Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Slim Jim anten denemesi.

(1/1)

TA3RT:
Merhabalar,
Slim jim anten denememi ebatlarının küçük olması sebebi ile UHF bandında yaptım.
Ölçüleri ise;    http://www.m0ukd.com/Calculators/Slim_Jim/index.php
linkinden aldım.
Ø3.5mm lik bakır teli aşağıdaki linkdeki ölçülere göre büktüm ve swr metre ile denememi yaptım.
İlk seferde istediğim swr değerinin üstünde kaldım. Anten boyunun 5-6mm kadar uzun geldiğini tespit ettim.
Antenin üst tarafındaki  büküm yerinden açarak, tekrar büktüm. Tabi kapanan E ölçüsünü B boyundan keserek tekrar ölçüsüne getirdim.
2. denemede; D (feedpoint) ölçüsünü 2-3 mm şer yukarı ve aşağı oynayarak sıfıra çok yakın swr ye geldim.  Anteni artık istediğim frekansda  rozenansa getirmiştim.
Tabi ilk önce İstanbul rolelerinde deneme yaptım. 5 watt lık el cihazı ile sonuç mükemmeldi.
Daha sonra Bursa rölelerini denedim. Bursa’ya ters kalan İdealtepe’deki  1. kat qth penceresinden Bursa röleleride tatminkar bir şekilde açıldığını görünce, anten birde çatı şartlarında neler yapabileceğini belli etmişti.
Geriye bu şartlarda antenin besleme noktasındaki lehimlemesini tamamlayarak plastik elektirik tesisat borusu içinde korumaya alıp çatıda ki yerine montajı kalıyor.
Birde antenin girişine 12-13cm çapında 5-6 turluk şok yapma tavsiye ediliyor
Linkde ölçülerin küsüratlı verildiğine bakmayın, çok kolay bir anten, 2-3mm hatayı tolere edebiliyor.
Ve esas can alıcı nokta;  antenin bana toplam maliyeti 8-10TL. yi geçmemesi. Maliyet fiyatı/performansa bakıldığında bence çok başarılı.
İnternet ortamında bu anten hakkında edindiğim bilgiler çok olumlu. Slim jim antenin take-off açısının oldukça basık olduğu veriliyor. Bu da iyi bir kazanç demek.
İlk fırsatta bir tane de VHF bandı için yapacağım.
Deneyecek arkadaşlara kolay gelsin.

73

Rıfat  Tultak
TA2SE

TA3EN:
              Antenin yapımı basit ve malzemesi kolay bulunur cinsten.Hem de ucuz.Dediğiniz gibi bir de plastik malzeme içerisine yerleştirirseniz hem güzel görünecek hem de kullanım koplaylığı kazandırmış olacaksınız.Bu anteniniz başka amatörlerde yeni fikirlerin doğmasına sebep olacaktır.
              Çalışmalarınızde başarılar dilerim.   TA3EN      Hüseyin KARAGÖZ                    www.ta3en.com        73 'LER...

TA3RT:
Evet arkadaşlar, gene bakır tel kullanarak benim eski İzmir yapımı dual bant antenin içine yerleştirerek oda olmazsa pvc boru içine slim jim den bir vhf anten yapacağım.
Bu antenin sevdiğim yanı; en kazançlı anten olarak bilinen 5/8 veya 7/8 antenlerden kazancı biraz daha düşük, fakat slim jim antenin take-off açısı 8-10 derece. 5/8 ve 7/8 antenlerin ise 30 derece.

Bu durumda; çok yükseğinizde kalmayan rölelerin dışında, düşük irtifalı röle ve simplex görüşmelerde slim jim anten daha verimli olduğu kesindir. Bu konu ile ilgili bulduğum fotograflarıda ekliyorum.

73
Rıfat

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git