Gönderen Konu: QRP HAND MADE CİHAZIN ZAYIF MI DUYUYOR? ÇÖZÜM BURADA!!  (Okunma sayısı 17940 defa)

Çevrimdışı TA3EN

Merhaba, değerli radyo amatörü arkdaşlarım.
       El yapımı QRP cihazınız zayıf mı dinliyor? İşte çözüm bu yazıda. Yaptığım qrp home made cihaz projelerinde dinleme hassasiyeti zayıf. Hele hele mabilde qrp kullanınca bunun farkını hissediyorsunuz. Ben de bunu çözmeye uğraştım. Bunun için bulduğum bir şema üzerinde çalışarak ve bizim qrp'lere uyarlamk için çalıştım.Ve sonunda çalıştı. Dinleme müthiş derecede (5-6dB civarında) arttı. Ve sizlerin de yararlanmasına sunuyorum. Yapımı basit ve kolay.
      Yapacak arkadaşlarıma başarılar dilerim.   73'ler...      Hüseyin KARAGÖZ     TA3EN

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: QRP HAND MADE CİHAZIN ZAYIF MI DUYUYOR? ÇÖZÜM BURADA!!
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2010, 15:24:52 »
DİKKAT:YALNIZ HATIRLATMALİYIM Kİ ŞEMANIN TAMAMININ PCB'SİNİ YAPMADIM.
ÇÜNKÜ:ZATEN QRP ÜZERİNDE İLK İKİ 10.7MHz MUAYYEN TRAFOSU VARDI. BU SEB-
EPTEN DEVRENİN YARISINI YAPTIM.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2010, 15:26:15 »
MONTAJITAMAMLANMIŞ HALİ

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2010, 15:30:39 »
QRP CİHAZIMIN İÇİNDEKİ YERİ GÖRÜLÜYOR. BUNUNLA BERABER QRP NİN İÇİNDE DÖRT TANE İLÂVE DEVRE YAPMIŞ OLDUM.
PLL DE YAPACAĞIM. YAKINDA CİHAZIN İÇİNDE YER KALMAYACAK!
HERKESE KJOLAYLIKLAR DİLERİM.

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2010, 16:28:29 »
merhaba.
güzel çalışma olmuş
tebrikler.
de ta7bb

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2010, 12:21:32 »
          Tekrar merhabalar arkadaşlar,
          Geceden sabaha yeni değişiklikler yaptım. Çıkıştaki uçlardan birisinde yer alan 100nf mercimek kondansatörü kaldırdım. Çünkü agc ile ilgisi olduğundan frekansı etkiledi, kararlılığı bozulmuştu.Kondansatör kalkınca frekans rantabıl hale geldi.
          Bir diğer değişiklik de T2' nin bağlantılarıtam ters olarak değiştirildi. Sebebi ise qrp' lerin alışılmış devrelerindeki T1 ve T2 nin durumu yeni şemada görüldüğü gibi. QRP' ye tam uygunluk için böyle yapmak gerekiyordu.
          Ayrıca +6v ucunu vermiştim. Onu da direnç ve zener diyotla 6v verecek şekle getirdim. Şema daha da toparlanmış oldu.
ÖNEMLİ NOT: BU DEVREYİ QRP'YE UYDURURKEN ,
1-QRP DEKİ T2'NİN NE612 ENTEGRESİ İLE OLAN BAĞLANTILARI KESİLİR.612'NİN BAĞLANTI UÇLARI ŞEMAMIZDAKİ SİYAH OKLARIN OLDUĞU UÇLARA   
   BAĞLANIR.
2-QRP'DEKİ T2'NİN BİR AYAĞI ŞASELENİR. DİĞER AYAK TA ŞEMADAKİ 10nf İLE BF245'İN "G" AYAĞINA BAĞLANIR. BÖYLECE BAĞLANTI TAMAMLANIR.
          HERKSE KOLAY GELSİN.     73'LER...... TA3EN

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2010, 12:29:02 »
      DAHA ANLAŞILIR OLMASI İÇİN QRP BAND PASS DEVRESİNİ KARE İÇİNE ALDIM.

Çevrimdışı TA7IV

« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2010, 01:24:02 »
Muhterem hocam, bu alet ne işe yarıyor..?Son çizdiğiniz devre hangi frekansta güçlendirme yapıyor..?Siz bu aletle ne gibi başarılı neticeler aldınız?
TA7IV

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2010, 11:22:42 »
        Sayın TA7IV merhbalar,
         Bu devre şeması /çalışma qrp düşük güçlü el yapımı cihaz yapan arkadaşların işine yaracak.  Eğer bir 7MHz (40m) qrp cihaz yaptıysanız muhtemelen cihazın band geçiren filtresi yukarıdaki şemada kare içine alınan devre gibidir. Dikkat edilirse eğer bu kısımda sadece iki 10.7 MHz muayyen ve de bir 2.2pf değerinde mercimek kondansatör vardır. bu basit bir band geçiren filtre devresidir. Bu da haliyle qrp'nin duyma hassasiyetini azaltıyor.Kare içine alınan devrenin geri kalan  transistörlü kısımları ve muayyeniyle  elde edilen zayıf sinyalleri güçlendirerek alıcı katının hassadiyetini arttırıyor ve istasyonlar daha duyuluyor.
          Hatta bazı linearlerde  (argo cb diliyle)takoz preanfi yazan bir fonksiyon vardır. Ona basınca dinlemeyi arttırır. İşte bu o devre denilebilir.
          YAPACAK OLANLARA ÇALIŞMALARINIDA BAŞARILAR DİLERİM.   73'LER.              TA3EN                Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA7IV

« Yanıtla #9 : 22 Ağustos 2010, 23:21:14 »
DR TA3EN,
Böyle bir devreye dikkatimizi çektiğiniz için teşekkür ederim..
Bu şema ve metinle ilgili sorulacak o kadar çok soru var ki..Bobinlerin değerleri belli değil..Dolayısıyla rezonans devrelerinin çalışma frekansları belli değil..Rezonans devrelerinin band genişlikleri belli değil...Devrenin kazancı belli değil..
Siz en iyisi bu şemanın orjinal kaynağını verin de oradan takip edelim ve soracağımız soruları ona göre belirleyelim...

VY 73 DE TA7IV

Çevrimdışı TA3EN

MEHMET BEY, BİRAZ DİKKAT!!
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2010, 11:33:03 »
      Mehmet Bey merhabalar, nasıl sınız?
      Şemayı incelerken biraz dikkatli olmanız lâzımdı. Sorularınızın hepsinin ceavabı yine şemada var.
1-Hangi bandda (frekansta) çalıştığı üzerinde başlıkta kocaman yazıyor. Üstelik metinlerde de var.Pratikte 6.000 MHz ile 8.000Mhz arasında rahat iş görüyor.
2-Bobinlerin değerleri belli değil diyorsunuz?  Yine şemaya dönelim. Dikkatli bakarsanız basit bobinlerin yanlarında değerlerinin 100uH şeklinde yazdığını göreceksiniz.
3-Ayrıca diğer bobinlerin değerlerini de soruyorsunuz herhalde? Yine şemaya dönelim. Şemada  T1, T2 ve T3 gibi. Şemanın içinde dikdörtgen içine aldığım yerde  üç muayyyenin de 10.7 MHz olduğunu görmeniz gerekirdi.
4- Kazancı belli değil demişsiniz?  Kaynağında bu bilgi yok. Ayrıca kaynağında şemayı bizim fourty qrp'lere uydurmanız mümkün değil. Çünkü çok değişikliğe uyradı.AYRICA DAHA ÖNEMLİSİ :KAZANÇ KONUSUNDA TECRÜBEMLE SABİTKİ QRP NİN KENDİ BAND PASS FİLTRE DEVRESİYLE ARASINDA ÇOOOK FARK VAR. BİR SİNYAL (BU DEVRE OLMADAN)5dB DUYULIUYORSA BU DEVRE ONU 9+10, 9+20 VEYA YUKARISINDA DUYULMASINI SAĞLIYOR. İSTEYEN YAPIP SONUCU GÖREBİLİR.
     Ben çalışmalarımda verdiğim bilgi ve şemaların başkaları tarafında uygulanır olmasına eksik birşeylerin olmamasına özen gösteririm.Amatörlüğün espirisi de burada zaten. Bir şeyler gizleme niyetim olsa  yaptıklarımı web sitemde yayınlamam. AMA BAZI PCB ÇİZİMLERİNİ SADECE PAİNTTE İLKEL YÖNTEMLE ÇİZİYORUUM.PARÇALARIN YERLEŞİMİNİ GÖSTEREN ÇİZİMİ VEREMİYORUM. İSTİYORUM AMA TEKNİK YETERSİZLİĞİMDEN DOLAYI VEREMİYORUM.
      Mehmet bey size ve  tüm radyo amatörü arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA7IV

« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2010, 02:15:31 »
Başlıkta "hangi frekansta çalıştığının" yazması yeterli değil.
100 uH bobinler dirençlerle seri bağlı..Frekans belirleyici değiller..Alçak Q değerli şok bobinleri gibi görünüyorlar..
Bir bobinin değeri 10.7 MHz veya başka değerde bir frekans yazılarak verilmez..Bobin değerleri H,mH,uH, veya nH cinsinden verilir..Buna riayet ederek bir değer verebilirseniz aydınlatıcı olacaktır.
Örneğin, T1,T2,T3 = 10.7 MHz demişsiniz..Ben, T3'ü göremedim...Bu paralel rezonans devreleri 10.7 MHz IF rezonans devrelerinin modifiye edilmiş şekilleri mi yoksa ne?? Şemada görülen 100 uH değerindeki bobinler, collector devrelerindeki dirençlere seri bağlı olduklarından, rezonans devreleri yerine, daha çok, düşük Q değerinde şok bobini anlamına geliyorlar...
Üstad, anladığım kadarıyla, sizin amplifikatörünüz, hiç bir rezonans devresi olmadan da, sadece şok bobinlerinin ve kullanılan transistörün kesim frekansının yüksek olması marifetiyle, geniş bandlı olarak çalışıp HF ve hatta VHF frekanslarında kuvvetlendirme yapabiliyordur..
73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #12 : 29 Ağustos 2010, 19:33:22 »
    Mehmet bey,
    T3 şemanın en sağında çıkışta bulunuyor.    73 'ler....

Çevrimdışı TA3EN

ŞEMAYA AİT İLÂVE BİLGİLER.....
« Yanıtla #13 : 31 Ağustos 2010, 14:59:57 »
         Merhaba  Mehmet  Bey,
         Zaman bulup ta  cevabımı  uzun yazamadım. T3 şemanın sonunda çıkışı oluşturan noktada olduğunu söylemiştim.
         Şemadaki muayyen trafolarının bobin değerlerini yazmamışsınız diyordunuz. Şimdi şemada 10.7MHZz olarak verdim. Aslında bu her şeyi açıklıyor. Nasıl diyeceksiniz? 10.7 MHz muayyen frekans trafosu demek : primer sargısının 0,450uHy olduğu, sekonderdeki birinci sargı 0, 450 uHy  ikinci sargının ise 2,200uHy olduğu anlamına gelmektedir. Bu ayrıntıya girmememin sebebini anladınız sanırım. Takip edenleri pek ayrıntıya boğmak istemedim.
        Ayrıca diğer basit bobinler ile ilgili bir şeyler yazmışsınız. Bir kere bu devre bir (RF) üreteç devresi değil ki. Bobinlerin dirençlerle seri veya paralel bağlanışı devrenin çalışması gereği. Tabiki bunlar şok bobini.Bunda bir şeyler aramamak lazım. Bu konuda bir eksiklik olduğunu sanmıyorum.
        Çalışma Frekansı konusundaki sorularınıza gelince: Bu devre hangi frekansta çalıştığınıhiç yazmasa bile kolayca anlayabiliriz. NASIL? 10.7MHz muayyenlerin  sekonder ayaklarına parelel olarak bağlanan 100 -120pf lik mercimek kondansatörler bu devrenin çalışma frekansını belirler. Şu haliyle T1’den itibaren sadece 7 MHz’in biraz üstü ve altı frekansındaki sinyaller geçiş yapabilir. Ve duyulur.
Yok eğer  10.7MHz muayyenlerin  sekonder ayaklarına parelel olarak bağlanan 100 -120pf lik mercimek kondansatörler yerine 300-400pf mercimek kondansatörler bağlansaydı  bu defa da 3.777 MHz’nin biraz yukarı ve altına ait frekansa ait sinyaller geçiş yapacaktır. Ve onlar duyulur hale gelecektir. İsterseniz bu kondansatörleri azaltarak 14MHz ,21MHz vb.’lerine uyarlayabilirsiniz. YANİ     
        TRANSİSTÖRLÜ DEVRENİN FREKANSLA PEK İLGİSİ YOK. KENDİSİNE HANGİ SİNYALLER GELİRSE ONU YÜKSELTİYOR.(TARANSİSTÖRLERİN  ÇALIŞMA  FREKANS  ARALIĞINI  YOK SAYARAK YAZDIM) FREKANSI AYARLALAYAN SADECE TRAFOLAR. 
         HERKESE 73’LER  TA3EN          www.ta3en.com