Gönderen Konu: İŞTE BU DA YERLİ HF ANALİZER ! *** TA3EN***  (Okunma sayısı 21252 defa)

Çevrimdışı TA3EN

İŞTE BU DA YERLİ HF ANALİZER ! *** TA3EN***
« : 13 Temmuz 2010, 11:52:51 »
       Kıymetli Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
       Bir kaç haftadan beri "Anten Analizer" için  bilgi toplama ve değerlendirme safhasından sonra bir kaç gün önce yap-
mayı başardık. Yapmış olduğumuz bu devre MFJ207, 249 ve 259 modellerinin karışımı diyebi-
lirim.
          Bu şemalarda frekans metre devresi yer almadı. Bunun için ise daha önceden yapmış olduğum  frekans metre dev-
resini kullandım. İyi çalışıyor. Evdeki kısa dipol antenimi bağladığım. Antenin frekansı 7.050mHz. Anten analizer de ise
7.000 MHz'e gelince swr'nin  minimuma indiğini gördüm.7.000- 7.100MHz arasında swr minimum görünüyor. Bu da 
Anten analizeri swr'yi  geniş bir yelpazede 1:1 olarak okuduğunu gösteriyor. Bunun sebebinin antene gönderilen (RF)
sinyalinin çok düşük olmasında gördüm.  LCD'den yani devrenin frekans metresinden tun edilen frekansı sürekli olarak okuyabiliyorsunuz. Bizim analizerde sadece frekansı okuyabiliyoruz.Diğer dijital analizerlerde olduğu gibi LCD'de fre-
kansı, swr'yi ve anten empedansını okumak mümkün değil. Neden? Çünkü;yazılım ona uygun değil. İki adet mikro ampermetre yardımıyla ile swr ve anten empedansını okuyabiliyoruz.
      Ayrıca bu çalışmayla ilgili tavsiyeleriniz olursa ta3enkaragoz@hotmail.com adresime gönderirseniz çok mem- nun olurum.Yapacak olan arkadaşlarıma teknik destek verebilirim.

73'LER..                               Hüseyin KARAGÖZ  -  TA3EN    GSM: 0.505.8274246

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: İŞTE BU DA YERLİ HF ANALİZER ! *** TA3EN***
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2010, 11:57:16 »
    Bu şemalardan biri. İki şemadan yararlanarak bu projeyi gerçekleştirdik.
    Çizimi de tamamen kendim tasarladım. İşin kötü tarafı bu çizimi "paint" te yaptım. İşin zorluğunu takdir edersiniz.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2010, 11:59:37 »
imalât esnasında görülüyor.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2010, 12:04:19 »
        Bu projeye bir de yeni bir özellik ekledik. Komitatörün birinci konumunda "frekans counter" özelliğini kullanabiliyorsunuz. Kasanın üstündeki bnc konnektörle giriş yaparak  bu fonksiyonu kullanabilirsiniz. Ya da bir anten kullanrak ta ölçüm yapabilirsiniz.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2010, 12:55:59 »
Hüseyin Bey elinize sağlık, yine çok güzel bir çalışma olmuş.

Saygılar, 73.
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2010, 16:04:04 »
işte budur,
amatör camia için bir nevi yerli aspirin ,
büyük bir boşluğu doldurdunuz tebrikler ...

73!
A. Şua TORTU  -  Zonguldak
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2010, 20:09:05 »
Hocam yine güzel bir çalışma yapmışsınız tebrikler. TA8AT Onur UYANIK  73 ler..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #7 : 13 Temmuz 2010, 20:13:14 »
Tebrikler !!!
Başarılar...
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2010, 09:06:08 »
Maşallah hocam her zamanki gibi harika olmuş.Paylaşım içinde çok teşekkurler.Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.Selametle 73s

Çevrimdışı TA5CT

« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2010, 09:26:48 »
Hüseyin bey,

Tebrikler. Güzel bir çalışma olmuş.
Kutu harika bir tanede ben temin etmem lazım bu kutudan..

TA5CT
73'ss

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #10 : 14 Temmuz 2010, 10:12:35 »
       Yorum yazan bütün arkadaşlara zaahmet edip görüşlerini belirttikleri için çok teşekkür ederim.Çalışmanınbütün fotoğraflarını burada yayınlayamadım. Geri kalanyazı ve fotoğrafları  kendi web sitemde bulabilirsiniz.  www.ta3en.com
       Taşkın bey, size de merhaba,
       Ben bu kutuyu İzmir'den HATFON'dan aldım. Aynısını aşağıdaki linke bakarak alabilirsiniz.
Ürün kodu:PR-224. Bir de PR224A var ama;onun kapağında yanlara taşan kulakları var. Aldıklarımdan birisi onlardandı.Kulaklarını keserek PR224'e benzettim.

http://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/PR-224.html

TA'CMC Osman Bey,
       Aslında bu kutuyu kullanmak niyetinde değildim.TA2CMC Osman bey,teveccüh gösterip alttaki likten istediğin kutuyu seç ben hediye edeceğim dedi.Dediği gibi de yaptı.Kutu geldi.
Ama kutuyu kesip delmede kendime güvenemedim.Alüminyum plastiğe göre çok zor işlendiği malum.Gözüm kesmediği için bu plastik kutuyu almak zorunda kaldım. Alüminyum kutuyu başka bir proje için bekletiyorum. Bu konuda Osman Bey'i yanıltmış oldum. Kusura bakmasın lütfen!!!
        Yapmak isteyenlere başarılar dilerim. 73'ler...     
         TA3EN   -    Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA8EO

« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2010, 01:05:20 »
Ellerinize sağlık el emeği göz nuru dedikleri bu ve benzeri çalışmalar olsa gerek , tabii bunu şununla kıyaslıyorum bir çok profesyonel alet ( spektrum aklıma ilk gelen ) olmadan yapmaktır , sağlıklı çalışır çalışmaz o ayrı ( laboratuar şartlarına göre ) ama ben eminimki oldukça iyi çalışıyordur , saygılarımla .

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #12 : 15 Temmuz 2010, 12:40:41 »
       Çalışması konusunda test ettim. Gayet güzel. Zaten MFJ207 MFJ249 gibi aletlerin birebir yapımı sayılır ama ben üçü arasında bir karışım yaptım.swrnin minumum olduğu noktayı çok çabuk buluyor ve aynı anda frekans metrede o noktayı okuyorsunuz. Büyük cihazları swr noktasını bulmada çok yoruyorduk.Artık önce bu aletle  yerini bulup sonra radyolarımız ile test edeceğiz. Beni çok rahatlattı.
       Tavsiye ederim.  Herkese kolay gelsin.  73'ler
       www.ta3en.com

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #13 : 15 Temmuz 2010, 21:19:00 »
Hüseyin Bey
Elinize sağlık. Ayrıca kusurluk birşey yok, o hediye bile sayılmaz. Nedir ki, basit bir kutu. "İstanbul piyasasına uzakta olduğunuz için ben temin edeceğim" demek istedim. Bu tip çalışmaları kolaylaştırmak lazım. Hepimiz istifade ediyoruz. Varsa buralardan ihtiyaç bildirin ki işiniz kolaylaşsın.

Ayrıca önceden söylediğim şeyi yine tekrarlayacağım, yerli bir AUTO AT üretelim.
Osman Güler
TA2CMC (eski çağrı işareti)

Çevrimdışı TA3EN

HF ANTEN ANALİZERİN TESTİ "TA3EN"
« Yanıtla #14 : 27 Temmuz 2010, 10:07:12 »
      Arkadaşlar tekrar merhaba,
      Geçen hafta 5-6 günlüğüne memlekete gitmiştim. Orada antenleri ve analizeri test etme imkanı buldum. Örneğin: 7MHz mobil anteni analiz ettim. Ve 7.090, 22.500MHz'lerde swr'sinin 1:1 olduğunu gördüm. Acaba bu noktalarda gerçekten swr 1:1 mi diye kesinleştirmek için icom 706 ile bu frekansları bularak swr'nin kaç olduğunu öğrenmek istedim. Hemen denedim ve aynı frekanslarda swr'nin analizerde olduğu gibi 1:1 olduğunu gördüm. Bu da gösteriyor ki analizer antenlerin çalışma frekanlarını doğru olarak buluyor. Böylece analizerin güvenilirliği kesinleşmiş oldu. Anacak henüz analizerin anten omajını tam doğru ölçüp ölçmediğini kesin kez test edemedim. Zamanla o da olacaktır sanıyorum.
     BU HF ANTEN ANALİZERİNİ HERKESİN YAPMASINI HARARETLE TAVSİYE EDERİM.
     73'LER  TA3EN          www.ta3en.com   

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #15 : 27 Temmuz 2010, 12:28:21 »
merhaba.
herkesin nyapmasını tavsiye ediyorsunuz çok güzel.
ama devreleri hakkında bilgi olomadan nasıl yapılacak.
sizin gibi tecrübesi olan arkadaşların paylaşımı olmadan nasıl olacak.
elimizde örnek cihazımız olsa zaten yapmamıza gerek olmayacak.
bilmem nasıl düşünüyorum
73

Çevrimdışı TA3EN

HAZIRLADIĞIM DEVRE ŞEMASI
« Yanıtla #16 : 28 Temmuz 2010, 09:51:13 »
     Arkadaşlar, vermiş olduğum şema benim değişiklikler yaparak yaptığım devre şemasıdır. Frekans metre  için bir çok şema bulabilirsiniz.Onu vermiyorum. Ama benim web'teki şemayı kullanbilirsiniz, yapabilirsiniz. Fakat şunu söylemeliyimki analizer şeması çok kolay bir devre şemasıdır. Eğer yapmak isterseniz öncelikle onu (şimdi verdiğim şemayı) uzay montajı şeklinde de yapabilirsiniz. Güzel çalıştığını göreceksiniz. Sonra bir frekans metre ilavesi yapabilirsiniz.Benim yapmış olduğum pcb çiziminin parça yerleşimimni veremiyorum. Neden? Çünkü bu çizimi yapmak için; önce kalemle parça yerleşimini ve ayakların yollarını çiziyorum..Bu çizimin fotosunu çekip paintte üzerinden geçiyorum. Ve alttaki çizimi düzelte düzelte yapıyorum. Çok zaman alıyor ve yorucu oluyor. Arkadaşlar pcb çizim programı kullanıyorlar. Hem kolay hem de parça yerleşimini bu programla alabiliyorlar.
     Tekrar söylüyorum bu şema çok basit uzay montajı olarak yapın. Frekans metreyi sonra ilave edin. Ve tamamen sizin tasarımınız olsun.
      www.ta3en.com. adresimde daha çok foto ve bilgi bulabilirsiniz.
      73 ler...

Çevrimdışı TA2ATG

« Yanıtla #17 : 28 Temmuz 2010, 22:50:24 »
İşte gerçek amatör çalışma.Sonucuna değecek çalışma.Tebrik ederim.
Malazgirt Bizans'ın Türk'e secdesi  Bu ses insanlığa hakkın müjdesi

Çevrimdışı TA3CW

« Yanıtla #18 : 31 Temmuz 2010, 18:57:45 »
hocam slm gerçekten söylenecek çok fazla söz yok tebrikler iyi günlerde kullanın  73.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #19 : 02 Ağustos 2010, 00:05:35 »
    Teşekkür ederim Aziz bey,
Testini yaptım çok iyi çalışıyor. Buralara yolun düşerse beklerim.  Birlikte deneyebiliriz.
Yorum yazan her arkdaşıma çok teşekkür ederim. Burada ve  www.ta3en.com  web adresimde yer verdiğim tüm projeler tarafımdan yapılmış ve kullanılmıştır. Buna çok dikkat ediyorum. Kimseyi yanıltmaya hakkımız yok.   ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.
     Herkese 73'ler.