olduğu gibi bir teoriye bütün güzelliği katan ve ilgi uyandıran uygulamalar.

Eşim konusuna gelirsek ise, sağolsun bana çok karşı bu konuda analyışlı. Bende onu ilgisini bu konuya çekmeye çalışıyorum. Hatta inşaallah nasip olursa bu kasımdaki sınava beraber gireceğiz. O da fizikçi olduğu için teknik sınavlardan zaten muafız ama üniversitede elektronik dersi uygulamasını yaptırıyor, o yüzden teknik pekte sorun değil :) Geriye işletme ve kanun yönetmelik kalıyor onlarada beraber bakıyoruz. 2 yıl önce A alacak puana ulaşmıştım ama mors uygulamasını geçememiştim.  Şimdi mors kalktı ama ben mors çalışmayı bırakmadım, ilerde inşaallah CW ve dijital modlarıda kullanmaya çalışacağım. Cihaz alımı için sıraya bir HF cihazı koydum :) Bir degen SSB kısa dalga radyom var 40 ve 20m de QSO ları dinliyorum, yarışmaları izliyorum, çok güzel. HF'nin mesafe gücü tartışılmaz bence...

Tekrar çok teşekkürler, saygılar, 73.