Gönderen Konu: Conteste çeyrek kala anten manzaraları  (Okunma sayısı 11400 defa)

Çevrimdışı TA2AD

Conteste çeyrek kala anten manzaraları
« : 15 Temmuz 2010, 14:29:29 »
Malum VHF contest yaklaşıyor , bu sefer evden değilde dağlara çıkıp katılalım istedik ..
Çatıdaki antenleri indirmek contest bitince bir daha kaldırmak işi gözümde büyüyünce yeni anten imal etme fikri daha cazip geldi ..
Güncel malzemelerle bir kaç pratik uygulama örneğini sizlerle paylaşayım istedim ..
eleman tutucu olarak iş makinaları hotumlarını tutan kelepçeler kullanıldı (16 mm delik çaplı)
elemanlar ise piyasa aleminyumcularında kolayca bulunabilen 16 mm çaplı korkuluk borusundandır.

73!

A. Şua TORTU    Zonguldak..
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

Ynt: Conteste çeyrek kala anten manzaraları
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2010, 14:30:38 »
hemen hemen bitmiş hali
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA3TK

« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2010, 16:41:54 »
baskanım bu hafta sonunu iple cekıyorum. insallah sartlarda iyi olur güzel bir contest çıkarırız....

Ergün BİLGİN
Tel:05057139076
msn-mail: bilgin.67@hotmail.com
Locator: KM38ML
İZMİR
73

Çevrimdışı TA3TK

Ergün BİLGİN
Tel:05057139076
msn-mail: bilgin.67@hotmail.com
Locator: KM38ML
İZMİR
73

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #4 : 16 Temmuz 2010, 00:34:23 »
Merhaba Şua Bey,
Bende yarışmalara meraklanıp Kenwood TR-751 VE TR-851 radyolar aldım.
Geçen TA yarışmasını hevesle bekliyordum ve arkadaşlarımla dağa çıktık ama ne yazık ki arkadaşların ilgisizliği ve o günün propagasyon durumu hayallerimi yıktı.

Sizin çalışmaları görünce içimdeki ateş yinede sönmüyor ve engin tecrüberinizden faydalanmak adına denediğiniz VHF ve UHF mono band SSB de çalışabileceğim anten modeli tavsiye edebilirmisiniz ? Ayrıca başka bir proşe içinde dual band bir yagi projesi arıyorum. Şimdiden teşekkürler ve hafta sonu yarışmada başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

Frekanslarda görüşmek üzere...
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2010, 11:09:14 »
Korhan bey merhaba ,
Güzel cihazlar secmişsiniz , zamanında çoğumuzun rüya ikilisi idi kenwoodun bu modelleri hele satellit işine bulaşanların iki kat daha fazla süslerdi rüyaları.
Anten konusunda fazla çeşit denedim dersem yalan olur, ilk yagi antenim olan 13el ZL Beam in yeri bir başkadır gönlümde , Bu antenle apartman balkonunun bir köşesinden sarkar karşı sahildeki komşularla yarenlik yapardık sabahlara kadar, az superadic-E  lere imza atmadık birlikte , tabi tüm bunları yapabilmek için karadeniz kıyısında VHF-UHF açısından çok şanslı bir coğrafyada bulunmak avantajının etkisi büyük..
şu sıralar yine kendi yaptığım bir Cushcraft 13B2 kopyası olan antenimi kullanıyorum, bu antende çok iyi işler başardı MeteorScatter işinede bu antenle bulaştım ve epey QSO lar başardık emektarla.
Lakin her amatörün içindeki olmazsa olmaz olan "uzağa daha uzağa" dürtüsü beni Long yagi imal etmeye yönlendirdi bakınız http://www.telsizciler.org/index.php/topic,14300.0.html   
normalde çift çalışmak için imal ettiğim bu antenlerde birini bu cumartesi pazar günü katılacak olduğumuz     
CQ World-Wide VHF Contestde kullanıcam ,  Contest sonrası izlenimlerimi ayrıca paylaşırım ..
Dual anten konusuna gelince Curshcraft A270-10S   ve    A270-6S modellerine bir bak derim .
Sonuç olarak VHF-UHF  band ları DX açısından diğer bandlara oranla daha fazla sabır ister ama inan buna değer ...
73! A. Şua TORTU     Zonguldak
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2OD

« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2010, 15:40:13 »
Ahhh  ŞUA Başkan 
Kızımın düğünü ile contes çalışması aynı güne denk gelmesi  çok kötü oldu  ne yapalım katılamıyacağım. Antenlerin performansları  hakkında bilgi alırız artık sizlerden.   Sizlere iyi contesler.
ZONGULDAK KDZ EREĞLİ DEN 73.
ta2aoz@hotmail.com
https://picasaweb.google.com/home?hl=tr
AHMET ÖZER TEL-0531 623 9066

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #7 : 16 Temmuz 2010, 17:44:13 »
Ahmet bey,
Önce Allah mesut etsin diyorum ,
Aynı tesadüf dolayısı ile bende düğüne katılamayacağım için üzgünüm ,
Ama gönüller bir ..

73!  A. Sua TORTU    Zonguldak
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #8 : 16 Temmuz 2010, 23:31:26 »
Şua bey,
Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
Contesti takip edeceğim ama şuan ki sistemle birşeyler olurmu bilmiyorum ama en azından bir takip edip durumu göreceğim.
Size şimdiden bol bol QSO lar diliyorum. Contest sonrası yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Geçmişte bizimde makina imalathanemiz vardı. Fabrikalara fason imalat yapıyorduk. Torna, freze, matkap ve pek çok ekipman elimin altındaydı. O zamanlar daha hem genç hemde çok acemiydik. Sadece 2m için Slim Jeam adındaki bir anteni yapmış ve epey bir süre kullanmıştım. :) Şimdi sizin fotoları görünce aklıma geldi.

Neticelere göre bende burada sizin tecrübeleriniz doğrultusunda ilerleyeceğim ve antenleri yapmaya çalışacağım.
Görüşmek üzere, Adana' dan selamlar.
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA1AJ

« Yanıtla #9 : 17 Temmuz 2010, 19:31:34 »
Şua Bey çok zevk sahibi bir amatörsünüz, paylaşımlarınızı takdir ve devamını arzu ediyorum, başarılar dilerim.