Gönderen Konu: Fundamental kristalin azizliği, Başarısız bir çalışma  (Okunma sayısı 8210 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

By  Hüsnü Köktürk   TB6CAA        husnu66tr@yahoo.com
Bu verici planını yapmak sanırım benim için kaçınılmaz bir sürpriz oldu. Orta güçlü hatta zayıf bir FM verici yapmayı dahi hiç düşünmemiştim. Çünki bu tip vericileri profesyonel olarak pek te güzel şekilde imal edip satan o kadar çok şahıs ve firma var ki! Bizimkisi bir hesap hatası,  amatör bant 145 MHz ye geçeyim derken, bobinlerin bir tur fazla konması neticesi ve de kulandığım 36MHz fundamental kristain 36-72-96MHz olarak gideceği yerde 12MHz nin katarı şekinde frekans üretmeye meyl etmesi neticesi başarısız bir çalışma yapılmış oldu. Bu nedenle devrenin tamamını vermeyip sadece sondan üç transistörünü yayına vereyim dedim. Asıl maksat saten zengin bir dökümana sahip olan broadcast verici örneği sunmak değil, datasheet lerde dahi bulunmayan M9622 ve C11L60 transistörlerini birazcık olsun tanıtmak. Pekii profesyonel bant üzerini gösteren devremiz ne olacak, bu devreyle ne yapabiliriz? Devre şu anda amatörlerin pek işine yarayacak gibi görünmüyor ama, ihtimal profesyoneller istifade edebilirler.B>Bu bir plan, çöpe mi atalım? Çöpe değil de internete atmayı biraz daha makul buldum. En azından bir RF amplifikatör örneği olarak işe yarayabiir
Şaka değil bu 25 Watt  FM vericide gerçekten kör yük altında 25 Watt güç gözlenebiliyor  ve sadece 10 adet Sanyo marka orta boy veya biraz daha küçük  NİKEL-KADMİYUM akü ile besleniyor. Üstelik bu piller taze de değil hurdalıktan alınma, çile çekmiş piller, satıcı satmadan evvel bu akünün canlı olduğunu anlatabilmek için uçları kısa devre yaptırıyor, tabii pillerin canına okuduğunun farkında değil. Üzerinde N-1700SCR yazıyor. Anlatılmak istenen bu koca 25 Watt verici el kadar küçük eski sistem piller ile beslenebiliyor. Öyle akım hortumlayan volt ve akım canavarı değil. Transistörler de kullanılmış, hurdalık malı. Yoksa bu garip transistörü nerden bulsun? Çıkış transistörü C 11L60; 300-350 gr lık kalınca bir bakır plaket üzerine lehimlenmiş, Zavallı transistör lehimlenirken neler çekti kimbilir, biz lehimlesek yanar kavrulur ve 10 sn içinde çöplük malzemesi olur. Saten biz onu lehimleyemeyiz, ona bizim kullandığımız havyaların gücü buna yetmez. Anladığım kadarıyla C 11L60  bir FM broadcast transistörü değil, ihtimal 400 veya daha yüksek frekansların transistörü, bizim onu çıkışa koymamızın sebebi transistörün  üstünde soğutucu bakır bir plaket olması sebebiyledir. Devremiz 11L60 transistörünün tam çıkış gücünü yansıtmamaktadır, ihtimal bu transistör 100watt verebilecek güçte olabilir.

Çevrimdışı TA7IV

Ynt: Fundamental kristalin azizliği, Başarısız bir çalışma
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2010, 01:35:16 »
??????  n'oluyo?

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: 144 MHz 5 Watt 9.6volt xtal CW M1131 çıkışlı portatif verici
« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2010, 15:01:04 »
By     HÜSNÜ KÖKTÜRK        TB6CAA   husnu66tr@yahoo.com

144 4MHz 5 Watt kristalli telsiz CW verici devresi

Kristal denince tabii bulabildiğimiz kristallerden yapacağız bu devreyi, kimisi 16MHz bulur, kimisi başka, benim elime 36 MHz geçti. Şöyle bir plan yapılmış olabilir, 36 yı 72 MHz yapayım, onu da 144 e çevireyim.! İş göründüğü kadar kolay değil, sizi en azından iki tehlike bekliyor. 36x2=72 MHz yapar diyorsunuz, oysa ki cihaz 36x3=108 MHz olarak çalışabiliyor, veya kristal 36 nın değil de esas fundamental frekansı olan 12MHz nin 8 inci harmoniği olarak rahatlıkla  12x8=96MHz ye yerleşebiliyor veya siz 144 MHz  beklerken kristal 12x11=132 MHz  ye yerleşmek istiyebiliyor. Bunlara engel olmak hiçte kolay değil, tam yaptım, iyi ayarladım derken, birbirine frekans uyumluluğu gösteren bobinler,  kendi aralarında self osilasyonlar yapabiliyorlar. İlk iki transistörü teneke kutu içine almakta fayda var, ikinci olarak ilk iki transistörün kollektör bobinlerini 72 MHz ye ayarlamalı, diğer transistörleri ise 144MHz ye ayarlamalı. Bazı yabancı amatörler, ilk transistörün kollektörüne 12 MHz yi filtre eden bobinli filtre koymuşlar. Ayrıca bobine parelel bağlı 220 p farat lık bir adet de kondansatör görülüyor.

Tabii bütün bu çalışmalarda analog ve digital frekansmetre, ayrıca alıcı radyo kullanmakta fayda var. Voltaj düşük te olsa M1131 transistörü soğutucu istiyor. Esasen BFW16 dahi soğutu içine alınmalıdır. Analog frekansmetre ile çıkış ölçülmeli ve harmonik olarak sadece zayıf bir 72 MHz bulunmalı, başka bir frekans bulunmayacak derecede ayar yapılmalıdır. Daha orijinal ayar yapmak isteyenler M1131 çıkışına filtre bobinleri koyabilirler. Çıkışı fazla bulanlar son transistörü kullanmayabilirler, böylece çıkış 1.5 watt a kadar düşer ve pil tasarrufu sağlanmış olur.

http://site.mynet.com/husnu_kokturk/144MHz-5watt.htm

Çevrimdışı TB6BHK